نفس عمیق

تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق چه دلیلی دارد؟

اگر در سینه ام هنگام نفس عمیق کشیدن احساس سوزش کنم، چه کاری باید انجام دهم؟ آیا این نشانه ای از یک بیماری اساسی است؟ شما می توانید پاسخ های خود را در این مقاله پیدا کنید.

درد قفسه سینه یکی از شایع ترین شکایات افراد در مورد سلامتی جسمیشان است و ماهیت آن بسته به علت اصلی، ممکن است متفاوت باشد. بسیاری از شرایط و دلایل پزشکی وجود دارد که می تواند باعث درد قفسه سینه شود. در برخی موارد، درد ممکن است در هنگام نفس عمیق کشیدن بدتر شود. در زیر برخی از شرایط پزشکی رایج که با این علائم همراه است ذکر شده است.

تجربه شخصی بنده نشان داده که عمده بیماران در ایران به دلیل استرس یا مصرف سیگار، دود و کم تحرکی چنین مشکلی را تجربه می کنند.

حتما بخوانید: برای سلامت و جلوگیری از سوزش قلب به این 2 حالت هرگز نخوابید!

عوامل شایع

کوستوکندریت (به عفونت دنده و غضروف دنده متصل گفته می شود که گاهی با حمله قلبی اشتباه گرفته می شود)

مشکلات دنده: کوستوکندریت یکی از دلایل عمده درد قفسه سینه در هنگام تنفس است. این بیماری زمانی ایجاد می شود که غضروف هایی که دنده ها را به استخوان متصل می کنند ملتهب می شوند. زنان و افراد مسن بیش تر مستعد ابتلا به کوستوکندریت هستند. درد قفسه سینه علامت شایع این بیماری بوده و با حرکات، فشار جزئی و تنفس عمیق بدتر می شود.

حتما بخوانید: 21 سوال و جواب مهم در مورد نارسایی قلبی که احتمالا برای شما هم مفید است

برخی از شرایط پزشکی که بر روی دنده ها تاثیر می گذارد ممکن است باعث ایجاد درد در قفسه سینه نیز بشود و ممکن است با نفس عمیق کشیدن بدتر شود. یک دنده شکسته با کبودی جزئی یا بیرون زدگی در قفسه سینه ممکن است باعث این علائم شود. معمولا این شرایط زمانی اتفاق می افتد که فرد دچار سقوط و یا دچار هر نوع ضربه مغزی شود.

پریکاردیت (التهاب آب شامه: آماس کیسه غشایی در برگیرنده قلب): این بیماری با التهاب کیسه غشایی که قلب را در بر می گیرد مشخص می شود. این عارضه باعث درد در قفسه سینه (عمدتا در سمت چپ) شده که ممکن است به شانه و گردن نیز سرایت کند. درد با تنفس عمیق و سرفه بدتر می شود. علائم دیگر شامل ضعف، تپش قلب، تورم شکم، تب خفیف، تنگی نفس و غیره است. از داروهای تسکین دهنده درد، داروهای ضد التهابی و کورتیکواستروئیدها برای درمان پریکاردیت استفاده می شود.

حتما بخوانید: 8 غذایی که شریانهای قلبی-عروقی و رگهای شما را تمیز می کنند!

نومونیا (ذات الریه): این بیماری یک عفونت بسیار جدی در ریه است که با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان می شود. نومونیای شدید ممکن است باعث درد در سمت چپ قفسه سینه شود. این علائم بیش تر در هنگام بروز پلور (غشای پوشاننده ریه ها و دیواره سینه داخلی) مشاهده می شود. درد قفسه سینه اغلب به عنوان دردی تیز یا خفه کننده توصیف می شود و با سرفه یا نفس عمیق بدتر می شود. از سایر علائم این بیماری می توان به تب بالا، لرزش خفیف، سرفه شدید، تنگی نفس شدید، تعریق و غیره اشاره کرد.

آمبولی ریوی: این بیماری یک وضعیت خطرناک است که در آن خون لخته شده در سرخرگ ریوی قرار می گیرد و منجر به نارسایی شدید اکسیژن شده و در نتیجه باعث درد شدید قفسه سینه هنگام تنفس می شود. اگر این لخته خون بزرگ شود، می تواند مستقیما تامین خون را به ریه ها قطع کرده و منجر به فروپاشی ریه ها و در نهایت مرگ شخص شود. جدا از درد قفسه سینه، این بیماری ممکن است باعث سرفه، ضربان نامنظم قلب، تعریق بیش از حد، تورم پا و غیره شود. این بیماری با داروهای رقیق کننده خون و حل کننده لخته درمان می شود. البته ممکن است در بعضی موارد به جراحی نیاز باشد.

پنوموتوراكس (هوا جنبی): این وضعیتی است كه در آن گاز یا هوا در حفره پلور واقع در بین ریه ها و قفسه سینه جمع می شود. برخی از افراد ممکن است دچار پنوموتوراکس خود به خودی شوند که بیش تر در افراد مبتلا به عفونت های مزمن ریوی مشاهده می شود. این وضعیت هم چنین ممکن است به دلیل تروما در قفسه سینه یا به عنوان عارضه ای در برخی از اقدامات درمانی ایجاد شود. حتی افراد سالم ممکن است دچار پنوموتوراکس خود به خودی شوند. درد شدید قفسه سینه در هنگام تنفس علامت کلاسیک این بیماری است. ممکن است درد با نفس عمیق کشیدن بدتر شود. البته شایان ذکر است که موارد جزئی نیازی به درمان فعال ندارند، ممکن است آسپیراسیون سوزن در موارد شدید پنوموتوراکس لازم باشد.

حتما بخوانید: علائم قلب درد عصبی، تفاوت با اسپاسم سینه و نکات مهم دیگر

به طور خلاصه، درد قفسه سینه نشانه ای برای تعدادی از شرایط پزشکی شایع است. در بعضی موارد، درد با تنفس ممکن است بدتر شود. در بالا بیان شد که برخی از آن ها شرایط پزشکی است که با آن نوع درد قفسه سینه همراه است. این یک علامت خطرناک است که باید جدی گرفته شود، زیرا می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی یا زمینه ای اساسی باشد.

منبع


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان استرسسلامت قلب

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up