ام اس

روش تشخیص زود هنگام ام اس: 15 نشانه واضح در زندگی روزمره

Selma Blair از اواخر سال 2019 که بیماریش ظاهر و تشخیص داده شد، زندگی خودش را که با مولتیپل اسکلروز (MS) گره خورده بود واقع بینانه تر دید و آن را تقویت کرده است – این یک بیماری مزمن است که Selma به طور شجاعانه ای در اینستاگرام خود آن را به اشتراک می گذارد و می تواند باعث ایجاد یک سری عوارض جانبی مثل اسپاسم ماهیچه ها، مشکلات مغزی و بی خوابی شود. همین اواخر، معالجه این بیماری به گونه ای شدید بوده است که باعث شده Selma طاس شود. اما این علائم لزوما اولین نشانه های بیماری اسکلروز در زنان – یا آن چه باعث شده Selma برای اولین بار به پزشک مراجعه کند – نیستند.

در ابتدا Selma فکر می کرد که از یک بیماری مزمن عصبی رنج می برد – اما هنگامی که به پزشک مراجعه کرد، تشخیص داده شد که به بیماری مولتیپل اسکلروز مبتلا شده است. با این حال، Blair 47 ساله، فکر می کند که مدت زمان طولانی است که او به این بیماری مبتلا شده است. وی در ماه اکتبر در صفحه اصلی اینستاگرام خود نوشت: “من حدس می زنم که حداقل 15 سال است این بیماری غیر قابل درمان را داشته ام.”

طبق گفته انجمن ملی Multiple Sclerosis متاسفانه از آن جا که هیچ آزمایش مشخصی برای این بیماری وجود ندارد تشخیص این عارضه به تاخیر می افتد و حتی در مواقعی نادرست از آب در می آید. اما به تعبیر خردمندانه معلم کلاس سوم شما: دانش قدرتمند است. دانستن علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس در زنان می تواند به شما کمک کند در صورت مشاهده چیزی غیر قابل معمول، آمادگی بیش تری برای اقدام جهت آن داشته باشید.

خیلی سریع: چند نوع مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس وجود دارد؟

مولتیپل اسکلروزیس بیماری سیستم عصبی مرکزی است که بر مغز و نخاع تاثیر می گذارد. طبق گفته های موسسه ملی بهداشت، ام اس پیام هایی را که بین مغز و بدن جریان می یابد، مسدود کرده و اغلب منجر به مشکلات بینایی، ضعف عضلات، مشکلات هماهنگی، بی حسی و مشکلات تفکر یا حافظه می شود.

طبق گزارش انجمن ملی Multiple Sclerosis، Selma فقط یک نفر از 3/2 میلیون نفر در سراسر جهان است که از بیماری ام اس رنج می برند. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اگرچه روش ها و درمان های اصلاح کننده ای وجود دارد که می تواند سرعت پیشرفت بیماری را آهسته کند یا به تاخیر بیندازند.

حتما بخوانید: 9 غذای عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن تا حداکثر ممکن

در حالی که به نظر می رسد 15 سال زمان طولانی برای تشخیص باشد، اما باز هم می تواند جواب نادرست ارائه دهد، به این دلیل که علائم ام اس معمولا سخت و غیر قابل تشخیص است.Jonathan Howard, M.D.، متخصص اعصاب در NYU Langone مرکز مراقبت درمانی مبتلایان به ام اس در نیویورک می‌گوید: بسیاری از علائم این بیماری غیر اختصاصی هستند.

M.D Amit Sachdev, استادیار و مدیر بخش پزشکی اعصاب و عضله در دانشگاه ایالتی میشیگان می گوید: در حقیقت این كه پزشکان، بیماری را نادرست تشخیص دهند و در نهایت درمان آن ها به تاخیر بیفتد غیرعادی نیست.

اگر هرکدام از این موارد را در مورد علائم بیماری ام اس تجربه کرده اید، با پزشک خود مشورت کنید تا بفهمد چه چیزی در این زمینه وجود دارد. (اما هنوز به سراغ Defcon-5 (سطح آمادگی بدن برای دفاع) نپردازید زیرا بسیاری از مسائل سلامتی دیگر می توانند مورد بررسی و پیش بینی قرار گیرند.)

1-پای شما خواب می رود.

به طور معمول فقط وقتی فشار زیادی به پایتان وارد می کنید، به طور موقت جریان خون قطع شده و آن حالت سوزن سوزن را حس می کنید. Segil می گوید: اما اگر ببینید که بازوها، ساق پا، دست ها یا حتی انگشتان پاهایتان احساس بی حسی یا سوزش می کند، می تواند نشانه بیماری ام اس باشد.

2- دائما احساس خستگی می کنید.

شما در طول روز به ناچار درگیر کارهایی هستید که شاید نباید آن ها را اصلا انجام دهید. اما پس از گذشت هفته ها به طور ناگهانی دچار دوره های خستگی شدیدی می شوید که می تواند عملکرد طبیعی روزانه شما را به مرور دچار آشفتگی کند. این علائم ممکن است نشانه این باشد که ام اس در حال از بین بردن اعصاب و فیبرهای موجود در ستون فقرات شماست.

افراد مبتلا به ام اس خستگی خود را بیش از حد توصیف می کنند و حتی انجام کارهای ساده را دشوار می دانند، که این اغلب متناسب با فعالیت و کار شما نیست، با خواب تسکین نمی یابد و اگر دمای هوا بیش تر شود، شرایط این بیماری نیز بدتر می شود.

4 – عادت ماهیانه شما متوقف می شود.

Segil می گوید: هر بیماری که بر سیستم ایمنی شما تاثیر بگذارد، از جمله مولتیپل اسکلروز، ممکن است باعث آمنوره یا از بین رفتن عادت ماهیانه شما شود. اگر هر از چند گاهی فقط یک بار باعث این مورد شود که عادت ماهیانه شما بهم بخورد، مسئله مهمی نیست، اما – همه چیز از استرس گرفته تا مسافرت و ابتلا به آنفلوآنزا می تواند سیستم تولید مثلی شما را به طور موقت از همگام سازی و نظم دور کند – اما اگر این عارضه مدت زمانی بیش از سه ماه متوالی باشد یا چرخه شما نامنظم شود، وقت آن است که با پزشک صحبت کنید.

4- گاهی اوقات در بلعیدن یا صحبت کردن مشکل پیدا می کنید.

طبق گفته انجمن ملی Multiple Sclerosis گاهی اوقات مشکلات مربوط به گفتار و بلع به صورت هماهنگ با هم بروز می کنند ( نام های پزشکی آن ها در واقع دیسفاژی و دیس آرتری است).

مناطق آسیب دیده مغز می تواند روی الگوهای صحبت کردن شما اثر بگذارد، هنگامی که می خواهید صحبت کنید، صدایتان بیش تر تو دماغی به نظر می رسد و یا حتی بعضی از کلمات را حذف خواهید کرد.

مغز شما تا حد زیادی کنترل عمل بلعیدن را بر عهده دارد (البته که مغز کنترل همه چیز را دارد) و عدم توانایی در بلعیدن صحیح حتما پرچم قرمز رنگ خطر را بالا می برد.

5- مخصوصا این اواخر دست و پای خود را گم می کنید.

Segil می گوید: اغلب مردم فکر می کنند که فقط تعادل بدنی ندارند اما ضعف در یک یا هر دو اندام شما می تواند نشانه این باشد که چیزی در اعصاب حرکتی شما اشتباه است. بنابراین اگر احساس کردید که مدام سکندری می خورید یا بدون دلیل خاصی به زمین می افتید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

6- هنگامی که چند کار مختلف دارید دچار مشکل می شوید و یا بدخلق می شوید.

به گفته Kathleen Costello، پزشك و معاون رئيس جمهور در دسترسی به مراقبت های بهداشتی در انجمن ملی Multiple Sclerosis، حدود 60 درصد یا بیش تر از افرادی كه مبتلا به ام اس هستند، نوعی از اضطراب شناختی یا عاطفی را تجربه می كنند.

آن‌ هایی که با ام اس سر و کار دارند از مشکلات حافظه، افسردگی، عصبانیت، نوسانات ناگهانی روحی و حمله ‌های غیر قابل ‌کنترل گریه یا خنده رنج می برند.

7 – شما احساسات عجیب و غریبی را حس می کنید.

مسائل حسی یک علامت عجیب و غریب اما متداول از بیماری ام اس است. Segil در این باره توضیح می دهد: “بیماران من اغلب می گویند كه بدن آن ها از نظر حسی از یك قسمت به قسمت دیگر احساس متفاوتی دارد. به عنوان مثال، هنگامی که پیراهن خود را می پوشند، احساس می کنند که لباس به جای این که تا روی شکمشان پایین بیاید، تا محدوده سینه آن ها را پوشانده است. ”

نیمی از افرادی که به ام اس مبتلا هستند دارای دردهای مزمنی می باشند که معمولا همراه با اسپاسم غیر ارادی، ضعف های بدون دلیل یا سفتی در عضلات همراه است. Costello می گوید: “این شرایط اغلب به صورت سنگینی یا احساس فرسودگی (از کار افتادگی) توصیف می شود.” پاها معمولا اولین اندام هایی هستند که درد عضلات را تحمل می کنند، اما قسمت پشت (کمر) نیز یک مشکل جداگانه است.

8 – شما دیگر نمی توانید بین رنگ ها تمایزی قائل شوید.

Segil می گوید: اگر قبلا رنگ ها را به خوبی تشخیص می دادید اما هم اکنون نمی توانید، آن را جدی تلقی کنید. او توضیح می دهد: به این بیماری optic neuritis گفته می شود و به دلیل از بین رفتن عایق اطراف اعصاب نوری در مغز اتفاق می افتد؛ این یکی از علائم اصلی ام اس است.”

اما این فقط به رنگ مربوط نمی شود: این بیماری می تواند به صورت كوری موقتی، كور رنگی، نقاط كور یا نابینایی فقط در یك چشم بروز کند. Costello می گوید: “بعضی از افراد آن را این گونه توصیف می کنند که انگار از پشت یک لنز تماسی لکه دار یا از طریق یک صفحه نمایش خیس در حال تماشا کردن هستند. هم چنین ممکن است در هنگام حرکت چشم، درد یا احساس کشیدگی داشته باشند.”

حتما بخوانید: 5 تا از بهترین قرص های آرامش اعصاب تایید شده توسط FDA (بدون عوارض)

بروز مشکلات بینایی مربوط به ام اس معمولا کند است، زیرا خراب شدن چشم با گذشت زمان اتفاق می افتد. Optic neuritis هم چنین ممکن است به خودی خود در نتیجه عفونت، کمبود ویتامین یا سایر بیماری های خود ایمنی دیگر اتفاق بیفتد، بدون این که لزوما با ام اس همراه باشد.

9- شما همه چیز را فراموش می کنید.

اگر روز تولد بهترین دوست خود را فراموش کرده اید، کلیدهای خود را در یک هفته پنج بار گم کرده اید و دو مرتبه همان لباس های تمیز را در ماشین لباس شویی گذاشته اید، احتمالا باید نگران باشید که مبتلا به بیماری آلزایمر زودرس شده اید.

خبر خوب این است که آلزایمر در زنان جوان بسیار نادر است اما خبر بد این است که مشکلات مربوط به حافظه کوتاه مدت یا سایر مشکلات شناختی می تواند علائم بیماری ام اس در زنان باشد.

10- شما بسیار آب می نوشید، اما به ندرت به دستشویی می روید.

Segil می گوید: توانایی نگهداری و عدم دفع آب در تمام طول روز بدون مراجعه به سرویس بهداشتی، ممکن است یک استعداد عالی به نظر برسد، اما چیز خوبی نیست. این ویژگی بارز بیماری ام اس است، به خصوص اگر بیش از 24 ساعت متوقف نشود.

با این وجود، هر تغییر بزرگی در دفعات ادرار می تواند یک علامت ام اس در خانم ها باشد و اغلب به این صورت است که افراد آن را تشخیص می دهند. بعضی اوقات برعکس می شود و شما مجبور هستید مدام ادرار کنید.

Costello می گوید: “بسیاری از مبتلایان به ام اس احساس تخلیه مثانه دارند یا ممکن است نیاز به استفاده بیش تر از سرویس بهداشتی داشته باشند. بعضی اوقات آن ها حتی در طول شب به دلیل احساس دفع ادرار کردن از خواب بیدار می شوند.” اختلال در رفتن به دستشویی و مشکلات روده در حدود 80 درصد از مبتلایان به ام اس اتفاق می افتند، ناتوانی در نگهداشتن ادرار اغلب با یبوست، اسهال و حرکات غیر قابل کنترل روده نیز همراه است.

11 – به صورت تصادفی دچار حالت تهوع یا سرگیجه می شوید.

یکی از اولین علائم ام اس در خانم ها سرگیجه شدید یا سرگیجه ناشی از آسیب های عصبی است که با سیستم های حرکتی و حسی شما هماهنگی دارد و باعث می شود احساس بی نظمی، ناپایداری، سرگیجه یا حتی تهوع داشته باشید.

حتما بخوانید: انواع بیماری ام اس، علایم، علتها و جدیدترین داروهای درمانی

12 – در نوشتن یا تایپ کردن مشکل دارید.

Segil می گوید: “یكی از اولین مواردی كه در اغلب بیماران مبتلا به ام اس مشاهده می كنیم عدم توانایی نوشتن، تایپ کردن، استفاده از تلفن همراه یا تبلت و یا انجام كارهای دیگری است كه نیاز به كنترل دقیق حرکتی دارند”. با پیشرفت این بیماری، می تواند باعث ایجاد “ضایعات” یا آسیب به قسمت هایی از سیستم عصبی شما شود. او توضیح می دهد اگر ضایعه ای در ناحیه پشت مغز ایجاد شود، می تواند به مهارت چالاکی دست شما آسیب برساند.

13 – شما در برانگیخته شدن (تحریک شدن) مشکل دارید.

برانگیختگی جنسی در سیستم عصبی مرکزی شروع می شود – بنابراین مغز شما مجبور است پیام هایی را به اندام های جنسی ارسال کند تا آن ها را دوباره زنده کند. طبق گفته انجمن ملی Multiple Sclerosis در این بیماری، از آن جا که اتصال مغز و بدن به درستی کار نمی کند، ممکن است بدن شما پیامی را مبنی بر این که آماده عمل هستید دریافت نکند.

در خانم های مبتلا به ام اس مشکلات جنسی در واقع بسیار شایع است. در حدود 72 درصد از بیماران خانم تحت تاثیر مسائل جنسی از جمله کاهش احساس در ناحیه واژن یا کلیتورال (یا احساس درد شدید) و هم چنین خشکی واژن قرار دارند.

14- شما نمی توانید بگویید آیا چیزی سرد است یا گرم.

Segil می‌گوید: “ناتوانی در حس کردن تغییرات دما با دست ‌هایتان نشانه دیگری از آسیب عصبی ناشی از بیماری ام اس است.

15- جواب آزمایش شما برای بیماری های دیگر منفی است، اما هنوز احساس بیماری می کنید.

Segil می گوید: “بیماری ام اس به همراه لوپوس یکی از ماسکرهای عالی محسوب می شود، زیرا علائم آن ها به راحتی به علل یا بیماری های دیگر مربوط می شود. اما از آن جا که علائم کاملا به این بستگی دارد که اعصاب تحت تاثیر قرار می گیرند، هیچ دو بیماری علائم یکسان را نشان نمی دهند.”

حتما بخوانید: جدیدترین روش درمان بیماری ام اس که ما را به درمان قطعی بسیار نزدیک کرده است!

پس از این که پزشکان دیگر موارد را رد کردند، برای بسیاری از زنان، این بدان معنی است که آن ها فقط تشخیص دقیقی از بیماری ام اس دریافت می کنند. خوشبختانه، یک اسکن MRI می تواند “جراحات” بیماری را نشان دهد. او می افزاید: “بنابراین نترسید و درباره آزمایش خود سوال کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkام اس

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up