ویتامین دی 50000

نحوه مصرف قرص ویتامین دی 50000 (چند روز یکبار؟)

ویتامین D نوعی ویتامین محلول در چربی است که در جذب کلسیم و فسفر در بدن نقش دارد. مصرف مقدار مناسب ویتامین دی، فسفر و کلسیم برای ساخت و حفظ قوت استخوانها بسیار مهم است. وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بدن شروع به ساخت ویتامین دی می کند. علاوه بر این، مصرف قرص ویتامین دی نیز کمک زیادی به رفع کمبود این ویتامین در بدن می کند. از این ویتامین برای درمان و پیشگیری از اختلالات استخوانی مثل راشیتیسم و نرمی استخوان (استئومالاسی) استفاده می شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب، لباسهای محافظ، عدم قرارگیری در معرض نور خورشید، تیره بودن پوست و سن و سال از جمله عواملی هستند که مانع از دریافت کافی ویتامین دی از طریق نور خورشید می شوند.

بخوانید: 15 تا از بهترین غذاهای ضد پیری برای پوست سالم تر 

از قرص ویتامین دی به همراه کلسیم برای درمان یا جلوگیری از پوکی استخوان استفاده می شود. علاوه بر این، ویتامین دی به همراه سایر داروها برای درمان کمبود کلسیم یا فسفر ناشی از برخی اختلالات مثل هیپوپاراتیروئیدیسم، هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب و هیپوفسفاتمی خانوادگی نیز استفاده می شود. در برخی موارد هم از ویتامین دی برای طبیعی نگه داشتن میزان کلسیم و اجازه دادن به رشد طبیعی استخوان در بیماران کلیوی استفاده می شود. به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند قطره های ویتامین دی (یا سایر مکمل ها) داده می شود چون معمولا مقدار ویتامین دی در شیر مادر کم است.

نحوه استفاده از قرص ویتامین دی 50000

مقدار مصرف این دارو به میزان ویتامین دی بدن شما بستگی دارد. اگر ویتامین دی بدن شما در بازه طبیعی و نرمالی قرار دارد ماهی یک عدد مصرف کنید اما اگر با کمبود ویتامین دی مواجه هستید می توانید دو هفته یکبار یک قرص ویتامین دی 50000 واحدی مصرف کنید. در ضمن بهترین زمان برای مصرف این ویتامین صبحها است.

ویتامین دی 50000 به صورت خوراکی مصرف می شود و در صورتی که بعد از غذا خورده شود جذب بهتری دارد؛ اما می توان آن را همراه یا بدون غذا هم مصرف کرد. آلفاکلسیدول که نوعی ویتامین دی است معمولا همراه با غذا مصرف می شود. برای اطلاع از نحوه درست ویتامین دی راهنمای موجود در بسته دارو را مطالعه بفرمایید و اگر سوالی داشتید آن را از پزشک یا داروساز بپرسید.

word image 21929 2

اگر پزشک برایتان ویتامین دی تجویز کرده طبق دستور پزشک آن را مصرف کنید. پزشک دوز مناسب شما را بر اساس بیماری، میزان قرار گرفتنتان در معرض نور خورشید، رژیم غذایی، سن و پاسخ شما به درمان تنظیم می کند.

اگر از شربت ویتامین دی استفاده می کنید میزان تجویز شده را با قاشق مخصوص دارو اندازه گیری کنید. از قاشق آشپزخانه برای این کار استفاده نکنید چون اندازه گیری دقیقی ندارد. در صورت استفاده از قرص جویدنی ویتامین دی آن را قبل از بلعیدن کاملا بجوید و هیچ وقت قرص را نجویده قورت ندهید.

اگر پزشک قرصهای حل شونده ویتامین دی برایتان تجویز کرده، قبل از دست زدن به دارو دستهایتان را کاملا خشک کنید. بعد قرص را روی زبان بگذارید و اجازه بدهید تا کاملا حل شود. سپس آن را با بزاق دهان قورت بدهید. نیازی نیست همراه این نوع قرصها آب مصرف کنید.

5 ویتامین زیبا کننده پوست (تحقیقات جدید علمی)

مصرف برخی داروها مثل کاهنده های اسید صفراوی از جمله کلستیرامین یا کلستیپول، روغن معدنی و اورلیستات جذب ویتامین دی را کاهش می دهند؛ بنابراین این داروها را حداقل با فاصله 2 ساعت یا بیشتر از ویتامین دی مصرف کنید. بهترین کار این است که ویتامین دی را قبل از خواب میل کنید. برای اطمینان از جذب حداکثری این ویتامین از پزشک یا داروساز سوال کنید که باید چقدر فاصله بین داروها بگذارید.

سعی کنید ویتامین دی را به صورت منظم مصرف کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. اگر پزشک مصرف روزانه این ویتامین را برایتان تجویز کرده بهتر است هر روز سر یک ساعت مشخص دارو را میل کنید. اگر فقط هفته ای یک بار باید ویتامین دی بخورید یک روز مشخص در هفته تعیین کنید و هر هفته همان روز دارو را مصرف نمایید. علامت زدن در تقویم هم می تواند به شما در یادآوری این موضوع کمک کند.

اگر پزشک در کنار تجویز ویتامین دی به شما توصیه کرده که رژیم غذایی خاصی مثل رژیم پر کلسیم داشته باشید حتما باید این مساله را جدی بگیرید. رعایت رژیم غذایی مناسب جلوی بروز عوارض جانبی را می گیرد و اثر دارو را به حداکثر می رساند. از مصرف سایر ویتامینها و مکملها به همراه ویتامین دی خودداری کنید؛ مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. در صورتی که فکر می کنید به بیماری جدی و مهمی مبتلا هستید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی قرص ویتامین دی 50000

معمولا مصرف دوزهای معمولی ویتامین دی 50000 عوارض جانبی خاصی ایجاد نمی کند، اما اگر دچار عارضه جدی و خطرناکی شدید فورا به پزشک مراجعه کنید. خیلی از افرادی که از این دارو استفاده می کنند دچار مشکل خاصی نمی شوند و مزایای این دارو برایشان از عوارضش بیشتر است.

مصرف بیش از حد ویتامین دی باعث افزایش مضر کلسیم در بدن می شود. در صورتی که دچار عوارضی مثل تهوع، استفراغ، یبوست، بی اشتهایی، افزایش تشنگی، افزایش ادرار، تغییرات خلقی یا ذهنی و یا خستگی غیر عادی شدید فورا به پزشک مراجعه کنید.

کدام ویتامین  باعث لاغری می شود؟ (تحقیقات جدید)

بروز واکنش آلرژیک نسبت به این دارو بسیار نادر است؛ ولی در صورت مشاهده علائمی مثل بثورات پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و یا گلو)، سرگیجه شدید و یا مشکلات تنفسی فورا به پزشک مراجعه کنید.

این موارد همه عوارض جانبی ویتامین دی 50000 نیستند؛ بنابراین در صورتی که دچار عارضه دیگری شدید به پزشک مراجعه کنید. اگر به ویتامین دی یا سایر محصولات حاوی ویتامین D (مثل کلسیتریول) حساسیت دارید قبل از مصرف به پزشکتان اطلاع بدهید. این دارو حاوی مواد غیر فعال حساسیت زای دیگری هم هست. بنابراین اگر به بادام زمینی یا سویا و یا هر چیز دیگری حساسیت دارید حتما قبل از مصرف پزشک را در جریان بگذارید.

حتما بخوانید: خواص ویتامین D- کمبود، عوارض، دوز و بهترین غذاهای خانگی

علاوه بر این، پزشک باید در جریان تمام داروهای مصرفی شما و همینطور سوابق بیماری شما مثل میزان بالای کلسیم یا ویتامین دی، مشکل در جذب مواد غذایی، بیماری کلیوی و کبدی قرار بگیرد.

قرصهای جویدنی و شربت ویتامین دی حاوی قند هستند؛ بنابراین اگر به دیابت، بیماری کبد، فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری که نیاز به کاهش مصرف قند دارند مبتلا هستید قبل از مصرف ویتامین دی با پزشک مشورت کنید.

مصرف ویتامین دی در دوران بارداری فقط باید با نظر پزشک و به میزان مناسب صورت بگیرد. این دارو در شیر مادر ترشح می شود، بنابراین در صورتی که شیرده هستید قبل از مصرف ویتامین دی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی قرص ویتامین دی 50000

مصرف همزمان برخی داروها با ویتامین دی عملکرد داروهایتان را تغییر می دهد و یا باعث بروز عوارض جانبی جدی می شود. بنابراین قبل از مصرف ویتامین دی باید پزشکتان را در جریان هر نوع داروی با نسخه و بدون نسخه، داروی گیاهی و مکملهایی که استفاده می کنید قرار بدهید. بوروسوماب (burosumab) و فسفات بایندر (phosphate binders) از جمله داروهایی هستند که نباید با قرص ویتامین دی 50000 مصرف شوند.

اگر در حال استفاده از ویتامین دی هستید توصیه می کنیم قبل از مصرف داروهای با و بدون نسخه مثل ملین ها، آنتی اسیدها و مکملها برچسب روی آنها را مطالعه کنید و در صورتی که حاوی کلسیم، منیزیم، فسفات یا ویتامین D بودند حتما قبل از مصرفشان از پزشک یا داروساز درباره بی خطر بودن آنها سوال کنید.

بلد باشید: عوارض ویتامین دی طبق تحقیقات جدید

علاوه بر این، ویتامین دی و داروی کلسیتریول مشابه هم هستند، بنابراین موقع استفاده از ویتامین دی از داروهای حاوی کلسیتریول استفاده نکنید.

مصرف ویتامین دی می تواند روی نتیجه بعضی از آزمایشات شما اثر بگذارد و نتایج نادرستی به دست بدهد. به همین دلیل حتما پزشک و پرسنل آزمایشگاه را از قبل در جریان مصرف این دارو قرار بدهید.

سایر نکات مهم درباره قرص ویتامین دی 50000

  • اگر فردی دچار مصرف بیش از حد قرص ویتامین دی 50000 شد و علائمی مثل غش کردن یا مشکلات تنفسی از خودش نشان داد فورا با اورژانس (115) تماس بگیرید یا او را به نزدیکترین بیمارستان ببرید.
  • در حین مصرف این دارو باید آزمایشاتی مثل میزان کلسیم، فسفر یا منیزیم بدهید. بنابراین اگر پزشک این آزمایشات را برایتان تجویز کرده حتما آنها را انجام بدهید.
  • غذاهایی مثل محصولات لبنی غنی شده، ساردین، تخم مرغ، روغن کبد ماهی، جگر مرغ و ماهی چرب سرشار از ویتامین دی هستند.
  • اگر یک نوبت دارو را فراموش کردید به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، مگر اینکه زمان نوبت بعدی دارو نزدیک باشد. در این صورت فقط همان یک نوبت را مصرف و از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. هیچ وقت دو نوبت دارو را با هم مصرف نکنید.
  • محصولات حاوی ویتامین D (به جز آلفاکلسیدول) باید در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شوند. قطره آلفاکلسیدول را در یخچال بگذارید، اما حواستان باشد که یخ نزند. این دارو و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
  • داروها را داخل سینک ظرفشویی یا سطل زباله نریزید. داروهای منقضی شده یا اضافه را به داروخانه ها تحویل بدهید تا به درستی دفع شوند. (منبع کمکی)

آیا ویتامین دی برای کبد مضر است؟ (تحقیقات جدید)


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
ویتامین D3ویتامین دی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up