مشکل قلبی نوزاد

لیست همه بیماری های قلبی مادرزادی در تمام دنیا+ توضیح مختصر

folderقلب و عروق
commentsبدون دیدگاه

بیماری ها و نقص مادرزادی قلب، مشکلات ساختاری ناشی از تشکیل غیر طبیعی قلب یا رگ های خونی اصلی است. تا کنون حداقل 18 نوع نقص مادرزادی متفاوت با تغییرات مختلف آناتومی شناخته شده است. پیشرفت های اخیر در تشخیص و درمان (جراحی و کاتتریزاسیون قلب) باعث می شود تا بیش تر نقص ها برطرف شوند، بعلاوه امکان اصلاح این نقایص را حتی در افرادی که از درمان ناامید شده ‌اند فراهم کرده است.

چشم انداز

اگر فرزند شما با نقص قلبی به دنیا آمده است، شانس زیادی برای غلبه بر این مشکلات و داشتن یک زندگی عادی و نرمال در آینده را دارد. با پیشرفت در روند تشخیص و معالجه، دانشمندان روش های درمانی بهتر و پیشرفته تری را برای این مشکل و سایر نقایص ایجاد کرده اند. متخصص قلب و عروق با شما در مورد نقایص خاص قلب، گزینه های درمانی و نتایج مورد انتظار صحبت خواهد کرد.

توضیحات مربوط به نقایص قلبی که در ادامه می آید کمک می کند مشکل قلبی را که شما یا فرزندتان با آن رو به رو هست درک کرده و با آن مقابله کنید.

نقایص مادرزادی – واژگان ساده شده

قلب طبیعی دارای دریچه ها، شریان ها و محفظه هایی است که خون را طبق یک الگوی گردش خون حمل می کند: بدن – قلب – ریه ها – قلب – بدن. هنگامی که کلیه محفظه ها و دریچه ها به درستی کار کنند، خون از طریق قلب، به ریه ها برای دریافت اکسیژن پمپ می شود و مجددا به قلب منتقل می شود و از آن جا برای انتقال اکسیژن به داخل بدن پمپ می شود. هنگامی که دریچه ها، محفظه ها، شریان ها و رگ ها ناقص باشند، این الگوی گردش خون مختل می شود. نقص مادرزادی قلب ناهنجاری هایی است که از بدو تولد وجود دارد. آن ها ممکن است اثراتی مخرب بر سیستم گردش خون شخص داشته یا نداشته باشند.

1-تنگی دریچه آئورت (AVS)

دریچه ای از قلب (خون از طریق دریچه آئورت وارد شریان آئورت می شود و آئورت خون را به بقیه بدن می رساند.) به سمت بدن است که اگر به درستی باز و بسته نشود ممکن است باعث نشت خون شود. هنگامی که خون باید از قلب پمپ شود توسط یک دریچه ضعیف حبس می شود، بنابراین باعث افزایش فشار درون قلب و آسیب ‌دیدگی آن می ‌شود.

2-نقص دیواره بین ‌دهلیزی (ASD)

“حفره” در دیواره ای که دو حجره بالایی قلب را از هم جدا می کند.

این نقص به خون غنی از اکسیژن اجازه می دهد تا به داخل حجره دارای خون فاقد اکسیژن در قلب نشت کند (نشت خون از دهلیز چپ به دهلیز راست). ASD نقص یا سوراخی در سپتوم بین دو حجره بالایی قلب (دهلیز) است. سپتوم دیواره ای است که قسمت های چپ و راست قلب را از هم جدا می کند.

3-انسداد آئورت (CoA)

باریک شدن شریان اصلی (آئورت) که خون را به بدن منتقل می کند.

این باریک شدن بر جریان خون که از سرخرگ‌ ها بیرون می ‌روند تا خون را در امتداد رگ ‌های جداگانه به قسمت ‌های بالایی و پایینی بدن حمل کنند، تاثیر می گذارد. CoA می تواند باعث افزایش فشار خون یا آسیب دیدگی قلبی شود.

4-نقص کامل کانال دهلیزی (CAVC)

یک سوراخ بزرگ در مرکز قلب که هر چهار حفره قلب را که معمولا به طور طبیعی تقسیم می ‌شوند، تحت ‌تاثیر قرار می ‌دهد. وقتی یک قلب به درستی تقسیم شود، خون غنی از اکسیژن از ریه ها با خون فاقد اکسیژن از بدن مخلوط نمی شود. نقص کامل کانال دهلیزی اجازه می دهد تا خون مخلوط شود و محفظه ها و دریچه ها به درستی خون را در بدن به گردش در نمی آورند.

5-جا به جایی عروق بزرگ یا dextro-transposition شریان ‌های بزرگ

قلبی که در آن دو شریان اصلی که خون را از قلب خارج می کنند، برعکس می شوند.

الگوی گردش خون طبیعی در یک چرخه، خون را این گونه حمل می کند: بدن – قلب – ریه ها – قلب – بدن.

هنگامی که یک d – transposition یا جا به جایی معکوس انجام شود، مسیر خون مختل می شود زیرا این دو شریان به حفره های اشتباه در قلب متصل می شوند.

این بدان معنی است که چرخه جریان خون در هر دو گیر کرده است:

  • بدن – قلب – بدن (بدون این که خون به ریه ‌ها رفته و اکسیژن‌ دار شود) یا
  • ریه ها – قلب – ریه ها (بدون این که خون حاوی اکسیژن به سمت بدن برود)

بدون عمل جراحی، تنها راه نجات این وضعیت، ایجاد سوراخی است که به خون غنی از اکسیژن اجازه عبور از خون بدون اکسیژن برای تحویل به بدن را می ‌دهد. یک بیمارستان می ‌تواند بیمار را تا زمانی که جراحی اصلاحی انجام شود، کاتتریزاسیون کند.

6-ناهنجاری ابشتین یا آنومالی ابشتین

دریچه معیوب قلب که به درستی بسته نمی شود تا جریان خون در جهت صحیح حرکت کند. ممکن است خون از حفره های پایینی به بالا در سمت راست قلب نشت کند. این سندرم نیز معمولا با ASD (یا سوراخی در دیواره تقسیم دو حفره فوقانی قلب) مشاهده می شود.

7-جا به جایی عروق بزرگ (جا به جایی بطنی)

قلبی که قسمت پایین آن کاملا برعکس شده است.

این ناهنجاری قلب باعث معکوس شدن الگوی جریان خون طبیعی می شود زیرا حفره های پایینی چپ و راست قلب معکوس شده اند. با این حال، جا به جایی Levo نسبت به جا به جایی dextro خطر کم تری دارد زیرا شریان های بزرگ نیز معکوس می شوند. این “وارونگی مضاعف یا دوگانه” به بدن اجازه می دهد تا خون غنی از اکسیژن را از ریه ها دریافت کند و خون فاقد اکسیژن را به ریه ها تحویل دهد.

8-مجرای شریانی باز (PDA)

یک سوراخ باز در آئورت.

قبل از تولد نوزاد، خون جنین نیازی به رفتن به ریه ‌ها برای گرفتن اکسیژن‌ ندارد. مجرای شریانی حفره ای است که باعث می‌ شود خون به طرف ریه ‌ها حرکت نکند. با این حال هنگامی که کودک به دنیا می آید، خون باید اکسیژن را از ریه ها دریافت کند و باید این سوراخ بسته شود. اگر مجرای شریانی هنوز باز باشد خون ممکن است وارد ریه‌ ها نشود و نتواند اکسیژن دریافت کند (این مرحله ضروری گردش خون نادیده گرفته می شود). به این عارضه مجرای شریانی باز گفته می شود.

9-تنگی دریچه ریوی

دریچه های ضخیم یا به هم متصل شده قلب به طور کامل باز نمی شوند. دریچه ریوی اجازه می دهد تا خون از قلب به عروق ریوی و سپس به ریه ها منتقل شود.

10-نبض بطن منفرد

اختلالات نادری که روی یکی از حفره های پایینی قلب تاثیر می گذارد. حفره ممکن است کوچک تر، رشد نیافته یا فاقد دریچه باشد.

سندرم قلب چپ هیپوپلاستیک (HLHS) – عدم رشد سمت چپ قلب است. آئورت و بطن چپ خیلی کوچک هستند و سوراخ ها در عروق و دیواره به درستی تشکیل نشده و بسته نشده اند.

آترزی ریوی / دیواره بطنی دست نخورده – دریچه ریوی وجود ندارد و تنها خونی که اکسیژن دریافت می کند خونی است که از طریق منافذی که به طور معمول در طول رشد بسته شده اند به ریه ها برگردانده می شود.

آترزی دریچه تریکوسپید یا آترزی دریچه سه لتی – هیچ دریچه ای از تریکوسپید در قلب وجود ندارد، بنابراین خون نمی تواند به شکل عادی از بدن به طرف قلب جریان داشته باشد. بعلاوه خون به طور صحیح وکامل اکسیژن دار نمی شود و چرخه طبیعی بدن – قلب – ریه ها – قلب – بدن را کامل نمی کند.

11-تترالوژی فالوت

بیماری مادرزادی که در اثر چهار نقص قلبی به وجود می آید.

آن ها عبارتند از:

  • وجود سوراخ بین حفره های پایینی قلب (بطن ها)
  • وجود گرفتگی و انسداد از سمت قلب به ریه ها (دریچه شریان ریوی)
  • آئورت (رگ خونی) بر روی سوراخ حفره های پایین قرار دارد (دیواره بین بطنی)
  • عضله اطراف حفره سمت راست پایین بیش از حد ضخیم شده است (بطن راست)

12-اتصال غیر عادی وریدی ریوی کل (TAPVC)

نقص در رگ های منتهی به قلب از سمت ریه ها.

در اتصال غیر عادی وریدی ریوی کل، خون مسیر طبیعی از ریه ها به قلب را طی نکرده و به طرف بدن می رود. در عوض، رگ های ریه در موقعیت های غیر طبیعی به قلب متصل می شوند و این مشکل بدان معنی است که خون اکسیژن دار وارد حفره اشتباه می شود یا به درون آن نشت می کند.

13-ترانکوس آرتریوس یا تنه مشترک شریانی

وقتی فرد به جای دو شریان جداگانه که بتواند خون را به ریه ها و بدن منتقل کند؛ یک شریان بزرگ داشته باشد.

در قلب طبیعی خون این چرخه را دنبال می کند: بدن – قلب – ریه ها – قلب – بدن. هنگامی که فرد به تنه مشترک شریانی مبتلا است، خون که از قلب خارج می شود، از این چرخه پیروی نمی کند. و به جای دو شریان جداگانه برای ریه ها و بدن، فقط یک شریان دارد. با وجود تنها یک شریان، مسیر خاصی به طرف ریه ها برای اکسیژن دار شدن خون قبل از بازگشت به قلب و پمپاژ خون دارای اکسیژن، به بدن وجود ندارد.

14-نقص دیواره بین بطنی (VSD)

در نقص دیواره بین بطنی در دیواره ای که دو حفره پایینی قلب را از هم جدا می کند، سوراخ وجود دارد.

در رشد طبیعی، دیوار بین حفره ها قبل از به دنیا آمدن نوزاد بسته می شود، به طوری که با تولد، خون غنی از اکسیژن با خون فاقد اکسیژن مخلوط نمی شود. هنگامی که این سوراخ به درستی بسته نشود، ممکن است باعث افزایش فشار در قلب یا کاهش اکسیژن در بدن شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست