وضعیت شش

تاثیر چاقی بر تنفس و سلامت شش ها (تحقیقات جدید)

سال هاست که با خانواده و دوستان خود شوخی کرده اید که اگر در یک بیابان گیر بیفتید، تنها راهی که بتوانید زنده بمانید وجود غذا و غذا خوردن است. شما همه غذاها را دوست دارید اما در صدر لیست شما کیک خیس، چیز برگر بیکن، سیب زمینی سرخ کرده، هات فاچ ساندی و دلستر قرار دارد. شما نمی خواهید دروغ بگویید. بعلاوه می دانید که هیچ کدام برای شما مناسب نیستند و جای تعجب نیست که باعث افزایش وزن شما می شوند.

با وخیم تر شدن اوضاع، نفس کشیدن برای شما سخت می شود، بنابراین به راحتی می توانید بهانه ای برای ورزش نکردن پیدا کنید. متاسفانه پزشک معالجتان اخیرا خبرهای بدی به شما داده است: اکنون شما به بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) مبتلا هستید. در این زمینه نمی توانید کمکی به خودتان بکنید اما جای تعجب دارد که: آیا وزن و بیماری ریه شما در ارتباط هستند؟

حتما بخوانید: تاثیرات جسمی-روحی وحشتناک تنهایی (تحقیقات جدید)

مبانی و اصول اولیه چاقی

چاقی شرایطی است که در بدن فرد چربی بیش از حد وجود دارد؛ به حدی که روی سلامت عمومی او تاثیر منفی گذاشته است. پزشکان شاخص توده بدنی (BMI) یا نسبت وزن به قد را اندازه‌ گیری می‌کنند تا مشخص کنند که شما در کجای طیف وزنی قرار می‌گیرید. شما به راحتی می توانید BMI خود را با داشتن برخی از اطلاعات اولیه در مورد بدن خود محاسبه کنید. اگر شاخص توده بدنیBMI 30 یا بالاتر باشد، فرد چاق تلقی می شود. با این وجود، از آن جا که BMI فقط اندازه گیری وزن در رابطه با قد است و به طور مستقیم چربی بدن را نمی سنجد، BMI فرد می تواند در محدوده چاقی باشد؛ بدون این که چاق باشد.

حتما بخوانید: چاقی چیست و چه کسی چاق است؟ چند نکته مهم

ارتباط بین چاقی و بیماری ریه

به طور کلی وزن بیش از حد بدون توجه به شرایط پزشکی، می تواند به سلامتی شما آسیب برساند. اما وقتی چاق قلمداد می شوید و سلامت ریه شما تحت تاثیر منفی قرار می گیرد، ممکن است زمان رسیدگی به هر دو نگرانی باشد.

وقتی شخصی از یک بیماری مزمن ریه مانند COPD رنج می برد، برای تنفس دائما می جنگد. COPD به عنوان یک بیماری پیشرونده ریه تعریف می شود که در آن جریان هوا به داخل و خارج از ریه ها محدود می شود. هم چنین به عنوان یک اصطلاح عمومی و فراگیر برای افرادی که از علائم و نشانه های آمفیزم و برونشیت مزمن رنج می برند استفاده می شود.

دانش و ارتباط بین COPD و چاقی

چاقی یک بیماری همه گیر جهانی است. در نتیجه تحقیقات بیش تری صورت گرفته است تا ارتباط آن با سایر بیماری ها روشن شود. از آن جا که بیماری مزمن ریه سومین عامل مرگ و میر در ایالات متحده است، بسیاری از محققان در جست و جوی ارتباط بین این دو وضعیت ناتوان کننده هستند.

در یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن پزشکی کانادا، گروهی در دانشگاه رگنسبورگ نزدیک به 115،000 نفر را به مدت 10 سال ارزیابی کردند. در آغاز مطالعه، هیچ یک از افراد مبتلا به COPD نبودند. با این حال، یک دهه بعد سه درصد از کل بیماران، (3600 نفر) مبتلا به COPD تشخیص داده شدند. محققان موارد زیر را کشف کردند: خطر ابتلا به COPD را می توان به سایز کمر نسبت داد.

همچنین بخوانید: 8 تا از بهترین قرصهای لاغری از طریق کاهش اشتها بدون عوارض (تحقیقات جدید)

یک مطالعه هلندی جنبه دیگری از نقش چاقی در COPD را کشف کرد. در افراد چاق شواهدی از چربی تغییر یافته یا عملکرد بافت چربی وجود داشت، که بر پاسخ التهابی تاثیر منفی گذاشت. این گروه معتقد بودند، در افراد مبتلا به COPD، این موضوعات برجسته تر است. در نتیجه، محققان پیشنهاد کردند که مطالعات آینده بیش تر به تعامل عملکرد بافت چربی غیر طبیعی و التهاب ناشی از COPD توجه کند.

COPD یک بیماری تهدیدکننده زندگی است که قابل درمان نیست، اما امروزه می توان آن را به طور موثر درمان کرد. تشخیص زودرس و درمان زودرس برای کمک به مدیریت علائم COPD بسیار مهم است.

منبع


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری ششچاقی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up