دیسک

روش بلند کردن اجسام/نشستن/ راه رفتن برای دیسک کمر

عوامل زیادی در علائمی که شما تحت عنوان دیسک کمر تجربه می کنید نقش دارند. از جمله میزان گستردگی فتق و محل دیسک. اما شاید تعجب کنید که بدانید عوامل موقعیتی مانند وضعیت شما نیز در آن نقش دارند.

1-خطرات وضعیت نامناسب بدن هنگام بلند کردن اجسام

احتمالا این حرف قدیمی را شنیده‌اید: “با پاهایتان بلند کنید، نه با کمرتان.” در حالی که نحوه بلند کردن صحیح پیچیده تر از این حرف هاست، منتها باید در حین کار از قرار دادن فشار زیاد روی قسمت تحتانی کمر (ستون فقرات کمری) خودداری کنید زیرا این فشار اضافی می تواند فتق دیسک شما را تشدید کند.

مهم نیست که یک جعبه خالی را بردارید یا ده ها وزنه سنگین را، آن چه اهمیت دارد این است که همیشه فرم صحیح بلند کردن را تمرین کنید. در این جا چند دستورالعمل ساده برای کمک به شما در انجام این کار آورده شده است:

 • سینه خود را جلو نگه دارید. برای کمک به این که هنگام بلند کردن حالت راست خود را حفظ کنید، باسن خود را خم کنید – نه کمرتان را – و سعی کنید قفسه سینه خود را بیرون نگه دارید.
 • با باسن خود را راهنمایی کنید. وقتی مسیرتان را هنگام بلند کردن یک شی تغییر می دهید، با باسن خود را راهنمایی کنید تا از قرار دادن استرس غیر ضروری روی قسمت تحتانی کمرتان خودداری کنید.
 • شی را نزدیک بدن خود نگه دارید. جسم مورد نظر را هنگام حمل کردن تا حد امکان نزدیک به بدن خود نگه دارید.

هم چنین، به یاد داشته باشید که همیشه در حد توانایی و ظرفیت خود اجسام را بلند کنید – اگر یک جعبه برای شما به حدی سنگین است که نمی توانید خودتان آن را بلند کنید، پس حتما خیلی سنگین است.

حتما بخوانید: سوال اکثر بیماران: آیا دیسک کمر خوب می شود؟ (جواب 3 فوق تخصص)

2-خطرات وضعیت نامناسب نشستن

شاید تعجب کنید که بدانید در حالت نشسته استرس بیش تری دیسک های ستون فقرات را در بر می گیرد تا حالت ایستاده. مهم تر از این، بسیاری از افراد وقتی برای مدت طولانی پشت میز می نشینند، تمایل دارند که به جلو حرکت کنند و خم شوند. این کار به نوبه خود می تواند رباط های ستون فقرات شما را بیش از حد گسترش دهد و به فتق دیسک شما فشار وارد کند.

برای کمک به محافظت از فتق دیسک کمر در هنگام نشستن، سعی کنید نکات زیر را در زندگی روزمره خود وارد کنید:

 • پشت خود را صاف و مستقیم به پشتی صندلی تکیه دهید. بعلاوه شانه هایتان را هم سطح با سرتان بر روی ستون فقرات خود نگه دارید.
 • زانوها را هم راستا با باسن خود نگه دارید. یا اگر پشت میز نشسته اید، زانوهایتان را کمی بالاتر از باسن خود قرار دهید.
 • پاهایتان را صاف روی زمین نگه دارید. اگر پاهایتان به زمین نمی رسند، می توانید از یک زیر پایی ارزان قیمت استفاده کنید.

حتی اگر وضعیت نشستن صحیح و کاملی دارید، حتما در طول روز تحرک داشته باشید. یک قاعده و اصل خوب این است که هر 20 تا 30 دقیقه از روی صندلی بلند شوید و کمی تحرک داشته باشید. می توانید کمی راه بروید، پشت میز کار کمی حرکات کششی انجام دهید و یا حداقل بایستید و چند دقیقه تماس تلفنی برقرار کنید.

حتما بخوانید: 5 تا از جدیدترین روش های علمی درمان طبیعی-گیاهی دیسک کمر

3-خطرات وضعیت نامناسب راه رفتن

این که آیا برای ورزش کردن پیاده روی می کنید، یا در حال انجام کارهای مربوط به خانه هستید، وضعیت نامناسب پیاده روی یا راه رفتن می تواند فتق دیسک کمر شما را تحریک کند. به عنوان مثال، راه رفتن با گام های بلند و طولانی مدت فشار بیش تری به فتق دیسک شما وارد می کند که ممکن است علائم کمر درد شما را تشدید کند.

در این جا نحوه راه رفتن با فرم مناسب آورده شده است:

 • پاهایتان را با نوک انگشتانتان روی زمین نگذارید. روی وسط پا و پاشنه خود فرود بیایید، سپس انگشتان پا را روی زمین بگذارید و فشار وارد کنید و راه بروید. این کار قدم های شما را کوتاه می کند زیرا حرکت دادن پا وقتی که از بدن شما دور باشد سخت است.
 • آهسته راه بروید. سرعت پایین اغلب به معنی گام های کوتاه تر است. یک راهنمایی ساده این است که شما باید در حین راه رفتن بتوانید مکالمه خود را ادامه دهید.
 • راست و مستقیم بمانید. سر و شانه های خود را صاف نگه دارید، و سعی کنید روی نقطه ای دور در مقابلتان تمرکز کنید.
 • شکم خود را داخل بدهید. هنگام راه رفتن، شکم خود را کمی به سمت بدن خود بکشید. نفس عمیق بکشید و راحت قدم بردارید، در غیر این صورت نمی توانید شکمتان را داخل بدهید.
 • از دویدن یا دو با قدم آهسته خودداری کنید. دویدن و دو با قدم آهسته می تواند فشار داخل دیسک را افزایش دهد و باعث بدتر شدن وضعیت فتق دیسک می شود.

هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام اطلاعات فوق به شما کمک کند تا از بروز هر گونه علائم مرتبط با فتق دیسک ممانعت کنید. اما اگر هنگام بلند کردن اجسام، نشستن و راه رفتن به وضعیت خود توجه و دقت کنید ممکن است کمر درد شما به طرز چشمگیری تسکین پیدا کند.

منبع

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست