خانه > روده و مری > فیبروز ریوی: علل، علایم و درمانها طبق تحقیقات جدید پزشکی
فیبروز ریه 3

فیبروز ریوی: علل، علایم و درمانها طبق تحقیقات جدید پزشکی

هوایی که در آن نفس میکشید می تواند بر سلامت ریه های شما تأثیر بگذارد. وقتی ریه ها با گذشت زمان آسیب ببینند می توانند زخم شوند و از بافت معمول آن سفت تر شوند ، این می تواند به مشکل در تنفس منجر گردد. به این زخم ریه و سلولهای آسیب دیده ، فیبروز ریوی گفته می شود. در این مطلب با سایت سالم زیبا همراه باشید تا در مورد این بیماری و راههای پیشگیری از آن بیشتر بدانید.

فیبروز ریوی چیست؟

وقتی ریه ها به دلیل استنشاق سموم ، شرایط التهاب مزمن یا دلایل ناشناخته دیگر به مرور زمان آسیب ببینند ، می توانند موجب زخم شوند. این زخم سفت تر از بافت معمولی ریه است. هنگامی که این زخم در ریه ها اتفاق می افتد ، منجر به فیبروز ریوی می شود ، وضعیتی که باعث مشکل در تنفس و سایر مشکلات ریه می شود. گزینه های درمانی متفاوت هستند ، اما اکثر آنها روی دریافت اکسیژن کافی و تسکین علائمی مانند سرفه و تنگی نفس تمرکز دارند.

علت این بیماری

فیبروز ریوی به خودی خود نوعی بیماری بینابینی ریه است ، اصطلاحی که به کلیه بیماریهای ریه که شامل زخم یا التهاب است اشاره دارد. پزشکان غالباً فیبروز ریوی را بر اساس علل ایجاد آن به انواع مختلفی تقسیم می کنند. این علل می تواند از عوامل محیطی تا شرایط خود ایمنی متغیر باشد ، یا به هیچ عنوان علت مشخصی نداشته باشند. برخی از دلایل اصلی این بیماری عبارتند از:

 • فیبروز ریوی ایدیوپاتیک: در صورت مشخص نبودن علت فیبروز ریوی ، ایدیوپاتیک محسوب می شود.
 • فیبروز ریوی خودایمنی: این نوع فیبروز ریوی در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به بافت سالم ایجاد می شود. این بیماری می تواند همراه با بیماری خود ایمنی دیگری مانند سندرم شوگرن ، اسکلرودرما یا آرتریت روماتوئید ایجاد شود.
 • فیبروز ریوی ناشی از پرتودرمانی: دریافت روش های پرتودرمانی در ناحیه قفسه سینه می تواند به ریه ها آسیب برساند و باعث ایجاد فیبروز ریوی شود.
 • فیبروز ریوی ناشی از دارو: برخی داروهای خاص از جمله شیمی درمانی می توانند منجر به ایجاد فیبروز ریوی شوند.
 • فیبروز ریوی شغلی: که به آن پنوموکونیوز نیز گفته می شود ، این نوع فیبروز ریوی در اثر قرار گرفتن در معرض موادی که می توانند به ریه ها آسیب برسانند ایجاد می شود از جمله ی این مواد آزبست یا زغال سنگ است.
 • فیبروز ریوی محیطی: به این فیبروز ، پنومونیت فوق حساسیت نیز گفته می شود. فیبروز ریوی محیطی در اثر قرار گرفتن در معرض محرک هایی مانند شوره سر حیوان خانگی و کپک ایجاد می شود.
 • فیبروز ریوی خانوادگی: به ندرت ، ممکن است دو یا چند نفر در یک خانواده ، فیبروز ریوی ایدیوپاتیک داشته باشند. در این موارد ، فیبروز ریوی خانوادگی محسوب می شود. مهم است که در مورد سابقه ی خانوادگی و علایم بیماری با پزشکتان صحبت کنید.

مراحل مختلف فیبروز ریوی نیز وجود دارد که نشان دهنده پیشرفت بیماری است. این اصطلاحات معمولا متفاوت هستند اما بطور کلی شامل خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید میباشند.

علائم

 • تنگی نفس
 • تنفس سطحی
 • سرفه خشک
 • کاهش وزن
 • بی اشتهایی
 • خستگی
 • درد مفاصل و عضلات
 • تغییر شکل انگشتان دست و پا ، که باعث تو رفتگی ناخنها و گردتر و بزرگتر شدن نوک انگشتان میشود

پیشگیری و عوامل خطر

از آنجا که فیبروز ریوی دلایل مختلفی دارد ، جلوگیری از آن همیشه ممکن نیست. به عنوان مثال ، شیمی درمانی و پرتودرمانی می توانند هر دو موجب فیبروز ریوی شوند ، اما برای معالجه پزشکی هم لازم هستند. در مورد برخی داروها نیز همین امر وجود دارد. برای جلوگیری از فیبروز ریوی ناشی از عوامل محیطی ، باید از ماسک تنفسی استفاده کنید و از کشیدن سیگار یا تنفس در دود دست دوم خودداری کنید.

چندین عامل خطر می تواند در فیبروز ریوی نقش داشته باشد یا شما را نسبت به آن مستعدتر کند. این عوامل عبارتند از:

 • جنس: فیبروز ریوی ایدیوپاتیک در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد.
 • سن: افراد در هر سنی می توانند به فیبروز ریوی مبتلا شوند ، اما در افراد میانسال و مسن شایعتر است.
 • سیگار کشیدن: به دلیل آسیب سیگار به ریه ها ، افرادی که سیگار می کشند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فیبروز ریوی هستند. اگر سیگاری هستید ، آن را ترک کنید.
 • ابتلا به سرطان: برخی از درمان های سرطان ، همانطور که در بالا ذکر شد ، می توانند برای ریه ها مضر باشند و باعث فیبروز ریوی شوند.
 • آسیب ناشی از محیط کار: برخی از مشاغل مانند معدن ، ساخت و ساز و کشاورزی ، مردم را در معرض عوامل محیطی و سموم قرار می دهد که می تواند منجر به فیبروز ریوی شود.
 • ژنتیک: اگرچه این بیماری معمولاً از پدر و مادر به فرزند منتقل نمی شود ، اما ممکن است ابتلا به فیبروز ریوی تا حدودی به ژنتیک مربوط باشد.

تشخیص و آزمایش

تشخیص فیبروز ریوی معمولاً شامل چندین مرحله است ، از یک معاینه فیزیکی شروع می شود که در آن پزشک به ریه ها گوش میکند و صداهایی که نشان دهنده مشکل است را تشخیص میدهد.

او همچنین یک تاریخچه از بیمار می گیرد تا از هرگونه مواجهه با سموم یا عوامل محیطی ، معالجات پزشکی ، شرایطی که می تواند به ریه ها آسیب برساند یا سابقه خانوادگی او اطلاع پیدا کند.

فیبروز ریوی همیشه علت مشخص و معلومی ندارد ، در برخی موارد این تاریخچه می تواند به پزشک در تشخیص صحیح کمک کند.

آزمایشات تصویربرداری می تواند منجر به تشخیص فیبروز ریوی شود. هر دو اشعه ایکس و سی تی اسکن می توانند مفید باشند. سی تی اسکن دقیق تر است و به طور قطعی می تواند تشخیص دهد ، خصوصاً در موارد فیبروز ایدیوپاتیک ریوی ، که الگوی مشخصی ایجاد می کند.

حتما بخوانید: آب آوردن ریه (آمبولی ریه) چیست؟ تشخیص، درمان خانگی و نکات مهم

چندین آزمایش دیگر می تواند به تعیین عملکرد ریه کمک کند. آزمایش عملکرد ریوی ، که در آن از لوله ای بنام اسپیرومتر استفاده میشود ، می تواند عملکرد ریه ها و جریان هوای آن را مشخص کند. در روش پالس اکسی متر با استفاده از یک وسیله کوچک و غیر تهاجمی که روی انگشت قرار می گیرد ، سطح اکسیژن موجود در خون تعیین میشود. آزمایش خون همچنین می تواند تعیین کند که اکسیژن و دی اکسید کربن در خون چقدر است. همچنین ممکن است پزشک بخواهد تست استرس ورزشی را انجام دهد تا عملکرد ریه ها در هنگام فعال بودن را بررسی کند.

اگر آزمایش های دیگر به تشخیص منجر نشود ، یا اگر پزشک بخواهد بیماریهای مشابه دیگر را رد کند ، ممکن است نمونه برداری از بافت ریه را انجام دهد. این آزمایش ممکن است از طریق برونکوسکوپی انجام شود ، که شامل برداشتن مقدار بسیار کمی بافت از طریق لوله ای است که از طریق دهان یا بینی وارد شده است. بیوپسی روش تهاجمی تری است ، اما ممکن است نتایج دقیق تری داشته باشد.

درمان، روش ها و داروهای فیبروز ریوی

 • هیچ درمانی برای فیبروز ریوی وجود ندارد ، اما گزینه های مختلف درمانی می تواند به کند شدن پیشرفت بیماری و تسکین علائم کمک کند.
 • در شدیدترین و پیشرفته ترین موارد فیبروز ریوی ، آنها می توانند به بهبود کیفیت زندگی کمک کنند.
 • این نوع درمان ها ، به ویژه گزینه های مبتنی بر دارو ، به نوع فیبروز ریوی بستگی دارد.
 • برخی از داروها به طور خاص برای درمان فیبروز ریه ایدیوپاتیک طراحی شده اند. داروهای دیگر ، از جمله کورتیکواستروئیدها ، برای درمان فیبروز ریوی ایدیوپاتیک تعیین نشده اند و در عوض برای انواع دیگر این بیماری استفاده می شوند.
 • همه عوامل مورد استفاده در درمان فیبروز ریوی می توانند عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشند و باید توسط پزشكان دارای تخصص تحت كنترل قرار گیرند.
 • اطمینان حاصل کنید که در مورد خطرات استفاده طولانی مدت از این داروها و یا اینکه چه کارهایی را می توانید برای مقابله با اثرات آنها انجام دهید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • برای بسیاری از افراد، اکسیژن درمانی یک وسیله ضروری برای درمان فیبروز ریوی است. اگر میزان اکسیژن شما کمتر از 88٪ باشد، پزشک ممکن است برای اطمینان از دریافت اکسیژن کافی ، استفاده از مخزن اکسیژن را تجویز کند.
 • فیبروز ریوی ممکن است با ریفلاکس معده دستگاه گوارش همراه باشد و هر دو روش درمانی و جراحی برای رفلاکس ممکن است در درمان فیبروز ریوی نقش داشته باشد.
 • پیوند ریه هم یک گزینه درمانی در بیماران مبتلا به فیبروز پیشرونده است.

نکاتی در مورد شیوه زندگی سالم

یکی از سالم ترین کارها برای پیشگیری از فیبروز، دوری از دود سیگار است. اگر سیگاری هستید ، باید سعی کنید آن را ترک کنید. همچنین از معاشرت با افراد سیگاری(برای دوری از دود دست دوم) خودداری کنید.

توانبخشی ریوی در اصل وسیله ای برای تنظیم سبک زندگی تحت نظارت متخصصان است. این می تواند شامل تمرینات تنفسی ، مشاوره تغذیه ، مشاوره در مورد سلامت روان و تمرینات بدنی باشد تا شما را قادر به فعالیت و ورزش کند بدون اینکه مشکلی در تنفس داشته باشید. بسیاری از مبتلایان به فیبروز ریوی و سایر شرایط ریه از این آموزش بهره مند می شوند.

ورزش هم برای افراد مبتلا به فیبروز ریوی ضروری است چون به حفظ استقامت بدن و راههای مقابله با تنگی نفس کمک میکند.

علاوه بر آن، سلامت روانی برای داشتن سلامت فیزیکی مهم است. بسیاری از بیماران مبتلا به فیبروز ریه در زمانهای تنگی نفس، استرس و اضطراب زیادی تجربه میکنند. توصیه میشود برای بهبود سلامت روان به پزشک مراجعه کنید.

نکات غذایی و تغذیه ای

هیچ رژیم خاصی برای مدیریت علائم فیبروز ریوی وجود ندارد. با این حال ، خوردن غذاهای سالم در افراد مبتلا به این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است. غذا می تواند به شما انرژی ببخشد و بدن را سالم نگه دارد. اگرچه کاهش وزن ناخواسته می تواند نشانه ای از فیبروز ریوی باشد ، بسیاری از افراد همچنین متوجه می شوند که حفظ وزن سالم می تواند مفید باشد ، به این ترتیب از وارد آوردن فشار اضافی به ریه ها جلوگیری میشود.

سعی کنید برای کاهش مشکلات تنفسی بجای داشتن 3 وعده ی بزرگ ، از وعده های غذایی کوچکتر در طول روز استفاده کنید.

برخی از موادغذایی توصیه شده در یک رژیم متعادل شامل موارد زیر است:

 • میوه ها و سبزیجات
 • گوشت ، ماهی و مرغ بدون چربی
 • غلات کامل
 • دانه ها و آجیل ها از جمله بادام و دانه چیا
 • محصولات لبنی بدون چربی یا کم چربی
 • غذاهای پر پروتئین مانند تخم مرغ و لوبیا

از غذاهایی که دارای سدیم ، کلسترول ، قند و چربیهای ناسالم و فاقد خواص سلامتی هستند خودداری کنید.

برای درمان به چه پزشکی باید مراجعه کرد؟

مهمترین پزشک برای درمان فیبروز ریوی ، متخصص ریه است که در زمینه مشکلات ریه تخصص دارد. در بیشتر موارد پزشک عمومی بیمار را به یک متخصص ریه ارجاع خواهد داد.

بسته به روش درمان ، ممکن است به چندین پزشک و متخصص دیگر مراجعه کنید. یک متخصص فیزیوتراپی می تواند برای ایجاد یک برنامه ورزشی سالم با شما همکاری کند و اگر در تشخیص وعده های غذایی یا انتخاب غذای مناسب مشکل دارید ، یک متخصص تغذیه می تواند به شما در دریافت غذای مورد نیازتان کمک کند. مشاوران بهداشت روان نیز می توانند سودمند باشند. اگر دچار افسردگی یا اضطراب هستید ، ممکن است لازم باشد به روانپزشک مراجعه کنید.

حتما بخوانید: فیبروز ریه –کشندگی، درمان قطعی و 12 نکته مهم (تحقیقات جدید)

گام های بعدی

مقابله با اثرات فیبروز ریوی و همچنین فشار روانی ناشی از این بیماری پیشرونده می تواند مشکل باشد. اطمینان حاصل کنید که تحت نظر یک پزشک قابل اعتماد هستید و میتوانید در مورد راههای تسکین و مدیریت علائم خود با او صحبت کنید.

دو ویدیوی کاربردی

بخش اول

 

بخش دوم

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست