در حال تست تیروئید

تشخیص کم کاری/پرکاری تیروئید با سونوگرافی + نکاتی برای آمادگی

سونوگرافی تیروئید برای تولید تصاویری از غده تیروئید در گردن از امواج صوتی استفاده می کند. از اشعه یونیزه کننده استفاده نمی کند و معمولا برای ارزیابی توده ها یا ندول هایی که در طی یک آزمایش معمول فیزیکی یا تصویربرداری دیگر یافت می شود، استفاده می گردد. این روش نیاز به آماده سازی خاصی ندارد. جواهرات را در خانه بگذارید و لباس راحتی و گشاد بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود گان بپوشید.

سونوگرافی تیروئید چیست؟

سونوگرافی بی خطر و بدون درد است. و تصاویر داخلی بدن را با استفاده از امواج صوتی تولید می کند. به تصویربرداری با سونوگرافی، اسکن سونوگرافی یا سونوگرافی نیز گفته می شود. از یک پروب کوچک به نام مبدل و ژل استفاده می کند که مستقیما روی پوست قرار می گیرد. امواج صوتی با فرکانس بالا به وسیله پروب از طریق ژل به داخل بدن فرستاده می شوند. پروب یا گیرنده صداها را جمع آوری می کند. یک کامپیوتر از آن امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند. در معاینات سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود (همان طور که در پرتونگاری استفاده می شود). از آن جا که تصاویر در لحظه ضبط می شوند، می توانند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان دهند. آن ها هم چنین می توانند حرکت خون در رگ های خونی را نشان دهند.

تصویربرداری با سونوگرافی یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی کمک می کند.

همچنین بخوانید: بهترین و جدیدترین روش درمان سریع تیروئید کم کار چیست؟ (روش علمی)

سونوگرافی تیروئید تصاویری از غده تیروئید و ساختارهای مجاور آن در گردن تولید می کند. غده تیروئید در جلوی گردن درست بالای استخوان های ترقوه قرار دارد و پروانه ای شکل است که لوب های آن در دو طرف گردن توسط یک باند باریک از بافت به هم متصل است. تیروئید یکی از نه غدد درون ریز است که در بدن قرار دارد و باعث ایجاد و ارسال هورمون ها به جریان خون می شود.

غده تیروئید باعث تولید هورمون تیروئید می شود، این هورمون به تنظیم انواع عملکردهای بدن از جمله ضربان قلب کمک می کند. بسیار رایج است كه برخی مناطق یا ندول ها در تیروئید رشد کنند كه ممكن است یا روی سطح پوست احساس شود یا نشود. حدود 5 تا 10 درصد از بزرگسالان توده هایی در تیروئید خود دارند که پزشک می تواند آن را با معاینه تشخیص دهد. به آن ها گره های قابل لمس گفته می شود.

همچنین بخوانید: ید درمانی تیروئید پرکار، هزینه، روند انجام، عوارض و همه نکات مهم

سونوگرافی بسیار دقیق است و گره های زیادی را که نمی توان احساس کرد نشان می دهد. در بعضی از گروه های سنی، گره ها در 70 درصد از بزرگسالان با کمک سونوگرافی دیده می شوند. اکثریت قریب به اتفاق مناطق خوش خیم بافت تیروئید هستند که خطری برای سلامتی ندارند. اقلیت این گره ها، تومورهای واقعی تیروئید هستند و ممکن است نیاز به تشخیص یا درمان بیش تر داشته باشند.

موارد متداول این روش چیست؟

به طور معمول از سونوگرافی تیروئید استفاده می شود:

  • برای تعیین این که توده ای که در گردن است مربوط به تیروئید است یا یک ساختار مجاور آن.
  • تجزیه و تحلیل ظاهر گره های تیروئید و تعیین این که آیا گره ها خوش خیم هستند یا این که دارای ویژگی هایی هستند که نیاز به بیوپسی دارد. در صورت نیاز به بیوپسی، آسپیراسیون سوزنی تیروئید با هدایت سونوگرافی می تواند به بهبود دقت بیوپسی کمک کند.
  • برای جست و جوی گره ها یا ندول های اضافی در بیمارانی که یک یا چند گره در معاینه بدنی احساس می شود.
  • برای دیدن این که آیا گره تیروئید به مرور زمان رشد کرده است یا خیر.

از آن جا که سونوگرافی تصاویر در زمان حال را ارائه می دهد، پزشکان ممکن است از آن برای هدایت مراحل، از جمله نمونه برداری بیوپسی سوزن استفاده کنند. بیوپسی ها از سوزن ها برای استخراج نمونه های بافت برای آزمایشگاه استفاده می کنند. هم چنین ممکن است از سونوگرافی برای هدایت قرار دادن سوند یا دستگاه تخلیه دیگر استفاده شود. سونوگرافی به اطمینان از قرار دادن ایمن و دقیق کمک می کند.

حتما بخوانید: 9 غذای عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن تا حداکثر ممکن

چگونه باید آماده شویم؟

لباس راحتی و گشاد بپوشید. شاید لازم باشد که برای بررسی کلیه لباس ها و جواهرات موجود در منطقه را خارج کنید. ممکن است از شما خواسته شود در طول بررسی گان بپوشید. آماده سازی دیگری لازم نیست.

معاینات سونوگرافی نسبت به حرکت بسیار حساس هستند و یک کودک فعال یا گریان می تواند روند معاینه را طولانی تر کند. برای اطمینان از هموار بودن مسیر، اغلب توضیح روش سونوگرافی قبل از معاینه کودک کمک کننده است. همراه داشتن کتاب، اسباب بازی های کوچک، موسیقی یا بازی ها می تواند به حواس ‌پرتی کودک کمک کرده و زمان را به سرعت سپری کند. اتاق معاینه سونوگرافی ممکن است تلویزیون داشته باشد. به راحتی می توانید کانال مورد علاقه فرزند خود را درخواست کنید.

تجهیزات به چه صورت هستند؟

اسکنرهای اولتراسوند از یک کنسول رایانه، صفحه نمایش فیلم و یک مبدل متصل تشکیل شده است. مبدل وسیله دستی کوچک است که به یک میکروفون شباهت دارد. در بعضی از آزمایشات ممکن است در طی یک تست واحد از مبدل های مختلف (با قابلیت های مختلف) استفاده شود. مبدل امواج صوتی نامفهوم و فرکانس بالا را به داخل بدن می فرستد و سپس به انعکاس صداها گوش می دهد. این اصول شبیه به ردیاب صوتی است که توسط قایق ‌ها و زیردریایی‌ ها استفاده می ‌شود.

تکنسین مقدار کمی ژل را به منطقه مورد معاینه اعمال می کند و مبدل را در آنجا قرار می دهد. ژل به امواج صوتی اجازه می دهد تا بین مبدل و منطقه مورد بررسی، به جلو و عقب حرکت کنند. تصویر سونوگرافی بلافاصله در صفحه نمایشگر ویدیویی که مانند مانیتور رایانه است قابل مشاهده می باشد. رایانه بر اساس بلندی (دامنه)، درجه (فرکانس) و مدت زمان لازم برای بازگشت سیگنال سونوگرافی به مبدل، تصویر را ایجاد می کند. هم چنین این نکته را در نظر می گیرد که صدا از چه نوع ساختار بدن و / یا بافتی عبور می کند.

حتما بخوانید: علایم کم کاری تیروئید در زنان -عوارض آن بر بدن و نکات مهم

روند کار چگونه است؟

تصویربرداری با سونوگرافی مبتنی بر همان اصولی است که در ردیاب صوتی مورد استفاده خفاش ها، کشتی ها و ماهیگیران وجود دارد. هنگامی که یک موج صوتی به یک شی برخورد می کند، بازتاب یا انعکاس می‌یابد. با اندازه گیری این امواج انعکاسی می توان تعیین کرد که تا چه اندازه شی از نظر اندازه، شکل و ثبات فاصله دارد. این موارد شامل این می ‌شود که آیا جسم جامد است یا پر از مایع می باشد.

در پزشکی، از سونوگرافی برای تشخیص تغییرات در اندام ها، بافت ها و عروق و تشخیص توده های غیر طبیعی مانند تومورها استفاده می شود.

word image 54

در آزمایش سونوگرافی، هر دو مبدل امواج صوتی را ارسال و امواج صدا را ثبت می ‌کنند. هنگامی که مبدل بر روی پوست فشار داده شود، پالس های کوچکی از امواج صوتی نامفهوم و با فرکانس بالا را به بدن می فرستد. هنگامی که امواج صوتی از اندام های داخلی، مایعات و بافت ها بازتاب می شوند، گیرنده حساس در مبدل تغییرات جزئی در درجه و جهت صدا را ثبت می کند. این امواج مشخصه فورا توسط یک کامپیوتر اندازه گیری و نمایش داده می شوند که به نوبه خود تصویری روی مانیتور ایجاد می کنند. معمولا یک یا چند فریم از تصاویر متحرک به عنوان تصاویر ثابت ضبط می شوند. حلقه های ویدئویی کوتاه تصاویر نیز ممکن است ذخیره شود.

روال انجام کار چگونه است؟

در بیش تر آزمایشات سونوگرافی، شما باید روی میز مخصوص قرار بگیرید که قابل کج شدن یا جا به جایی باشد. برای بهبود کیفیت تصاویر ممکن است بیماران به هر دو طرف قرار بگیرند.

ممکن است یک بالش در پشت شانه ها قرار داده شود تا ناحیه ای که برای معاینه سونوگرافی تیروئید اسکن می شود، گسترش یابد. این امر مخصوصا برای بچه هی كوچك با فضای بسیار كم بین چانه و سینه بسیار مهم است.

حتما بخوانید: بهترین روش درمان گیاهی کم کاری تیروئید (دکتر خیراندیش) و معرفی رژیم غذایی

پس از قرار گرفتن روی میز معاینه، رادیولوژیست (پزشکی که به طور خاص برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی آموزش داده می‌ شود) یک ژل گرم بر پایه آب را روی ناحیه مورد بررسی بدن اعمال خواهد کرد. این ژل به مبدل کمک می کند تا با بدن ارتباط مستقیمی برقرار کند و بسته های هوا بین مبدل و پوست را که می توانند مانع از ورود امواج صوتی به بدن شما شوند، از بین می برد. مبدل روی بدن قرار داده شده و به سمت جلو و عقب بر روی منطقه مورد نظر حرکت می کند تا تصاویر مورد نظر گرفته شوند.

معمولا هیچ ناراحتی ناشی از فشار مبدل بر روی ناحیه مورد بررسی وجود ندارد. با این حال، اگر اسکن بر روی سطح دارای حساسیت انجام شود, ممکن است فشار یا درد جزئی از مبدل را احساس کنید.

حتما بخوانید: بهترین روشهای درمان پرکاری تیروئید طبق تحقیقات جدید

پس از اتمام تصویربرداری، ژل سونوگرافی شفاف از پوست شما پاک می شود. هر بخشی که پاک نشده باشد به سرعت خشک می شود. ژل سونوگرافی معمولا لباس را لکه دار یا رنگی نمی کند.

در حین و بعد از پروسه سونوگرافی چه چیزی تجربه خواهم کرد؟

بیش تر معاینات سونوگرافی بدون درد، سریع و به راحتی قابل تحمل است. سونوگرافی تیروئید معمولا طی 30 دقیقه انجام می شود.

در طول بررسی، شما نیاز دارید که گردن خود را کشیده نگه دارید تا به سونوگرافی کننده (تکنسین) کمک کنید تیروئید شما را با سونوگرافی معاینه کند. اگر از درد گردن رنج می برید ، به تکنسین اطلاع دهید تا برای آزمایش شما را در موقعیتی راحت قرار دهند.

حتما بخوانید: علائم ندول بدخیم تیروئید، اندازه های مختلف، درمان های گیاهی و نکات دیگر

پس از اتمام بررسی، از شما خواسته می‌ شود لباس بپوشید و منتظر بمانید تا تصاویر سونوگرافی بررسی شوند. پس از معاینه سونوگرافی، باید بتوانید فعالیت های عادی خود را فورا از سر بگیرید.

مزایای این روش چیست؟

  • اکثر مواقع اسکن سونوگرافی غیر تهاجمی است (سوزن و تزریق ندارد).
  • گاهی اوقات، معاینه سونوگرافی ممکن است موقتا ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.
  • سونوگرافی به طور گسترده در دسترس است و نسبت به سایر روش های تصویبرداری قابل استفاده و ارزان تر است.
  • تصویربرداری با سونوگرافی بسیار ایمن است و از اشعه استفاده نمی کند.
  • اسکن سونوگرافی تصویری واضح از بافت های نرمی ارائه می دهد که به خوبی در تصاویر اشعه ایکس ظاهر نمی شوند.
  • سونوگرافی تصویربرداری در زمان واقعی و حال را فراهم می کند، بنابراین وسیله ای مناسب برای هدایت روش هایی با حداقل تهاجم مانند بیوپسی سوزن و آسپیراسیون مایعات است.

محدودیت های یک سونوگرافی تیروئید چیست؟

اگر یک یا چند ندول در غده تیروئید تشخیص داده شود، رادیولوژیست ویژگی های آن ها را بررسی می کند. برخی از ویژگی ها قویا نشان می دهد که گره از نظر ماهیت خوش خیم است، و برخی این نگرانی را ایجاد می کنند که ندول ممکن است یک تومور واقعی باشد. در موارد دیگر، رادیولوژیست نمی تواند با قطعیت کامل توده های خوش خیم و بدخیم را تشخیص دهد. بیوپسی سوزنی و بررسی بافت زیر میکروسکوپ ممکن است برای ارزیابی بیش تر توصیه شود، اما در برخی موارد ممکن است تحت نظر بودن و سونوگرام مکرر بعد از چند ماه به دنبال ثبات، کافی باشد.

حتما بخوانید: یک روش ساده برای تشخیص تیروئید از روی گردن

تعیین عملکرد تیروئید – یعنی این که غده تیروئید کم کار، پر کار یا طبیعی باشد – با سونوگرافی امکان پذیر نیست. برای تعیین این موضوع ، پزشک ممکن است آزمایش خون یا آزمایش جذب ید رادیواکتیو را سفارش دهد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آزمایشتیروئیدسونوگرافی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up