ماهی خام

9 خطر خام خوردن ماهی+ روش تشخیص ماهی سالم

در این مطلب با سایت سالم زیبا همراه ما باشید تا مضرات خوردن ماهی خام و روش تشخیص ماهی های سالم را یاد بگیرید. ماهی خام حاوی انواع بسیاری از باکتری ها است. سوشی نیز حاوی ماهی خام است که باید از خطرات آن مطلع شوید.

9 خطر خوردن ماهی خام

درست است که غذاهایی مانند سوشی بسیار پرطرفدار و دوست داشتنی هستند ، اما چندین چیز ترسناک وجود دارد که به طور بالقوه در آنها پنهان شده است و بهتر است قبل از افراط کردن در مورد آنها آگاه باشید. ماهی خام می تواند به چندین نوع باکتری و کرم آلوده شده باشد ، یا حتی غلظت بالایی از مواد شیمیایی خطرناک داشته باشد.

در اینجا رایج ترین انواع باکتری ها و عفونت هایی که ممکن است در ماهی خام وجود داشته باشد را برایتان آورده ایم.

1- سالمونلا

ماهی خام می تواند حاوی باکتری های مضر از جمله سالمونلا باشد و می تواند باعث اسهال، گرفتگی، استفراغ، سردرد و تب شود. سالمونلا باکتری عامل “مسمومیت غذایی” است زیرا یکی از شایع ترین عفونت های باکتریایی است که باعث ایجاد علائم فوق می شود.

یک مطالعه نشان داد که حدود 10 درصد از ماهی های خام وارداتی و 2.8 درصد از ماهی های خام خانگی تست شده ، از نظر داشتن سالمونلا مثبت هستند.

2- فلوک کبدی

فلوک کبدی گروهی از کرم های مسطح انگلی است که در کبد حیوانات آلوده زندگی میکنند. خوردن غذاهای دریایی خام حاوی فلوک کبدی می تواند به بیماری موسوم به opisthorchiasis منجر شود ، که باعث عفونت مجاری صفراوی ، التهاب کیسه صفرا ، سنگ کیسه صفرا و حتی سرطان کبد می شود.

تخمین زده می شود که تقریباً 17 میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری opisthorchiasis رنج می برند که بیشتر به دلیل مصرف ماهی خام و سطوح کثیف آشپزخانه است.

5 تا از بدترین مضرات گوشت مرغ و چند نکته ی بسیار مهم

3- باکتری ویبریو ولنیفیکوس

ویبریو ولنیفیکوس ، یک باکتری مهاجم است که در غذاهای دریایی خام (بخصوص صدف) یافت می شود. این باکتری علت اصلی مرگ ناشی از مصرف غذاهای دریایی در ایالات متحده است. براساس مطالعات ، بیشتر افرادی که به این ویروس آلوده شده اند مبتلا به سپسیس و سلولیت شدید هستند و 50 درصد احتمال مرگ ناشی از عفونت دارند. محققان اظهار داشتند كه حتی با تشخیص سریع و درمان تهاجمی ، میزان مرگ و میر در هر فرد هنوز بین 30 تا 40 درصد است.

4- کرم های نواری

کرم های نواری اغلب نژادهای دریایی را که در آب های شیرین تولید می شوند مانند ماهی قزل آلا آلوده می کنند. آنها می توانند به طول بسیار زیادی برسند و شرایطی به نام دیفیلو بو تریازیس ایجاد کنند که منجر به خستگی ، اسهال یا یبوست شود. این کرم ها بیشتر اوقات ، هیچ علائمی از خود نشان نمیدهند.

5- کرم های گرد

کرم های گرد ، انگل هایی هستند که در ماهی های آب شیرین و برخی از ماهی های آب شور وجود دارند. اگرچه آنها نمی توانند به مدت طولانی در بدن انسان زندگی کنند اما می توانند یک واکنش ایمنی در هنگام اتصال خود به دیواره روده ایجاد نمایند و باعث التهاب ، درد و استفراغ شوند.

فواید جالب املت برای سلامتی و مقایسه آن با تخم مرغ خالی

6- جیوه

متأسفانه امروزه همه انواع ماهی حاوی مقداری جیوه سمی هستند و ماهی های بزرگ مانند ماهی تن حاوی مقادیر بالاتری میباشند. ماهی خام ممکن است میزان جیوه بیشتری از انواع پخته شده داشته باشد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که میزان جیوه در ماهی پخته شده ، حدود 60 درصد پایین تر از ماهی های خام است.

جیوه بسیار سمی و تجمع پذیر است (یعنی با گذشت زمان در بدن تجمع پیدا میکند) و باعث بروز مشکلاتی از جمله تحریک پذیری ، خستگی ، تغییرات رفتاری ، لرزش ، سردرد ، افت شنوایی و حافظه ، دیس ارتریا ، عدم هماهنگی ، توهم و حتی مرگ می شود.

7- آلاینده ها

ماهی های پرورشی احتمالاً آلاینده های سمی مانند بی فنیل های پلی کلرینه (PCBs) و پلی برومو در فنیل اتر (PBDEs) را در خود دارند. نشان داده شده است که این آلاینده ها باعث ایجاد بیماری های زیادی از جمله سرطان می شوند.

خوشبختانه پخت غذاهای دریایی ، خطر ابتلا به این سموم را کاهش می دهد. یک مطالعه نشان داد که میزان آلاینده ها در سالمون پخته شده 26 درصد کمتر از خام آن است.

8- اشرشیاکلی

E. coli یکی دیگر از گونه های باکتری است که می تواند در ماهی خام مخفی شود. در حالی که بیشتر آنها بی ضرر هستند و منجر به علائم خفیفی مانند خستگی ، اسهال و گرفتگی شکم می شوند ، برخی از سویه های این باکتری می توانند باعث نارسایی کلیه و مرگ شوند.

9- لیستریا

لیستریا یکی دیگر از گونه های باکتری است که در غذاهای دریایی و ماهی های خام یافت می شود. این باکتری به احتمال زیاد افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف یا در حال رشد مانند کودکان ، زنان باردار یا افراد مسن را آلوده می کنند و علائمی از علائم مانند آنفولانزا گرفته تا از دست دادن تعادل و تشنج ایجاد می کنند.

چگونه ماهی های آلوده را تشخیص دهیم؟

word image 48

موارد ذکر شده در بالا ، به این معنا نیست که کسانی که عاشق سوشی هستند باید برای همیشه آن را کنار بگذارند. این موارد برای ایجاد آگاهی از خطرات مصرف ماهی خام است. با نکات فوق در صورت آلوده بودن ماهی ، شما میتوانید علائم بیماری را تشخیص دهید و به اندازه کافی مطلع باشید که بتوانید غذاهای دریایی مناسبی مصرف کنید.

اول از همه این مهم است که بدانید چگونه یک ماهی بد را قبل از خوردن آن تشخیص دهید. با توجه به موارد زیر میتوانید به کیفیت ماهی پی ببرید.

  • بو: بو یک شاخص مهم برای تشخیص ماهی های بد است. اگر ماهی بوی آمونیاک یا بوی زهم زیادی میدهد آن را کنار بگذارید. ماهی های سالم بوی ناخوشایندی ندارند و تنها باید بوی دریا و اقیانوس بدهند نه چیز دیگری.
  • پوست: گوشت یک ماهی سالم باید محکم باشد و پس از لمس ، خاصیت ارتجاعی داشته باشد. بعبارت دیگر با فشار دادن انگشت روی آن ، سریعا به حالت اول بازگردد.
  • چشم و آبشش: اگر ماهی کامل خریداری می کنید توجه داشته باشید که چشم ها باید شفاف باشند و قرمز یا برجسته نباشند. آبشش ها نیز باید قرمز باشند. هر رنگ دیگری نشان دهنده پیری است.
  • لزجی: ماهی هایی که سالم هستند ، یک لایه ی لزج و مرطوب روی پوست خود دارند.

اگر به خوردن ماهی خام علاقه دارید، ماهی های آب سرد و آزاد را انتخاب کنید

مصرف ماهی های وحشی می تواند میزان مواجهه شما با مواد شیمیایی مانند جیوه را کاهش دهد ، بنابراین تا جایی که ممکن است ، از خوردن ماهی های پرورشی پرهیز کنید.

شما همچنین باید ماهی خریداری کنید که منجمد شده یا منجمد باشد ، زیرا فرآیند انجماد به طور موثری انگل ها و کرم ها را از بین می برد. اگر مطمئن نیستید که ماهی منجمد شده است یا نه ، حداقل 7 روز قبل از مصرف آن را در خانه خود در فریزر بگذارید و حتما به آرامی آن را از حالت انجماد خارج کنید (برای حفظ کیفیت).

15 تا از بهترین غذاهای ضد پیری برای پوست سالم تر و زندگی طولانی تر

یک مورد استثناء ، ماهی های پلاژیک هستند که مانند ماهی تن میباشند. ماهی های پلاژیک معمولاً به صورت خام خورده می شوند (بدون اینکه ابتدا منجمد شوند) زیرا انگل ندارند و برای انسان خطرناک نیستند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkماهی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up