مولتی ویتامین

تاثیر مولتی ویتامین بر چاقی (و بهترین زمان مصرف)

آیا مولتی ویتامین ها باعث چاقی می شوند؟ اگر بخواهیم بسیار کوتاه و خلاصه جواب دهیم باید بگویم خیر! اما اگر هدف شما از مصرف مکمل ها افزایش وزن است، می توانید راهکارهایی برای دستیابی به این هدف انجام دهید. پس در این مطلب با ما همراه شوید.

ویتامین ها و متابولیسم

مولتی ویتامین ها از راههای مختلف بر متابولیسم و وزن بدن تاثیر می گذارند:

  • با مصرف مولتی ویتامین ها، احتمالا تمام مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد صحیح بدن تامین می شود.
  • مولتی ویتامین ها ممکن است به دلیل تأثیر بر متابولیسم بدن، بر وزن شما تأثیر بگذارند. چون این مکمل ها طیف گسترده ای از مواد مغذی را به بدن می رسانند. نکته مهم این است که متابولیسم میزان سوزاندن انرژی در بدن را تنظیم می کند و بنابراین سطح متابولیسم، برای کنترل وزن بسیار مهم است.
  • مصرف مواد مغذی ممکن است بر میزان اشتها و در نتیجه مصرف غذا تأثیر بگذارد. به عنوان مثال سطح پایین ویتامین B6 موجب کاهش سطح سروتونین مغز می شود که می تواند باعث افزایش اشتها گردد.
  • از طرف دیگر، برخی از افراد ممکن است مولتی ویتامین ها را مقصر افزایش وزن یا عدم کاهش وزن بدانند زیرا موضوع مهمتر یعنی سبک زندگی کلی خود را نادیده می گیرند. این امر خصوصاً در مورد افرادی که مولتی ویتامین را برای جبران رژیم غذایی ضعیف خود مصرف می کنند بیشتر است.
  • اگر مولتی ویتامین مصرف می کنید و درعین حال غذای سالم نمی خورید، بی تحرک هستید یا رژیم محدودی دارید، اضافه وزن بخاطر سبک زندگی ناسالم شماست نه مصرف مولتی ویتامین. شما می توانید مولتی ویتامین مناسب خود را پیدا کنید اما به یاد داشته باشید ویتامین ها باید یک سبک زندگی سالم را تکمیل کنند نه اینکه جایگزین آن شوند.

آیا مولتی ویتامین ها می توانند به من در افزایش وزن کمک کنند؟

اگر بدلیل کمبود برخی مواد مغذی ضروری در عضله سازی مشکل دارید، پاسخ مثبت است. توصیه ما این است که همه افراد اعم از پیر، جوان، ورزشکاران یا غیرورزشکاران باید هر روز از مولتی ویتامین ها و مکمل ها استفاده کنند زیرا مطالعات نشان می دهد که هیچکس از طریق رژیم غذایی، نمی تواند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را تامین کند. بنابراین شما باید بدون در نظر گرفتن سن، جنس یا وضعیت بدن از مولتی ویتامین ها استفاده کنید.

تقریبا 40 نوع ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد شیمیایی زیستی ضروری وجود دارد که باید از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها تأمین شود. این نوع ویتامین ها و مواد معدنی تقریباً مسئول کلیه ی فرآیندهای متابولیکی و تکاملی بدن از جمله تولید انرژی، تقسیم و همانند سازی سلولی و عضله سازی می باشند. بنابراین اگر کمبودی در هر یک از این مواد ضروری در بدن وجود داشته باشد، برخی عملکردهای ضروری ازجمله عضله سازی در بدن مختل می شود. بزرگسالان برای افزایش “وزن خوب” (عضله سازی بدون چربی)، باید در نوعی ورزش مقاومتی شرکت کنند و یک برنامه غذایی و استفاده از مکمل های مناسب را دنبال کنند.

6 راه افزایش وزن سریع و چاقی بدن بدون بدفرمی

نحوه مصرف مولتی ویتامین ها برای افزایش وزن

تمام آنچه شما باید انجام دهید این است که هدف خود را مشخص کنید و براساس آن نوع رژیم غذایی و سطح تحرک بدنی را تعیین نمایید.

خلاصه ای از دستورالعمل افزایش وزن و برنامه ی مصرف مکمل ها برای به دست آوردن نیم کیلو عضله در هر 2 هفته عبارتست از:

کل کالری دریافتی روزانه شما باید بطور متوسط ​​بالاتر از میزان فعلی باشد. اگر افزایش وزن مطابق میل تان پیش نمی رود، ممکن است لازم باشد تقریبا 100 تا 250 کالری به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید (تعیین کالری دقیق به اندازه و وزن بدن بستگی دارد). در صورت تمایل می توانید از نوشیدنی های ورزشی یا میان وعده ها برای تأمین کالری اضافی خود استفاده کنید. اگر با افزودن این میزان کالری، باز هم وزن اضاف نکردید، از برنامه ی تکمیلی زیر استفاده نمایید:

مولتی ویتامین ها و مکمل ها را بصورت زیر مصرف کنید:

  • روزانه 1 عدد مولتی ویتامین را به همراه صبحانه یا هر وعده غذایی بزرگتر مصرف کنید
  • در صورت لزوم از مکمل های سوپر کلسیم پلاس و سوپر امگا3 استفاده کنید. (مصرف این مکمل ها در مواردی که فرد رژیم غذایی ضعیفی دارد بسیار مفید خواهد بود).

نحوه ی مصرف مولتی ویتامین ها در قبل و بعد از تمرین و ورزش

  • 10 تا 30 دقیقه قبل از تمرین، 2 قاشق مکمل پودری بدنسازی استفاده کنید
  • 20 دقیقه پس از تمرین نیز 2 قاشق استفاده کنید
  • در هر زمان و در هر ساعت از روز سعی کنید کالری روزانه ی خود را افزایش دهید تا به وزن ایدآل خود دست پیدا کنید

نکته: استفاده بیش از حد از مکمل های پروتئینی می تواند اثرات آسیب زای زیادی بر بدن شما بگذارد. علاوه بر این شما را به تناسب اندام ایده آل نخواهد رساند. مقدار مناسب مکمل های پروتئینی که یک نفر باید در روز مصرف کند، دو قاشق می باشد. اما باید بر اساس میزان نیاز بدن، آن را کاهش و افزایش داد. از طرفی باید وزن فرد و وزن مورد نظرش را نیز در نظر گرفت. بنابراین بهتر است با یک مربی بدنسازی باتجربه مشورت کنید تا میزان دقیق مکمل ها را برای شما مشخص کند.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین ها چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین همراه با وعده های غذایی است. بهترین وعده ی غذایی نیز اولین و آخرین وعده غذایی در روز است. این به بدن شما زمان کافی برای استفاده از ویتامین ها را می دهد قبل از اینکه مکمل دیگر را مصرف کنید. اگر تنها یک مولتی ویتامین در روز مصرف می کنید، بهتر است آن را همراه با غذا میل کنید. مصرف مولتی ویتامین در صبح همیشه بهترین زمان محسوب می شود.

توصیه می شود که برای پیشگیری از عوارض جانبی مکمل ها از جمله حالت تهوع، آنها را همراه با وعده های غذایی مصرف کنید. برای اطمینان بیشتر می توانید دستورالعمل درج شده روی بسته ی محصول را بررسی کنید و ببینید که آیا باید آن را “همراه” با وعده های غذایی بخورید یا “بعد” از غذا.

بهترین مکمل‌های ویتامین برای رفع خستگی

برخی ویتامین ها مانند ویتامین های محلول در چربی (A ، D ، E و K)، در صورت مصرف در کنار رژیم غذایی حاوی چربی، ممکن است جذب بهتری داشته باشند. این بدان معنی است که مصرف آنها به همراه یک وعده غذایی ممکن است باعث بهبود جذب شود. جذب ویتامین های محلول در آب (ویتامین های C و B) به طور قابل توجهی تحت تأثیر این موضوع نیست و می توان آنها را بدون غذا میل کرد.

اگر از مولتی ویتامین هایی استفاده می کنید که حاوی ویتامین های محلول در آب و چربی است و می خواهید مولتی ویتامین بیشترین جذب و حداکثر اثر را داشته باشد، آن را قبل از خوردن وعده غذایی با یک لیوان آب یا یک فنجان چای مصرف کنید. چون ویتامین های محلول در آب ابتدا جذب بدن می شوند و پس از آن (فقط چند دقیقه بعد) ویتامین های محلول در چربی جذب می شوند. این تضمین می کند هر آنچه در مولتی ویتامین وجود دارد (ویتامین محلول در آب یا چربی)، جذب بدن شود.

قرص جوشان منیزیم و روش مصرف آن

تنها چیزی که باید در مورد آن احتیاط کنید این است که ممکن است به شما بگویند ویتامین خود را قبل از خوردن وعده غذایی مصرف نکنید، زیرا این ممکن است موجب تحریک پوشش معده یا اسید معده شود. در این صورت بهتر است مکمل را همراه با غذا میل کنید.

توجه به این نکته ضروری است که مکمل ها تنها باید تکمیل کننده ی یک رژیم غذایی سالم باشند نه جایگزین آن. بنابراین اگر می خواهد سالم باشید، ابتدا سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید و تعادل را در زندگی تان برقرار کنید.

آیا می توان مولتی ویتامین ها را همراه با داروها مصرف کرد؟

بعضی از داروها مانند استاتین ها و آنتی بیوتیک ها می توانند تحت تأثیر کلسیم و منیزیم موجود در مولتی ویتامین ها قرار بگیرند، بنابراین بهتر است داروها و مکمل ها را با فاصله ی بیشتری در روز مصرف کنید یا از پزشک خود کمک بخواهید. در اکثر موارد، به راحتی می توانید مولتی ویتامین را قبل از غذا و دارو را بعد از غذا میل کنید. اما برای اطمینان بیشتر بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مزایای مولتی ویتامین جوشان و بهترین زمان مصرف

منبع 1 منبع 2 منبع 3


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
چاقیمکملمولتی ویتامین

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up