پایین آوردن قند خون

4 تا از بهترین پایین آورندگان سریع قند خون با دارو و بدون دارو

folderخون
commentsبدون دیدگاه

در این مطلب با کمک چندین مجله معتبر پزشکی از سراسر دنیا، شما را با بهترین روشهای پایین آوردن سریع قند خون با کمک دارو و همچنین روشهای بدون دارو (خانگی) آشنا می کنیم.

جلوگیری از بالا رفتن قند خون

تنها چندچیز وجود دارد که میتواند از افزایش قند خون جلوگیری کند:

در ادامه این مقاله به توضیح این موارد می‌پردازیم. قبل از تغییر برنامه غذایی یا ورزشی خود حتما با دکترتان مشورت کنید.

تمرین و ورزش

ورزش به دو طریق باعث کاهش قندخون می‌شود:

 1. هنگام ورزش میزان حساسیت انسولین افزایش می‌یابد و گلوکز می‌تواند با انسولین همراه شود و توسط سلول‌ها مورد استفاده قراربگیرد. همچنین هنگام ورزش کالری می‌سوزانید که باعث کاهش قندخون می‌شود.
 2. ورزش کردن برای سلامتی شما بسیار مفید است و می‌تواند باعث کاهش وزن شما بشود. کاهش وزن می‌تواند به شما کمک کند تا نیازی به داروهای دیابت یا انسولین نداشته باشید.

بسیار مهم است که همواره از سطح قندخون خود آگاه باشید. قند شما ممکن است بیفتد لذا همواره باید یک میان‌وعده غذایی همراه داشته باشید. ورزش کردن نه تنها روی دیابت تاثیرگذار است بلکه روی دیگر جنبه‌های زندگی نیز تاثیرگذار است مثل:

 • کاهش فشارخون
 • کاهش استرس
 • افزایش انرژی و سرحال شدن.

هنگامیکه میخواهید ورزشی را انتخاب کنید، فعالیتی را برگزینید که باعث لذت شما بشود. هنگامیکه از فعالیتتان لذت بیشتری ببرید تاثیر بیشتری از آن می‌پذیرید. برای جلوگیری از خسته‌شدن از یک ورزش تکراری می‌توانید هر چند مدت یکبار نوع فعالیت خود را تغییر دهید. ورزش‌هایی مثل شنا، پیاده‌روی و یا رقصیدن را امتحان کنید.

حتما بخوانید: 55 غذا یا خوراکی که برای قند خون (دیابت) بسیار مضر هستند (تحقیقات جدید)

رژیم غذایی خوب

غذایی که میخورید منبع مستقیم گلوکز است و می‌تواند باعث افزایش قندخون شما بشود. غذاهایی را انتخاب کنید که قندخون شما را در یک سطح ایمن نگه می‌دارد. گام‌های زیر را درنظر داشته باشید:

مایعات کافی بنوشید. زیاد نوشیدن آب باعث می‌شود مواد اضافی درون خون شما از بدنتان خارج شود. بجای نوشیدن نوشیدنی‌های قنددار آب بنوشید. فیبر زیاد بخورید. فیبر باعث آهسته شدن هضم کربوهیدرات و قند می‌شود. مواد فیبری زیر مفید هستند:

 • آجیل
 • توت
 • خیار
 • لوبیا

سبزیجات زیاد بخورید. سبزیجات قندخون شما را افزایش نمی دهند و برای پیش‌گیری از دیابت نیز مفید است.

پروتئین زیاد بخورید. پروتئین‌هایی مثل مرغ و ماهی قندخون را افزایش نمی‌دهند و برای رفع گرسنگی بسیار مفید هستند.

نوشیدنی سرکه سیب مصرف کنید. دوقاش سوپ‌خوری به همراه آب میکس کنید و بنوشید. برای کاهش قندخون مفید است.

به غذایتان دارچین اضافه کنید. هم مزه غذا را خوب میکند هم قندتان را پایین می‌آورد.

غذاهای ممنوعه

کربوهیدرات‌ها درنهایت تبدیل به گلوکز می‌شوند. بسیاری تصور می‌کنند کربوهیدرات برای افراد دیابتی مضر است. این صحیح نیست. کربوهیدرات‌ها سوخت بدن هستند، پس باید مصرف شوند. فقط باید نوع و میزان کربوهیدراتی که میخورید را بررسی کنید. خوردن موادی که فقط کربوهیدرات دارند عاقلانه نیست. نمونه‌هایی از این غذاها به شرح زیر هستند:

 • پاستاها (و ماکارونی)
 • دسرها یا هرچیز پرقندی
 • سودا یا آبمیوه
 • نان و حبوبات
 • میان وعده‌هایی مثل چیپس
 • شیر یا ماست پرچرب

روش چک کردن قند خون

باید بصورت منظم سطح قندخون خود را چک کنید. مزیت این کار این است که متوجه می‌شوید آیا به تغییر در سبک زندگی خود نیازمندید یا خیر. سطح قندخون شما همانند وزن شما است. همواره تلاش کنید تا در بهترین سطح نگهش دارید. در زیر زمان‌هایی که باید سطح قد خون خود را چک کنید آورده شده‌است:

زمان تشخیص قند خون

ستون اول نشان دهنده زمان مناسب برای چک کردن قندخون است، ستون دوم میزان قندخون مطلوب برای افراد غیر دیابتی و ستون سوم میزان قند خون مطلوب برای افراد دیابتی است. این امر موجب میشود تا تاثیر غذا، ورزش و یا دارو را روی سطح قندخون خود مشاهده کنید.

همیشه قبل و بعد ورزش قندخون خود را چک کنید. ورزش کردن باعث افت قندخون می‌شود. اگر میزان کاهش آن خیلی زیاد باشد برای بدن خطرناک است.

قبل از خواب قندخون خود را چک کنید. شاید به یک میان وعده نیاز باشد تا مقدار آن را تنظیم کنید. نوشیدن الکل می‌تواند باعث کاهش یا افزایش قند خون شما بشود.

ثبت تغییرات سطح قندخون یک روش مناسب برای فهمیدن واکنش قندخون به غذاهایی که می‌خورید یا فعالیت‌هایی که می‌کنید است. برای آغاز قبل و بعد و حین غذاخوردن سطح آن را چک کنید. این کار را موقع ورزش کردن یا مصرف دارو و دیگر فعالیت‌هایی که دارید نیز انجام دهید. این کار را به مدت یک هفته انجام دهید. نتایج حاصل را به دکتر خود نشان دهید.

چگونه قند خون خود را به سرعت کاهش دهیم؟

برای این کار باید دقت زیادی به خرج دهید. ممکن است سطح قند خون خود را بیش از حد پایین بیاورید که خطرناک است. برای کاهش سریع قندخون چند روش وجود دارد:

تنها روشهای طبیعی موثر

 • نوشیدن زیاد آب. نوشیدن آب زیاد باعث رقیق‌شدن سطح قندخون شما می‌شود و منجر می‌شود بسیار زیاد ادرار کنید. اگر مشکلات کلیوی یا قلبی دارید زیاد آب ننوشید.
 • افزایش نرخ ضربان قلب برای 15 دقیقه می‌تواند باعث تحریک انسولین و کاهش قندخون بشود. پس از 15 دقیقه حتما سطح قندخون خود را چک کنید.
 • یک میان وعده غذایی با پروتئین بالا. پروتئین باعث پایداری قندخون می‌شود. غذایی که می‌خورید نباید قند زیادی داشته باشد. بادام یا پنیر انتخاب مناسبی هستند.
 • مطابق با تجویز دکترتان انسولین مصرف کنید. انسولین به سرعت سطح قندخون را پایین می‌آورد. 30 دقیقه پس از انسولین زدن حتما سطح قند خون خود را چک کنید.

همواره باید یک میان‌وعده همراهتان باشد تا اگر قندخونتان بیش از حد افت کرد از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید: روشهای استفاده از آب کرفس برای لاغری، فشار خون، دیابت، قوای جنسی و سم زدایی

تنها روشهای دارویی موثر

افت قند خون در افراد دیابتی که برای کنترل دیابت خود انسولین یا داروهایی دیگر مصرف می‌کنند رایج است. بجز برخی داروهای خاص، موارد زیر نیز باعث کاهش سطح قند خون می‌شوند:

 • الکل های خوراکی
 • فعالیت بیش از حد
 • مصرف بیش از حد عمدی یا غیر عمدی دارو برای درمان دیابت
 • نخوردن یک وعده غذایی

حتی مواقعی که دیابت بخوبی مدیریت می‌شود، باز هم مصرف داروهای دیابت می‌تواند باعث کاهش قندخون بشود. حتی ممکن است بدون مصرف داروهای دیابت دچار افت قندخون شوید. در موارد معدودی نیز مصرف داروهای بی ارتباط به دیابت نیز می‌تواند منجر به کاهش قندخون بشود. داروهای زیر می‌تواند باعث کاهش قندخون بشوند:

در دوران بارداری چگونه قند خون خود را کاهش دهیم؟

بیش از 9.2 درصد زنان دارای دیابت ناشی از بارداری هستند. اگر شما دچار این بیماری نیستید بهتراست تحت نظر متخصص قرار بگیرید. دکترها معتقدند دلیل این نوع دیابت هورمون‌های اضافی است که در دوران بارداری ایجاد می‌شوند و با کاهش حساسیت انسولین نیاز بدن به انسولین را افزایش می‌دهند. مهم است که سطح قند خون را کنترل کنید زیرا با قند خون بالا ممکن است دچار عوارض زیر شوید:

 • زایمان پیش از موعد
 • سزارین
 • کودک بزرگ دچار کمبود قندخون
 • افزایش خطر مبتلاشدن مادر به دیابت در آینده

کم کردن سطح قند خون دیابت دوران بارداری شامل موارد زیر است:

 • آب زیاد بنوشید. نوشیدنی‌های قنددار یا آبمیوه ننوشید. آب میتواند مواد اضافی درون خون شما را خارج کند.
 • باید دائما اقدامات پیشگیرانه انجام دهید. همه چیز را کنترل کنید و اجازه ندهید قند خونتان افزایش یابد. بسیاری تصور میکنند مصرف پایین کربوهیدرات مناسب است، اما در دوران بارداری این موضوع صحیح نیست. برای رشد جنین و حفظ انرژی خودتان به کربوهیدرات نیاز دارید. در این مورد با دکترتان مشورت کنید.
 • ملاقات با متخصص رژیم غذایی بسیار مفید است. ویتامین‌هایی چون فولیک اسید و آهن برای رشد بچه بسیار مفید هستند.
 • ورزش‌های کم فشار مثل شنا و پیاده‌روی انجام دهید. نه تنها باعث کاهش قندخون میشود بلکه باعث میشود زایمان راحت‌تری داشته باشید و خطر ابتلا به دیابت نیز پایین می آید.
 • به اندازه کافی استراحت کنید. بسیاری در دوران بارداری دچار بیخوابی می‌شوند. اگر می‌توانید چرت بزنید یا زود بخوابید. کمبود خواب میتواند منجر به بالارفتن قند بشود.
 • میزان استرس خود را کاهش دهید. اگر بچه دارید یا سرکار هستید این امر ممکن نیست. استرس هورمون‌هایی آزاد میکند که منجر به افزایش قند میشود. یوگا ورزشی مناسب برای کاهش استرس است.

اگر ورزش و رژیم غذایی جواب ندهد دکتر برای شما دارو تجویز می‌کند. مصرف متفورمین و انسولین در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند. اگر پس از تولد نوزاد از بدن خودتان به بچه شیر بدهید خطر ابتلا به دیابت را برای خود کاهش داده‌اید و البته شیر مادر برای فرزند بسیار مفید است.

حتما بخوانید: آیا هندوانه قند دارد و برای افراد دیابتی مضر است؟ (نتایج تحقیقات جدید)

مطابق یافته‌های سازمان ملی سلامت، سطح قند خون بالا در مادر باردار میتواند مشکلاتی برای تولد نوزاد را ایجاد کند. در این موارد نوزاد در هنگام تولد دارای سطح انسولین بالایی است؛ بنابراین ضروری است که در دوران بارداری به متخصص مراجعه کنید و سطح قند خون خود را در سطحی ایمن نگه‌دارید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

link
درمان دیابتقند خون

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up