درمان آلرژی فصلی

علائم حساسیت فصلی و انواع آن

گرده گیاه برای رشد گیاهان ضروری است اما این میتواند علایم ناخوشایندی در افرادیکه به آنها حساسیت دارند ایجاد کند. درطول فصل رشد، گرده ی گیاهان در هوا پخش میشوند و گیاهان را بارور میکند. هنگامیکه افراد مبتلا به آلرژی، این گرده ها را تنفس میکنند، بدنشان این را بعنوان یک تهدید تلقی میکند و موجب واکنشهای آلرژیک میشود.

در این متن در مورد علایم آلرژی به گرده گیاهان (تب یونجه) که شامل عطسه، خارش و آبریزش چشم ها است میپردازیم. همچنین به درمانهای خانگی موثر تسکین این نوع حساسیت نگاهی می اندازیم.

علایم

آلرژی به گرده گیاهان میتواند موجب علایم زیر در افراد شود:

افرادیکه آسم دارند ممکن است متوجه این موضوع شوند که آلرژی به گرده ی گیاهان میتواند موجب بدتر شدن علایم آسم در آنها شود که این علایم شامل خس خس کردن و سرفه است. وقتی فردی در گرده ی گیاهان تنفس میکند، این گرده ها موجب ترشح پروتئینهای حلال در آب در پوشش تنفسی میشوند. این پروتئینها معمولا بیضرر هستند اما گاهی اوقات بدن فرد آنها را به اشتباه بعنوان ترکیبات مضر میشناسد. بدن به این تهدید با ترشح موادی که بعنوان آنتی بادی IgE شناخته میشوند، پاسخ میدهد. آنتی بادی IgE به سلولها حمله میکنند و موجب ترشح هیستامین میشوند. هیستامین ماده ی اصلی ایجاد علایم آلرژی به گرده گیاهان است.

حتما بخوانید: این 6روش درمان کهیر و حساسیتهای پوستی بجای متدهای بی فایده خانگی

انواع

انواع مختلف گرده ی گیاهان وجود دارد. به همین دلیل ممکن است علایم آلرژی یک فرد با گل دهی درختان بدتر شود و علایم فرد دیگر با رشد گیاهان. افراد ممکن است به انواع گرده های زیر حساسیت داشته باشند:

 • علفها
 • درختانی مانند توس، سرو و بلوط
 • علفهای هرز مانند راگوید، درمنه و تاج خروس
 • برطبق بنیاد آسم و آلرژی آمریکا، علفهای هرز، شایعترین آلرژی گیاهی رایج هستند.
 • اگر فردی نمیداند که به چه گرده ی گیاهی حساسیت دارد، باید به یک پزشک متخصص آلرژی مراجعه کنند.

متخصصان آلرژی میتوانند آزمایشی انجام دهند تا مشخص کنند که فرد به چه گرده ی گیاهی حساسیت دارد. این اطلاعات میتواند مفید باشد چون هر نوع گیاه در زمانهای مختلف سال رشد میکند. دانستن اینکه افراد به چه گرده ی گیاهی حساسیت دارند میتواند به تصمیم گیری درمورد زمان مصرف دارو و اینکه چه زمانی از منزل خارج نشوند، کمک کند.

word image 60

برخی از افراد که به گرده ی گیاهان حساسیت دارند، متوجه میشوند که آنها به غذاهای خاصی نیز حساس هستند. برای مثال افرادیکه به درخت توس حساسیت دارند، ممکن است به سیب خام یا فندق هم حساسیت داشته باشند. این بدین خاطراست که گرده ی درخت توس مانند پروتئینی ست که در این غذاها وجود دارد. این افراد باید به پزشک بگوید که چگونه آلرژی گرده گیاهان بر چیزی که میخورند تاثیر میگذارد.

حتما بخوانید: سیستم ایمنی بدن را با این 9 خوراکی تقویت کنید!

درمان

درمانهای دارویی، درمانهای خانگی و تغییر در برخی عادات سبک زندگی میتواند به تسکین علایم آلرژی به گرده ی گیاهان کمک کننده باشند. درمان آلرژی گرده ی گیاهان عبارتند از:

 1. داروی ضدهیستامین بدون نسخه مانند ستیریزین، یا لوراتادین. فرد باید یک هفته قبل از شروع فصل آلرژی، مصرف این داروها را آغاز کند.
 2. قرصهای ایمنوتراپی که بدن را نسبت به گرده ی گیاهان بی حس میکنند.
 3. اسپری های بینی برای تسکین خارش و گرفتگی طراحی شده اند. برخی از این اسپری ها یک راه حل کوتاه مدت برای تورم هستند.
 4. اسپری های کورتیکواستروئید (کورتون) بینی برای کاهش التهابات و علایم مرتبط آن موثر هستند.

اکثر درمانها فقط علایم آلرژی را مدیریت میکنند، اما نمیتوانند آنها را درمان کنند. ایمنوتراپی برای مدیریت طولانی مدت آلرژی کمک کننده است اما برای کامل شدن میتواند چندین سال طول بکشد.

درمانهای خانگی

درمانهای متنوع خانگی و پیشگیری های زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها میتوان علایم آلرژی را کاهش داد. برخی مثالها برای این روش بصورت زیر است:

 1. وقتی مقدار گرده ی گیاهان در هوا خیلی زیاد باشد، پنجره ها را بسته نگاه داریم.
 2. استفاده از فیلترهای مخصوص HEPA در تهویه ی مطبوع مرکزی، ممکن است به فیلتر کردن گرده ی گیاهان از سیستم هوا کمک کند.
 3. هر بار پس از وارد شدن به خانه لباسها را عوض کنید تا تماس با گرده ی گیاهان محدود شود.
 4. هر شب قبل از خواب دوش بگیرید تا گرده ی گیاهانی که ممکن است روی پوست یا مویتان قرار گرفته است، ازبین برود.
 5. ملافه های تخت خواب را حداقل هفته ای یکبار با آب داغ و صابون بشورید.

درمان های دیگر را در ویدیوی زیر تماشا کنید:

راههای درمان خانگی بسیار زیادی وجود دارد اما تحقیقات هنوز ثابت نکرده اند که این روشها موثر هستند. یکی از مثالهای درمانهای خانگی خوردن عسل خام یا محلی است. برخی از متخصصان مواد غذایی طبیعی معتقدند که خوردن عسل محلی میتواند به همان شیوه ای که داروهای آلرژی عمل میکنند، به کاهش آلرژی های ناشی از گرده ی گیاهان کمک کنند.

حتما بخوانید: 10 تا از خواص و مضرات اصلی و شگفت آور عسل طبق تحقیقات جدید دنیا

با این حال کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی هیچ تحقیقی مبنی براینکه خوردن عسل محلی میتواند به کاهش علایم آلرژی کمک کند تایید نکرده است. دیگر روشهای درمان خانگی که ممکن است با آلرژی گرده ی گیاهان مقابله کند عبارتند از:

 1. نوشیدن دمنوش های گیاهی خارمریم، شبدر قرمز، گزنه و بومادران. این گیاهان دارویی ممکن است اثرات ضدالتهاب داشته باشند که ممکن است علایم آلرژی را کم کند.
 2. تهیه ی کپسولهای گیاهی مانند Allium cepa و Euphrasia.

اثر این روشهای درمانی گفته شده بصورت علمی ثابت نشده است اما شواهد حاکی از این است که اینها میتوانند به برخی افراد کمک کنند.

توجه

آلرژی گرده ی گیاهان یک وضعیت شایع اما تحریک کننده است. یک فرد ممکن است به نوع خاصی از گرده ی گیاه یا تعدادی از آنها حساسیت داشته باشد. یک متخصص آلرژی تشخیص میدهد که چه نوع گرده ی گیاهی بیشتر آنها را تحت تاثیر قرار میدهد. داروها و درمانهای خانگی برای کاهش علایم دردسترس هستند تا زمانیکه فصل حساسیت تمام شود.

دلایل اصلی آلرژی

word image 61

آلرژی وقتی آغاز میشود که سیستم ایمنی شما به اشتباه یک ترکیب معمولی و بیضرر را بعنوان یک یک ماده ی خطرناک تشخیص میدهد. سیستم ایمنی سپس آنتی بادی هایی تولید میکند که برای این آلرژن خاص هشدار میدهد. وقتی فرد دوباره در مقابل آلرژن ها قرار میگیرد، این آنتی بادی ها میتوانند تعدادی ماده ی شیمیایی مانند هیستامین ترشح کنند که این موجب ایجاد علایم آلرژی میشود. علایم معمول ایجاد کننده ی آلرژی عبارتند از:

 1. آلرژی منتقله از هوا، مانند گرده ی گیاهان، ذرات حیوانی، ذرات ریز گردو غبار و کپکهای قارچی
 2. برخی غذاها، مانند بادام زمینی، درخت آجیل، گندم، سویا، ماهی، صدف، تخم مرغ یا شیر
 3. نیش حشرات، مانند زنبور
 4. داروها، بخصوص پنی سیلین یا آنتی بیوتیکهای مبتنی بر پنی سیلین
 5. لاتکس یا دیکر ترکیباتی که آنها را لمس میکنید، ممکن است موجب واکنشهای آلرژیک پوستی شود.

حتما بخوانید: 3 تا از بهترین و موثرترین قرص ها و روشهای موثر درمان آبریزش بینی کدامند؟

باز هم هرگونه سوال یا تجربه یا نظری درباره آلرژی های فصلی دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkدرمان آلرژی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up