خون > جدیدترین تعریف فشار خون (سازمان بهداشت جهانی و FDA)
فشار خون

جدیدترین تعریف فشار خون (سازمان بهداشت جهانی و FDA)

از چندین مجله معتبر پزشکی در سرتاسر دنیا کمک گرفته ایم تا تعریف کامل و بی نقص از فشار خون جمع آوری کنیم که مورد قبول اکثر موسسات پزشکی است. در کنار آن نکات مهم راجب فشار خون را یادآوری می کنیم.

لینک های بسیار مفید

اعداد فشار خون به چه معناست؟

تنها راه فهمیدن فشار خون بالا این است که فشار خونتان را اندازه گیری کنید. درک این نتایج، کلید کنترل فشار خون بالا است. در کلیپ زیر به طور خلاصه به مفاهیم فشار خون پرداخته شده است:

دانلود ویدیو

محدوده فشار خون سالم و ناسالم

جدول زیر طبق توصیه انجمن قلب آمریكا در نظر گرفته شده است:

وضعیت فشار خون سیستولیک mm Hg
(عدد بالا)
دیاستولیک mm Hg
(عدد پایین)
نرمالکمتر از 120وکمتر از 80
بالا120-129وکمتر از 80
فشار خون بالا
(بیماری فشار خون) مرحله 1
130-139یا80-89
فشار خون بالا

بیماری فشار خون مرحله 2

140 یا بیشتریا90 یا بیشتر
فشار خون بحرانی

مراجعه فوری به پزشک

بالاتر از 180و/یابالاتر از 120

حتما بخوانید: 15 تا از بهترین قرص های درمان فشار خون بالا (کاملا جدید و موثر)

تقسیم بندی فشار خون

پنج فشار خون که توسط انجمن قلب آمریکا شناخته می شود عبارتند از:

طبیعی

فشار خون کمتر از 80 /120 میلیمتر جیوه در محدوده طبیعی محسوب می شود. ورزش، رژیم غذایی مناسب و سلامت قلب باعث میشود در این دسته قرار بگیرید.

فشار خون زمانی بالا است که 120-129 میلیمتر جیوه در سيستولیک (عدد بالا) و کمتر از 80 میلی متر جیوه در عدد پایین باشد. افرادی که فشار خون بالا دارند احتمال دارد مبتلا به بیماری فشار خون بالا شوند مگر اینکه اقدامات لازم برای کنترل این وضعیت انجام شود.

بیماری فشار خون مرحله 1

فشارخون مرحله 1 زمانی است که فشار خون به طور مداوم در محدوده 130-139 ملیمتر جیوه عدد بالا یا 80-89 ملیمتر جیوه در عدد پایین متغیر است. در این مرحله از فشار خون بالا، پزشکان ممکن است تغییراتی در شیوه زندگی تجویز کنند و ممکن است امکان استفاده از داروهای فشار خون را بر اساس خطر بیماری های قلبی عروقی آترواسکلروز (ASCVD) مانند حمله قلبی یا سکته مغزی بررسی کنند.

بیماری فشاری خون مرحله 2

فشارخون مرحله 2 زمانی است که فشار خون به طور مداوم در محدوده 90 /140 میلیمتر جیوه یا بالاتر متغیر است. در این مرحله از فشار خون بالا، پزشکان ممکن است ترکیبی از داروهای فشار خون و تغییرات شیوه زندگی را تجویز کنند.

فشار خون بحرانی

این مرحله از فشار خون بالا نیاز به توجه پزشکی دارد. اگر قرائت فشار خون شما به طور ناگهانی به 120/ 180 میلی متر جیوه برسد، پنج دقیقه صبر کنید و سپس فشار خون خود را دوباره آزمایش کنید. اگر قرائتهای شما هنوز غیرعادی است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

اگر فشار خون شما بالاتر از 120/ 180 میلیمتر جیوه باشد ممکن است علائمی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس، درد پشت، بی حسی، ضعف، تغییر در دید و یا مشکل صحبت کردن، داشته باشید صبر کنید تا ببینید که آیا فشار شما پایین می آید؛ و سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای فشار خون مضر هستند؟ (چه غذاهایی مفید)

اعداد فشار خون به چه معنی هستند

فشار خون با دو عدد ثبت می شود

  • فشار خون سیستولیک (شماره اول) – نشان می دهد که فشار خون شما هنگام پمپاژ خون توسط قلب در دیواره های سرخرگ ها چقدر است.
  • فشار خون دیاستولیک (شماره دوم) – نشان می دهد که فشار در دیواره های سرخرگ ها در زمان استراحت بین دو تپش قلب چقدر است.

کدام شماره مهم تر است؟

به طور معمول، فشار خون سیستولیک (شماره اول) به عنوان یک عامل خطر عمده برای بیماری های قلبی عروقی برای افرادی که بیش از 50 سال دارند بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. در اکثر افراد، فشار خون سیستولیک به طور پیوسته به علت افزایش سفتی شریان های بزرگ، طولانی شدن زمان ساخت پلاک ها و افزایش شیوع بیماری قلبی و عروقی با بالا رفتن سن افزایش می یابد.

با این حال، ممکن است از عدد پایین نیز برای تشخیص فشار خون بالا استفاده شود. براساس مطالعات اخیر، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی ایسکمیک و سکته مغزی با افزایش عدد اول به 20 میلی متر و عدد دوم به 10 میلیمتر در بین افراد 40 تا 89 ساله دو برابر می شود.

چرا فشار خون با میلیمتر جیوه اندازه گیری می شود؟

مخفف mm Hg به معنی میلی متر جیوه است. جیوه در اولین فشار سنج های دقیق مورد استفاده قرار گرفت و هنوز هم در پزشکی امروز به عنوان واحد استاندارد اندازه گیری فشار استفاده می شود.

بررسی ضربان قلب در مقایسه با فشار خون

در حالی که هر دو باید نرمال باشند، فشار خون و ضربان قلب (پالس) دو اندازه گیری مجزا هستند.

اقدامات پیشگیرانه

حتی اگر مشکل فشار خون بالا ندارید، باید اقدامات پیشگیرانه ای را برای حفظ فشار خون خود در محدوده طبیعی انجام دهید. انجام این امور می تواند به کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری های قلبی و سکته مغزی کمک کند.

با بالا رفتن سن، پیشگیری بیشتر اهمیت پیدا می کند. فشار سیستولیک هنگامی که شما بیش از 50 سال سن دارید، در پیش بینی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سایر شرایط بسیار مهم است. برخی از شرایط و بیماری ها مانند دیابت و بیماری کلیوی نیز ممکن است در افزایش فشار نقش داشته باشند.

حتما بخوانید: 14 تا از بهترین روشهای گیاهی برای درمان فشارخون طبق تحقیقات جدید

تعریف کامل فشار خون

فشار خون یعنی اثر نیروی گردش خون بر روی دیواره های سرخرگ ها. فشار خون با استفاده از دو اندازه گیری مشخص می شود سيستوليک (اندازه گيري شده در هنگام پمپاژ قلب، هنگامي که فشار خون بالاتر است) و دياستوليک (اندازه گيري در زمان استراحت قلب در زمانی که فشار خون پايين باشد). فشار خون ابتدا با فشار خون سیستولیک و سپس فشار خون دیاستولیک (به عنوان مثال 80/120) نوشته می شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست