خانه » پوست، مو، زیبایی » پسوریازیس، انواع، نشانه ها، علل، درمانهای جدید خانگی و نکات مهم
-psoriasis-.jpg

پسوریازیس، انواع، نشانه ها، علل، درمانهای جدید خانگی و نکات مهم

پسوریازیس زمانی اتفاق می افتد که بدن نوعی گلبول سفید بنام سلول های T را به میزان زیادی تولید کند. سلول های T اضافی به جای مبارزه با عفونت ها به سلول های سالم پوست حمله می کنند. این حمله باعث می شود زخم های قرمز و ملتهب با فلس های نقره ای- سفید یا سفید رنگ پوشیده شده و معمولا روی آرنج، زانو و پوست سر ظاهر می شود، به این پسوریازیس پلاک مانند میگویند. این مقاله، اطلاعات جدیدی را درباره انواع پسوریازیس، نشانه ها، علل، درمانهای جدید خانگی و نکات مهم به شما ارائه می دهد.

حقایقی مهم

 • پسوریازیس (بیماری صدف) یک بیماری شایع خود ایمنی است.
 • بیش از 100 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به پسوریازیس هستند.
 • پسوریازیس گاهی اوقات باعث درد مفاصل می شود که به آن آرتریت پسوریازیس میگویند.
 • اگر پسوریازیس دارید، ممکن است در معرض خطر دیگر بیماری ها ازجمله دیابت، بیماری قلبی و افسردگی باشید.
 • تاکنون، محققان نتوانسته اند بگویند که علت دقیق پسوریازیس چیست اما ممکن است ارثی باشد.
 • پسوریازیس با لمس کردن افراد مبتلا قابل انتقال نیست. بعبارت دیگر این بیماری مسری نیست.
 • درمان مشخصی هم برای آن وجود ندارد. با این حال، گزینه های درمان بسیاری وجود دارد که می تواند به کنترل علائم کمک کند.

علائم پسوریازیس

شایع ترین نشانه های پسوریازیس عبارتند از:

 • بثورات قرمز و متورم موضعی یا گسترده
 • زبر شدن پوست
 • پوسته پوسته شدن پوست
 • خارش پوست

بسته به نوع پسوریازیس، بثورات می تواند شکل های مختلفی داشته باشد و در قسمت های مختلف بدن ظاهر شود. اغلب پسوریازیس روی صورت، پوست سر، دستها، پاها، آرنج ها یا زانوها ظاهر می شود. علائم پسوریازیس می تواند خفیف یا شدید باشد. اگر درمان نشود، علایم می توانند بدتر شوند. پسوریازیس شدید حتی می تواند به زخم باز منجر شود. این زخم ها آسیب زننده هستند و ممکن است موجب خونریزی شوند.

همچنین بخوانید: علت ریزش شدید مو در خانم ها و روشهای درمان سریع با توجه به علت

پسوریازیس روی صورت و گردن

تصویری از پسوریازیس برروی گردن

پسوریازیس صورت نادر است. در اغلب موارد، درصورت ابتلا به پسوریازیس صورت، این بیماری برروی پوست سر و دیگر قسمتهای بدن هم وجود خواهد داشت. درمان پسوریازیس صورت اغلب دشوار است. این به این دلیل است که پوست صورت نازک تر و حساس تر از قسمت های دیگر بدن است. پسوریازیس صورت ممکن است با استفاده از هر روش درمانی گفته شده در زیر درمان شود.

تصویر پسوریازیس پوست سر

پوست سر محل بسیار رایج برای افرادی است که پسوریازیس پلاک دارند. حدود 50 درصد افراد مبتلا به پسوریازیس آن را روی پوست سر دارند. درمان پسوریازیس پوست سر می تواند سختتر از فرم های دیگر پسوریازیس باشد چون زیر موها قرار گرفته است. پسوریازیس پوست سر معمولا با شامپو درمان می شود. شامپوهای دارویی رایج برای درمان پسوریازیس پوست سر، قطران ذغال سنگ و سالیسیلیک اسید هستند.

گاهی اوقات پسوریازیس پوست سر می تواند موجب ریزش مو شود. پس از درمان پسوریازیس این موها مجددا رشد میکنند.

پسوریازیس در قسمتهای دیگر بدن

تصویر پسوریازیس بر روی انگشتان

پسوریازیس علاوه بر صورت و پوست سر، می تواند اساسا در هر جای دیگر بدن هم باشد. اگر پسوریازیس در جایی غیر از صورت یا پوست وجود داشته باشد، اغلب در مفاصل مانند آرنج، زانو یا قوزک خواهد بود.

حتما بخوانید: پسوریازیس چیست؟ درمان گیاهی و دارویی، تصاویر، انواع و همه نکات مهم

انواع پسوریازیس

پسوریازیس پلاک: شایع ترین نوع پسوریازیس است. در پسوریازیس پلاک مانند، زخم های قرمز و ملتهب با فلس های نقره ای-سفید یا سفید رنگ پوشیده شده و معمولا روی آرنج، زانو و پوست سر ظاهر می شود. این پلاکها ممکن است در هر جایی از بدن ظاهر شوند، اما اغلب در آرنج، زانو، پوست سر و پایین کمر وجود دارند.

پلاکها اغلب خارش دارند. خراش باعث می شود که پلاکها خونریزی کنند.

پسوریازیس خالدار: دومین نوع از پسوریازیس است. این نوع پسوریازیس به صورت لکه های صورتی کوچک ظاهر می شود. پسوریازیس خالدار اغلب در نواحی تنه، بازو و پاها دیده می شود و به ندرت مانند پسوریازیس پلاک، ضخیم یا برجسته می شود. پسوریازیس خالدار بیشتر در کودکان پس از عفونتهایی مانند گلودرد، عفونت گوش یا برونشیت رخ می دهد.

پسوریازیس معکوس: بصورت لکه های قرمز متورم در برخی نواحی چین خورده پوست از جمله زیر بغل یا سینه، کشاله ران یا اطراف ناحیه تناسلی دیده می شود.

پسوریازیس پوسچولر: به شکل تاول های چرکین و سفید ظاهر شده و نواحی وسیعی از پوست، قرمز و ملتهب می شود. این نوع پسوریازیس، معمولا در ابتدا بر روی دستها و پاها تاثیر می گذارد و سپس بتدریج گسترده میشود.

پسوریازیس اریترودرمیک: نوع بسیار شدید پسوریازیس است. این نوع از پسوریازیس، بخشهای وسیعی از بدن را درگیر میکند. پوسته پوسته شدن شدید، قرمزی و گسترده بودن ضایعات از نشانه های این نوع پسوریازیس است. پسوریازیس اریتودرمیک می تواند بسیار جدی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

آرتریت پسوریاتیک یک بیماری است که در آن فرد درد مفصلی شبیه به آرتروز دارد. در این شرایط، همان التهاب که لکه های قرمزی روی پوست ایجاد میکند، در مفاصل اتفاق می افتد و باعث درد و تورم می شود. اگر این شرایط تا 6 ماه درمان نشود، میتواند موجب آسیب دایمی و تغییر شکل مفاصل شود. حدود 30 درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس، آرتریت پسوریاتیک دارند. بین شدت پسوریازیس و ابتلا به آرتریت پسوریاتیک، ارتباط کمی وجود دارد.

علائم معمول آرتریت پسوریاتیک عبارتند از:

 • خستگی
 • حساسیت و ورم اطراف تاندونها
 • انگشتان دست یا پای متورم
 • کاهش دامنه حرکتی
 • سفتی اندامها، به خصوص در صبح
 • قرمزی چشم ها

اگر فکر می کنید آرتریت پسوریاتیک دارید، باید به روماتولوژیست (متخصص روماتیسم) مراجعه کنید. او میتواند نوع بیماری را تشخیص دهد و برای کنترل علایم درمان مناسب را ارایه دهد.

حتماٌ بخوانید: شایع ترین بیماریهای پوست سر موثر در ریزش مو +درمان خانگی

درمان پسوریازیس

پسوریازیس درمان خاصی ندارد، حتی اگر مدت زمان زیادی طول بکشد؛ اما گزینه هایی وجود دارد که می توانند به کنترل علائم کمک کنند. امروزه پزشکان پسوریازیس را با دو روش اصلی درمان می کنند. آنها طبق روش درمان طبقه بندی می شوند.

دو روش درمان عبارتند از:

 • درمان موضعی
 • درمان های سیستمیک

1-درمان موضعی

درمان موضعی پسوریازیس پلاک شامل استفاده از کرم یا لوسیون بر روی بثورات و یا استفاده از نور درمانی (ماوراء بنفش یا نورخورشید) است. درمان های موضعی می تواند برای پسوریازیس خفیف مفید باشد. این روشها معمولا برای پسوریازیس متوسط ​​یا شدید موثر نیستند.

کرم ها و لوسیون پوستی موضعی

کرم های مختلف پوستی وجود دارد که می تواند به درمان علائم پسوریازیس کمک کند. این کرم ها می توانند حاوی استروئید، ویتامین D3، رتینوئید (ویتامین A)، قطران زغال سنگ یا آنترالین باشند.

