ویتامین دی3

عوارض کمبود ویتامین دی 3، منابع، مقایسه با ویتامین دی 2 و نکات مهم

تحقیقات جدید نشان می دهد ویتامین D3 نقش مهمی در حفاظت از لایه اندوتلیوم عروق خونی دارد. تحقیقات پیشین نشان می دهد که اندوتلیوم شما می تواند به علت بیماری های جدی مانند آترواسکلروز، دیابت، فشار خون بالا و مقاومت به انسولین آسیب ببیند. یافته های جدید نشان می دهد حضور ویتامین D3 همچنین باعث تولید اکسید نیتریک می شود که یک مولکول شناخته شده برای کنترل جریان خون و جلوگیری از تشکیل لخته خون در رگ های خونی شما است.

ویتامین D3 به طور قابل توجهی باعث کاهش استرس اکسیداتیو در سیستم عروقی شما می شود که می تواند از پیشرفت و یا پیشرفت بیماری قلبی عروقی جلوگیری کند.

حتما بخوانید: قرص مولتی ویتامین فارماتون، فواید، عوارض، طرز مصرف و نکات مهم

اگر در شش ماه گذشته سطح ویتامین D خود را بررسی نکنید، اکنون برای محافظت از قلب خود و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی دلیلی برای این کار وجود دارد.

نظر پروفسور مركولا

ویتامین D یک نیروگاه برای جلوگیری از آسیب به قلب شما است. همچنین میتواند باعث شرایط جدی مانند آترواسکلروز، دیابت، فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و رشد تومور شود.

حضور ویتامین D3 باعث ایجاد اکسید نیتریک می شود که یک مولکول شناخته شده برای کنترل جریان خون و جلوگیری از تشکیل لخته خون در رگ های خونی است.

علاوه بر این، ویتامین D3 به طور قابل توجهی باعث کاهش استرس اکسیداتیو در سیستم عروقی شما می شود که برای جلوگیری از پیشرفت بیماری های قلبی عروقی مهم است. برای سلامتی مطلوب، شما می توانید سطح ان را در 60 تا 80 نانوگرم در هر میلی لیتر (ng / ml) حفظ کنید.

اگر شما قادر به لذت بردن از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید نیستید، توصیه می کنم یک مکمل ویتامین D و همچنین ویتامین K2 و منیزیم را مصرف کنید. شما به هر سه نیاز دارید تا تعادل و حداکثر کارایی را تضمین کنید.

ویتامین D3 از قلب محافظت می کند

تحقیقات در دانشگاه اوهایو نشان می دهد که ویتامین D3 بر روی اندوتلیوم شما اثرات مثبت دارد. مطالعه دیگری نشان می دهد که چگونه دانشمندان از نانوسنسورها و یک مدل سلول برای شناسایی مکانیزم های مولکولی ویتامین D3 در اندوتلیوم استفاده می کنند.

چندین مطالعات تأثیر مثبت ویتامین D3 بر اندوتلیوم و اثرات آن بر بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه و لوپوس اريتماتو سیستمیک را نشان دادند. چنین افرادی دچار مشکلات اندوتیومی هستند.

اندوتلیوم شما به تسهیل عبور الکترولیتها و آب در داخل و خارج از جریان خون کمک میکند. همانطور که گفته شد، تغییرات در اندوتلیوم شما با بیماری های جدی مرتبط است.

راه های دیگری که ویتامین D3 از سلامت شما حمایت می کند

ویتامین D یک هورمون استروئیدی است که عمدتا از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به دست می آید ومیتواند تاثیر ژنتیکی در سلول بگذارد.

 • شواهد نشان می دهد ویتامین D در پیشگیری از بیماری ها و حفظ سلامت مطلوب نقش مهمی دارد. از حدود 30،000 ژن در بدن شما، ویتامین D روی حدود 3000 ژن اثر میگذارد.
 • تحقیقات نشان می دهد که افزایش ویتامین D3 می تواند میزان بیماری های مزمن مانند افسردگی، دیابت، بیماری های قلبی، فشار خون بالا و چاقی را کاهش دهد
 • علاوه بر کمک به استخوان های قوی، مقدار کافی ویتامین D می تواند به کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان کمک کند.
 • ویتامین D سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند تا از بروز سرماخوردگی و آنفولانزا در امان باشید و به شما کمک می کند تا باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرید.
 • کمبود ویتامین D به افسردگی (به خصوص افسردگی فصلی) مرتبط است، خصوصا در میان افراد مسن. محققان نشان دادند کسانی که کمترین میزان ویتامین D را داشتند 11 برابر بیشتر از دیگران افسردگی داشتند.

بهینه سازی سطح ویتامین D

 • در حالی که سطح توصیه شده ویتامین D برای سلامتی محدوده 60 تا 80 نانوگرم در میلیلیتر است، بهترین راه برای افزایش ویتامین D منظم قرار گرفتن در معرض افتاب است.
 • اگر در آب و هوای ابری زندگی می کنید، می توانید مکمل ویتامین D3 و ویتامین K2 و منیزیم را مصرف کنید. شما به هر سه اینها نیاز دارید تا حداکثر کارایی را تضمین کنید.
 • اگر موهای قرمز دارید، ممكن است جالب باشد که بدانید مو قرمز نیاز کمتری ویتامین D دارد.
 • بهترین زمان برای چک کردن ویتامین در خون در زمستان و تابستان است، به عنوان یک توصیه کلی، متخصصان توصیه می کنند 4000 IU در روز برای بزرگسالان، اما اگر سطح ویتامین D شما کم باشد، ممکن است به 8000 IU نیاز داشته باشید.
 • در زمستان ممکن است با کمبود این ویتامین مواجه شوید همچنین مشکلات افسردگی در فصل زمستان وجود دارند.
 • اگر از کرم ضد افتاب یا لباس های پوشیده استفاده کنید ممکن است ویتامین D بمقدار کافی دریافت نکنید

آیا کمبود ویتامین D دارید؟

حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان سطح ویتامین D کم داشته اند و کمبود آن در تمام گروه های سنی و قومی دیده شده است. علائم و نشانه های کمبود ویتامین D عبارتند از:

 • شکستگی استخوان: از آنجا که ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند، در سلامت استخوان نقش مهمی ایفا می کند.
 • سن 50 یا بالاتر: در 50 سالگی، کلیه های شما ممکن است در متابولیزه شدن ویتامین D غیر فعال به فرم فعال موثر نباشد.
 • اضافه وزن و چاقی: ویتامین D محلول در چربی است، پس اگر سلول چربی زیاد باشد از دسترسی دیگر سلول ها دور میماند. به همین علت، برخی از متخصصان توصیه می کنند که در صورت چاقی مصرف ویتامین D خود را افزایش دهید
 • پوست تیره: ملانین که رنگ پوست شما را تعیین می کند و بدن شما را از اشعه UV مضر محافظت می کند، توانایی پوست شما برای تولید ویتامین D از نور خورشید را کاهش می دهد.
 • احساس افسردگی: حضور در افتاب باعث کمتر شدن افسردگی میشود.
 • سرماخوردگی و آنفولانزا: مطالعه ژاپنی نشان داد دانش آموزانی که 1200 واحد ویتامین D در روز را در طول زمستان مصرف می کنند خطر ابتلا به آنفولانزا را در حدود 40 درصد کاهش دادند.
 • عرق کردن سر: یکی از علائم کمبود ویتامین D عرق است. عرق کردن بیش از حد در نوزادان به علت تحریک پذیری عصبی عضلانی، اثر رایج کمبود ویتامین D است.

از این برنامه گوشی استفاده کنید

word image 174

نرم افزار dminder به عنوان مثال، به شما می گوید که میزان اشعه ماوراء بنفش چه مقدار است، چند واحد از ویتامین D شما ایجاد شده وچه زمانی که از معرض خورشید خارج شوید تا از آفتاب سوختگی جلوگیری شود:

با آفتاب گرفتن از از پشت شیشه نمیتوانید ماده مورد نیاز بدن را تهیه کنید. از طریق شیشه، شما عمدتا اشعه های UV را دریافت می کنید که عمیقا در پوست شما نفوذ می کنند، باعث چروک شدن می شوند و خطر آسیب پوست و سرطان پوست را افزایش می دهد. بهترین زمان برای حداکثر تابش نور خورشید، ظهر است و آنهم در معرض نور مستقیم.

حتما بخوانید: بهترین مکمل‌های ویتامین برای رفع خستگی (طبق تحقیقات جدید)

نقش ویتامین D در پیشگیری از بیماری

بر اساس یک مطالعه، سطح ویتامین D بهینه می تواند خطر ابتلا به سرطان را تا 60 درصد کاهش دهد. حداقل 16 نوع مختلف سرطان، از جمله پانکراس، ریه، تخمدان، پروستات و سرطان پوست.

word image 175

ویتامین D2 و D3: قابل تعویض نیست

ویتامین D بوسیله بدن شما پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب تولید می شود و به این دلیل که زمستان دوره ای است که نور آفتاب کمترین میزان آن در دسترس است، سطح ویتامین D در این زمان کمترین میزان را دارد.

درمطالعه ای مشخص شد، میزان ویتامین D در زنانی که ویتامین D3 را از طریق آب و یا بیسکویت دریافت کردند، 75 درصد از افرادی که D2 از طریق روش های مشابه به آنها داده شد بیشتر بود. یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که D3:

 • تبدیل به فرم فعال خود را 500 درصد سریعتر انجام میدهد
 • در افزایش و حفظ سطح ویتامین D بسیار بیشتر درصد بهتر عمل میکند

سطح ویتامین D خود را آزمایش کنید

مصرف حدود 8000 IU (واحد بین المللی که ویتامین های محلول در چربی را بیان میکند) روزانه ویتامین D3 برای افزایش سطح سرمی خودبالاتر از 40 نانوگرم در میلی لیتر توصیه میشود. کودکان ممکن است حدود 35 IU در هر پوند وزن بدن نیاز داشته باشند؛ با این حال، آزمایش خون تنها راهی است که می توانید مطمئن باشید میزان ویتامین D شما در حد مطلوب است و چقدر ویتامین D3 لازم است. همچنین میتوانید مطمئن شوید که ویتامین D شما در تعادل با ویتامین K2 است.

مطالعه ای، ارتباط بین ویتامین D و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی را مشخص کرد. نتیجه گیری این است که سطوح پایین تر از 20 نانوگرم در میلیلیتر برای حفظ سلامت استخوان کافی نیست. همانطور که ذکر شد، سطح مطلوب ویتامین D بین 50 و 70 نانوگرم در میلی لیتر است.

حتما بخوانید: خواص ویتامین D- کمبود، عوارض، دوز و بهترین غذاهای خانگی

کمبود ویتامین D به نظر می رسد گسترده باشد، این کمبود تغذیه ای تاثیر کلیدی بر سلامت کشور دارد. مطالعاتی مانند این ممکن است در بهبود آگاهی کمک کند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
ویتامین D2ویتامین D3ویتامین دیویتامین ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up