گلوکومانان

فواید گلوکومانان، اثرات جانبی و روش مصرف این مکمل کاهش وزن

گلوکومانان ، نوعی فیبر محلول گیاهی است که به عنوان یک افزودنی غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و اخیرا به عنوان یک مکمل کاهش وزن ، محبوبیت زیادی بدست آورده است. اما آیا این مکمل موثر است یا خیر؟

گلوکومانان یا Glucomannan ، یک مکمل فیبر محلول غذایی است که قند ساخته شده از ریشه گیاه konjac می باشد. konjac یک گیاه ژاپنی می باشد. این ماده معمولاً در صنایع غذایی برای امولسیون و غلیظ کردن غذاهای فرآوری شده مانند توفو ، پاستا و آرد و همچنین نودل مورد استفاده قرار می گیرد. اما در سالهای اخیر ، گلوکومانان به عنوان یک مکمل کاهش وزن پر فیبر ، به آمریکای شمالی و اروپا معرفی شده است.

8 تا از بهترین قرصهای لاغری از طریق کاهش اشتها بدون عوارض (تحقیقات جدید)

اما یک مورد نگران کننده درمورد مکمل های فیبری وجود دارد. تولید کنندگان ادعا می کنند این مکمل ها باعث کاهش سریع و آسان وزن می شوند. متأسفانه ، بسیاری از مکمل هایی که چنین وعده هایی می دهند ، در حقیقت نه تنها به سرعت نمی توانند به ادعاهای خود عمل کنند ، بلکه ممکن است عوارض جانبی از جمله تداخل در جذب کلسیم را به همراه داشته باشند.

پس سوال اینجاست که آیا گلوکومانان می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند؟ در این مطلب با سایت سالم زیبا همراه ما باشید تا جواب این سوال را پیدا کنید.

بطور خلاصه

به طور خلاصه ، گلوکومانان با مهار کردن اشتها و احساس سیری برای مدت طولانی تر به عنوان مکمل کاهش وزن عمل می کند. همانطور که در بالا به آن پرداختیم ، گلوکومانان یک مکمل فیبر محلول است و توانایی جذب یک تن آب را دارد- در حقیقت گفته می شود که تا 50 برابر وزن خود را نیز جذب می کند! این امر به آن اجازه می دهد تا هنگام حل شدن یک حالت ژل مانند ایجاد کند.

خاصیت امولسیون کننده گلوکومانان آن را مجبور به هضم کند و منبسط شدن در معده می کند ، که ممکن است باعث ایجاد احساس سیری زیاد شود ، اشتها را سرکوب کند و هوس غذاهای ناسالم را کاهش دهد.

حرف آخر: گلوکومانان در معده منبسط شده و به آرامی هضم می شود – این امر ممکن است اشتها و هوس های غذایی شما را سرکوب کند و باعث کاهش کالری مورد نیاز گردد.

آنچه علم در مورد گلوکومانان می گوید

word image 75

در یک مطالعه ، 53 شرکت کننده دارای اضافه وزن و ​​چاق متوسط در سنین 18 تا 65 سال به دو گروه تقسیم شدند: به یک گروه کپسول 1.33 گرمی گلوکومانان داده شد و به گروه کنترل کپسول های دارونما داده شد.

هر دو گروه در طول 8 هفته کپسول ها را با یک لیوان آب یک ساعت قبل از صبحانه ، ناهار و شام مصرف کردند. نتایج نشان داد که بین گروه مصرف کننده ی مکمل و گروه کنترل تفاوت معنی داری وجود ندارد. در این مطالعه خاص ، گلوکومانان برای کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن موثر نبود.

15 تا از بهترین غذاهای ضد پیری برای پوست سالم تر و زندگی طولانی تر

با این حال … برخی از مطالعات چیز دیگری می گوید.

در یک مطالعه دیگر ، 176 شرکت کننده در یک رژیم متعادل و کنترل شده ، 1200 کالری دریافت کردند و به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه قبل از غذا مکمل فیبر گلوکومانان مصرف کردند ، و گروه دیگر قرص های دارونما را مصرف کردند. شرکت کنندگان در طول 5 هفته مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج مطالعه نشان داد افرادی که از مکملهای گلوکومانان استفاده کردند، به طور متوسط ​​در هر هفته حدود 700 گرم کاهش وزن داشتند ، که این بیشتر از کسانی بود که فقط مکمل های دارونما و رژیم تنها داشتند. گلوکومانان هنگام مصرف قبل از غذا مؤثر است.

این اطلاعات نشان می دهد گلوکومانان هنگام مصرف قبل از غذا با کنترل اشتها مؤثر است ، اما جایگزینی معجزه آسا برای یک رژیم غذایی مناسب نیست.

حرف آخر: برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف گلوکومانان قبل از غذا ، بهمراه رژیم کم کالری ، می تواند باعث کاهش وزن زیادی شود.

مزایای دیگر گلوکومانان برای سلامتی

سلامت روده

ما در مورد اثر مکمل های گلوکومانان بر کاهش وزن بحث کردیم – اما آیا این گیاه مزایای سلامتی دیگری هم دارد؟ جواب مثبت است: گلوکومانان به عنوان منبع فیبر محلول ، ممکن است سلامت روده را بهبود بخشد.

فیبر محلول به عنوان یک پری بیوتیک عمل می کند و باکتری های سالم روده را تغذیه می کند. این از سلامت و ایمنی کلی دستگاه گوارش شما پشتیبانی می کند. هنگامی که باکتری های روده سالم این فیبر را هضم یا تخمیر می کنند ، یک اسید چرب با زنجیر کوتاه به نام بوتیرات تولید می کنند. نشان داده شده است که بوتیرات باعث بهبود حساسیت به انسولین و جلوگیری از افزایش چربی می شود. فیبر محلول به عنوان یک پری بیوتیک عمل می کند و باکتری های سالم روده را تغذیه می کند.

10 تا از بهترین روشهای گیاهی برای قطع اشتها و لاغر کنندگی سریع بدون عوارض

می توانید فیبر دریافتی خود را با مکمل هایی مانند گلوکومان افزایش دهید اما اگر از قبل رژیم پالئو را دنبال می کنید ، به احتمال زیاد در حال حاضر فیبر زیادی از میوه ، سبزیجات ، آجیل ، دانه ها و سبزیجات برگ تیره بدست می آورید – این بدان معناست که ممکن است نیازی به مصرف مکملهای فیبری نباشد.

حرف آخر: گلوکومانان به عنوان منبع فیبر محلول ، می تواند باکتریهای سالم دستگاه گوارش ، که از سلامت دستگاه گوارش پشتیبانی می کند ، تغذیه کند.

آیا گلوکومانان بی خطر است؟

word image 76

بله ، گلوکومانان برای اکثر مردم بی خطر و قابل تحمل است. با این حال ، بهتر است قبل از افزودن هر گونه مکمل به رژیم غذایی خود ، ابتدا با پزشک معالج مشورت کنید و همیشه با دوزهای کوچک شروع کنید تا ببینید بدن چگونه به آن واکنش نشان می دهد.

وقتی صحبت از افزایش فیبر محلول در رژیم غذایی می شود ، مشورت با پزشک معالج نیز بسیار مهم است تا مطمئن شوید که فیبر را بیش از حد اعتدال مصرف نمی کنید. چون افزایش مصرف فیبر ممکن است مانع از جذب ویتامین ها و مواد معدنی ضروری در بدن شود.

برای جلوگیری از خفگی یا انسداد گلو باید مکمل های فیبر همیشه با 1-2 لیوان آب یا هر مایع دیگری مصرف شود. به اینصورت مکمل گلوکومان به راحتی به معده میرسد و در جایی متوقف نخواهد شد.

اثرات جانبی بالقوه گلوکومانان

word image 77

افزایش مصرف فیبر در رژیم غذایی ممکن است با ناراحتی های اولیه در هضم غذا مانند نفخ ، گاز و اسهال همراه باشد. علائم گوارشی همراه با مکمل فیبر در افرادی که غذاهای فرآوری شده زیادی مصرف می کنند بیشتر دیده می شود و در صورت کمبود مصرف آب ممکن است علایم تشدید شود ، چون آب به حرکت فیبر از طریق دستگاه گوارش کمک می کند تا به درستی هضم گردد.

چگونه گلوکومانان را مصرف کنیم؟

word image 78

در برخی فروشگاه مواد غذایی و داروهای گیاهی ، پودر یا آرد گلوکامان یافت میشود که می توانید آن را با هر نوشیدنی مخلوط کنید. همچنین این مکمل در فرم کپسول و قرص نیز موجود است.

جهت رسیدن به بهترین اثرات گلوکامان برای کاهش وزن ، بهتر است 1 گرم از آن را 3 بار در روز مصرف کنید. توصیه می شود مکمل 15 دقیقه تا 1 ساعت قبل از غذا میل شود. همانطور که در بالا پیشنهاد شد ، مطالعات نشان داده است که مصرف این مکمل قبل از خوردن غذا موثرتر است.

از کجا می توان گلوکومانان را تهیه کرد؟

شما می توانید اشکال مختلف گلوکومانان را در برخی داروخانه ها ، فروشگاههای موادغذایی یا داروهای گیاهی تهیه کنید. علاوه بر آن میتوانید آن را بصورت آنلاین نیز خریداری نمایید.

به طور خلاصه ، گلوکومانان دارای عوارض جانبی کمی است و منبع خوبی از فیبر رژیمی برای ارتقاء سلامت و بهبودی کلی است. اگرچه این یک مکمل کاهش وزن معجزه آسا نیست ، اما ممکن است مصرف آن قبل از غذا در بعضی از افراد به ویژه برای کسانی که از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی می کنند ، کاهش وزن به دنبال داشته باشد.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
قرص لاغریگلوکومانانمکمل

مطالب مشابه

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up