خانه > خواص گیاهان دارویی > خواص تخمه کدو، مضرات، تاثیر بر لاغری، کبد و نکات دیگر (تحقیقات جدید)
تخمه کدو

خواص تخمه کدو، مضرات، تاثیر بر لاغری، کبد و نکات دیگر (تحقیقات جدید)

وقتی صحبت از کدو می شود، اغلب تخمه هایش نادیده گرفته می شود، این درحالی است که اگر از فوائدی که این تخمه ها دارند، آگاه باشید، دست از این کار خود می کشید و هرگز دانه ای از آن را هدر نمی دهید. در این مطلب به کمک جدیدترین تحقیقات پزشکی دنیا، شما را با خواص، عوارض جانبی، تاثیرات بر کبد، تنظیم وزن و همه نکات ضروری دیگر آشنا می کنیم.

به طور خلاصه

تخمه کدو بسیار برای سلامتی مفید است و به درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات، تنظیم فشار خون، بهبود سلامت قلب، کنترل قند خون، تقویت باروری، بهبود خواب شبانه کمک کرده و منبع غنی از فیبر است. از دیگر فوائد تخمه کدو می توان به داشتن منبع خوبی از پروتئین، متعادل کردن سطح PH بدن، افزایش عملکرد سیستم ایمنی و افزایش رشد موها اشاره کرد.

می توان برای خوش طعم شدن، آن ها را به صورت بو داده و ادویه زده شده مصرف کرد؛ اما آیا خوردن تخمه ها، تنها روش مصرف تخمه کدو است؟ مسلما نه شما می توانید از این تخمه ها در غذاهای متعدد، از اسموتی ها گرفته تا سالاد و اغلب خوردنی های دیگر استفاده کنید.

ارزش غذایی موجود در تخمه کدو

تخمه کدو با تمام مواد معدنی مناسب، ویتامین ها و سایر اجزای مفید، بسته بندی می شود. بعلاوه شامل موارد زیر است:

خواص ثابت شده علمی تخمه کدو

1-کمک به مدیریت و درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات

افزایش دفعات دفع ادرار، باعث می شود که شخص چندین بار در طول روز و شب نیازمند رفتن به دستشویی باشد و همین باعث ناخوشایند شدن زندگی می شود. به طور دقیقتر، دانه های کدو می توانند به تستوسترون تبدیل شده و DHT که هورمون ایجاد تورم در پروستات است را کنترل کنند. مصرف منظم تخمه کدو (به صورت روزانه) یا استفاده از یک مکمل با آن می تواند به عنوان یکی از بهترین روش ها، به کاهش این مسأله کمک کند.

2- کمک به تنظیم فشار خون

منیزیم یک ماده معدنی فوق العاده ضروری است که بسیاری از افراد با کمبود آن مواجه هستند. دلیل این امر آن است که بدن انسان زمان کافی برای ذخیره منیزیم ندارد پس این امر باعث ایجاد تاثیرات منفی می شود. به طور دقیق تر، باعث افزایش فشار خون می شود. از طرفی، پتاسیم نقش تنظیم کننده ی فشار خون را بازی می کند اما منیزیم نقش کم ارزش تری دارد. کمبود این عامل همراه با فشار خون بالا باعث توسعه بیماری های قلبی و عروقی می شود. تنها یک مشت تخمه کدو در حدود 35 درصد منیزیم و پتاسیم دارد و به این ترتیب می تواند نقش خود را در تامین این ماده برای بدن ایفا کند.

3- بهبود سلامت قلب

تخمه کدو از سیستم گردش خون حمایت کرده و باعث می شود که قلب در دراز مدت سالم و سلامت باقی بماند. منیزیمی که در تخمه کدو وجود دارد می تواند به حمایت از رگ های خونی قلب و فشار خون، کمک شایانی کند. از طرفی تخمه کدو شامل اسید چرب امگا 3 است. اسید چرب امگا 3 به کاهش سطح تری گلیسرید کمک می کند و باعث نرمال کردن سطح کلسترول می شود؛ اما موضوع به اینجا ختم نمی شود، چون این دانه ها تولید اکسید نیتریک که یک عامل گشادکننده رگ است را افزایش می دهند. اگر در رژیم غذایی منیزیم وجود داشته باشد باعث کاهش 38 درصدی خطر مرگ در اثر انسداد عروق می شود.

4- کمک به کنترل قندخون

در مورد کنترل قند خون، منیزیم به بهبود حساسیت انسولین کمک می کند. مصرف تخمه کدو می تواند باعث افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی شود، زیرا میزان اکسیداسیون بالا عامل مهمی در آسیب به پانکراس و کبد است و ممکن است باعث کاهش تراکم سلول های جزیره ی لانگرهانس (سلول هایی که انسولین می سازند) شوند. پروتئین ها و چربی های موجود در تخمه کدو می تواند سرعت جذب قند را کاهش دهند.

حتما بخوانید: بهترین طریقه مصرف رازیانه و زمان صحیح استفاده از آن برای لاغری

5- کمک به افزایش باروری و کیفیت اسپرم مردان

روی یکی از مواد معدنی مهم در سلامت باروری مردان است، با این حال اغلب مردان دچار کمبود آن هستند. در هر یک مشت تخمه کدو چیزی در حدود 20 درصد روی وجود دارد که نیاز روزانه یک مرد را تامین می کند که چیزی در حدود 2 میلی گرم است. روی میزان تستوسترون بدن را افزایش داده و در نتیجه عمل آنتی اکسیدانی آن یک اثر حفاظتی بر روی اسپرم دارد. اکسیداسیون زیاد، عامل اصلی ناباروری است، چون اسپرم یا در سطح سلولی آسیب می بیند و یا اصلا قادر به حرکت نخواهد بود.

6- بهبود خواب شبانه

اگر به دنبال یک میان وعده سالم هستید، می توانید تخمه کدو را انتخاب کنید؛ زیرا غنی از آمینو اسید تریپتوفان است و مقدار سروتونین را در مغز افزایش می دهد و باعث ایجاد حالت آرامش می شود. آیا این خوب نیست؟ مصرف مقدار زیادی از این دانه ها در طول روز، نه تنها کمک می کند که در شب بهتر بخوابید (چون تاثیرات تریپتوفان در طول چرخه شبانه روزیش، در شب بیش تر است.) بلکه تمایل به مصرف بیهوده غذاها را کاهش می دهد.

7- منبع غنی از فیبر

افرادی که از غذاهای بیرون از خانه استفاده می کنند، احتمالا دارای فقر فیبر در رژیم غذایی خود هستند. با این حال، تخمه کدو یک راه آسان برای افزایش سطح این ماده در بدن است. چرا که فقط یک اونس از این دانه ها در حدود 5 گرم فیبر دارند. بعلاوه فیبر توسط رسانه ها به عنوان یک ماده تاثیر گذار در سلامتی ذکر می شود که باعث بهبود وضعیت هضم، سلامتی قلب و حتی کنترل سطح قند خون می شود.

8- تخمه کدو، غنی از پروتئین است

اهمیت پروتئین در جوامع و حلقه های سلامتی به خوبی شناخته شده است، چون به بازسازی سلول ها کمک می کند و در حفظ انسجام ساختاری و فرآیندهای بیوشیمیایی متعددی که هر لحظه در بدن انجام می شود، نقش دارد. افراد گوشت خوار هیچ مشکلی در برآورد نیاز پروتئینی بدن خود ندارند، این افراد گیاهخوار هستند که با این مشکل مواجه اند؛ بنابراین تخمه کدو غذای خوبی برای این افراد است چون تنها 100 گرم از این دانه های خشک یا بو داده تا 30 گرم پروتئین تولید می کند. این می تواند یک راه حل طولانی مدت برای برآورده شدن نیاز پروتئینی این افراد باشد، چون می توانند به راحتی در تمام طول روز آن را جویده و از آن لذت ببرند.

حتما بخوانید: تخمه آفتابگردان –خواص، عوارض، طرز مصرف اصولی و نکات مهم دیگر

9- کمک به متعادل کردن سطح PH

اغلب افراد به اهمیت تعادل سطح PH بدن خود پی نبرده اند (PH یک معیار نسبی اسیدیته: قلیایی است). PH طبیعی بدن بطور نسبی کمی قلیایی است، اما اغلب با توجه به طبیعت بسیاری از غذاهای فرآوری شده، از این قضیه منحرف می‌شود. تغییر اسیدیته خون مسئول هزاران اثرات جانبی برای سلامتی است. مصرف منظم تخمه کدو می‌تواند به بدن برای حفظ و بازگشت به حالت طبیعی خود کمک کند.

10- افزایش عملکرد ایمنی

روی موجود در تخمه کدو، باعث افزایش مقاومت بدن به بیماری ها می شود. روی به پاتوژن های بیماری زا حمله می‌کند و از بروز عفونت بزرگ ناشی از فوران آن ها جلوگیری می‌کند. بسیار مهم است که اگر به سختی کار می کنید، روی را به اندازه کافی دریافت کنید، زیرا اغلب آن بوسیله عرق از دست می رود.

11- روغن تخمه کدو برای پوست

این یک روغن فوق العاده خوب است. می توان آن را به طور مستقیم بر روی پوست بکار برد. چند قطره از روغن را بردارید (روغن تصفیه شده رقیق تر است) و آن را روی پوست بمالید. صبر کنید تا جذب پوستتان شود. این روغن پوست را مرطوب کرده و آن را هیدراته می کند. روغن تخمه کدو شامل ویتامین E، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب ضروری همراه با کاروتنوئیدهای مورد نیاز برای پوست است؛ بنابراین این روغن سلامت پوست را تقویت کرده و عملکرد آن را افزایش می دهد.

حتما بخوانید: خواص و مضرات روغن فندق برای پوست، خون و بدن (تحقیقات جدید)

12- روغن تخمه کدو جهت جلوگیری از ریزش مو

به جای استفاده از این روغن غلیظ روی پوست سر، بهتر است از آن به عنوان یک مکمل در رژیم غذایی خود بهره ببرید. استفاده از روغن تخمه کدو می تواند باعث کاهش ریزش مو در مردان شود. روغن تخمه کدو روی تستوسترون و آندروژن تاثیر دارد که هر دو نقش مهمی در ریزش مو بازی می کنند. ممکن است باعث مهار فعالیت آنزیم DHT (دی هیدروتستوسترون) شود که این امر باعث کاهش ریزش مو می شود؛ بنابراین می توان یک قاشق چای خوری روغن تخمه کدو را در رژیم غذایی خود گنجاند و با امتحان کردن آن به نتایج مطلوبی رسید.

تاثیر تخمه کدو بر وزن

ممکن است شنیده باشید که با خوردن غذاهای خاص، کاهش وزن بیش تری خواهید داشت. این در واقع درست نیست؛ زیرا هیچ غذایی نمی تواند کاهش وزن قابل توجهی ایجاد کند. برای از دست دادن وزن، باید میزان کالری مصرفی روزانه را کاهش دهید. با اینکار بدن برای حفظ انرژی به سراغ ذخیره چربی می رود، بنابراین چربی سوزی بیش تر خواهد شد. حفظ این روند در طول زمان و همچنین کم تر خوردن و فعالیت بیش تر باعث کاهش قابل توجه وزن خواهد شد.

حتما بخوانید: 8 تا از بهترین قرصهای لاغری از طریق کاهش اشتها بدون عوارض (تحقیقات جدید)

تخمه کدو دارای چربی زیادی است و در نتیجه کالری بیش تری نسبت به برخی از غذاها در هر وعده غذایی دارد. در مقابل بسیار مغذی است و حاوی اسیدهای چرب، ویتامین ها و مواد معدنی زیادی هستند که باعث می شود آن ها بخش مهمی از رژیم غذایی کم کالری به حساب آیند.

علاوه بر این، تخمه کدو منبع غنی از فیبر با بیش از 5 گرم در هر 300 گرم است. فیبر بخش مهمی از رژیم غذایی کاهش وزن است؛ زیرا به پر شدن شکم کمک می کند و به طور بالقوه منجر به کاهش گرسنگی و کاهش مصرف کالری می شود. اما اگر در مصرف تخمه کدو پرخوری کنید، کالری زیادی به رژیم غذایی خود اضافه می کنید و با اینکار افزایش وزن پیدا خواهید کرد.

تاثیر بر سلامت کبد

کدو در طول پاییز در اندازه‌ و انواع مختلف رشد می کند. رسانه‌ها پر از دستور العمل‌های مختلف برای پخت غذا با آن می باشد. منتها استفاده از آن در آشپزخانه زیاد مرسوم نیست و بیش تر حکم یک پسماند و زباله را دارد. با این حال، می‌تواند برای برخی از بیماران با بیماری‌های مزمن بویژه هپاتیت پیشرفته، بسیار مفید باشد. هرچند از نظر علمی تاثیر خاصی بر کبد ایجاد نمی کند.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای کبد مضر هستند؟(چه غذاهایی مفیدند)

توصیه هایی برای آماده کردن تخمه کدو

برای تهیه تخمه کدو: برای استفاده از تخمه های کدو ابتدا، تخمه ها را از حفره درونی کدو در آورید، اگر لازم بود ماده چسبنده ای را که به آن ها گیر کرده با یک حوله کاغذی پاک کنید. سپس آن ها را به صورت یکدست روی یک کیسه کاغذی به مدت یک شب گذاشته تا خشک شوند. البته می توانید این تخمه ها را در فروشگاه ها پیدا کرده و خریداری کنید، اما توصیه ما این است که در خانه و به صورت ارگانیک آن را درست کرده و سپس میل نمائید.

برای بو دادن تخمه کدو: تخمه ها را در یک لایه ورقه ای گذاشته و در دمای حدود 75 درجه سانتی گراد برای مدت 15 تا 20 دقیقه داخل ماهیتابه دهید. مطالعه ای که اخیرا انجام شده است نشان داده که 20 دقیقه به عنوان یک آستانه برای بوجود آوردن تغییراتی در چربی های تخمه کدو است. هنگامی که بیش تر از 20 دقیقه دما داده شدند، تغییرات ناخواسته ای در این ساختارها، توسط محققان مشاهده شد. دما دادن و توقف آن قبل از 20 دقیقه کمک می کند تا از این تغییرات ناخواسته جلوگیری کنید.

چگونه استفاده کنید؟

چند ایده سریع

  • تخمه کدوها را به سبزیجات سالمتان اضافه کنید.
  • این تخمه ها را با سالاد سبزتان مخلوط کنید.
  • تخمه های کدو را با سیر تازه، جعفری، گشنیز و روغن زیتون و آب لیمو می توان برای ساخت یک سالاد لذیذ مخلوط کرد.
  • می توانید تخمه کدو را به روش سنتی با مقداری روغن زیتون و نمک بو بدهید
  • می توانید به تخمه کدو قبل از بو دادن، مصالح گرم یا همان ادویه جات هندی اضافه کنید و بعد از سرد شدن با مقداری مویز سیاه مخلوط کنید و یا به آن فلفل پاپریکای دودی یا بادام خرد شده اضافه کنید.
  • دفعه بعدی که همبرگر خریدید، چه از نوع سبزیجات و چه از نوع بوقلمون یا گوشت گوساله، مقداری تخمه کدو نیز به آن اضافه کنید.

در ادامه بخوانید: 10 تا از جدیدترین خواص تخمه هندوانه برای پوست و بدن که نمی دانستید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست