استرس خوب و بد

تفاوت بین استرس خوب و استرس بد چیست؟

وقتی به استرس فکر می کنید ، احتمالا می خواهید هر طور که شده آن را از زندگی خود حذف کنید. هیچکس دوست ندارد در زندگی استرس زیادی داشته باشد. داشتن استرس خوب ، کمی عجیب بنظر میرسد.

استرس هر چیزی است که باعث تغییر هموستاز می شود ، این اصطلاح بیولوژیکی “تعادل درونی” است. به طور کلی ، وقتی سالم هستید ، بدن شما به طور خودکار با تغییر محیط تنظیم می شود. به عنوان مثال ، هنگام سریع دویدن ، ماهیچه های شما برای کار به اکسیژن بیشتری احتیاج دارند ، بنابراین مغز باعث می شود عضلات موجود در سینه سریعتر کار کنند تا منبع اکسیژن را حفظ کنند و در نهایت به هموستاز برسند.

6 تا از رایج ترین اختلالات اضطراب/استرس در ایران که باید بشناسید!

هنگامی که احساس استرس می کنید ، بدن شما آدرنالین آزاد می کند. این هورمون موجب تحریک و افزایش متابولیسم میشود. بنابراین می توانید از انرژی سریع و کارآمد استفاده کنید. این وضعیت ، این امکان را به شما می دهد که سریعتر فکر و عمل کنید و تمرکز بهتری داشته باشید.

استرس خوب چیست؟

استرس خوب به معنای استرس کوتاه مدت است ، به عنوان مثال احساسی که قبل از ملاقات با یک فرد یا هنگام آماده شدن برای یک نمایش بزرگ احساس می کنید. روانشناسان این نوع استرس را “یوسترس” می نامند. این چیزی است که باعث احساس هیجان میشود. ضربان قلب شما سریعتر می شود ، ممکن است کمی بیشتر عرق کنید و احساس بال زدن پروانه در معده تان داشته باشید.

با این نوع استرس ، هیچ تهدید یا ترس واقعی وجود ندارد. البته ، ممکن است شما بگویید که از ایستادن در مقابل جمعیت زیادی برای ارائه سخنرانی می ترسید ، اما این ترس شما را در معرض خطر قرار نمی دهد. این محرک ها باعث می شوند که در زندگی احساس هیجان کنیم ، زیرا این تغییرات سالم است که دانش و توانایی های ما را به چالش می کشد. آنها به ما اجازه می دهند که به عنوان یک انسان رشد و توسعه پیدا کنیم.

بخوانید تا ببینید استرس، اضطراب و نگرانی چه بلایی سر بدن تان می آورد!

استرسی که همه افراد آن را مثبت نمی دانند اما برای بقا مهم است ، برایتان خوب است. این استرس را “استرس حاد” می نامند. این با یوسترس متفاوت است ، بعبارت دیگر “استرس شاد” را هنگام احساس هیجان ، خواهیم داشت.

به عنوان مثال ، اگر به طور ناگهانی یک صدای بلند در آشپزخانه شنیدید ، از جا می پرید ، قرنیه چشم گشاد می شود ، عضلات منقبض می شوند و شنوایی شما بیشتر می شود. شما شجاعت این را دارید که به آشپزخانه بروید و ببینید چه اتفاقی افتاده است. پس از آن به آشپزخانه میروید و می بینید که اتفاق خاصی نیفتاده است. هوموستاز یا تعادل درونی مجدداً درگیر می شود. استراحت می کنید ، اما بدن در صورت لزوم آماده است. این نوعی استرس خوب است زیرا هیچ آسیبی به بدن نمی رساند و برای زنده نگه داشتن مان ضروری است.

استرس بد چیست؟

هنگامی که استرس بیش از چند دقیقه یا حتی چند ساعت طول بکشد ، تأثیرات نامطلوبی بر بدن میگذارد. اگر بدن شما دائما در وضعیت تنش و استرس قرار دارد ، به آن استرس مزمن گفته می شود. در این شرایط آدرنالین افزایش میابد ، نبض تند می شود و نمی توانید به چیزی فکر کنید ، جز آنچه ممکن است برای زنده ماندن انجام دهید. افراد مبتلا به استرس مزمن آگاهانه یا ناخودآگاه در بیشتر روزها ، برای مدت طولانی ، احساس اضطراب یا ترس می کنند. این می تواند تاثیری جدی بر بدن شما وارد کند.

برخی اثرات استرس مزمن عبارتنداز:

 • سردرد
 • عدم توانایی در تمرکز یا انجام کارها
 • بیماری های مکرر
 • بدن درد
 • خلق و خوی بد
 • بیخوابی
 • تغییر در اشتها (کم خوری یا پرخوری)

اگر در محلی زندگی می کنید که امنیت ندارد ، اگر از شغلتان راضی نیستید یا نگران اخراج شدن هستید یا اگر در خانه یا در روابطتان ناراضی هستید، این استرس را تجربه خواهید کرد. سیستم های بدن نمیتوانند با این استرس مبارزه کنند. در این حالت بدن به طور مداوم خارج از تعادل است و نمی تواند هموستاز را که برای سلامتی بسیار ضروری است بهبود بخشد.

اثراتی که استرس بر روی ذهن و بدن تان می گذارد! (تحقیقات جدید)

آیا استرس بد می تواند به استرس خوب تبدیل شود؟

استرس خوب زمانی که عنصر تحریک کننده پاسخ استرس در زندگی ثابت باشد ، می تواند به استرس بد تبدیل شود. با این حال ، اگر استرس خود را نسبت به عامل استرس زا تغییر دهید یا در کل آن را از بین ببرید ، استرس بد نیز می تواند به استرس خوب تبدیل شود. راهکارهای از بین بردن استرس بد در زندگی عبارتند از:

 • از یک دیدگاه جدید به مسائل فکر کنید. اگر ترس از صحبت کردن در ملاء عام دارید ، می توانید سعی کنید تغییر درک خود را از اوضاع شروع کنید تا به جای ترسیدن ، احساس هیجان را در خود احساس کنید.
 • استرسور را از زندگی تان خارج کنید. شغل بدی دارید؟ شغلی پیدا کنید که شما را شادتر می کند. اگر در یک رابطه ی ناسالم هستید، به آن خاتمه دهید.
 • بیشتر لبخند بزنید. با افرادی که باعث خندیدن شما می شوند ، وقت گذرانی کنید. خندیدن باعث آزاد شدن سروتونین و آرامش بدن میشود.
 • سرگرمی جدید پیدا کنید. بعضی اوقات فقط به چیزی نیاز دارید که شما را از عوامل استرس زا منحرف کند. این میتواند تماشای سریال مورد علاقه، آشپزی، خرید یا حتی یاد گرفتن یک حرفه ی جدید باشد.
 • به طور منظم ورزش کنید. ورزش به از بین بردن تنش عضلات و احساس آرامش بدن کمک می کند. اگر عامل استرس زا ، باعث بی خوابی می شود ، ورزش ممکن است به شما در داشتن خواب باکیفیت کمک کند.
 • عوامل استرس زا منفی را در زندگی خود کنترل کنید. استرس لزوما بد نیست. استرس خوب یا یوسترس ، می تواند یک نیروی مثبت در زندگی شما باشد. بدون هیجان ، زندگی چقدر کسل کننده خواهد بود؟

بین استرس خوب و بد در زندگی ما تفاوت زیادی وجود دارد. شناسایی اختلافات آنها و در آغوش گرفتن طرف خوب برای جلوگیری از کسالت و افزایش پیشرفت مهم است.

ویدیوی زیر را از دست ندهید

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkدرمان استرس

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up