برخی از کرم ها و لوسیون هایی که برای درمان پسوریازیس مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند بدون نسخه خریداری شوند. از جمله آنها عبارتند از قطران زغال سنگ، هیدروکورتیزون و اسید سالیسیلیک (همچنین برای درمان آکنه). برخی از آنها را تنها می توان با نسخه پزشک خریداری کرد. این شامل آنترالین، Dovonex، Tazorec و کرم های استروئید است. مصرف این داروها بسته به نوع آن، عوارض جانبی بدنبال دارد از جمله:

 • خشکی پوست
 • قرمز شدن پوست درمان شده
 • تحریک در داخل یا اطراف منطقه درمان شده
 • حساسیت به خورشید در منطقه درمان شده یا اطراف آن

نور درمانی (لایت تراپی)

در طول سالها، پزشکان بهترین راه نوردرمانی را قرار گرفتن در معرض نورآفتاب معرفی کردند؛ اما امروزه پزشکان از یک لامپ مخصوص استفاده می کنند که با امواج نور به بهبود علائم پسوریازیس کمک می کند. اگرچه این راه بسیار ایمن تر از قرار گرفتن در معرض آفتاب است، اما استفاده بیش از حد از این لامپها هنوز هم ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. امروزه برای درمان پسوریازیس ملایم بیشتر از ترکیب این دو روش (نوردرمانی و کرمها) استفاده میشود.

2- درمان سیستمیک

درمان سیستمیک شامل استفاده از داروهای خوراکی یا تزریقی است. این روش در موارد متوسط تا شدید پسوریازیس مورد استفاده قرار می گیرد. داروهای مختلفی برای درمان پسوریازیس بصورت سیستمیک وجود دارد. این داروها ممکن است شامل رتینوئیدها، سیکلوسپورین، متوترکسات یا داروهای بیولوژیک باشد.

رتینوئید ها

رتینوئید ها مواد شیمیایی ساخته شده از ویتامین A هستند. شایعترین رتینوئیدی که در درمان پسوریازیس استفاده میشود، آسیترتین است. آسیترتین در موارد شدید پسوریازیس از جمله پسوریازیس پوسچولر و اریترودرمیک استفاده میشود.

سیکلوسپورین و متوترکسات

این داروها با سرکوب سیستم ایمنی بدن کار می کنند. این باعث تضعیف تولید سلول های T که عامل پسوریازیس هستند میشود. می توانید آنها را به صورت قرص یا تزریق دریافت کنید. این داروها، درمان موثر برای موارد شدید پسوریازیس هستند و در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی آمده اند. با این حال، بی ضرر نیستند و از آنجایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند، احتمال ابتلا به عفونت را بالا میبرند.

داروهای بیولوژیکی

مانند سیکلوسپورین و متوترکسات، این کلاس از داروها نیز با دخالت در تولید سلول های T کار می کند. با این حال، این داروها به جای موادشیمیایی در آزمایشگاه، توسط سلول های زنده ایجاد می شوند. نمونه هایی از داروهای بیولوژیکی عبارتند از: انبرل (etanercept)، آدالیمومب (adalimumab) و اوستکینومب.

این داروها به صورت تزریق یا داخل وریدی مصرف می شوند. مانند سیکلوسپورین و متوترکسات، این داروها هم خطر ابتلا به عفونت را افزایش میدهد. مصرف آنها نیاز به نظارت پزشک دارد.

پیشگیری از پسوریازیس

پزشکان توصیه می کنند اگر خودتان (کسی در خانواده) سابقه پسوریازیس دارید، باید سیستم ایمنی بدن را بصورت زیر تقویت کنید:

 • داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل که حاوی غذاهای مفید مانند ماهی و آجیل است
 • ورزش منظم

با دوری از عوامل ایجاد کننده ی پسوریازیس هم میتوان از آن پیشگیری کرد. این عوامل عبارتنداز:

 • عفونت ها
 • آسیب های پوستی مانند بریدگی ها، خراش ها، گزش ها و یا آفتاب سوختگی
 • استرس
 • سیگار کشیدن
 • مصرف زیاد الکل
 • کاهش سطح ویتامین D
 • داروهای تجویزی خاص، از جمله داروهای فشار خون بالا

حتما بخوانید: ویتیلیگو (پیسی)، انواع، پیشگیری، روشهای جدید درمان و نکات مهم دیگر

دانشمندان همچنین نشان دادند که غذاهای خاص ممکن است با افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن، قادر به ایجاد پسوریازیس باشند. این غذاها شامل:

 • گوشت قرمز
 • محصولات لبنی
 • غذاهای فراوری شده
 • قندهای تصفیه شده
 • برخی سبزیجات (گوجه فرنگی، فلفل و سیب زمینی).

اجتناب از این غذاها و عوامل خطر دیگر ممکن است در جلوگیری از پسوریازیس کمک کننده باشند. لازم به ذکر است که مطالعات گسترده نشان داده است، شواهدی مبنی براینکه رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند به جلوگیری یا درمان پسوریازیس کمک کند وجود ندارد، مگر اینکه بیماری سلیاک (یک بیماری خودایمنی ناشی از گلوتن) داشته باشید.

روشی جدید در درمان پسوریازیس

 

دانلود ویدیو 

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست