دمنوش به لیمو

خواص علمی دمنوش به لیمو و روش های تهیه آن

folderدمنوش ها
commentsبدون دیدگاه

به لیمو نام گیاهی است که برای اولین بار در جنوب آمریکا مورد استفاده قرار میگرفت. شواهد حاکی از آن است که قدمت استفاده از این گیاه به دوران اینکاها برمیگردد. این گیاه بویی شبیه به لیمو دارد. در این مقاله سعی کردیم مهمترین خواص این گیاه با ارزش را بیان کنیم.

اطلاعات کلی به لیمو

 • به لیمو درختچه ای طولی یک و نیم تا 2 متری دارد.
 • برگ های این گیاه سرنیزه ای و معمولا 7 تا 10 سانتی متر است.
 • به لیمو در مناطق گرمسیر همیشه سبز و درمناطق سردرسیر بدون برگ خواهد بود.
 • دمنوش به لیمو به کاهش درد، کاهش تب ، آرامش بخش، نفخ، هضم غذا و رفع تپش قلب کمک میکند.
 • امروزه از اسانس به لیمو در تهیه عطر و ادکلن و همچنین صنایع غذایی استفاده می‌شود.

طبیعت دمنوش به لیمو: طبعیت دمنوش به لیمو گرم و خشک است. از این رو مصرف این دمنوش برای افراد با مزاج بلغمی در زمستان توصیه میشود.

موادمغذی و ارزش غذایی به لیمو

کلسیم پکتین
ویتامین C فلاونوئید ها
منیزیم ورباسکوزید
اسید سیتریک سیترال
لیمونن نرول
گرانیول

خواص دمنوش به لیمو (علمی ثابت شده)

1-سم زدایی و تقویت ایمنی بدن

نوشیدن دمنوش به لیمو میتواند فرایند سم زدایی را تحریک کند. تحقیقات حاکی از این است که به لیمو سرشار از ترکیبات فنلی است. دمنوش به لیمو فعالیت آنتی اکسیدانی قابل مقایسه با جای سبز (بدون تلخی) دارد. علاوه براین دمنوش به لیمو حاوی کافئین طبیعی است. دمنوش به لیمو میتواند بعنوان سم زدا و نوشیدنی مقوی در طول روز مورد استفاده قرار گیرد اما مصرف آن بخصوص در شب میتواند بسیار قوی باشد. برای تقویت سیستم ایمنی بدن تان این 9 غذا را مصرف کنید!

2- لاغرکننده ی طبیعی

نوشیدن دمنوش به لیمو، البته بدون شکر آن، میتواند بطورکلی جزء مفیدی از برنامه ی کاهش وزن باشد. به لیمو بطور اختصاصی برای اینکار مناسب است. نشان داده شده است که به لیمو باعث کاهش اشتها، محدود کردن مصرف تنقلات و شیرین کننده ها میگردد. نوشیدن دمنوش به لیمو بین وعده های غذایی میتواند به رژیم غذایی و کاهش وزنتان کمک کند.

علاوه بر این دمنوش به لیمو بصورت طبیعی باعث سرکوب شدن اشتها میگردد که از پرخوری پیشگیری میکند، دمنوش به لیمو همچنین باعث چربی سوزی، از بین رفتن سلولیت و تنظیم متابولیسم بدن میگردد. برای کاهش وزن اصولی این مطالب نیز عالی هستند!

3-کاهش استرس

دمنوش به لیمو آرام بخش و تسکین دهنده است. پیداکردن زمانی برای نوشیدن یک فنجان از این دمنوش خوشمزه استرس ها و تنش ها را آرام کند؛ اما از آنجاییکه ترکیبات موجود در به لیمو اثرات آرامبخش دارند موجب تقویت سیستم عصبی و کمک به آرامش تنش عضلانی میگردد. این خواص آرامبخش به لیمو به کاهش عصبانیت، اضطراب و استرس کمک میکند.

مطالعات حاکی از این است که ورباسکوساید که یک ترکیب بیولوژیکی موجود در برگهای به لیمو است، مهمترین ترکیب مسئول خواص آرام بخشی و ضداسترسی این گیاه است. اگر استرس دارید این دمنوش های گیاهی به شما کمک می کنند!

4-بهبود خواب

بسیاری افراد دمنوش به لیمو را بدلیل خواص آرامبخش آن برای کاهش اختلالات خواب ازجمله بیخوابی توصیه میکنند. همان خواصی که به کاهش استرس و تنش منجر میشوند و موجب آرامش بدن و ذهن میگردند، میتوانند فرد را برای یک خواب خوب درطول شب آماده کنند.

همچنین به لیمو سرشار از ملاتونین است، هورمونی در بدن که در مواقع شب افزایش پیدا میکند. تولید این هورمون با تاریکی تحریک میشود و موجب خواب آلودگی فرد میگردد. نوشیدن دمنوش به لیمو یک راه طبیعی برای افزایش میزان ملاتونین بدن است. توانایی به لیمو برای آرامش و تسکین دهندگی، منبع غنی ملاتونین و فاقد کافئین، این دمنوش را به یک نوشیدنی ایدآل برای شب تبدیل کرده است. این میتواند به آرام شدن بدن و ذهن فرد کمک کند تا یک خواب شبانه ی آرام داشته باشد. اگر بی خوابی دارید این مطلب را بخوانید!

5-بهبود سیستم گوارش

در بسیاری از فرهنگها، دمنوش به لیمو از قدیم برای بهبود گوارش استفاده شده است؛ مانند بسیاری از گیاهان دیگر که بدلیل خواصشان برای گوارش شناخته شده هستند، به لیمو میتواند شکم را از طریق خواص ضداسپاسمودیک خود تسکین دهد. این بدان معناست که میتواند دستگاه گوارش را آرام کند. با استفاده از دمنوش به لیمو میتوانید علایم مواردی مانند سندروم روده ی تحریک پذیر، سوء هاضمه، گرفتگی یا نفخ شکم را بهبود بخشید. این موجب بهبود عملکرد دستگاه گوارش میگردد.

به لیمو خواص ضد کاندیدا و ضد قارچ دارد. به لیمو قادر به مبارزه با میکرو باکتری مخرب ای. کولای که دستگاه گوارش را هدف قرار می‌دهد نیز هست.

6-خواص ضد التهابی

ترکیبات بیولوژیک موجود در به لیمو دارای خواص ضدالتهابی هستند. خواص آنتی اکسیدان این گیاه برای کاهش اثرات التهابی عناصر اکسیداتیو مناسب است. این توانایی به لیمو جهت کاهش التهابات میتواند برای تسکین درد مفاصل یا سایربیماری های التهابی کمک کننده باشد.

7-پیشگیری از آسیبهای عضلانی درطول ورزش

مطالعات حاکی از آن است که وقتی به لیمو بعنوان مکملهای پیش از ورزش مصرف شود، میتواند از آسیب عضلانی ورزشکاران جلوگیری کند. این ناشی از خواص آنتی اکسیدانی به لیمو به همراه خاصیت ضدالتهابی آن است که موجب پیشگیری از آسیب عضلانی و ترمیم بافت ماهیچه ای میگردد. استفاده از به لیمو بعنوان مکملهای قبل از تمرین، رشد عضله را مهار نمیکند.

8-کاهش تب

از لحاظ علمی ثابت شده است که به لیمو حاوی مواد فعال بیولوژیکی است، مثلا موادی که تب بر هستند؛ بنابراین جای تعجب نیست که به لیمو در طب سنتی جنوب آمریکا، دارای تاریخچه ی طولانی بعنوان گیاهی مورد اعتماد برای کاهش تب بوده است. توانایی به لیمو برای کاهش تب بهمراه خواص ترمیمی و آنتی اکسیدانی، آن را به یک دمنوش عالی برای مبارزه ی طبیعی با دمای بالای بدن و بهبودی تبدیل کرده است.

9-بهبود احتقان

دمنوش به لیمو نقش یک اکسپکتورانت طبیعی را ایفا میکند. یک اکسپکتورانت موجب دفع موکوس و خلط میشود و گرفتگی های دستگاه تنفس را از بین میبرد. . نوشیدن چای به لیمو می‌تواند خلط موجود در دستگاه تنفسی را از بین برده و سرفه را کاهش دهد

10-درمان گلودرد

عملکرد اکسپکتورانتی به لیمو می‌تواند دسگاه تنفسی را پاک کرده و مشکلاتی مانند گلو درد را رفع کند. همچنین می‌تواند التهاب گلو را نیز کاهش دهد. به علاوه، به لیمو در درمان برونشیت که ناشی از التهاب نایژک‌ها است، موثر است.

11-درمان زخم‌ها

به لیمو را مععمولا به طور مستقیم بر زخم ها قرار میدهند. این گیاه خاصیت ضد التهابی قوی دارد که در درمان آبسه و سوختگی ها بسیار موثر واقع میشود.

12-کاهش درد قفسه سینه

مصرف به لیمو می تواند درد قفسه سینه ناشی از مشکل قلبی را تسکین دهد. گاهی وقت‌ها، قلب ما درد می‌گیرد و دچار مشکلاتی مانند احتباس مایعات می‌شود که یکی از علائم نارسایی قلبی است. در این شرایط، به لیمو می‌تواند درد را تسکین دهد.

دیگر خواص به لیمو (طب سنتی-ثابت نشده)

بهبود عملکرد سیستم عصبی شیرافزا برای زنان شیرده
کمک به درمان کم خونی 6درمان بیماری کیسه صفرا
بهبود کیفیت خواب درمان بیماری مجاری ادرار
تنظیم قاعدگی

چه کسانی نباید دمنوش به لیمو بخورند؟

 • مصرف به لیمو میتواند کلیه ها را تحریک کند و بیماری کلیوی را بدتر کند ،اگر مشکلات کلیوی دارید، مقدار زیادی به لیمو استفاده نکنید.
 • بهتر است از این دمنوش در دوران بارداری استفاده نکنید.
 • در صورتی که شما واکنش های پوستی هرچند خفیف را تجربه میکنید بهتر است استفاده از این دمنوش را کنار بگذارید.

طرز تهیه ی دمنوش به لیمو

به لیمو را میتوان به آسانی پرورش داد و از آن در غذاهای مختلف و همچنین تهیه ی دمنوش استفاده کرد. به لیمو بخصوص برای دادن رایحه ی لیمو به ماهی بسیار عالی است.

دستور تهیه

 • آماده سازی: 1 دقیقه
 • زمان پخت: 15 دقیقه
 • زمان کل: 16 دقیقه
 • برای 4 نفر

مواد مورد نیاز:

 • 3 برگ به لیمو
 • 4 فنجان آب
 • 4 قاشق چایخوری عسل یا هر شیرین کننده ای که ترجیح میدهید

طرز تهیه:

برگهای به لیمو را در آب بریزید و برای 15 دقیقه بگذارید تا بجوشد. میتوانید این دمنوش را داغ یا بصورت چای سرد بهمراه کمی عسل در هر فنجان بعنوان شیرین کننده استفاده نمایید.

دستورالعمل ذکر شده، یک دمنوش با رایحه ی ملایم است. اگر میخواهید دمنوشتان عطر بیشتری داشته باشد، برگها را قبل از جوشانده شدن در آب، خرد کنید.

گزینه های شیرین کننده ی دمنوش: میتوانید از شهد، قند شکر یا هر شیرین کننده ی دیگری بجای عسل استفاده نمایید. البته این دمنوش بدون مواد شیرین کننده هم خوشمزه است.

10 دمنوش که بیشترین خاصیت را برای سلامتی دارند

باز هم هرگونه سوال یا نظری راجب به لیمو و دمنوش آن دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

منبع 1 منبع 2

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست