میگو پخته شده

خواص میگو برای زنان، نکات مصرف در بارداری و موارد مهم دیگر

میگو در منوی اصلی افراد عاشق غذاهای دریایی وجود دارد چون خوش‌ مزه و مغذی است. علاوه بر این، اگر با گیاهان و ادویه های خاصی ترکیب شود، طعم بسیار خوش ‌مزه ای پیدا می کند. اما میگو برای خانم ها خواصی دارد که در آقایان کارساز نیست. این مطلب با کمک تحقیقات جدید پزشکی گردآوری شده است.

حقایق تغذیه ای میگو

 • شاخص گلیسمیک یا (GI): به دلیل اینکه میگو هیچگونه کربوهیدراتی ندارد، بنابراین شاخص گلیسمیک آن صفر است.
 • کالری: میگو نسبتا کم کالری است، بنابراین 1 گرم میگو حاوی 1 کالری (1 اونس میگو یا 28 گرم، فقط 28 کالری) دارد.
 • مواد مغذی پر مصرف: میگو تقریبا به طور کامل از پروتئین و آب تشکیل شده، منتها حاوی مقداری چربی و کلسترول نیز می باشد.
 • ویتامین ها و مواد معدنی: میگو با ویتامین B12 و سلنیوم سوپرشارژ شده است. علاوه بر این، مقادیر مناسبی از ویتامین A، ویتامین E، ویتامین B6، آهن، منیزیم، سدیم (نمک)، روی و مس را فراهم می کند. بدیهی است که همچنین حاوی ویتامین C باشد.

اما میگو واقعا چه فوایدی دارد؟ در این مطلب همه 24 خواصی که از نظر علمی ثابت شده اند را می خوانید:

1- کالری کم

یک میگو متوسط حداقل ۷ کالری دارد. اگر دوازده عدد از آن ‌ها خورده شود، تنها ۸۵ کالری ایجاد خواهد کرد. در همین حال، یک میگو بزرگ ۱۸ کالری دارد؛ بنابراین خوردن چندین عدد میگو بزرگ، هنوز هم میزان کالری کمی دارد و خانم ها با خیال راحت می توانند از آن به عنوان وعده اصلی یا میان وعده استفاده کنند بدون اینکه چاق شوند.

۲- حفظ سلامتی پوست، مو و ناخن ‌ها

پروتئین میگو به حفظ سلامتی و رشد مو، پوست و ناخن کمک می ‌کند. استفاده از میگو باید براساس نیاز باشد چون مصرف بیش از حد آن، باعث ایجاد تاثیرات منفی روی بدن خواهد شد. خانم ها دقت کنید مصرف میگو سرعت رشد مو و ناخن را هم افزایش می دهد.

۳- جلوگیری از کم خونی

کم خونی یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی در بین خانم های ایرانی ست. فواید سلامتی میگو برای جلوگیری از کم ‌خونی، با مدرک ثابت شده است. 21 درصد از ویتامین موجود در میگو، ویتامین B12 است. این ویتامین یک عامل تغذیه ای حمایتی برای تولید گلبول ‌های قرمز خون و جلوگیری از کم‌ خونی به حساب می آید.

۴- تقویت انرژی

اگر کم انرژی هستید میگو بخورید! استفاده منظم از میگو، انرژی و یا عملکرد روزمره را افزایش می ‌دهد زیرا میگو غنی از آهن است و باعث افزایش انرژی می شود.

حتما بخوانید: 16 کاری که برای سالم ماندن در تمام طول زندگی باید انجام دهید!

۵- پر از مواد مغذی با ارزش

با مصرف تنها 110 گرم میگو آب پز، می توان ۱۰۰ درصد نیاز روزانه به سلنیوم را برآورده کرد. علاوه بر این، شامل ۷۵ درصد ویتامین B12، ۵۰ درصد فسفر و بیش از ۳۰ درصد کرولین و ید هستند. مواد معدنی موجود در میگو می ‌تواند با ایجاد یک آنتی ‌اکسیدان برای حمله به رادیکال‌ های آزاد، سیستم ایمنی را تقویت کند.

۶- پردازش چربی ‌ها

نیاسین (ویتامین B3) در میگو می تواند چربی، کربوهیدرات و پروتئین را در بدن برای تبدیل به انرژی، پردازش کند. نیاسین همچنین می تواند به عنوان محافظ پوست عمل کند، زیرا باعث حفظ سلامت پوست و مانع از پوسته پوسته شدن آن می شود.

۷- کاهش ریسک افسردگی

محتوای اسید چرب ضروری و امگا ۳ میگو باعث حفاظت شدید در برابر افسردگی می ‌شود و حالت و خلق و خوی از دست رفته‌ را باز می ‌گرداند. تاثیر آن بر این مورد چشم گیر نیست ولی به کاهش خطر افسردگی کمک می کند. غذاهای خوب و بد برای افسردگی در اینجا!

۸- کاهش ریسک کم کاری تیروئید

خوردن میگو می ‌تواند باعث جذب مس اضافی شود. عدم دریافت مس می ‌تواند باعث ایجاد کم کاری تیروئید شود. بنابراین با خوردن مقداری متعادل از میگو خطر کم کاری تیروئید و مشکلات ناشی از آن را کاهش می دهید! راجب کم کاری تیروئید بیشتر بخوانید.

۹- جلوگیری از پیری زودرس

برای خانم هایی که از بالارفتن سن بدشان می آید! میگو حاوی کاروتنوئید است که آستاکسانتین نامیده می ‌شود که برای حفاظت از پوست و جلوگیری از پیری زودرس مفید است.

۱۰- مصرف چربی سالم تر

میگو دارای چندین نوع چربی سالم یا تک غیر اشباع، چند غیر اشباع، امگا ۳ و امگا ۶ است. مصرف این چربی ها نه تنها در حد معمول مضر نیست بلکه مفید هم هست. برای کاهش چربی خون این مواد غذایی عالی هستند.

11- جلوگیری از سرطان رحم

مقدار مصرف روزانه سلنیوم، 48 درصد است. کمبود سلنیوم منجر به انواع مختلفی از سرطان ‌ها از جمله سرطان رحم می ‌شود. چندین محقق در موسسه تحقیقات مواد غذایی می‌گویند که ترکیب سولفورافان و سلنیوم، سیستم ایمنی بدن را 13 برابر افزایش می دهد. راجب سرطان رحم بیشتر بخوانید!

12- غنی از پروتئین

یک میگو دارای 29 گرم پروتئین است. علاوه بر این دارای محتوای کمی از کربوهیدرات می باشد. در واقع بدون ترس از افزایش وزن می توانید مقدار زیادی پروتیئن جذب کنید! راجب اهمیت پروتئین بیشتر بخوانید!

13- تقویت استخوان ‌ها

خانم ها بیشتر از آقایان به استخوان پوکی دچار می شوند. کلسیم و فسفر دو ماده هستند که با یکدیگر کار می کنند تا استخوان ها و دندان های قوی ایجاد کنند. پیشنهاد می شود که میگو با پوست مصرف شود، زیرا حاوی گلوکوزامین است که برای شکل دادن غضروف مفصلی مفید می باشد.

حتما بخوانید: مواد مغذی که خانم ها در همه سنین و شرایط برای سلامتی نیاز دارند

14- تعادل هورمون ها

مهم ترین جنبه مصرف میگو، عملکرد آن در تعادل هورمون ها در بدن است، به خصوص برای کسانی که عاشق ورزش هستند. میگو سرشار از پروتئین است که برای تولید هورمون‌ و متعادل کردن تعداد آن ها در بدن مفید است. علاوه بر این میگو دارای مواد مغذی زیادی است که برای افزایش توده ماهیچه‌ ای از اهمیت انکار ناپذیری برخوردار هستند. تعادل هورمون ها در خانم ها مزایای زیادی از جمله نظم در دوره های پریودی و خلق و خو دارد.

word image 214

15- پیش‌گیری از سرطان های دیگر

استفاده از میگو می ‌تواند مانع از بروز سرطان شود. تحقیقات نشان داده که 56 میکروگرم از 110 گرم میگو، حاوی سلنیوم مورد نیاز بدن است. این سلنیوم معدنی، آنتی ‌اکسیدانی است که مانع از رشد سلول ‌های سرطانی می ‌شود. در بسیاری از تحقیقات ثابت شده که سلنیوم موجود در میگوها به خوبی توسط بدن جذب می ‌شود.

16- پیش ‌گیری از بیماری قلبی و دیابت

یکی دیگر از بیماری های خطرناکی که می تواند با خوردن میگو جلوگیری شود، بیماری قلبی عروقی است. به لطف سلنیوم؛ زیرا کمبود سلنیوم باعث افزایش خطر بیماری ‌های قلبی و عروقی می‌ شود. با این گیاهان قلب خود را تقویت کنید!

17- منبع امگا ۳

امگا ۳ برای مغز ضروری است. متاسفانه بعضی از مردم فکر می ‌کنند که میگوها یک منبع کلسترول بد هستند، بنابراین ترجیح می ‌دهند که میگو را در لیست غذاهای سالم روزانه خود قرار ندهند. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده‌ است. در هر 110 گرم میگو، 50 درصد ایکوزاپنتانوییک اسید یا EPA و دوکوزاهگزانوئیک اسید یا DHA در حالت تعادل وجود دارد. EPA و DHA از جمله اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که نقش مهمی در سلامت سیستم‌ عصبی دارند و بعلاوه یک عامل اصلی در پیش ‌گیری از بیماری های قلبی هستند.

18- حاوی مواد ضد التهاب

براساس تحقیقات، میگو حاوی موادی است که می ‌توانند به عنوان عوامل ضد التهاب عمل کنند. برای مثال آستاکسانتین و سلنیوم. آستاکسانتین در قفسه سینه میگو یافت می ‌شود. این ماده برای پیش‌گیری و درمان التهاب مفید است.

حتما بخوانید: خواص آب انار برای کبد، خون و بدن + مضرات آن که باید بدانید!

19- افزایش اشتها

هنگام از دست دادن اشتها، به خوردن میگو اشاره می‌ شود، چون حاوی مقدار زیادی پروتئین است. مصرف مقدار زیادی میگو، باعث ایجاد موادی به نام پپتید در بدن می شود. پپتیدها، ترشح هورمون ‌های اشتها مانند هورمون کوله ‌سیستوکینین را تحریک می کنند. این هورمون می ‌تواند به گونه ‌ای تنظیم شود که بتواند اشتهای از دست رفته را برگرداند. دقیقا مثل این مواد غذایی.

20- محتوای بالای فسفر

میگو دارای قابلیت تقویت استخوان ها است. مصرف میگو به طور مرتب تراکم استخوان ها را افزایش می دهد و آن ها را قوی تر می کند. مواد تشکیل دهنده استخوان ها فسفر است. فسفر علاوه بر استخوان ها، می تواند دندان ها را نیز قوی تر کند. داشتن استخوان های شکننده، سلامت را کاملا آشفته خواهد کرد. اگر درد آرتریت دارید، معمولا درد در مفصل احساس می شود.

21- حفظ سلامت چشم ها

استفاده از میگو برای حفظ سلامت چشم مفید است. میگو حاوی آستاکسانتین است که در کاهش اثرات مضر اشعه های خورشیدی برای چشم مفید است. باید ها و نبایدهای تقویت چشم را در اینجا بخوانید!

22- کاهش وزن

میگو برای کاهش وزن مفید است، زیرا حاوی کربوهیدرات، پروتئین و چربی، روی و منیزیم است. این مواد سالم هستند. روی و منیزیم می توانند سطح هورمون لپتین را در بدن افزایش دهند. این هورمونی است که به بدن جهت تنظیم اشتها و افزایش انرژی کمک می کند. بهترین روشهای کاهش وزن در اینجا!

word image 215
23- حفاظت از سلامت مغز

میگو دارای آهن است که برای مغز مهم است. وقتی خون ما به خوبی جریان می یابد، اکسیژن کافی برای مغز را فراهم می کند تا بتواند به خوبی عمل کند. استفاده از مغز اغلب به هوش و توانایی آن برای حفظ خاطرات مرتبط است. عادت های بد تخریب کننده مغز را بخوانید!

24- مصرف در بارداری

میگو را می توان در دوران بارداری مصرف کرد. منتها غذاهای دریایی که زنان باردار به طور کامل باید اجتناب کنند، شامل کوسه ماهی، کاشی ماهی، اره ماهی و شاه ماهی خال مخالی است.

میگو ایمن است زیرا در دسته غذاهای دریایی کم جیوه که شامل سالمون، پولاک، ساردین و گربه ‌ماهی نیز می ‌شود، قرار می‌گیرد. Laura Riley مدیر کار و زایمان بیمارستان عمومی ماساچوست و نویسنده کتاب شما و نوزاد شما: بارداری، می گوید: شما هنوز هم باید میزان مصرف این ماهی را تا حداکثر 350 گرم در هفته محدود کنید.

Riley می گوید: به جاهایی بروید که می دانید غذا را به خوبی می پزند. شما میگوی بد نمی خواهید. بعلاوه باید از میگو خام یا نپخته اجتناب کنید تا در دوران بارداری بیمار نشوید.

3 نکته مهم مصرف میگو:

 • سرخ نشود اگر میگو را سرخ نکنیم، بهترین استفاده از آن را خواهیم داشت. مقدار کلسترول بد در روغن سرخ کردنی، بصورت بالقوه قادر به اضافه کردن کلسترول بد به میگو است.
 • بخار پز مصرف میگو بخارپز بسیار بهتر از مصرف میگو ها با کلسترول بد است.
 • کباب شده میگو های کبابی، یکی دیگر از روش های مناسب پختن میگو است، زیرا محتوای تغذیه ای را حفظ می کند تا بتوانیم از طعم خوشمزه آن لذت ببریم.

علاوه بر مزایای ارائه شده، میگو می تواند تاثیرات منفی نیز روی سلامتی داشته باشد.

4 تا از اثرات جانبی مصرف میگو:

 • مصرف بیش از حد میگو می تواند باعث مسمومیت جیوه شود، زیرا میگو ها حاوی مقادیر مختلفی از جیوه هستند.
 • از آنجا که میگو ها دارای سطوح بالایی از پورین هستند، می توانند باعث ناراحتی اسید اوریک و کلیه شوند.
 • میگو ها ممکن است آلرژی ایجاد کنند. واکنش آلرژیک به میگو، باعث خارش پوست، حالت تهوع، استفراغ و سردرد وحشتناک می شود.
 • مصرف بیش از حد میگو می تواند میزان کلسترول را بالا ببرد، به طوری که برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا، سکته مغزی و بیماری قلبی خطرناک است.

ویدیوی زیر را حتما تماشا کنید

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
زنانماهیمیگو

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up