درد معده

دلایل اصلی معده درد و 5 درمان خانگی آن

هرفردی در طول زندگی اش ناراحتی معده و سوء هاضمه را تجربه میکند، این سوء هاضمه ممکن است هر بار پس از خوردن یا نوشیدن یک ماده غذایی اتفاق بیفتد. در این مقاله علل شایع درد معده را بررسی خواهیم کرد و روش های خانگی آن را طبق جدیدترین تحقیقات برای شما ارائه میدهیم.

دلایل معده درد

1-ورم معده: ورم معده یک نوع سوزش، آسیب و التهاب معده است و معمولا احساس درد بلافاصله بعد از غذا برای شما اتفاق می افتد.

2-عدم تحمل لاکتوز: عدم تحمل لاکتوز علائمی چون گاز، نفخ، آروغ، سوء هاضمه، تهوع، اسهال، یبوست و درد گرفتگی عضلات شکم دارد.

3-عدم تحمل گلوتن: عدم تحمل گلوتن در واقع حساسیت به پروتئین موجود در جو، گندم و چاودار یکی دیگر از دلایل دردمعده است و علائمی همچون نفخ، اسهال، یبوست، خستگی مفرط و درد شکم است.

4-بیماری رفلکس معده :بیماری رفلکس معده، مشکلی است که در آن بخش پایینی اسفنکتر مری به نحوی نامناسب باز می شود و یا به طور کامل بسته نمی شود و اجازه می دهد که اسیدهای شکمی به مری بیایند.

5-آلرژی های غذایی: احساس سوزش در معده و سینه می تواند ناشی از آلرژی یا عدم تحمل غذا باشد. این احساس هم می تواند بعد از خوردن رخ دهد.

6-داروها یا مواد مخدر :داروهای خاص و مواد مخدر می توانند لایه محافظ معده شما را بشکنند، این اتفاق می تواند ریسک فرد را برای ورم معده افزایش دهد.

7-استرس و فشارهای عاطفی: استرس می تواند روند هضم را کاهش دهد و اسیدهای معده را در معده رها کند و در نتیجه خطر رفلاکس را افزایش دهد.

8-سندروم روده تحریک پذیر: سندروم روده تحریک پذیر ناشی از عملکرد نادرست اعصاب است که عملکرد و ادراک روده را کنترل می کند و علائمی همچون حالت تهوع، نفخ، اسهال، یبوست و گرفتگی دارد.

9-زخم معده: زخم معده، زخم هایی هستند که در لایه معده و یا دوازدهه ایجاد می شوند.

10-شیوه نادرست غذاخوردن: گاهی اوقات تند غذا خوردن باعث معده درد می شود، بویژه اگر از سوءهاضمه رنج می برید.غذاهای چرب، ادویه ها و قهوه نیز باعث ایجاد معده درد می شود ؛ علاوه بر آن مصرف دخانیات یا الکل موجب می شود که درد معده را با شدت بیشتری احساس کنید .

11-انگل: انگل ها علائمی همچون گرفتگی دردناک شکم، اسهال، استفراغ، تهوع، گاز و ناراحتی گوارشی را به وجود می آورد.

12-اسید معده بیش از حد: مقدار زیادی از اسید معده می تواند به سوزش معده کمک کند.

13-سیگار کشیدن: سیگاری ها میزبان اثرات جانبی منفی ناشی از سیگار کشیدن هر روزشان هستند، که شامل خلط اضافی، سرفه های شدید، و بوی بد است هم چنین باعث افزایش خطر سوزش معده، زخم و سرطان می شود.

14-التهاب معده: التهاب معده اغلب منجر به علائمی از حالت تهوع، استفراغ، نفخ شکم، عدم هضم، احساس سوزش معده، از دست دادن اشتها، درد شکمی و امکان احساس سوزش معده در بین وعده های غذایی و یا شب می شود.

علائم مشکل معده

 1. سوزش معده یا ریفلاکس اسید
 2. حالت تهوع
 3. نفخ
 4. گازمعده
 5. ترش کردن و آروغ زدن
 6. رها کردن باد معده
 7. بوی بد تنفس
 8. سکسکه یا سرفه

درمان خانگی معده درد

تغییر سبک زندگی

1- کم آبی بدن هضم را دشوارتر میکند و تاثیر آن را کم میکند که این احتمال ناراحتی معده را افزایش میدهد. میزان مصرف آب برای زنان حدود7لیوان در روز و این مقدار برای مردان8تا9لیوان در روز است.

2 افرادیکه ناراحتی معده دارند، حداقل تا چند ساعت پس از غذاخوردن نباید دراز بکشند یا به رختخواب بروند. افرادیکه نیاز به دراز کشیدن دارند، باید سر، گردن و قسمت بالای قفسه ی سینه را روی بالش بالا نگه دارند، بصورت ایدآل این زاویه باید 30 درجه باشد.

3-گرما ممکن است عضلات سفت را شل کند و سوء هاضمه را تسکین دهد، بنابراین یک حمام آب گرم میتواند علایم ناراحتی معده را تسکین دهد. همچنین گذاشتن کیسه ی آب گرم به مدت 20 دقیقه برروی شکم میتواند مفید باشد.

4-سیگارکشیدن میتواند موجب تحریک گلو شود و احتمال ناراحتی معده را افزایش دهد. اگر فردی دچار استفراغ شده باشد، سیگار کشیدن میتواند موجب تحریک بیشتر بافتهای حساسی شود که قبلا توسط اسیدمعده آسیب دیده اند. هضم الکل بعنوان یک سم، دشوار است و میتواند موجب آسیب به کبد و معده شود. افرادیکه ناراحتی معده دارند باید از سیگار کشیدن و مصرف الکل خودداری کنند تا احساس بهبودی کنند.

5-هضم برخی غذاها نسبت به بقیه دشوارتر است و خطر ناراحتی معده را افزایش میدهند.بنابراین غذاهای سرخ کردنی و چرب، غذاهای خامه ای و غذاهای شور یا مانده را از رژیم خود حذف کنید.

گیاهان دارویی

1-دارچین: دارچین حاوی آنتی اکسیدانهای زیادی است که موجب بهبود هضم ، کاهش گاز، نفخ و گرفتگی معده میشود. همچنین با خنثی سازی اسید معده از سوزش معده و سوء هاضمه پیشگیری میکند.

2-میخک: میخک حاوی موادی است که ممکن است به کاهش گاز معده و افزایش ترشحات معده کمک کند. این موجب سرعت دادن به هضم غذا میشود و ممکن است فشار و گرفتگی را کاهش دهد.

3-زیره سبز : زیره حاوی ترکیبات فعالی ست که موجب کاهش سوء هاضمه و اسید معده ی اضافه، کاهش گاز، کاهش التهاب روده و همچنین از بین بردن میکروب های معده میشود. چای زیره و استفاده از آن به عنوان چاشنی غذا دردهای معده را تسکین میدهد.

4-بومادران: گلهای بومادران , حاوی آنتی اکسیدان هایی است که موجب کاهش مقدار اسیدتولیدی در معده میشود. آنها اینکار را با تاثیر بر روی عصب گوارشی اصلی که عصب واگ نامیده میشوند انجام میدهند. کاهش سطح اسیدمعده میتواند موجب کاهش احتمال سوزش معده و سوء هاضمه شود.

5-ریحان: ریحان حاوی ترکیباتی است که ممکن است موجب کاهش گاز، افزایش اشتها، بهبود گرفتگی های شکم و بهبود کلی هضم شود. ریحان همچنین حاوی اوژنول است که میتواند به کاهش مقدار اسید معده کمک کند.

6-شیرین بیان: ریشه ی شیرین بیان حاوی موادی ست که به کاهش گاستریت (التهاب معده) و همچنین التهابات مربوط به زخم معده کمک میکند.

7-نعنای دشتی: نعنای دشتی موجب کاهش حالت تهوع، اسپاسم معده و روده، عفونتهای دستگاه گوارش و درمان اسهال میشود.

8-زنجبیل: زنجبیل حاوی ترکیبات شیمیایی بنام جینجرول و شوگاول است که میتواند انقباضات معده را تسریع کند. همچنین مواد شیمیایی موجود در زنجبیل میتواند به کاهش حالت تهوع، استفراغ و اسهال کمک کند.

9-نعناع: حاوی منتول است که موجب جلوگیری از استفراغ و اسهال، کاهش اسپاسم عضلانی روده و تسکین درد معده میشود.

دمنوش ها

دمنوش سنبل الطیب (بهترین-پیشنهاد ما)

 • ریشه سنبل الطیب :11 تا 15 گرم
 • گل گاوزبان : 5 گل
 • پودر یا چوب دارچین انتخابی
 • آب جوش :یک لیتر

طرزتهیه

 • برای تهیه این دمنوش باید ریشه سنبل الطیب را با پودر دارچین ، گل گاو زبان و آب جوش در یک قوری بریزید و اجازه دهید تا یک ربع الی 20 دقیقه دم بکشد.
 • دمنوش برای دم کشیدن نجوشد و آن را روی بخار کتری یا سماور قرار دهید و یا زیرش را با یک شمع روشن کنید تا گرمای زیرش باعث جدا شدن عطر سنبل الطیب در دمنوش شود.
 • خاصیت این دم نوش به گرم نوشیدن و تلخ بودنش است که توصیه میشود یکی دو ساعت بعد از دم کشیدن استفاده شود و برای طعم و مزه دار کردنش هرگز از عسل و آبلیمو استفاده نشود چون خاصیت اصلی دمنوش از بین خواهد رفت.

دمنوش گل داوودی

 • ابتدا 5 لیتر آب را در ظرفی کوچک ریخته و روی شعله قرار می دهیم.
 • به محض جوش آمدن، 50 گرم گل خشک شده را در ظرف می ریزیم و فقط به مدت 2 دقیقه نه بیشتر، هم می زنیم.
 • در این مرحله 50 گرم شکر را اضافه کرده و اجازه می دهیم کاملا حل شود، در این زمان شعله را خاموش می کنیم و مواد مخلوط شده را به وسیله صافی، صاف کرده و زمانی که دمنوش به دمای محیط رسید، آماده نوشیدن است.

دمنوش به‌لیمو

 • برای تهیه دمنوش به‌لیمو یک قاشق غذاخوری از برگ این گیاه را در ظرفی بریزید و به آن آب با دمای هشتاد درجه سانتی‌گراد را بیفزایید. بیست دقیقه صبر کنید تا دمنوش به خوبی دَم بکشد سپس به آن نبات یا عسل اضافه و میل کنید.

رژیم غذایی برای معده

بهترین ها بدترین ها
ماست یونانی غذاهای سرخ شده
بادام غذای فرآوری شده
موز غذاهای شور و پرادویه
مواد غذایی سبوس دار نوشابه و کافئین
دانه چیا شیرین کننده های مصنوعی
ماهی سالمون حبوبات
برخی محصولات لبنی
غذاهای چرب

درچه مواقعی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

سوء هاضمه و ناراحتی معده اغلب جای نگرانی ندارد. در برخی افراد علایم پس از چند ساعت از بین میرود. ازآنجاییکه بدن افراد مسن و کودکان سریعتر دهیدراته میشوند، باید حداقل بعد از یک روز استفراغ و اسهال به پزشک مراجعه کنند. افرادیکه مشکلات معده ی مداوم و سخت دارند باید به پزشک مراجعه نمایند. همچنین درصورت داشتن علایم زیر باید به پزشک مراجعه شود:

اسهال و استفراغ مداوم و غیرقابل کنترل درد بازو
اسهال مزمن کاهش وزن ناخواسته
تب وجود توده در شکم یا معده
استفراغ یا مدفوع خونی مشکل در بلع
نفخ شدید معده سابقه ی کم خونی و آنمی شدید
سرگیجه یا احساس سبکی سر درد هنگام ادرار کردن

قرص های درمان معده درد عصبی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست