خیار

مصرف زیاد خیار می تواند این 13 خطر جدی را برایتان داشته باشد!

خیار گیاهی است که به طور گسترده کشت می شود و متعلق به خانواده Cucurbitaceae می باشد و به عنوان یک سبزی شناخته می شود، اما از نظر علمی، یک میوه است. خیار ابتدا در جنوب آسیا کشت می شد اما اکنون در بسیاری از نقاط جهان کشت می شود. خیار سرشار از مواد مغذی است و به دلیل فواید سلامتی و مزایای زیبایی بسیار شناخته شده است. خوردن خیار برای سلامتی مفید است اما فقط زمانی که بصورت متعادل مصرف شود زیرا مصرف بیش از حد خیار برای سلامتی ضرر دارد. برخی از عوارض عمده مصرف بیش از حد خیار به شرح زیر است.

1- می تواند باعث سمیت شود

اگرچه خیار یک میوه سالم است، اما دارای تکه های کوچکی است که باعث تلخی آن می شود. این بخش های کوچک خیار حاوی ترکیبات تری ترپنوئید یا کوکوربیتاسین بسیار سمی است. بنابراین بسیار مهم است که خیار در حد متعادل مصرف شود.

بسیاری از ما تجربه کرده ایم که خیار بسیار تلخ است و فقط می خواهیم آن را دور بیندازیم. این خیارها از نظر ماهیت بسیار سمی هستند و بهتر است در هر شرایطی از آن ها اجتناب شود. بعلاوه باید از نوشیدن آب خیاری که طعم تلخی دارد، پرهیز کنیم زیرا چنین آبمیوه ای حاوی این ترکیب سمی است. روش سم زدایی بدن را در اینجا توضیح دادیم!

2- می تواند باعث از دست دادن مایعات و عدم تعادل شود

خوردن زیاد خیار می تواند خطر کاهش مایعات را افزایش دهد و این می تواند منجر به عدم تعادل بدن شود. دلیل اصلی کاهش مایعات از طریق پرخوری خیار به دلیل وجود کوکوربیتاسین و روغن چرب در دانه های خیار است.

این ترکیبات ادرارآورهای ملایمی هستند، به این معنی که پرخوری خیار می تواند باعث افزایش دفع ادرار شود که در نهایت باعث از بین رفتن مایعات و الکترولیت ها از بدن و عدم تعادل می شود و در موارد شدید حتی می تواند منجر به کم آبی بدن شود. مایعات آنقدر مهم هستند که رژیم هایی مخصوص به آنها وجود دارد!

3- ویتامین ها و مواد معدنی

گوشت خیار منبع خوبی برای ویتامین C (و خواص و عوارض ویتامین سی را در اینجا خواندید) است و پوست خیار سرشار از مواد معدنی مانند سیلیس، پتاسیم و منیزیم است، که این ترکیبات به همراه فیبرهای غذایی برای سلامتی بسیار مفید هستند اما فقط تا زمانی که در حد متعادل مصرف شوند. مصرف بیش از حد این مواد معدنی و ویتامین ها می تواند جنبه تاریک آن ها را تحریک کرده و باعث عوارض جانبی مضر شود.
ویتامین C بیش از حد می تواند رشد رادیکال های آزاد را تقویت کند که می تواند به سلول های بدن در شرایط خاص آسیب برساند، و به همین ترتیب مقدار زیاد پتاسیم می تواند روی کلیه ها اثر منفی بگذارد و فیبر بیش از حد می تواند باعث ایجاد گاز در روده، نفخ و گرفتگی شکم شود.

4- عوارض جانبی مصرف بیش از حد ویتامین C

خیار منبع عالی ویتامین C می باشد که یک آنتی اکسیدان است و نقش بسیار مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. که از ابتلا به بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند و به سیستم ایمنی بدن قدرت می دهد تا با بیماری های مختلف مانند اسکوربوت و آنفلوآنزا مقابله کند. آنتی اکسیدان ها با مبارزه با رادیکال های آزاد آن ها را تثبیت کرده و از آسیب رساندن آن ها به سلول های بدن جلوگیری می کنند.

با این حال، تمام فواید ویتامین C تنها در مواردی است که در دوز توصیه شده مصرف شود زیرا مصرف بیش از حد ویتامین C می تواند به بدن آسیب برساند. مصرف ویتامین C وقتی به مقدار زیادی خورده شود به عنوان یک اکسیدان عمل می کند و می تواند باعث رشد و گسترش رادیکال های آزاد (بجای تثبیت آن ها) شود و این رادیکال های آزاد می توانند آزادانه در بدن حرکت کنند، به سلول های بدن آسیب رسانده و خطر سرطان، آکنه، پیری زودرس و غیره را افزایش دهند.

اگرچه ویتامین C محلول در آب است و مقدار اضافی آن به همراه ادرار از بدن خارج می شود اما بهتر است میزان مصرف آن را در حد مجاز حفظ کنیم. زیرا ادرار کردن مکرر به هیچ وجه برای سلامتی مفید نیست و می تواند بار سنگینی را بر کلیه ها وارد کند.

5- آب بیش از حد

خیار منبع عالی آب است. در حقیقت، تقریبا 90 درصد وزن خیار آب است و این آب باعث می شود احساس هیدراته و طراوت (در هنگام خوردن خیار) و همچنین تغذیه ای برای پوست داشته باشیم.

با این وجود، مصرف بیش از حد خیار می تواند تأثیر بسیار مضری بر بدن داشته باشد، زیرا مصرف زیاد آب می تواند حجم کلی خون را در بدن افزایش دهد، رگ های خونی و قلب را تحت فشار قرار داده و با تحمیل بار اضافی روی کلیه ها، موجب فرسودگی بیش از حد و پارگی آن ها شود.

همچنین داشتن آب زیاد در سیستم بدنی می تواند موجب عدم تعادل غلظت الکترولیت ها در بدن شود و این می تواند شرایطی از سردرد گرفته تا اختلال در تنفس را به همراه داشته باشد.

6- پوشش موم اندود مضر

خیار میوه ای شکننده است به این معنی که می تواند به راحتی از بین برود. این به هیچ وجه مورد پسند کشاورزان نیست و اکثر کشاورزان در مرحله رشد یا گل دهی پوست خیار را واکس می کنند. این روکش موم اندود، از خیار در برابر حشرات محافظت می کند و همچنین در هنگام حمل و نقل خطر آسیب را به حداقل می رساند. قسمت بد این مرحله این است که موم مورد استفاده برای پوشش، از ترکیباتی مانند اتیل الکل، صابون و کازئین شیر تشکیل شده است (کازئین شیر می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک نسبت به شیر در افراد خاص شود).

word image 288

این ترکیبات به هیچ وجه برای بدن مفید نیستند و حتی می توانند باعث بروز واکنش های پوستی در افراد خاص (در هنگام استفاده موضعی برای پوست صورت) شوند. بنابراین تنها مصرف خیارهای پوست گرفته اهمیت دارد و در صورت امکان سعی کنیم خیارهای ارگانیک بخریم (یا خیارهایی که خودتان پرورش داده اید).

7- ریسک بالای سموم دفع آفات

طبق کارگروه محیط زیست، خیارها در میان پنجاه میوه و سبزیجات آزمایش شده برای سموم دفع آفات، در رده نهم قرار دارند. به عبارت دیگر، خیار بسیار در معرض آفت کش ها قرار دارد و بیش تر این سموم دفع آفات برای سلامتی بسیار مضر هستند. به دلیل خطرات آفت کش ها در ارتباط با خیار، بهتر است خیارهای ارگانیک بخورید (یا خیارهایی که خودتان پرورش داده اید).

با این حال، اگر یافتن خیارهای ارگانیک دشوار باشد، بهتر است خیار را بعد از شستشوی کامل با آب شیرین مصرف کنید، بعلاوه حتما آن را بدون پوست بخورید.

8- احتمال ایجاد عفونت E. Coli

در حدود سال 2014، خیار به علت ایجاد عفونت E. Coli در رأس اخبار بود. اصلی ترین عواملی که می تواند باعث ایجاد این عفونت توسط خیار شود، استفاده نادرست از خیار، استفاده از کود حیوانی و برخی عوامل دیگر است. به دلیل این عوامل، مهم است که اطمینان حاصل کنیم خیار را فقط از منابع ارگانیک معتبر که از کود دامی کمپوست استفاده می کنند، تهیه کنیم.

9- می تواند باعث تورم، نفخ شکم و گاز شود

تخم خیار حاوی ترکیبی است که به نام کوکوربیتاسین شناخته می شود. این عنصر از نظر طبیعت سمی است و می تواند باعث ابتلا به سوء هاضمه در افراد خاص بخصوص در افرادی که دارای دستگاه گوارش حساس هستند، شود. سوء هاضمه ناشی از کوکوربیتاسین می تواند منجر به مشکلات هضم مانند تورم و نفخ شکم شود که منجر به آروغ و باد شکم می شود (این ها روش بدن برای کنترل نفخ می باشند).
همچنین برخی از سبزیجات دیگر مانند کلم، پیاز، کلم بروکلی، تربچه، گل کلم و غیره وجود دارد که می توانند باعث ایجاد گاز در برخی افراد شوند و اگر با خوردن این سبزیجات نفخ کنید، احتمالا با خوردن خیار هم نفخ و باد شکم را تجربه خواهید کرد. به دلیل این عارضه جانبی، بهتر است خیار را در حد اعتدال بخورید یا به دنبال انواع خیار فاقد نفخ باشید.

10- برای سیستم کلیوی مضر است

خیار منبع خوبی از پتاسیم است که برای سلامتی بسیار مفید است زیرا، به کنترل فشار خون کمک می کند، برای قلب مفید است، از اختلالات کلیوی جلوگیری می کند و برای سیستم عصبی بسیار عالی است. با این حال، مصرف بیش از حد خیار می تواند کشنده باشد زیرا پتاسیم بیش از حد برای سلامتی مضر است، و می تواند یک بیماری به نام هایپرکالمی ایجاد کند.

این بیماری در ابتدا می تواند منجر به نفخ، گرفتگی شکم، گاز روده و غیره شود و سپس با گذشت زمان بدتر شود و شروع به اختلال در عملکرد کلیه ها کند و به سیستم کلیوی آسیب برساند. کلیه خود را اینگونه پاکسازی و تقویت کنید!

word image 289

11- می تواند در افراد خاص واکنش های آلرژیک ایجاد کند

طبق آکادمی آلرژی آسم و ایمونولوژی آمریکا، برخی از افراد نسبت به برخی غذاها مانند گرده ابروسیا، خربزه، چای بابونه، موز، تخمه آفتابگردان و غیره حساسیت دارند که موجب (تورم یا کهیر در اطراف دهان، گلو و زبان) می شوند. به دلیل این پدیده، به احتمال زیاد به خیار نیز حساسیت دارند که تحت عنوان واکنش متقاطع شناخته می شود.

افرادی که این واکنش های آلرژیک را تجربه می کنند، باید از خوردن خیار به صورت خام خودداری کنند و باید آن را با یک سبزی سالادی سالم دیگر مانند کدو سبز خام جایگزین کنند (اگرچه پخت و پز می تواند خطر واکنش های آلرژیک را از بین ببرد اما به طور سنتی خیارها عمدتا بصورت خام در سالاد سرو می شوند، بنابراین بهتر است آن را با کدو سبز جایگزین کنید).

12- زمانی که از مشکلات تنفسی رنج می برید، مناسب نیست

اگر از سینوزیت یا هر بیماری مزمن تنفسی دیگری رنج می برید، باید از خوردن خیار خودداری کنید. این امر به این دلیل است که خیارها دارای اثر خنک کنندگی هستند (طبق آیورودا) و این اثر خنک کننده خیار می تواند شرایط مشکلات تنفسی را بدتر کند و منجر به عوارض شود.

حتما بخوانید: فواید خیار برای پوست و مو طبق تحقیقات جدید+ روش استفاده درست

13- خوردن خیار در دوران بارداری

بطور کلی خیار بی خطر است و می توان آن را در دوران بارداری مصرف کرد، اما فقط در صورتی که در حد اعتدال مصرف شود. منتها بر اساس مشاوره پزشک، مصرف زیاد خیار می تواند باعث تکرر ادرار شود که منجر به احساس آزردگی و ناراحتی در زن باردار می شود.
خیار منبع خوبی از فیبر است که برای سلامت سیستم بدنی مفید است. اما فیبر بیش از حد می تواند منجر به مشکلات هضم مانند درد شکمی، تورم، نفخ، مشکل در جذب مواد مغذی و غیره شود.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
خواص خیارخواص میوه ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up