درمان روماتیسم

9 تا از بهترین داروهای گیاهی برای درمان روماتیسم+ متدهای خانگی

در این مطلب با کمک یافته های جدید پزشکی از چندین مجله معتبر در دنیا، 9 تا از موثرترین داروهای گیاهی درمان روماتیسم و راه حل های خانگی کاملا موثر را به شما معرفی می کنیم. تمامی این روشها و داروها از نظر علمی ثابت شده اند.

9 گیاه برای مبارزه با درد آرتروز

آرتروز میتواند شما را از فعالیتهای روزمرهتان باز دارد. درد و التهاب ممکن است با وجود معالجات پزشکی، همچنان ادامه داشته باشد. افراد مبتلا به آرتروز بیشتر به دنبال روشهای طبیعی برای درمان و رها شدن از درد هستند که یکی از این روشها استفاده از داروهای گیاهیست. برخی از گیاهان ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشند که به کاهش درد آرتروز روماتوئید (RA) و همه انواع این بیماری کمک میکنند. با این حال، شواهد علمی وجود ندارد که از چنین ادعاهایی حمایت کند. قبل از اینکه آرتروز را به صورت طبیعی درمان کنید، با پزشک خود در خصوص جلوگیری از عوارض جانبی این درمان طبیعی مشورت کنید.

حتما بخوانید: 8 مکمل فوق العاده موثر طبیعی برای درمان درد آرتروز را در اینجا نیز معرفی کرده ایم!

1-آلوئه ورا

word image 218

آلوئه ورا یکی از رایج ترین گیاهانی که جایگزین داروهای پزشکی شده و به علت خاصیت شفادهندگی ش، شناخته شده است، برای درمان ساییدگیهای پوستی عمومیت دارد. ممکن است یک بطری ژل آلوئه ورا در قفسه دارویی برای آفتاب سوختگی داشته باشید. این محصول ممکن است به صورت موضعی برای تسکین درد مفاصل استفاده شود.

گیاه آلوئه ورا به شکل برگ قابل دسترس میباشد. مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچه (NCCIH) می گوید که آلوئه ورای خوراکی می تواند باعث کاهش قند خون و عوارض جانبی معده و روده، مانند اسهال شود. از طرف دیگر، استفاده موضعی از آلوئه ورا عوارض جانبی ایجاد نمی کند، پس با اطمینان آنرا برای درمان آرتروز امتحان کنید.

2- کندر

word image 219

Boswellia یا کندر، توسط پزشکان متخصص به عنوان جایگزینی برای درمان التهاب، توصیه شده است. از صمغ درختان boswellia بومی هندوستان، بدست میآید. به نظر می رسد کاربرد این گیاه این است که مواد (لئوکترین) را مسدود میکند که به سلامت مفاصل در بیماریهای خود ایمنی مانند RA حمله میکند. کندر به شکل قرص و کرمهای موضعی موجود است.

حتما بخوانید: قرص ناپروکسن برای چیست؟ مضرات، خواص و سایر نکات مهم

3- پنجه گربه

word image 220

پنجه گربه یکی دیگر از گیاهان ضد التهابی که ممکن است تورم را در آرتروز کاهش دهد. نوعی تاک گرمسیریست و استفاده از آن به تمدنهای اینکان باز میگردد. به طور سنتی، پنجه گربه برای تقویت سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

در سالهای اخیر قدرت ایمنی این گیاه در درمان آرتروز مورد آزمایش قرار گرفته است. ممکن است پنجه گربه سیستم ایمنی بدن را بیش از حد تحریک کند و درد آرتروز وخیمتر شود. طبق مطالعات بنیاد آرتروز، پنجه گربه می تواند به تورم RA کمک کند؛ اما نشانهای وجود ندارد که این گیاه بتواند از آسیب های مفصلی بیشتر جلوگیری کند.

4- اکالیپتوس

word image 221

اکالیپتوس مانند آلوئه ورا، به طور گستردهای در بازارهای غربی در دسترس است. به صورت داروی خوراکی و روغن موضعی برای وضعیتهای مختلف استفاده میشود. برگهای اوکالیپتوس برای درمان درد آرتروز بکار برده می شود. برگهای این گیاه حاوی تانن هستند که ممکن است سبب کاهش تورم و درد آرتروز شود. بعضی از مصرفکنندگان با پدهای حرارتی، اوکالیپتوس را بر روی مفاصل متورم به منظور به حداکثر رساندن اثرات آن، استفاده میکنند. قبل از استفاده از اوکالیپتوس به صورت موضعی، برای اینکه مطمئن شوید که نسبت به آن آلرژی ندارید، روی قسمتی از بازوی خود امتحان کنید. اگر در مدت 24 تا 48 ساعت هیچ واکنشی نداشت، میتوانید از آن استفاده کنید.

5- زنجبیل

word image 222

ممکن است زنجبیل را در کابینت ادویه تان برای پخت و پز داشته باشید، اما این گیاه در بسیاری از قفسه های دارویی جایگزین داروهای اصلی شده است. زنجبیل ترکیبات یکسانی دارد، عطر و طعم قوی آن دارای خواص ضد التهابی است. NCCIH می گوید؛ مطالعات اولیه در خصوص کاهش تورم با مصرف زنجبیل در RA، امیدوار کننده است؛ اما برای فهم بهتر این اقدامات، آزمایشات انسانی بیشتری لازم است. در طب سنتی و نیزدر طب چینی، زنجبیل برای افزایش گردش خون که خاصیت گرمابخشی دارد و همچنین برای بهبودی نواحی آسیبدیده استفاده میشود. تحقیقات نشان می دهد؛ زنجبیل در تمام انواع آرتروز استفاده میشود.

6- چای سبز

word image 223

چای سبز یکی از محبوب ترین نوشیدنیهای جهان است و برای کاهش التهاب بدن مورد استفاده قرار میگیرد. چای سبز برای درمان التهاب آرتروز به شکل نوشیدنی، قرص یا تنتور استفاده میشود. در مطالعه سال 2010 NCCIH دریافت که چای سبز ممکن است به افراد مبتلا به استئوآرتروز (OA) و RA کمک کند؛ اما برای اثبات مزایای بالقوه چای سبز، مطالعات بیشتری در حال انجام است.

7- انگور ریز

word image 224

انگور تندر یکی از قدیمی ترین گیاهان مورد استفاده در طب ایرانی است. عصاره ی ریشه آن برای سرکوب سیستم ایمنی فوق العاده فعال بکاربرده میشود. به همین علت انگور ریز یک درمان جایگزین برای بیماریهای خود ایمنی مانند RA میباشد. بهتر است به صورت موضعی و به طور مستقیم روی پوست استفاده شود. انگور ریز میتواند در کنار داروهای RA رایج به کار برده شود..

8- زردچوبه

word image 225

زردچوبه یک پودر زرد رنگ است که از گیاهی گلدار بدست میآید و برای آشپزی استفاده می شود. همچنین خاصیت ضد التهابی دارد. مطالعات آزمایشگاهی روی موشها نشان داده است که این گیاه ممکن است پیشرفت RA را آهستهتر کند. کورکومین، ماده فعال در زردچوبه است که در سالهای اخیر در طب محلی استفاده میشده. بر خلاف سایر انواع گیاهان، NCCIH کشف کرد که استفاده از زردچوبه به صورت خوراکی بهترین نوع درمان برای درد مفاصل میباشد. هنوز هم باید مطالعات بیشتر در این زمینه انجام شود، اما استفاده از آن امیدوار کننده است.

9- پوست بید

word image 226

استفاده از پوست بید یکی از قدیمیترین درمانهای التهاب است. در حقیقت، مردم در زمان بقراط (قرن پنجم قبل از میلاد) برای درمان التهاب آنرا میجویدند. مطالعه ای نشان داد که این گیاه در کاهش درد متناوب OA، به ویژه در زانو، پشت، باسن و گردن مفید است. به صورت خوراکی، چای یا قرص استفاده میشود. مصرف میزان مناسب، ضروری است. مصرف بیش از حد می تواند باعث بروز خارش و التهابات دیگر شود. اگر از رقیق کننده استفاده میکنید یا به آسپرین حساسیت دارید از این داروی گیاهی استفاده نکنید.

حتما بخوانید: نرمی استخوان (راشیتیسم) چیست؟ روش درمان در بزرگسالان و کودکان

روشهای درمانی ثابت شده

در درمان آرتروز، برخی از این گیاهان ممکن است مکملی برای داروهای فعلی شما باشند؛ اما مهم است بدانیم که گیاهان دارویی هم می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند. همچنین لازم به ذکر است که گیاهان دارویی از نظر کیفیت، خالص بودن، بسته بندی یا دوز مصرفی توسط سازمان غذا و دارو (آمریکا) نظارت نمی شود؛ بنابراین اینگونه داروهای گیاهی ممکن است مواد آلوده یا غیر فعالی داشته باشند، پس بهتر است گیاهان دارویی را از یک منبع معتبر تهیه کنید. با پزشک خود در مورد گزینههای درمان آرتروز صحبت کنید و بدون تجویز پزشک مصرف داروهایتان را متوقف نکنید. همچنین در نظر داشته باشید که داروهای مکمل تنها منحصر به داروهای گیاهی نمیشود و دیگر روشهای مکمل دیگری برای کاهش درد آرتروز وجود دارد که عبارتند از:

بهترین دمنوش های درمان روماتیسم

1-دمنوش دارچین و زنجبیل

این دمنوش دارای خاصیت تسکین دهنده درد‌های مفاصل است.

طرزتهیه دمنوش دارچین و زنجبیل

یک قاشق غذاخوری دارچین و یک بند انگشت زنجبیل را در قوری چینی بریزید و سه لیوان آب جوش را به آن اضافه کنید و به مدت ۳۰ دقیقه روی حرارت ملایم دم کنید، سپس دم کرده را در یک لیوان یا فنجان بزرگ بریزید و عسل را به آن بیفزایید و هم بزنید تا کاملا حل شود و در نهایت به آرامی آن را میل کنید.

2-دمنوش برگ‌های درخت زبان گنجشک

برگ‌های درخت زبان گنجشک حاوی فلاوونوئیدها می‌باشند که خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی دارند. این خاصیت موجب کاهش دردهای روماتیسمی میشود.

طرزتهیه دمنوش برگ‌های درخت زبان گنجشک

یک مشت از برگ‌های این گیاه را در یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه دم کنید. به مدت 3 تا 4 هفته هر روز 3 تا 4 فنجان از این دمنوش میل کنید.

حتما بخوانید: 14 غذای برتر برای کاهش التهاب بدن

3-پوست درخت بید سفید

درخت بید سفید سرشار از مولکول‌هایی به نام «سالیسین» است که خواص مشابهی مانند آسپرین دارند. این ترکیبات علاوه بر تسکین درد خواص ضد التهابی نیز دارند.

طرزتهیه دمنوش پوست درخت بید سفید یک قاشق چای‌خوری پوست درخت بید را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت 10 دقیقه دم کنید. در صورت درد مفاصل به مدت 3 هفته روزانه 3 فنجان از این دمنوش مصرف کنید.

4-دمنوش پونه و آویشن

طرزتهیه دمنوش پونه و آویشن

پونه و آویشن را بشویید و همراه با آب جوش در قوری چینی بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه روی حرارت ملایم دم کنید، سپس دم کرده را در یک لیوان یا فنجان بزرگ بریزید و عسل را به آن بیفزایید و هم بزنید تا کاملا حل شود و به آرامی آن را میل کنید.

حتما بخوانید: 9 تا از بهترین داروهای گیاهی برای درمان روماتیسم + متدهای خانگی (تحقیقات جدید)

روش های درمان طبی

1-فیزیوتراپی

ورزش های صحیح و اصولی یکی از روش های مدیریت علائم روماتیسم مفصلی است و تا حدودی نیاز شما را به جراحی کم میکند. فیزیوتراپی زیر نظر یک فیزیوتراپیست متخصص موجب بهبود استحکام مفاصل میشود و دامنه حرکتی این مفاصل را کنترل میکند.

2-تزریق اوزون

در این روش درمانی ترکیبی برای روماتیسم مفصلی زانو از اوزون،پروکائین،ویتامین بی ۱۲ و مواد دیگردربافت های نرم یا لیگامنت ها یا تاندون هایی که به استخوان متصل شده است تزریق می شود این تزریق درمفصل زانوی آسیب دیده انجام می شود و باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند تا باعث شود سلول ها با کمک این رسوبات بافت ها ی رباط های آسیب دیده را ترمیم کنند .

3-تزریق PRP

در طول این روش، میزان کمی از خون بیمار گرفته می شود و سپس در سرعت بالا چرخانده می شود. پلاکت ها غلیظ می شوند.سپس این مایع دور یا نزدیک ناحیه آسیب دیده زانو تزریق می شوند. این پلاسمای غنی از پلاکت حاوی فاکتورهای رشد زیادی است. این فاکتورهای رشد بهبودی را سرعت می بخشند. هدف از تزریق PRP نه تنها برطرف کردن علائم است، بلکه بهبودی را نیز در بر می گیرد.

حتما بخوانید: روماتیسم چیست؟ علائم آن، نحوه تشخیص و تفاوت آن با آرتروز

4-زانوبندطبی

زانو بنددهای مخصوص آرتریت با کاهش فشاری که به قسمت های دچار آرتریت زانو وارد می شود و محافظت و گرما کار می کنند. زانو بندها با ارائه گرما و انقباض به کاهش درد و ورم ناشی از آرتریت کمک می کنند. همچنین زانو بندها از رباط ها محافظت می کنند و به کاهش وزنی که بر زانو وارد می شود کمک می کنند.

بهترین داروها

پزشک براساس مدت ابتلا به بیماری و شدت آن داروهایی برای شما تجویز میکند این داروها شامل:

ویدیوی زیر را حتما ببینید


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آرتروزرماتیسم

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up