شلغم

21 خواص شلغم برای خون، پوست مو و گوارش+ عوارض شلغم

شلغم یکی از سالم ترین سبزیجات است که به خانواده Brasiccacecae تعلق دارد، مشابه کلم، جوانه، کلم، و بسیاری دیگر. این سبزیجات معمولاً در مناطق معتدل و بسیاری از کشورها در سرتاسر جهان رشد می کنند. به طور خاص، ژاپن، برزیل و آمریکا دستور پخت غذایی خود را برای شلغم دارند. این حقیقت عجیب نیست چرا که ما می توانیم شلغم را به عنوان “سبزیجات کامل” توصیف کنیم. در این مطلب خواص ثابت شده علمی را معرفی می کنیم نه نظرات شخصی!

1- سلامت قلبی و عروقی

شلغم شامل مقدار زیادی ویتامین K است که به خاطر خواص ضد التهابی اش مشهور است. در نتیجه، از بیماری های قلبی و عروقی مانند حمله قلبی یا سکته، جلوگیری می کند. علاوه بر آن، شلغم توانایی کاهش سطح کلسترول در بدن را با جذب مقدار بیشتری صفرا دارد.اگر سطح کلسترول پایین باشد، البته از بیماری های قلبی و عروقی مختلف جلوگیری خواهید کرد.همچنین اسید فولیکی که در شلغم وجود دارد، برای سلامتی قلبی عروقی مفید خواهد بود.

2- تقویت استخوان

معلوم می شود که شلغم برای استخوان نیز مفید خواهد بود. به خاطر این است که شلغم مقدار زیادی کلسیم و پتاسیم دارد. همانطور که می دانید، پتاسیم و کلسیم برای تقویت استخوان و ماهیچه ها بسیار ضروری است. آین مواد مغذی همچنین رشد استخوان شما را افزایش خواهند داد. بنابراین، استخوان ها قوی تر خواهد بود و احتمال کمتری وجود دارد که بیماری مرتبط با ماهیچه ها و یا استخوان هایی نظیر آسیب مفاصل و یا پوکی استخوان داشته باشید. علاوه بر آن، شلغم نیز مقادیر زیادی مواد معدنی دارند. این برای حمایت بدن از بافت های ارتباطی مفید است.

3- تقویت دستگاه گوارش

به عنوان یک منبع گیاهی، هیچ تعجبی ندارد که شلغم برای بهبود سلامت سیستم گوارشی شما بسیار خوب باشد. اگر شما برخی مشکلات مربوط به سیستم گوارشی شما مانند یبوست، نفخ، یا اسهال دارید، پس از شروع به مصرف شلغم ایده خوبی خواهد بود. به این دلیل است که شلغم فیبر خوبی دارد که به بخش عمده ای از مدفوع کمک می کند که برای دفعش آسان تر شود.

4- تقویت سیستم ایمنی

شلغم شامل مقدار زیادی ویتامین C است. از این رو، بهبود سیستم ایمنی شما را بسیار خوب خواهد کرد. ویتامین C به عنوان یکی از مهم ترین مواد مغذی برای افزایش سیستم ایمنی در نظر گرفته می شود. به این دلیل است که تولید سلول های سفید خون و آنتی بادی را تحریک می کند. علاوه بر آن، ویتامین C می تواند با رادیکال های آزاد مبارزه کند. هم چنین ترکیبی به نام آسکروبیک اسیدهای موجود در شلغم به عنوان تقویت کننده اصلی سیستم ایمنی در نظر گرفته می شود.

5- مفید برای متابولیسم

هیچ تعجبی ندارد که شلغم بتواند برای حفظ سلامت و سوخت و ساز بدن خوب باشد. به خاطر این است که شلغم دارای مجموعه ویتامین B زیادی است. این ویتامین ها فرآیندهای آنزیمی که در اطراف بدن ما رخ می دهند را بهتر کنترل می کند. علاوه بر آن، مجموعه ویتامین B نیز تضمین خواهد کرد که تمام قسمت های بدن ما به درستی کار می کنند.

6- خواص ضدالتهابی

اگر التهاب دارید، مصرف شلغم برایتان بسیار خوب خواهد بود. به این دلیل است که شلغم خواص ضد التهابی دارد. ویتامین K و اسیدهای چرب امگا 3 که در آن ها وجود دارد منبع اصلی خواص ضد التهابی خود هستند. به طور خاص اسید های چرب امگا 3 چربی های خوبی در نظر گرفته می شوند که می توانند التهاب و هم چنین سلامت کلی بدن شما را تسکین دهند.

word image 9

7- سلامت ریه

مشخص شده است که شلغم یک منبع بسیار خوب برای سلامتی ریه ها است. به این دلیل است که شلغم حاوی مقدار زیادی ویتامین A است. علاوه بر فواید اصلی آن برای حفظ سلامت چشم ها، این ویتامین همچنین خطر آسیب زدن به ریه های شما را که معمولاً به خاطر عادات بد روزانه شما رخ می دهد، مانند سیگار کشیدن مکرر و بسیاری دیگر را خنثی می کند. بنابراین، اگر می خواهید از بیماری های ریوی دوری کنید، مصرف شلغم یک انتخاب بسیار خوب خواهد بود.

8- داشتن چشم هایی سالم

همانطور که قبلاً ذکر شد، شلغم حاوی مقدار زیادی ویتامین A است. علاوه بر آن، یک ترکیب دیگر به نام لوتئین وجود دارد که باعث می شود این منبع گیاهی به عنوان یکی از بزرگ ترین منابع طبیعی برای بهبود سلامت چشمان شما مورد ستایش قرار گیرد. مطالعات زیادی نشان داده اند که هر فنجان شلغم خرد شده تقریباً 7000 میکروگرم لوتئین دارد که تا 70 درصد نیاز روزانه شما را تامین خواهد کرد تا سلامت بینایی خود را حفظ کنید. بایدها و نبایدها برای تقویت چشم را در اینجا نیز می توانید بخوانید!

9- افزایش گردش خون

سبزیجات خاصی، از جمله شلغم، حاوی مقدار زیادی آهن هستند که برای بدن تولید سلول های قرمز خون تولید می کنند. همان طور که می دانید، گلبول های قرمز خون بسیار مهم هستند که مواد مغذی را از غذایی که می خورید، منتقل می کند.

بنابراین اگر بدن شما مقدار کافی گلبول های قرمز را تولید می کند، به این معنی است که بدنتان گردش خون بهتری دارد و شما سالم تر خواهید بود.

علاوه بر آن، آهن بدون هٍم به طور معمول آهسته تر از آهن هٍم دار جذب می شود. بنابراین باید مطمئن شوید که ویتامین C به اندازه کافی مصرف می کنید تا جذب آهن بدون هٍم را افزایش دهید.

10- سلامت دستگاه تنفس

شلغم با مقدار زیادی ویتامین C دارد که به عنوان آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود. علاوه بر آن، شلغم نیز خواص ضد التهابی دارد که به آن ها این امکان را می دهد تا مشکلات تنفسی مختلف بویژه آسم را درمان کنند. چند درمان خانگی که تنفس شما را زنده می کنند!

11- جلوگیری از تصلب شرایین

شلغم حاوی آنتی اکسیدان های قوی از ویتامین C و بتا – کاروتن است که رادیکال های آزاد را از بین می برد. در نتیجه، مقدار اکسیداسیون کلسترول بد و انبوه پلاکت به طور قابل توجهی کاهش می یابد. این گیاهان را برای بازشدن رگهایتان مصرف کنید!

12- جلوگیری از آسیب دیواره رگ های خونی

شلغم حاوی مقدار زیادی از ویتامین C، E و بتا -کاروتن است. دارای آنتی اکسیدلن های قوی هستند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. در نتیجه اکسیداسیون کلسترول بد به طور قابل توجهی کاهش می یابد و رگ های خونی بدن سالم می مانند. علاوه بر آن، آن مواد مغذی همچنین مقدار مواد خطرناک ویژه ای به نام هموسیستئین را کاهش می دهند، ماده ای که می تواند به دیواره رگ های خونی آسیب برساند.

13- پیشگیری از سرطان

زیرا می تواند فرآیند سم زدایی را در بدن تحریک کند. برای اطلاعات شما، فرآیند سم زدایی یکی از موثرترین راه ها برای جلوگیری از بسیاری از بیماری ها به ویژه سرطان است. آنتی اکسیدان های قوی از ویتامین C، E و همچنین بتا – کاروتت که در شلغم بوده اند، از سموم مضر خلاص خواهند شد که به طور بالقوه سلول های ما را سرطانی تبدیل خواهند کرد.

14-کاهش وزن

اگر رژیم غذاییتان را برنامه ریزی می کنید و می خواهید کمی وزن کم کنید، شلغم یکی از سبزیجاتی است که باید به طور مرتب مصرف کنید. بنابراین، همانند اغلب سبزیجات، شلغم کالری پایینی دارد. بنابراین هیچ تعجبی ندارد که این سبزی برای کاهش وزن مفید باشد.بعد از آن، شلغم نوعی سبزیجات است که یک پایه عالی از فیبر رژیمی دارد که بعد از آن فرآیند متابولیسم بدن را بهبود خواهد بخشید. در نتیجه، یک دستگاه گوارش سالم و کنترل بهتر وزن بدن خواهید داشت. بهترین روشهای کاهش وزن در اینجا!

15- سم زدایی بدن

انواع مختلفی از شلغم، به خصوص شلغم سبز، امتیاز بزرگی برای سم زدایی دارد. به این دلیل است که شلغم حاوی یک ترکیب ویژه به نام گلوکوسینولات است که به دو بخش تقسیم می شود:گلوکوناستروتین و گلوکوتراپائئولین. این ترکیب ها به تحریک و کنترل فرآیند سم زدایی آنزیم های مختلف کمک می کند. بسیاری از چیزهای شیمیایی مضر از بدن شما خارج می شوند و شما سالم تر خواهید بود.

حتما بخوانید: بادمجان: مضرات، خواص، طبع، نحوه مصرف و همه نکات مهم دیگر

16- سلامت پوست

به عنوان یکی از منابع اصلی ویتامین C و A، شکی نیست که شلغم سلامت پوست شما را افزایش دهد. آن ویتامین ها خواص ضد پیری خوبی دارند، چون رادیکال های آزاد را از بین می برند. رادیکال های آزاد علت اصلی مشکلات سلامتی پوستی نظیر چین و چین، خطوط ظریف و یا خال های سیاه شناخته می شوند. در نتیجه، البته پوست شما نرم تر و صاف تر از قبل خواهد بود. همچنین، شما بیشتر از سن واقعی خود جوان تر به نظر خواهید رسید. علاوه بر آن، مواد معدنی مختلف و بتا – کاروتن نیز برای افزایش سلامت پوست شما ضروری خواهند بود.

17- تقویت موها

مصرف منظم شلغم باعث تاثیر خوبی روی موهای شما خواهد شد. علتش این است که شلغم دارای مقدار زیادی از مس است. مس ترکیبی است که تاثیر زیادی بر تشکیل سلول های ملانین دارد. ملانین ماده ای است که نقش بزرگی را ایفا می کند تا رنگ موهای شما را تامین کند. علاوه بر آن، ملانین نیز غنی از مواد مغذی نظیر بتا – کاروتن، ویتامین C، روی، لوتئین و زکسانتین است. همه آن ها برای بهبود سلامت موی شما بسیار مهم هستند. در نتیجه آن ها موهای شما را محکم تر از قبل می کند.

18- درمان ترک کف پا

در صورتی که درد را احساس می کنید یا چین و چروک و ترک روی کف پاهای خود پیدا کردید، ممکن است بتوانید در آن منطقه از شلغم استفاده کنید. همانطور که قبلاً ذکر شد، شلغم خواص ضد التهابی و ضد پیری دارد که آن ها را قادر می سازد تا پاهای آسیب دیده را درمان کنند. می توانید شلغم جوشانده شده را به کار ببرید. بعد از آن، شما می توانید شروع به خیس کردن پاهای خود برای حدود 10 دقیقه در مخلوط شلغم و آب جوشیده کنید. اگر این کار را به طور مرتب انجام دهید، هیچ تعجبی ندارد که پای نرم و صاف داشته باشید.

19- سلامت تخمدان

برای خانم ها واقعاً مهم است که سلامت تخمدانشان را حفظ کنند.اما تخمدان واقعاً مستعد رشد سلول های سرطانی است، که سرطان تخمدان را در مراحل بعدی ارتقا می دهد. بنابراین اگر می خواهید از سرطان تخمدان دور بمانید، باید شلغم مصرف کنید، چون این سبزی برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در تخمدان مفید است.طبق نظر محققان، 100 گرم شلغم حاوی 12 میلی گرم کامپرلو دارد، یک فلاونوئید که از رشد سلول های سرطانی در تخمدان جلوگیری می کند.

20- مزایای ضدمیکروبی

شلغم نیز دارای خواص ضد میکروبی است. بنابراین، مهم است که شما آنها را در برابر بسیاری از بیماری های مرگبار مانند سرطان پروستات، مصرف کنید. این منفعت از جز گلوکوزینولات ها آن ها حاصل می شود که خاصیت ضد میکروبی، ضد قارچ و خواص ضد انگلی هم دارند.

21- دیگر مزایای شلغم (ثابت نشده)

 • شلغم برای آسم: شلغم سرشار از ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان قوی با خاصیت ضدالتهاب میباشد. آن را در سالاد یا بعنوان سبزیجات استفاده کنید.
 • شلغم برای تصلب شرایین: شلغم سرشار از ویتامین E است که به داشتن سلولهای خونی سالم کمک میکند. این موجب بهبودی رگها و سلولهای آسیب دیده میشود.
 • شلغم برای درد استخوان: با خوردن شلغم ، درد استخوان کاهش میابد. کسانی که از درد استخوان رنج میبرند میتوانند شلغم را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنند.
 • شلغم برای چاقی: از آنجایی که این سبزی حاوی کالری بسیار کمی است، به بهبود متابولیسم و کنترل پرخوری کمک میکند.
 • شلغم برای کاتاراکت: شلغم منبع غنی از ویتامین A و B1 است که بسیاری از بیماریهای چشمی را درمان میکند.
 • شلغم برای خشکی پوست: شلغم را بجوشانید و آب آن را جدا کنید. از این آب برای شستن صورت و پاهایتان استفاده کنید. پس از آن شاهد نرمی و لطافت پوستتان خواهید بود.
 • شلغم برای تعریق بیش ازحد: شلغم علاوه بر کاهش تعریق، موجب کاهش بوی زننده ی عرق هم میشود.
 • شلغم برای بوی بدن: آب شلغم را بگیرید. زیر بغل را تمیز کنید و آب شلغم را در آن قسمت بمالید.

word image 10

روش خرید شلغم

با اینکه به راحتی می توانید شلغم را در بازار پیدا کنید، اما باید بدانید چگونه بهترین شلغم ها را بخرید. این چند نکته در مورد نحوه خرید شلغم خوب در بازار است:

 • اگر متوجه شدید که ریشه های شلغم سبز هستند، بهتر است شلغمی را انتخاب کنید که رنگ سبز تیره در برگ های خود دارند که درست مانند برگ های اسفناج است.
 • اگر شلغمی را پیدا کردید که رنگ زرد دارد، از آن دوری کنید. رنگ زرد در شلغم خوراکی نشانه بارز این است که قدیمی هستند و دیگر تازه نیستند.
 • به شدت توصیه می شود شلغمی را بخرید که اندازه ریشه های متوسطی دارد. شلغم با اندازه بزرگ ریشه ممکن است طعم تلخی در برگ هایش داشته باشد. در همین حال، شلغمی که اندازه متوسطی در ریشه هایش دارد معمولاً برگ های بهتری دارد.

نحوه نگهداری

 • در صورتی که شلغم سبزی را که با ریشه های خود مرتبط هستند خریداری کنید، باید آن را از ریشه جدا کنید.
 • بعد از آن بسیار خوب است که شلغم را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و به اندازه کافی هوایش را بیرون بکشید. بعد از آن باید آن ها را در سردترین بخش یخچال خود قرار دهید. به خاطر داشته باشید، بیش از 4 روز نبتید در یخچال نگه دارید. آن ها را فوراً تمیز کنید و از آن ها بهترین استفاده را خواهید کرد.
 • خوب است که سبزیجات شلغم را تا جایی که ممکن است مصرف کنید، زیرا قسمت های سبز به سرعت مواد مغذی خود را از دست می دهند. بنابراین توصیه نمی شود که آن ها را در مدت زمان طولانی بپزید.

حتما بخوانید: ترب: خواص و عوارض، انواع و بهترین نوع آن برای مصرف

عوارض و هشدارها

 • بیمارانی که سنگ صفرا و یا مشکلات کلیوی دارند، نباید شلغم مصرف کنند. به این دلیل است که شلغم یکی از غذاهای مخصوصی است که حاوی مقدار زیاد اگزالات است.
 • مقدار بالای اگزالات در مایعات بدن متمرکز خواهد شد و سپس شکل می گیرند. این پدیده به افراد مبتلا به کلیه مشکلات کلیوی در آینده آسیب می رساند.
 • بیماران مبتلا به مشملات تیروییدی نیز نباید شلغم مصرف کنند.
 • این، به خاطر این است که شلغم حاوی ماده ای خاص به نام گویتروگنز است. این مواد عموماً می توانند با عملکرد غده تیرویید تداخل پیدا کنند. در نتیجه آن مواد با مشکلات تیروئیدی به افراد آسیب می رساند.
 • در اغلب موارد، افرادی که نفخ شکمی دارند، ثابت توصیه نمی شود که شلغم مصرف کنند.علتش این است که شلغم حاوی مقدار زیادی از ترکیبات سولفور است. همانطور که قبلاً می دانید، مقدار زیاد ترکیبات سولفور موجب مشکلات هاضمه و نفخ شکم برای افراد خاص خواهد شد.

ویدیوی کاربردی

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkشلغم

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up