خانه > روده و مری > پاسخ به 4 سوال مهم بیماران فیبروز ریوی توسط پروفسور دیوید هیل
فیبروز

پاسخ به 4 سوال مهم بیماران فیبروز ریوی توسط پروفسور دیوید هیل

وقتی ریه ها به دلیل استنشاق سموم ، شرایط التهاب مزمن یا دلایل ناشناخته دیگر به مرور زمان آسیب ببینند ، می توانند موجب زخم شوند. این زخم سفت تر از بافت معمولی ریه است. هنگامی که این زخم در ریه ها اتفاق می افتد ، منجر به فیبروز ریوی می شود ، وضعیتی که باعث مشکل در تنفس و سایر مشکلات ریه می شود. در این مطلب دیوید جی هیل، متخصص ریه و سخنگوی پزشکی انجمن ریه آمریکا به چندین سؤال درباره فیبروز ریوی پاسخ میدهد.

1-علائم و نشانه های اولیه فیبروز ریوی چیست؟

علائم اصلی فیبروز ریوی تنگی نفس است ، به خصوص در هنگام فشار و تحرک. از دیگر نشانه ها سرفه خشک است. علاوه بر این ، علائم سیستمیک مانند خستگی ، کاهش وزن و درد عضلات و مفاصل دیده می شود.

2- چه عواملی باعث فیبروز ریوی می شود؟

علل فیبروز ریوی شامل بیماریهای التهابی سیستمیک مانند آرتریت روماتوئید ، اسکلرودرمی(نوعی بیماری نادر و پیشرونده روماتیسمی) و سندرم شوگرن(نوعی اختلال مزمن وابسته با دستگاه ایمنی) است. قرار گرفتن در معرض خطرات شغلی مانند آزبستوز و سیلیکوز می تواند منجر به فیبروز ریوی شود. فیبروز ریوی خانوادگی به ندرت در 2 یا بیشتر از اعضای خانواده با جهش ژنتیکی خاص دیده می شود.

3- مفیدترین روش های درمانی برای فیبروز ریوی چیست؟

درمان فیبروز ریوی به علت ایجاد بیماری بستگی دارد. شایع ترین شکل فیبروز ریوی ایدیوپاتیک است و در حال حاضر دو روش درمانی مورد تأیید FDA برای آن وجود دارد. این دو دارو ، نینتدانیب(اوفو) و پیرفنیدون هستند. هر دو ماده آنتی فیبروتیک هستند و با کند کردن پیشرفت بیماری عمل می کنند. اشکال دیگر فیبروز ریوی مربوط به بیماریهای التهابی سیستمیک و یا مواجهه با محیط است و در این موارد ممکن است از داروهای ضد التهابی یا سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده شود. این داروها شامل کورتیکواستروئیدها و سایر عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند.

کلیه موادی که برای درمان فیبروز ریوی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشند و باید توسط پزشکان متخصص به دقت مورد بررسی قرار گیرند. فیبروز ریوی ممکن است با ریفلاکس معده دستگاه گوارش مرتبط باشد و هر دو روش درمانی و جراحی برای رفلاکس ممکن است در درمان فیبروز ریوی هم نقش داشته باشد. آزمایشات بالینی درمانهای جدید برای فیبروز ریوی در حال انجام است. پیوند ریه هم یک گزینه درمانی در بیماران مبتلا به فیبروز پیشرونده است.

4- نکات سبک زندگی برای پیشگیری یا مدیریت فیبروز ریوی چیست؟

یک توصیه مهم برای بیماران مبتلا به فیبروز ریوی: حفظ وزن ایده آل است! توانبخشی ریوی ، برنامه های آموزشی و ورزشی می توانند نقش اساسی در درمان فیبروز ریوی داشته باشد. مانند همه بیماریهای مزمن جدی ، سیستمهای پشتیبانی روانی- اجتماعی (مثل گروههای پشتیبانی) برای رفع استرسهای زندگی می توانند در بهبود کیفیت زندگی و پیامدهای بیماری نقش داشته باشند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست