خانه » چشم، گوش، حلق، بینی » علایم کم کاری تیروئید در زنان -عوارض آن بر بدن و نکات مهم
کم کاری تیروئید

علایم کم کاری تیروئید در زنان -عوارض آن بر بدن و نکات مهم

این مطلب طبق آخرین و جدیدترین نتایج تحقیقات پزشکان در مورد علایم کم کاری تیروئید در زنان-عوارض آن بر بدن و سایر نکات مهم در این زمینه تهیه و گردآوری شده است. بعد از مطالعه این مطلب می توانید با آگاهی و شناخت بیشتری علایم بیماری کم کاری تیروئید را تشخیص داده و عوارض آنرا بشناسید.

نکات مهم

  • اختلال تیروئید یک بیماری شایع است. حدود 12 درصد افراد در طول زندگیشان این اختلال را تجربه میکنند.
  • زنان 8 برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
  • ابتلا به اختلال تیروئید با افزایش سن بیشتر میشود و بنابراین شیوع آن در کودکان و بزرگسالان متفاوت است.
  • هورمون تیروئید مسئول تنظیم انرژی، رشد و متابولیسم بدن است.
  • اختلال تیروئید زمانی است که هورمونهای تیروئید زیاد یا کم شوند.
  • هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید موجب کاهش متابولیسم و رشد یا ترمیم قسمتهای زیادی از بدن میشود.

حتما بخوانبد: بهترین روش درمان گیاهی کم کاری تیروئید (دکتر خیراندیش) و معرفی رژیم غذایی

کم کاری تیروئید چیست؟

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل است که در جلوی گلو واقع شده است. این غده تترایدوتیرونین یا T4 و تری یدوتیرونین یا T3 تولید میکنند که دو هورمون اساسی برای کنترل چگونگی مصرف انرژی سلولها میباشد.

تشخیص کم کاری تیروئید براساس علایم شما و نتیجه ی آزمایش خون است که سطح TSH و گاهی اوقات سطح هورمون تیروکسین را اندازه گیری میکند. سطح پایین تیروکسین و سطح بالای TSH نشاندهنده ی تیروئید کم کار است. این بدین دلیل است که غده ی هیپوفیز جهت تلاش برای تحریک غده ی تیروئید جهت تولید هورمون بیشتر، TSH بیشتری تولید میکند.

علائم کم کاری تیروئید

1-احساس خستگی و انگیزه کم

یکی از شایعترین علامت کم کاری تیروئید احساس خستگی است. هورمون تیروئید تعادل انرژی در بدن ایجاد میکند. بعنوان مثال، حیواناتی که در خواب زمستانی قرار دارند، سطح هورمون تیروئید پایینی دارند. کسانیکه سطح بالای تیروئیدی دارند، عصبانی و پرخاشگر هستند، در مقابل افرادیکه سطح تیروئید پایینی دارد، احساس خستگی و تنبلی میکنند. در یکی دیگر از مطالعات، 50٪ افراد مبتلا به هیپوتیروئیدی احساس خستگی مفرط میکردند و 42٪ افراد مبتلا به کم هورمون تیروئید گفتند که بیشتر از حد معمول میخوابند. احساس خستگی بیشتر از حد معمول بدون هیچ دلیلی می تواند نشانه ای از کم کاری تیروئید باشد.

2-اضافه وزن

اضافه وزن بیش ازحد یکی دیگر از نشانه های کم کاری تیروئید است. وقتی سطح تیروئید پایین است، بدن بجای سوزاندن کالریها برای رشد و فعالیت، آنها را ذخیره میکند و بنابراین چربی بیشتری ذخیره میشود. اگر به اضافه وزن مبتلا شدید سعی کنید از ورزش و تغییر سبک زندگی استفاده کنید و با پزشک مشورت کنید.

همچنین بخوانید: بهترین و جدیدترین روش درمان اصولی تیروئید پرکار چیست؟ (روش علمی)

3-احساس سرما

گرما محصول جانبی سوزاندن کالری هاست. برای مثال گرمای ناشی از ورزش بدلیل سوزاندن کالری است. حتی در زمان نشستن هم مقداری کالری سوزانده میشود. با کم کاری تیروئید، میزان متابولیسم و درنتیجه گرما کاهش میابد. علاوه بر آن تیروئید مسئول سوزاندن چربی قهوه ای در بدن است که این نوع چربی مختص تولید گرماست. چربی قهوه ای نقش مهمی در حفظ حرارت بدن در هوای سرد دارد اما کم کاری تیروئید مانع این کار میشود. پس هیپوتیروئیدیسم موجب سرما میشود و 40 درصد افراد مبتلا به آن احساس سرمای بیشتری نسبت به افراد نرمال دارند. احساس سرمای بیش از حد معمول میتواند نشانه ای از کم کاری تیروئید باشد.

4-ضعف و درد در عضلات و مفاصل

هر فردی ممکن است این ضعف و خستگی را تجربه کند اما در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید این احساس دوبرابر است. یک مطالعه از 35 نفر مبتلا به کم کاری تیروئید نشان داد که استفاده از یک هورمون تیروئید مصنوعی بنام لووتیروکسین، موجب کاهش درد و افزایش قدرت عضلانی میشود.

یک مطالعه ی دیگر بهبود 25 درصدی را با هورمون درمانی نشان داد. ضعف و درد در طول فعالیتهای شدید عادی است؛ اما با دیدن این علایم بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

5-ریزش مو

مانند بیشتر سلولها، فولیکولهای مو هم از هورمونهای تیروئید تأثیر میپذیرند. ازآنجاییکه فولیکولهای مو دارای سلولهای بنیادی هستند، عمر کمتری دارند و نسبت به سایر بافتها به سطح پایین هورمونهای تیروئید حساسیت بیشتر دارند. سطح پایین هورمونهای تیروئید از بازسازی فولیکولهای مو جلوگیری میکند و بنابراین موجب ریزش مو میشود. این مورد با درمان بهبود پیدا میکند. در یک مطالعه حدود 25-30 درصد بیمارانی که بخاطر ریزش مو به پزشک مراجعه کرده بودند، به هیپوتیروئیدیسم مبتلا بودند. این احتمال در افراد بالای 40 سال افزایش میابد. سایر مشکلات هورمونی هم میتواند موجب ریزش مو شود. پزشک میتواند با درمانهایی از این ریزش مو جلوگیری کند.

6-خارش و خشکی پوست

سلولهای پوست هم نسبت به سطح پایین هورمونهای تیروئید حساس هستند. هنگامیکه در چرخه ی نرمال بازسازی پوست وقفه ایجاد شود، رشد مجدد آنها طول میکشد. این بدان معناست که سلولهای مرده برروی پوست باقی میماند و درنتیجه خشکی و پوسته ریزی پوست اتفاق می افتد.

یک مطالعه نشان داد که 74 درصد افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، به خشکی پوست مبتلا هستند. 50 درصد افراد سالم هم پوست خشک دارند که علت آن مشخص نیست.

تغییرات پوستی که ناشی از آلرژی مانند تب یونجه و تماس با محصولات جدید نیست، میتواند ناشی از هیپوتیروئیدی باشد. گاهی هیپوتیروئیدیسم میتواند ناشی از یک بیماری خودایمنی باشد. این موجب قرمزی و ورم پوست میشود که به آن میگزدم میگویند. میگزدم شدیدترین فرم هیپوتیروئیدیسم است.

7-احساس ناراحتی

کم کاری تیروئید به افسردگی مرتبط است. دلیل این امر هنوز مشخص نیست اما احتمالا بدلیل کاهش سطح انرژی و سلامتی است. 64 درصد زنان و 57 درصد مردان مبتلا به هیپوتیروئیدیسم، احساس افسردگی گزارش کردند. حدودا همین تعداد از بیماران، ابتلا به اضطراب را هم گزارش کردند.

در یک مطالعه نشان داده شد که جایگزینی هورمونی در مقایسه با پلاسیبو (دارونما) موجب بهبود علایم افسردگی در این بیماران میشود. یک مطالعه ی دیگر برروی زنان جوان نشان داد که احساس افسردگی موجب کاهش رضایت آنها از رابطه ی جنسی شده است.

علاوه بر آن نوسانات هورمونی پس از زایمان یک علت شایع کم کاری تیروئید است و بطور بالقوه موجب افسردگی پس از زایمان میشود. با دیدن علایم افسردگی به پزشک یا روانشناس مراجعه کنید. آنها میتوانند بدون در نظر گرفتن علت افسردگی، به درمان این بیماری کمک کنند.

مطلب مشابه: بهترین و جدیدترین روش درمان سریع تیروئید کم کار چیست؟ (روش علمی)

8-مشکل در تمرکز یا حافظه

بسیاری از بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید از کاهش حافظه شکایت دارند. این مشکل از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. مشکل در حافظه یا تمرکز میتواند در هر فردی ایجاد شود اما اگر ناگهانی وشدید باشند، احتمالا نشاندهنده ی کم کاری تیروئید خواهند بود.

در یک مطالعه نشان داده شد که 22 درصد از افرادیکه به کم کاری تیروئید مبتلا هستند، در ریاضیات مشکل دارند، 36 درصد آنها آهسته تر از حد معمول فکر میکنند و 39 درصد آنها حافظه ی ضعیفی دارند. در یک مطالعه ی دیگر که برروی 14 زن و مرد با هیپوتیروئیدیسم درمان نشده انجام شد، نشان داده شد که آنها در بیاد آوردن کلمات تکرار شده مشکل دارند. علت این امر هنوز مشخص نیست اما با درمان کم کاری تیروئید بهبود میابد.

9-یبوست

سطح پایین هورمونهای تیروئید مشکلاتی در روده ی بزرگ ایجاد میکند. برطبق یک مطالعه، در 17 درصد افرادیکه به کم کاری تیروئید مبتلا هستند یبوست ایجاد میشود. این احتمال در افراد سالم 10 درصد است. در این مطالعه 20 درصد از افرادیکه به کم کاری تیروئید مبتلا هستند، از تشدید یبوست شکایت کردند. اگرچه این مشکل در افراد مبتلا به هیپوتیروئیدیسم عادی است اما شدید شدن علایم در آنها نرمال نیست. اگر به یبوست مبتلا شدید، مصرف ملینهای طبیعی را فراموش نکنید. اگر این راهکار کمک کننده نبود و پس از چند روز یبوست ادامه داشت یا موجب درد و استفراغ شد، به پزشک مراجعه کنید.

10- پریودی های شدید یا نامنظم

پریودی های شدید یا نامنظم میتواند با هیپوتیروئیدیسم مرتبط باشد. یک مطالعه نشان داد که حدود 40 درصد زنانی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند، از این عارضه شکایت میکنند. این میزان در زنان سالم 26 درصد است. هورمونهای تیروئید میتواند با دیگر هورمونهایی که سیکل قاعدگی را کنترل میکند تداخل داشته باشد و موجب از بین رفتن سطح طبیعی آنها شود. همچنین هورمونهای تیروئید میتوانند بر تخمدانها و رحم اثر بگذارند. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد. اگر درمورد تیروئید خود نگران هستید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: قرص لووتیروکسین- عوارض، لاغری، طرز مصرف اصولی و همه نکات مهم دیگر

خطرات بالقوه کم کاری تیروئید

از آنجاییکه بدن به مقدار مشخصی هورمونهای تیروئید نیاز دارد، هیپوفیز میزان بیشتری هورمون TSH ترشح میکند تا غده ی تیروئید را تحریک به تولید هورمون بیشتر کند. اینکار میتواند موجب بزرگ شدن غده ی تیروئید یا بعبارت دیگر گواتر شود. اگر این بیماری درمان نشود علایم کم کاری تیروئید تشدید میشود. بندرت این عوارض میتواند منجر به افسردگی، نارسایی قلبی یا کما شود. هیپوتیروئیدیسم با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است. اگرچه در برخی افراد آزمایشات دقیقتر دیگری هم مورد نیاز است. همیشه مراجعه به یک متخصص غدد مورد نیاز خواهد بود.

کم کاری تیروئید با استفاده از دارو قابل درمان است. انواع مختلفی کم کاری تیروئید وجود دارد و نوع درمان برای همه یکسان نیست. فاکتورهای مختلفی بر انتخاب نوع درمان تأثیر گذار است.

کلیپ زیر را حتما ببینید

لینک های بسیار مفید کم کاری تیروئید

,

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست