تشخیص فشار خون بالا

آموزش نحوه تشخیص چربی خون بالا با کمک دستگاه ساده فشارسنج

folderخون
commentsبدون دیدگاه

فشار خون بالا معمولا هیچ علائمی ندارد، به همین دلیل تنها روش برای فهمیدن این موضوع چک و بررسی فشار خونتان است. بزرگسالان سالمی که بالای 40 سال دارند باید حداقل هر 5 سال فشار خون خود را چک کنند. اگر در خطر ابتلا به فشار خون هستید، باید بیشتر از 5 سال یک بار، فشار خون خود را چک کنید و به صورت ایده آل سالی یک بار.

محل تست فشار خون

آزمایش فشار خون در دسترس است:

 • در بخش جراحی عمومی – توسط پزشک عمومی، پرستار بخش، دستیار مراقبت های بهداشتی یا دستگاه خودیاوری
 • در برخی از داروخانه ها
 • در مراکز بررسی سلامت NHS که به بزرگسالان بین رده سنی 40 – 47 سال در انگلستان ارائه می شود.
 • در بعضی از محل های کار
 • در مراکز سلامت

و همچنین با استفاده از یک ابزار تست خانگی می توانید خودتان میزان فشار خونتان را در خانه اندازه گیری کنید.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای فشار خون مضر هستند؟ (چه غذاهایی مفید)

تست فشار خون

برای اندازه گیری فشار خونتان از یک گوشی طبی، بازو کاف، تلمبه و یک صفحه شماره گیر استفاده می شود اما امروزه بیشتر از دستگاه های اتوماتیک با سنسور و صفحه های نمایش دیجیتال استفاده می شود.

بهترین روش این است که قبل از انجام تست، روی یک صندلی بنشینید و پشتتان را تکیه بدهید و پاهایتان را به مدت حداقل 5 دقیقه آزاد بگذارید.

نیاز است که آستین هایتان را بالا بزنید و یا لباس های آستین بلندتان را درآورید، بنابراین کاف می تواند بالاتر از بازوی شما قرار بگیرد. در طول آزمایش سعی کنید که آرامش داشته باشید و صحبت نکنید.

در طی تست:

 • یکی از بازوهایتان را نگه می دارید پس هم تراز و هم سطح با قلبتان قرار می گیرد و کاف را دور تا دور آن قرار می دهید – در این حالت، برای مثال بازویتان باید بر روی یک کوسن یا پشتی یا بر روی صندلی قرار بگیرد.
 • کاف را به صورت تلمبه چند بار پشت هم می زنید تا خون در بازوی شما جمع شود، این فشردگی ممکن است حس اذیت کننده ای باشد اما تنها چند ثانیه طول می کشد.
 • فشار درون کاف به آرامی آزاد می شود و ردیاب در عروق خونی شما یکسری ارتعاشات ایجاد می کند – اگر فشار خون شما با دست اندازه گیری می شود دکتر برای تشخیص این ارتعاشات از گوشی طبی استفاده می کند.
 • همانطور که خون در بازوی شما جریان می یابد، فشار درون کاف در 2 نقطه ثبت می شود – از این اندازه گیری ها برای خواندن فشار خون شما استفاده می شود.

نتایج تستان را فورا می توانید دریافت کنید چه از طریق متخصص مراقب سلامت یا از طریق صفحه ی دیجیتال. اگر فشار خون شما بالاست، به شما توصیه می شود که فشار خونتان را در خانه ثبت کنید تا مطمئن شوید که فشار خون بالایی دارید یا خیر.

نظارت (24 ساعته) سیار

اگر در یک آزمایش فشار خونتان بالا نشان داده شد به این معنا نیست که شما فشار خون بالا دارید.

فشار خون در طول روز نوسان دارد. داشتن حس اضطراب یا استرس زمانی که با مطب دکتر روبه رو می شوید خود نیز می تواند باعث افزایش فشار خون شود. اگر فشار خون بالایی دارید، ممکن است بخواهید که یکسری آزمایشات با دستگاه فشار خون در خانه انجام دهید یا با نظارت 24 ساعته سیار در ارتباط باشید که در طول روز فشار خونتان را اندازه گیری کنند. این موضوع مشخص می کند که آیا شما به صورت مداوم فشار خون بالا دارید یا خیر.

این بخش به عنوان نظارت فشار خون سیار یا 24 ساعته معروف است.

حتما بخوانید: 14 تا از بهترین روشهای گیاهی برای درمان فشارخون طبق تحقیقات جدید

تست خانگی

تست ها و آزمایش های فشار خون نیز می توان با استفاده از دستگاه دیجیتال فشار خون در خانه انجام شود. مشابه با نظارت 24 ساعته یا سیار، این موضوع بازتاب بهتری از فشار خون شما را می دهد. این موضوع اجازه می دهد که شرایط خودتان را در طولانی مدت بررسی و کنترل کنید. می توانید کنترل کننده های کم هزینه ای را بخرید و فشار خونتان را در خانه یا بیرون از آن اندازه گیری کنید. در کلیپ زیر نحوه اندازه گیری فشار خون با فشار سنج عقربه ای توضیح داده شده است:

دانلود ویدیو

برای خرید فشار سنج کلیک کنید 

خواندن فشار خون

فشار خون به میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری می شود و به دو صورت نشان داده می شوند:

 • فشار سیستولیک. فشاری که قلب شما خون را به بیرون هل می دهد.
 • فشار دیاستولیک. فشاری که قلب شما در حال استراحت است.

برای مثال اگر فشار خون شما «140 بالای 90» باشد یا 90/140 میلی لیتر جیوه باشد، به این معنی است که 140 میلی لیتر جیوه فشار خون سیستولیک دارید و 90 میلی لیتر جیوه فشار خون دیاستولیک دارید.

به عنوان راهنمای کلی:

 • فشار خون بالا برابر با 90/140 میلی لیتر جیوه یا بیشتر در نظر گرفته می شود (به طور میانگین 85 / 135 میلی لیتر جیوه در خانه)
 • فشار خون ایده ال بین 60/90 میلی لیتر جیوه و 80 / 120 میلی لیتر جیوه در نظر گرفته می شود.
 • فشار خون پایین بین 60/90 میلی لیتر جیوه یا کمتر در نظر گرفته می شود.

عدد فشار خون در بین 80/120 میلی لیتر جیوه و 90/140 میلی لیتر جیوه به این معناست که اگر مراحلی را برای کنترل فشار خونتان انجام ندهید، در خطر فشار خون بالا هستید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
چربی خوندرمان فشار خونکلسترول

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up