خانه » خواص داروهای گیاهی » نتایج جدیدترین تحقیقات راجب سنای مکی و روش اصولی مصرف آن
برگ سنا

نتایج جدیدترین تحقیقات راجب سنای مکی و روش اصولی مصرف آن

یکی از ناشناخته ترین و در عین حال پرخاصیت ترین گیاهان موجود در ایران را در این مطلب و طبق تحقیقات جدید علمی به شما معرفی می کنیم. در سرتاسر اینترنت اطلاعات بی پایه و اساس درباره این گیاه مشاهده می شود که عمدتا صحت ندارند. سنا عاری از چربی و کالری است اما منبع غنی از ویتامین B است.

اگر به دنبال یک درمان موثر گیاهی برای تمیز کردن روده ها، درمان یبوست یا این سری مشکلات هستید، احتمالا برگ سنا مشکلات شما را حل میکند! برخی افراد تابحال از این گیاه استفاده نکرده اند. این گیاه نادر است و مزایای متعددی برای سلامتی دارد. قبل از اینکه درمورد مزایای بیشمار سنا برای سلامتی، پوست و مو بگوییم ابتدا در مورد این گیاه اسرار آمیز بیشتر میدانیم.

از دست ندهید: خواص چای سبز با دارچین و بهترین روش ترکیب آنها

برگ سنا چیست؟

سنا گونه ای از گیاهان گلدار از خانواده باقسانان است. این گیاه گلهای زرد، سفید و صورتی دارد. منشاء درختچه ی آن شمال آفریقا، خاورمیانه و برخی از مناطق آسیا است. در آسیا، سنا اغلب در مناطق معتدل هند و چین یافت میشود. سنا بدلیل داشتن ترکیباتی بنام آنتراکینونی یک ملین (ضدیبوست) قوی است.

تقریبا تمام بخش های این گیاه ارزش دارویی دارند و هزاران سال بعنوان داروی گیاهی در هند استفاده میشود. برگ سنا در طب سنتی چینی بعنوان گیاه ضد یبوست استفاده میگردد ولی استفاده ی منظم آن توصیه نمیشود. سنا در قالب قرص و کپسول، چای و چای کیسه ای و همچنین عصاره ی مایع هم در دسترس است. پوسته ی بیرونی آن هم خاصیت ملین دارد ولی نسبت به برگها تاثیر و نیروی کمتری دارد؛ اما موارد استفاده از سنا چیست؟

خواص در طب سنتی

سنا دارای طبعی گرم و خشک بوده و مسهل بلغم و سودا و صفرا و اخلاط سوخته و پاک کننده مغز و جالی پوست و جهت مفاصل و بیماریهای بلغمی و سوداوی و جنون و صرع و درد سر و شقیقه و درد پهلو مفید و ضماد آن در سرکه جهت خارش و جرب و کلف و بهق و بهبودی زخم کهنه و منع ریختن مو و با حنا جهت سیاه کردن مو موثر است. یک مثقال از ساییده آن با عسل که سه روز تا یک هفته هر روز بیاشامند جهت بیماریهای مفاصل و مانند آن مجرب است. مصلحش پاک کردن از چوب و شاخ و آلودن به روغن بادام و با هلیله زرد و انیسون و بنفشه و آب میوه ها استع ال کردن و بدلش به مقدار آن تربد و نصف آن هلیله زرد و یک چهارم آن بنفشه است.

خواص  علمی ثابت شده

این گیاه فوق العاده، میتواند برای پوست واقعا مفید باشد. قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب، آلاینده های محیطی و مواد شیمیایی مضر میتواند سلامتی پوست را تحت تاثیر قرار دهد و موجب بیماری های پوستی گردد. گیاهان طبیعی یک راه موثر و ارزان برای داشتن پوستی شفاف و از بین بردن مشکلات پوستی هستند. روشهایی که سنا میتواند برای پوست مفید باشد عبارتند از:

1-درمان امراض پوستی

روغن های ضروری، رزین و تانن موجود در سنا، میتواند التهابات پوستی را تسکین دهد. از سنا در طب آیورودا به این منظور استفاده میشد. خمیر تهیه شده از پودر برگ سنا میتواند به درمان عفونتهای قارچی، زخم ها و سوختگی ها کمک کند.

2-درمان عفونت های پوستی

خواص آنتی باکتریال سنا میتواند به درمان بیماری های پوستی کمک کند. خمیر تهیه شده از پودر برگ سنا برای درمان عفونتهای پوستی مانند اکنه و التهابات مانند اگزما موثر است. استون و اتانول موجود در سنا میتواند با میکروارگانیسم های عامل آکنه مبارزه کند. بیماری های پوستی و بهترین روشهای درمان آنها در اینجا!

3-داشتن موهای قوی با سنا

سنا میتواند بصورت موضعی برای داشتن موهای نرم، براق و قوی استفاده شود. برای استفاده از آن میتوانید پودر سنا را با آب و ماست ترکیب کنید. برای تاثیر بیشتر میتوانید مواد دیگری مانند آب مرکبات، روغن های گیاهی مفید و… را هم اضافه کنید. ترکیب را روی موهایتان بگذارید و کمی صبر کنید. اجازه دهید تا خمیر به داخل پوست سر نفوذ کند، یک کیسه ی پلاستیکی روی سرتان بکشید و اجازه دهد تا خشک شود و پس از چند ساعت سر را بشویید. برای تقویت پیاز مو و رشد آن از این گیاهان استفاده کنید!

4-نرم کننده عالی مو

سنا میتواند بعنوان یک نرم کننده ی مو استفاده شود تا علاوه بر تقویت و ضخیم شدن مو، به درخشندگی موها هم کمک کند. این میتواند یک گزینه ی عالی برای به حداقل رساندن اثرات نامطلوب درمانهای شیمیایی باشد. در ابتدا ممکن است موها خشک و زبر شوند اما پس از چند روز مزایای خود را نشان خواهند داد. موهایتان خشک است یا موخوره دارید؟ این مطلب را بخوانید!

5-هایلایت کننده طبیعی مو

سنا یک گزینه ی عالی برای هایلایت کردن طبیعی موها بصورت بلوند خاکستری یا ایجاد سایه های روشنتر برای مو است. سنا برخلاف حنا که با مدت کوتاهی قرار گرفتن روی موها رنگ قرمز مانندی ایجاد میکند نیست و بیشتر سایه ی روشنتری روی موها ایجاد میکند. سنا حاوی آنتراکیتونی است که رنگ زرد روشنی به موها میدهد. اگر میخواهید موهایتان رنگ بلوند زیبا یا هایلایتهای طلایی به خود بگیرند، خمیر تهیه شده از پودر برگ سنا را برای دوره ی زیادی روی موهایتان قرار دهید.

6-جلوگیری از ریزش مو

سنا نه تنها موجب زیبایی مو میشود بلکه شرایط پوست سر را هم بهبود میبخشد و شوره سر را درمان میکند. این موجب درخشندگی موها میشود. سنا بعنوان یک گیاه دارویی همچنین از ریزش موی سر هم جلوگیری میکند. سنا نرم کنندگی زیادی برای موها بهمراه دارد. میتوانید برای نرم کنندگی و دیگر مزایا برای مو سنا را با گیاهان دارویی دیگر مانند آمله (Amla) و شیکاکی (Shikakai) مخلوط کنید. اگر ریزش مو دارید این مطلب را بخوانید!

7-استفاده از سنا برای رفع یبوست

سنا یک ملین طبیعی است که میتواند برای درمان یبوست موثر باشد. این گیاه از طرف سازمان غذا و دارو آمریکا بعنوان یک گیاه بدون نسخه برای درمان یبوست پذیرفته شده است. سنا عضلات روده ی بزرگ را تحریک میکند تا مدفوع با سرعت بیشتری حرکت کند. برگ سنا برروی دیواره ی روده تاثیر میگذارد تا انقباضاتی که موجب حرکات روده میشود را بهبود بخشد. سنا با قادر ساختن روده ی بزرگ برای جذب آب موجب نرم شدن مدفوع میشود. سنا میتواند موارد شدید یبوست راهم درمان کند. گلیکوزیدهای موجود در برگ سنا موجب حمل الکترولیت ها میشود و پس از 6 تا 12 ساعت از مصرف آن موجب حرکات روده میگردد. سنا را میتوان بعنوان داروی بدون نسخه برای افراد بزرگسال و کودکان بالای 2 سال تهیه کرد.

8-تمیز کننده روده بزرگ

سنا بدلیل اثرات ضد یبوست بعنوان داروی پاک کننده ی روده درنظر گرفته میشود. سنا در طب سنتی چینی برای تمیز کردن گرمای انباشته شده در روده ی بزرگ استفاده میشده است و از این طریق به بدن کمک میکند تا از شر غذاهای تجمع یافته در معده خلاص شود. امروزه بطور گسترده برای تمیز کردن روده ی بزرگ قبل از کولونوسکوپی و انواع دیگر جراحی های کلون استفاده میشود.

9-درمان هموروئید (بواسیر)

سنا در درمان پارگی مقعد و هموروئید موثر است چون باعث کاهش تورم و بهبودی سریع میگردد. علاوه براین از آنجایی که سنا موجب ایجاد مدفوع نرم تر میشود، موجب دفع آسان مدفوع در شرایط پاتولوژیک مانند آنال فیشر (شقاق مقعدی) میگردد. این بخاطر این واقعیت است که پس از مصرف خوراکی این گیاه، ترکیبات موجود در سنا در روده جذب میشوند و درنتیجه موجب جداسازی بخش های غیرقندی در روده ی بزرگ میگردد. این ترکیبات غیرقندی با تحریک دستگاه گوارش موجب افزایش حرکات پریستالسی روده میشوند و از این طریق حرکت مدفوع در روده را تسریع میکنند. برای درمان بواسیر این مطلب را بخوانید!

10-درمان کرم های روده ای

خاصیت ملین سنا برای درمان کرم ها در معده و روده ی بزرگ مفید است. کرم ها و باکتری های روده و معده را از این طریق پاکسازی کنید!

حتما بخوانید: 12 مشکل مهم سلامتی که از روی چشم مان می توانیم بفهمیم!

11-چای سنا برای کاهش وزن

این مزیت سنا هم بخاطر تاثیر ضدیبوست قوی آن است. چای برگ سنا بصورت خاصی برای این منظور مفید است. اول سنا موجب بهبود یبوستهای گاه به گاه میشود که اغلب بدلیل کاهش مصرف فیبر است. دوم اینکه بدلیل کالری کم این گیاه موجب افزایش مصرف مایعات میگردد. نوشیدن مایعات بیشتر موجب میشود که فرد غذای کمتری بخورد. سوم اینکه سنا موجب حذف سموم و غذاهای هضم نشده در روده ی بزرگ میشود. این پاکسازی و سم زدایی موجب جذب مواد غذایی مناسب و متابولیسم بهینه میگردد و نتیجه ی آن کاهش وزن است.

12-خاصیت آنتی باکتریال

روغن های ضروری، تانن ها و دیگر ترکیبات موجود در سنا، خاصیت آنتی باکتریال دارند. سنا میتواند از رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها، قارچ ها و انگل ها جلوگیری کند. جویدن برگ سنا میتواند موجب درمان عفونتهای دهان و لثه شود. سنا همچنین دارای خاصیت ضدالتهابی خفیف است که میتواند التهابات درونی و بیرونی را تسکین دهد.

13-درمان سوء هاضمه

سنا برای بهبود سوزش معده، تهوع، گاز معده و اختلالات گوارشی موثر است. وقتی سنا همراه با گیاهان معطری مانند هل، رازیانه، زنجبیل و نعنا همراه شود میتواند موجب کاهش تولید گاز معده شود.

احتیاط و هشدارهای استفاده از سنا

  • توصیه میشود از سنا برای مدت کوتاهی استفاده شود چون استفاده ی طولامی مدت از آن عوارض جانبی بهمراه دارد.
  • سنا میتواند موجب اسهال، کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیتی شود.
  • برخی افراد به سنا حساسیت دارند که با تغییر رنگ ادرار خود را نشان میدهد، در برخی موارد، مصرف آن باید بلافاصله متوقف شود تا به حالت نرمال بازگردد.
  • مصرف زیاد آنتراکینون ها موجب رشد کولورکتال و سرطان میشود. برخی از عوارض جانبی خفیف تر این گیاه شامل تهوع و استفراغ است.
  • استفاده ی طولانی مدت میتواند موجب افزایش خطر ضعف عضلانی، اختلال عملکرد قلبی و آسیب کبدی شود.
  • مصرف بیش از حد چای سنا برای کبد سمی است.
  • حتی استفاده های کوتاه مدت میتواند موجب عوارض جانبی دیگر مانند ناراحتی معده، اسهال و گرفتگی عضلات شکم گردد.

از دست ندهید: جدیدترین روش مصرف گیاه شاه تره، خواص آن و مضراتی که قبل از این نمیدانستید

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. موسسه ی ملی بهداشت توصیه میکند که سنا نباید بیش از دو هفته استفاده شود چون ممکن است عملکرد طبیعی کولون را مختل کند. برای افراد باردار و شیرده حتما باید زیر نظر پزشک مصرف شود.

ویدیوی خواص برگ سنا

 

,

مطالب مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست