آلرژی بینی

4 بهترین داروهای درمان حساسیت بینی+ 4 روش مراقبتی

معمولاً از هر پنج نفر یک نفر دارای آلرژی بینی است. در این حالت عطسه و تداوم آب ریزش بینی اتفاق می افتد و باعث می شود روند کار کردن روزانه با مشکل مواجه شود. همچنین آلرژی بینی می تواند منجر به مشکلات دیگری مانند مشکلات سینوسی شود. این آلرژی مشکلی قابل درمان است و زمانی که تشخیص داده شود با درمان صحیح بصورت کامل درمان می شود.

علائم آلرژی به تنهایی بد هستند اما بعلاوه در بسیاری از افراد، می تواند سایر عوارض را بوجود آورد یا مشکلات دیگری را بدتر کند.

ارتباط بین آلرژی و مشکلات سینوسی

سینوس ها فضا های توخالی در جمجمه هستند که به محیط بینی متصل هستند. وقتی آلرژی باعث تورم در غشای مخاطی می شود، التهاب بافت می تواند سینوس ها را مسدود کند لذا ترشحات سینوسها نمیتوانند از بین بروند و مخاط و هوا در داخل محدوده مخلوط می شوند که باعث درد و فشار می شود.

همچنین بخوانید: 8 تا از بهترین و جدیدترین روشهای گیاهی درمان آلرژی طبق تحقیقات جدید

علائم آلرژی

علیرغم مشکلات و عوارض آلرژی ها بسیاری از افراد این علائم را بسیار جدی نمی گیرند. مشکلات و گرفتگی سینوسی مزمن و تنفس دهانی، مشکلات در خوابیدن و خستگی، برخی از این عوارض هستند و بصورتی تداوم پیدا می کنند که بعد از مدتی، به یاد نمی آورند که زندگی قبل از آلرژی چگونه بوده است.

وقتی علائم بدتر می شوند افراد داروهای بدون نسخه را به صورت تصادفی از داروخانه می گیرند. آنها علت آلرژی های خود را حدس می زنند و سعی می کنند از چیزهایی که فکر می کنند باعث تشدید آلرژی می شود، اجتناب کنند؛ اما آنها هرگز تشخیص درستی ندارند.

راه بهتر، با توجه به تأثیراتی که آلرژی بینی در زندگی ایجاد می کند، ارزیابی و درمان مناسب پزشکی است. اگر آلرژی خفیف دارید یا علائمی که فقط چند هفته در سال وجود دارد، داروهای بدون نسخه ممکن است کافی باشد.

داروهای بدون نسخه عبارتند از:

1-اسپری بینی استروئیدی

این داروها با کاهش تورم در محیط بینی عمل می کنند. پزشکان آن را به عنوان اولین گزینه برای درمان به دلیل اثربخشی و سادگی توصیه می کنند. انواع مختلفی از این اسپری ها در دسترس هستند و برخی از آنها، بوتسونید (Rhinocort)، فلوتیکاسون پروپیونات (Flonase) و تریامسینولون استونید (Nasacort) می باشند.

2- آنتی هیستامین ها

این داروها با مسدود کردن هیستامین که یک ماده شیمیایی است و موجب علائم آلرژی بسیاری می شود، عمل می کنند. آنها کمک می کنند تا خارش و عطسه از بین برود. نمونه هایی از آنها فکسوفنادین (Allegra)، آنتی هیستامین کلروفنین آمین (Claritin) و دیفین هیدرامین می باشد که بعضی از آنها موجب خواب آلودگی می شود. اگر مشکل اصلی شما عطسه و خارش باشد، پزشک ممکن است یکی از اینها را توصیه کند.

3- دکونژستان

گرچه آنتی هیستامین ها می توانند علائم بسیاری را کنترل کنند، اما انعقاد مخاط را کاهش نمی دهند. برخی به شکل خوراکی و برخی به شکل اسپری بینی استفاده می شوند. این داروها تورم مسیرهای بینی را کاهش می دهند و آنها را باز می کنند.

بیش از سه روز در طول زمان استفاده از اسپری بینی دکونژستان مانند ناپازولین، اکسی متازولین افین، یا فنیل افرین استفاده نکنید. اگر از آنها برای مدت طولانی استفاده کنید، می توانند علائم شما را بدتر کنند.

در مورد دکوژستانهای خوراکی باید توجه کرد که داروهایی مانند پسودو فدرین برای همه مناسب نیست. این داروها فشار خون را بالا می برند، بنابراین اگر فشار خون بالا یا برخی بیماری های مربوط به قلب دارید، نباید از آنها مصرف کنید. مردانی که دچار مشکل پروستات شده اند با مصرف این دارو، مشکل آنها بدتر می شود.

مطلب مشابه: 12 تا از دلایل اصلی حساسیت فصلی و نحوه درمان خانگی آنها طبق تحقیقات جدید

4- سایر داروها

چند داروی دیگر نیز ممکن است به رفع علایم کمک کند. سدیم یک اسپری بینی است که می تواند به رفع تورم مخاط بینی یا آبریزش بینی و عطسه کمک کند. مواد نفازولین و تتراهیدوزولین می توانند قرمزی چشم ها را از بین ببرند. سایر قطره های چشم با کتوتیفن و آنتی هیستامین، کمک می کنند، خارش چشم ها کاهش یابد.

داروهای تجویزی

اگر داروهای بدون نسخه کمک نکنند، ممکن است به داروهای تجویزی نیاز داشته باشد. درمان های تجویزی برای آلرژی عبارتند از:

1- اسپری بینی استروئیدی

در مورد اسپری های استروئیدی باید گفت که تنها با یک دارو می توانید از گرفتگی، خارش و عطسه پیشگیری کنید. از جمله آنها می توان به بکلومتازون دی پروپیونات، بودزوناید، فلوتیکاسون پروپیونات (فلوناز)، مومتازون و تریامسینولون اشاره کرد. بوپنوزید، فلوتیکاسون پروپیونات و تریامسینولون بدون نسخه تجویز می شود.

word image 307

اگر در مورد مصرف استروئید نگران هستید باید بگوییم، کارشناسان بر این باورند که این داروها بسیار بی خطر هستند. یکی از مزیت های اصلی اسپری های بینی این است که آنها بجای اینکه در کل بدن گردش کنند، تنها در ناحیه آسیب دیده در بینی تمرکز می کنند.

2- تجویز آنتی هیستامین و دکونژستانت

پزشک همچنین ممکن است قرص دکوژستان مانند لوراتادین یا لوکتیریزین را توصیه کند. بعضی از آنتی هیستامین های تجویزی نیز همزمان دارای دکوژستان هستند. اتلستین یک آنتی هیستامین اسپری بینی است که اغلب در کنار اسپری استروئید استفاده می شود. آنتی هیستامین ها به عنوان قطره چشم نیز تجویز می شوند.

حتماٌ بخوانید: 3 تا از بهترین و موثرترین قرص ها و روشهای موثر درمان آبریزش بینی کدامند؟

3- سایر داروها

word image 308

مونتلوکاست، یک داروی “اصلاح کننده لوکوترین”، به کاهش علائم آلرژی کمک می کند؛ اما فرآیند اصلی درمان نیست. بسته به علائم، اسپری های تجویزی و قطره های چشمی نیز گزینه های دیگری هستند. برای گرگرفتگی های شدید، استروئیدهای خوراکی می توانند کمک کنند. در این مورد پردنیزون یک داروی استاندارد است.

واکسیناسیون

اگر در مورد مصرف طولانی مدت دارو نگران هستید، ممکن است واکسن های آلرژیک گزینه ای مورد قبول باشند. چیزی که شما در این تزریق دریافت می کنید مقدار کمی از آلرژن است که در سیستم ایمنی بدن باقی می ماند. این واقعا طبیعی ترین درمان است. شما فقط می توانید واکسن های آلرژی برای عوامل ایجاد کننده معمولی مانند گرده ها، حیوانات خانگی، گرد و غبار و قارچ ها را دریافت کنید. نتایج برای همیشه باقی نمی ماند. شما باید واکسن ها را حداقل هر 3-5 سال تکرار کنید تا مزایای طولانی تری به دست بیاورید.

ایمونوتراپی زیر زبانی شامل واکسن تزریقی نیست. قرصی است که روزانه در طی چندین ماه مصرف می کنید. قرص را در زیر زبان خود حل می کنید. این قرص برای همه آلرژی ها موجود نیست و اگر شما فراموش کنید که قرص ها را هر روز مصرف کنید، شاید موثر نباشد. در ایالات متحده، قرص های زیر جلدی نیز موجود است که FDA آنها را تأیید کرده است اورالایر و گراستک برای گرده علف، راگ وایتک برای غبار حیوانات و اداکترا برای آلرژی های گرد و غبار موجود می باشند. اولین دوز را در مطب دکتر دریافت می کنید و سپس قرص ها را در خانه مصرف می کنید.

مراقبت از آلرژی

داروها اغلب کلید درمان آلرژی بینی و مشکلات سینوسی هستند؛ اما همچنین راه حل های دیگری وجود دارد که شما می توانید به تنهایی انجام دهید. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد.

1- شستشوی بینی

اگر شما آن را امتحان نکرده اید، بهتر است بدانید پاشیدن آب نمک در بینی ممکن است یک درمان عجیب برای رفع آلرژی بینی باشد. برخی از آزمایشات نشان می دهد که شستشوی بینی به همراه مصرف آنتی هیستامین ها در کاهش علائم موثر است. شواهدی وجود دارد که این عمل، نشانه های آلرژی سینوسی را نیز از بین می برد. با شستن بینی و سینوس ها با آب نمک، مواد آلرژی زایی را که ایجاد علایم می کنند، همراه با باکتری ها و مایع ترواشی بیش از حد پاک کنید.

این کار مانند تمیز کردن فیلتر تهویه خانه است. اگر شما می خواهید کیفیت هوای خوبی در خانه و یا ریه ها داشته باشید، فیلتر باید تمیز باشد. اگر سوزش داشتید، از آب مقطر، استریل و یا آب جوشیده شده استفاده کنید. با بطری های اسپری آب نمک را درون بینی اسپری کنید یا با فشار بطری های ساده، آب نمک را بدرون بینی خود بفرستید. آب پاش ها و دیگر دستگاه های آبیاری بینی در داروخانه ها، سوپر مارکت ها و فروشگاه آنلاین در دسترس هستند.

2- کنترل محیطی

اگر تماس خود را با عوامل آلرژی زا کاهش دهید، به کاهش علایم آلرژی کمک می کند. اگر به گرد و غبار آلرژی دارید، پنجره ها را ببندید و از تهویه مطبوع استفاده کنید و هوا را فیلتر کنید. اگر آلرژی به حیوان خانگی باشد، حیوان را خارج از اتاق خواب خود نگه دارید. در نظر بگیرید که یک فیلتر HEPA (فیلتر ذرات با راندمان بالا) را امتحان کنید. با این حال اگرچه کنترل زیست محیطی یک قدم بزرگ است اما در اغلب موارد برای کنترل علائم کافی نیست.

3- هوای مرطوب

اگر هوا خشک است و مشکلات سینوسی دارید مانند درد و فشار، بینی را مرطوب نگه دارید. از یک رطوبت دهنده یا دستگاه بخار استفاده کنید. پیشنهادات دیگر دوش گرفتن طولانی مدت است، کیسه های گرم بر روی بینی و دهان خود را اعمال کنید و بخور بدهید. خانه خود را از گرد و غبار حفظ کنید.

4- حفاظت

اگر می دانید که قرار است در معرض عوامل آلرژی قرار گیرید، اقدامات احتیاطی را انجام دهید. برای مثال در دوران گرده گل از یک ماسک و عینک برای محافظت از خود استفاده کنید.

حتما بخوانید: این 6روش درمان کهیر و حساسیتهای پوستی بجای متدهای بی فایده خانگی

مبارزه با آلرژی را از کجا شروع کنیم؟

اگر درمان های ضد آلرژی بدون دردسر برای شما مفید باشد، بسیار عالی است! در غیر این صورت باید به دکتر مراجعه کنید.

ممکن است فکر کنید که آلرژی دارید ولی علائم شما ممکن است از سرماخوردگی، مشکلات سینوسی، آسم، مشکلات تیروئید، عوارض جانبی دارو یا سایر مسائل ناشی شود. اگر آلرژی ها واقعاً مشکل شما نباشند، این داروهای آلرژیک هیچ کاری انجام نمی دهند.

اگر پزشک می گوید شما دارای آلرژیی هستید، توصیه می شود علت آلرژی را پیدا کنید. تنها راه انجام این کار این است که آزمایش آلرژی را انجام دهید. ممکن است فکر کنید علت آلرژی شما گرد و غبار باشد و اقدامات زیادی انجام دهید در صورتی که علت درخت کنار پنجره اتاق خواب باشد؛ بنابراین قبل از هر چیز آزمایش آلرژی انجام دهید. شما نمی خواهید یک بچه گربه دوست داشتنی را از دست بدهید و سپس کشف کنید که به گربه ها حساسیت ندارید.

ویدیوی زیر را از دست ندهید

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آلرژی بینیحساسیت فصلیدرمان آلرژی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up