9 تا از بهترین دمنوش های گیاهی درمان معده درد

معده درد یکی از شایع ترین دردهایی است که هر کس در زندگی خود دست کم یک بار آن را تجربه کرده است. گاهی مصرف یک غذا، فشار عصبی و یا یک بیماری زمینه ای موجب ایجاد درد در معده میشود. سوزش، نفخ، دردهای مقطعی از علائم درد معده است. دمنوش های گیاهی همیشه جز بهترین گزینه های درمان درد معده هستند که در این مقاله به 10 دمنوش بسیار موثر برای درمان دردهای معده اشاره کردیم.

دلایل درد معده

بهترین دمنوش ها برای معده درد

1- دمنوش سنبل الطیب

آنتی اکسیدان های موجود در دمنوش ریشه سنبل الطیب به عملکرد بهتر عضلات کمک کرده و اسپاسم های دستگاه گوارش را کاهش می دهند. این باعث حرکات طبیعی روده و کاهش اذیت و ناراحتی می شود.

طرز تهیه:

ریشه سنبل الطیب را داخل قوری بریزید. قوری را با آب داغ پر کنید و حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دمنوش دم بکشد. دم نوش نباید در این مرحله بجوشد. زمانی که عطر سنبل الطیب خارج شد میتوانید از آن استفاده کنید.

2- دمنوش مریم گلی

مریم گلی حاوی آنتی اکسیدان و دارای خواص ضد التهابی است، که موجب بهبود عملکرد دستگاه گوارش میشود. ویژگی های ضد باکتری و ضد ویروسی این گیاه دارویی نیز می توانند باعث ایجاد تعادل در میکرو ارگانیسم های دستگاه گوارش شود و در نهایت موجب درمان نفخ و ورم شکم میشود.

طرز تهیه:

۲ قاشق غذاخوری برگ مریم گلی را با آب سرد بشویید و در قوری بریزید. ۲ فنجان آب جوش را به قوری اضافه کرده و اجازه دهید، مریم گلی ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی بخار آب دم بکشد. پی از اینکه دمنوش شما آماده شد مقداری عسل به آن اضافه کنید.

9 تا از بهترین دمنوش ها برای تقویت اعصاب و آرامش

3- دمنوش جعفری

جعفری یک گیاه سم زداست وموجب دفع مواد زائد از بدن میشود. سموم و میکروب های مضر در دستگاه گوارش موجب نفخ و ورم معده میشود، جعفری با سم زدایی از معده موجب تسکین و سبک شدن معده میشود.

طرز تهیه:

30 گرم برگ جعفری تازه یا خشک شده را به 1 لیتر آب جوش اضافه کنید، بگذارید 10 دقیقه بماند تا دم بکشد، از صافی رد کنید. دمنوش جعفری شما آماده است می توانید آب یک لیمو ترش تازه یا 1 قاشق غذا خوری عسل به آن اضافه کنید و بنوشید.

4- دمنوش نعناع

نعنا روی سیستم معده خاصیت ضد انقباضی دارد که می‌تواند شما را از شر دردهای ناشی از انقباض ماهیچه‌ها، عدم هاضمه و IBS خلاص‌کند. بااین وجود، مصرف نعنا (بصورت دمنوش یا به شکلی دیگر) باعث سوزش معده می‌شود. نعنا باعث آرام‌شدن ماهیچه باسطه که معده را از مری جدا می‌کند می‌شود؛ که می‌تواند منجر به واردشدن اسید معده به مری و در نتیجه سوزش معده بشود.

طر تهیه:

7-10 برگ تازه نعناع را کاملا شستشو دهید تا تمیز شوند و بعد از آبکشی، در یک هاون آن‌ها را له و مچاله کنید تا عطر و عصاره آن بیرون بزند. سپس برگ‌ها را در یک فنجان بیاندازید و آب جوش روی آن‌ها بریزید. بعد از 7 تا 12 دقیقه که دم کشید، برگ‌ها را جدا کرده و کمی عسل، آب‌لیمو یا شیر به آن اضافه کنید و میل کنید.

 5- دمنوش زنجبیل

از زنجبیل برای درمان حالت تهوع استفاده می‌شود. به بهبود و تقویت هاضمه و جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ ناشی از بارداری و بیماری‌های دهانی کمک می‌کند. زنجبیل دارای خصوصیات ضد استفراغی است و در داروهای سنتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طرز تهیه:

2 تکه زنجبیل را بشویید و آن را به تکه های ضخیم متوسط ​​تقسیم کنید. سپس، آب را در یک ظرف گرم کنید. زمانی که آب جوشید، ریشه زنجبیل را اضافه کنید و برای 10 دقیقه اجازه دهید بماند.

6- دمنوش بابونه

بابونه بخاطر خواص ضدانقباضی، ضدالتهابی و ضدنفخی که دارد مشهور است. این خصوصیات باعث تقویت سیستم هاضمه می‌شوند. بابونه می‌تواند به تسکین درد معده، گرفتگی عضلات، اسید معده و IBS کمک کند. بابونه به کاهش سطح اسید معده کمک می‌کند. بالابودن سطح اسید معده میتواند باعث بیماری اسید رفلکس (بازگشت اسید) و دیگر مشکلات هاضمه‌ای بشود. بابونه همچنین به کاهش تشنج ماهیچه، التهابات معده و کوتاه‌شدن دوره اسهال کمک می‌کند.

طرز تهیه:

2 تا 3 قاشق چایخوری گل بابونه خشک شده را در یک فنجان بریزید. روی آن آب جوشیده بریزید.اجازه دهید 3 دقیقه بماند تا دم بکشد. می توانید روی آنرا بپوشانید تا زودتر و بهتر دم بکشد.

7- دمنوش رازیانه

رازیانه دارای خصوصیات ضد نفخ و ضد انقباضی است که می‌تواند باعث کاهش نفخ، کاهش انقباض ماهیچه‌ها و درد معده بشود. رازیانه برای ایجاد تحرک در ماهیچه‌های روده مناسب است و می‌تواند باعث تسکین دردهای معده و تنظیم مشکل خروج گاز معده بشود.

طرز تهیه:

ابتدا مقداری دانه رازیانه‌ را نیم کوب کنید. با این کار خواص آن بهتر آزاد شده و تاثیر بیشتری خواهد داشت. سپس این دانه‌ها را درون قوری یا دمنوش ساز بریزد . آب داغ بر روی آن ریخته و به مدت 10 الی 15 دقیقه صبر کنید. دمنوش شما آماده است و برای تغییر طعم آن می‌توانید مقدار عسل به آن بیافزایید.

8- دمنوش به لیمو

دمنوش به لیمو با جلوگیری از عفونت کاندیدا در روده های کوچک، سلامت دستگاه گوارش را حفظ می کند. به لیمو خواص ضد کاندیدا و ضد قارچ دارد. به لیمو قادر است میکرو باکتری مخرب ای مخرب دستگاه گوارش را از بین ببرد.

طرز تهیه:

یک قاشق غذاخوری از برگ این گیاه را در ظرفی بریزید و به آن آب با دمای هشتاد درجه سانتی‌گراد را بیفزایید. بیست دقیقه صبر کنید تا دمنوش به خوبی دَم بکشد سپس به آن نبات یا عسل اضافه و میل کنید.

9- دمنوش اسطوخودوس

اسطوخودوس با نرم کردن پوشش دستگاه گوارش و کمک به آزاد شدن صفرا، به بدن کمک می کند تا چربی را هضم کند. نوشیدن چای اسطوخودوس روش خوبی برای تسکین اختلالات عصبی روده و هضم است.

طرز تهیه:

3 قاشق چایخوری جوانه اسطوخودوس تازه را در محفظه چای قوری ریخته و روی آن یک فنجان آب جوشیده بریزید. قوری را برای دم‌کشیدن، ده دقیقه روی بخار بگذارید و شب‌ها میل کنید.

10- دمنوش پونه

چای و دمنوش پونه برای درمان نفخ و معده درد مفید بوده و به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند، همچنین دمنوش پونه برای جلوگیری از تجمع گاز در روده ها مفید است.

طرزتهیه:

4 تا 6 قاشق غذاخوری برگ پونه تازه را در یک فنجان آب جوش بریزید و بگذارید 10-15 دقیقه بماند تا دم بکشد، دمنوش پونه را می توانید با عسل شیرین کنید و بنوشید.

نکات تکمیلی

  • در صورتی که معده درد شما تشدید شد، یک کیسه آب گرم را روی شکم خود قرار دهید، گرما موجب تسکین درد معده میشود.
  • زانوهایتان را به طرف قفسه سینه بکشید و با دست هایمان نگهش دارید این حرکت را یک دقیقه ادامه دهید و سپس دستهایتان را رها کنید و این کار را اینقدر تکرار کنید تا احساس بهتری به دست بیاورید. مطمئن شوید که کمرتان بر روی زمین صاف قرار داشته باشد.
  • ماست دارای باکتری هایی است، که باعث بازگرداندن مجدد واکنش های طبیعی دستگاه گوارش می شود بنابراین مصرف ماست را فراموش نکنید.
  • از مصرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید.
  • در صورتی که درد معده شما تشدید شد و با علائمی همچون اسهال همراه شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

16 تا از بهترین داروهای گیاهی برای درمان معده درد عصبی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست