کلومید

طرز مصرف کلومیفن در بدنسازی، عوارض جانبی و نکات مهم

یکی از رایج‌ترین داروهایی که بدنسازان برای استروئیدها مصرف می‌کنند کلومیفن است. در این مقاله می‌گوییم که کلومید چیست، چه ارتباطی به بدنسازی دارد، نحوه استفاده آن را مرور می‌کنیم و این دارو را با تاموکسیفن مقایسه می‌کنیم.

1-کلومید (کلومیفن سیترات) چیست؟

 • کلومید یک آنتی‌استروژن قوی است که خواصی مشابه تاموکسیفن (تاموکسیفن سیترات) دارد.
 • در دهه 70 میلادی کلومیفن یکی از داروهای معروف برای بارورسازی بوده‌است و امروزه نیز یکی از کاربردهای اصلی این دارو محسوب می‌شود.
 • در بدنسازی، کلومید در دوره استروئید آنابولیک توسط ورزشکار مصرف می‌شود تا از تبدیل استروئید به استروژن (هورمون جنسی زنانه) جلوگیری شود
 • همچنین برای تحریک تستوسترون پس از دوره استروئید مصرف می‌شود.

2- استفاده از کلومید در بدنسازی در دروره استروئیدها

می دانید که افزایش سطح استروژن باعث بزرگی پستان مرد و کندی جریان خون در بدن می‌شود. کندی جریان خون باعث افزایش فشار خون و همچنین افزایش فشار وارده به ماهیچه‌ها می‌شود. به همین دلیل برای حذف آن از لایه‌های داخلی بدن و خشک‌شدن بدن (اصطلاحی در بدنسازی) ورزشکاران از داروهای ادرارآور استفاده می‌کنند.

کار کلومید چیست: در هنگام دوره مصرف استروئیدها، کلومید باعث انسداد دریافت‌کننده‌های استروژن در بدن می‌شود، بنابراین به جلوگیری از رشد پستان کمک می‌کند، زیرا استروژن به رشد پستان کمک می‌کند.

حتما بخوانید: امگا 3- طرز مصرف اصولی برای چاقی، لاغری و بدنسازی و سایر ورزشها

3- فایده کلومید در بدنسازی چیست؟

برای افرادی که زیاد از استروئیدها مصرف می‌کنند، کلومید به اندازه کافی در پیش‌گیری از عوارض ناشی از استروژن موثر و کارآمد نیست. آنها باید از بازدارنده‌های معطر که مانع از ایجاد استروژن می‌شوند استفاده کنند. این مواد برای جلوگیری از رشد سینه و نیز ذخیره زیاد آب در بدن بسیار موثر هستند.

در ارتباط با حفظ مایعات در بدن: هرچند کلومید در این زمینه مداخله می‌کند، اما کارایی چندانی ندارد، زیرا سطح استروژن در خون را کاهش نمی‌دهد بلکه فقط باعث انسداد دریافت‌کننده‌های استروژن می‌شود که با حضور استروئیدهای آنابولیک تعداد این دریافت کننده‌ها افزایش می‌یابد.

مصرف کلومید در دوره مصرف استروئیدها، از عوارض جانبی ناشی از استروژن پیش‌گیری می‌کند اما در زمینه کنترل جریان خون نا کارآمد است.

4- استفاده از کلومیفن در بدنسازی پس از دوره مصرف استروئیدها و در دوره PCT

در اکثر مواقع، کلومید توسط ورزشکار پس از دوره مصرف استروئیدها و در دوره PCT استفاده می‌شود (دوره درمانی پس از مصرف استروئیدها)

برای افزایش سرعت بازیابی تولید نرمال تستوسترون که در دوره مصرف استروئیدها تقریبا تولیدش متوقف می‌شود. میزان متوقف شدن تولید تستوسترون وابسته به نوع و میزان دوز استروئید مصرفی است.

حتما بخوانید: پودر سوربیتول چیست؟ تاثیر بر کبد، بدنسازی، لاغری و نکات مهم

پس از متوقف شدن مصرف استروئید، بدن به تدریج شروع به تولید تستوسترون می‌کند، اما بازگشت به حالت عادی تولید تستوسترون می‌تواند بین چندماه تا یکسال به طول انجامد. هدف از PCT ذخیره تستوسترون تولیدشده است.

رایج‌ترین داروهای مصرفی در دوره PCT، کلومید و تاموکسیفن است. تاموکسیفن دارای خصوصیات آنتی استروژنی مشابه کلومید است. کلومید به ترشح گونادوتروپین کمک می‌کند که باعث تولید بیشتر تستوسترون می‌شود.

word image 496

5- اگر پس از دوره مصرف استروئید PCT انجام ندهید و کلوئید مصرف نکنید؟

کمترین اثر آن این است که باید به مدت زیادی اثرات پایین بودن سطح تستوسترون را تحمل کنید. باید توجه داشته باشید که با کاهش تستوسترون، سطح هورمون کورتیزول افزایش می‌یابد که باعث افزایش تشکیل چربی در بدن (چاق شدن) و کاهش تشکیل ماهیچه می‌شود.

PCT در مواقعی که بیش از 8 هفته از مصرف استروئیدها می‌گذرد توصیه می‌شود. در زمان کمتر از 8 هفته استفاده از PCT توصیه نمی‌شود.

6- کلومید چگونه به ذخیره تستوسترون کمک می‌کند؟

در مردان بین 18 تا 55 سال دوهفته مصرف کلومیفن منجر به افزایش تقریبا 2 درجه در سطح تستوسترون می‌شود، اما در برخی بیماران پس از یک ماه و دوهفته افت سطح تستوسترون مشاهده‌شد.

در مطالعه‌ای که روی 125 مرد با سطح تستوسترون و میل جنسی پایین انجام‌شد (برای سه ماه)، سطح تستوسترون تقریبا دودرجه افزایش یافت. هیچ تغییری در سطح کلسترول مشاهده‌نشد. کلومید روی تقویت قوای جنسی تاثیر بسیاری دارد.

7- عوارض جانبی کلومید

کلومید یک داروی قوی آنتی- استروژن برای ورزشکاران است و عوارض جانبی زیادی برای مردان و زنان ندارد. با این وجود، عوارض اندکی نیز وجود دارد:

 • زودرنجی
 • افسردگی
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • افزایش ناگهانی دمای بدن
 • خون‌ریزی رحم
 • احساس ناخوشایند در سینه
 • مشکلات بینایی
 • آکنه

هنگام استفاده از کلومید ممکن است دچار مشکلات بینایی بشوید. در این موارد بهتر است از مصرف آن دست بکشید تا بینایی شما بهبود یابد. همچنین احتمال کاهش چگالی استخوان ناشی از مصرف کلومیفن وجوددارد.

8- آیا کلومید باعث سرطان می‌شود؟

در مطالعات صورت گرفته هیچ ارتباطی بین مصرف کلومیفن سیترات و ایجاد سرطان حتی در بلند مدت مشاهده نشده است. برای ورزشکاران در دوره مصرف استروئیدها برای جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی توصیه می‌شود روزانه 50 میلی‌گرم کلومید مصرف کنند. اگر این مقدار فایده نداشت، می‌توان دوز آن را بالابرد.

9- در دوره مصرف استروئیدها کدام بهتراست: کلومید یا تاموکسیفن؟

بسیاری از ورزشکارن معتقدند برای جلوگیری از رشد سینه مصرف تاموکسیفن موثرتر است؛ اما دربرخی موارد تاموکسیفن حتما باید به همراه پیش‌گیرنده‎‌های معطر استفاده بشود.

حتما بخوانید: شیر سویا –مضرات، فواید، طرز مصرف برای لاغری، بدنسازی و نکات دیگر

10- نحوه مصرف کلویید در دوره PCT و پس از دوره مصرف استروئیدها

دستورالعمل زیر را انجام دهید:

 • هفته 1 و 2: 100 تا 150 میلی گرم در روز
 • هفته 3 و 4: 50 تا 100 میلی‌گرم در روز
 • هفته 5 و 6: 50 میلی‌گرم در روز

مجموع دوره مصرف کلومید 4 تا 6 هفته است. در بسیاری موارد، تاموکسیفن و گونادوتروپین کارآمد هستند. به منظور بررسی تاثیرگذاری کلومیفن سیترات در دوره PCT می‌توانید آزمایش خون انجام دهید و سطح تستوسترون را بررسی کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بدنسازیکلومیدکلومیفن

مطالب مشابه

22 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • محمد جواد
  9 آگوست 2019 9:00 ق.ظ

  سلام روزتون بخیر خواستم بدونم کسی که تا حالا از هورمون استفاده نکرده میتونه از قرص کلومید استفاده کنه چون شما تو مقالتون نوشتین سطح تستوسترون رو افزایش میده؟ منظورم اینه که به عنوان pctنباشه بلکه خودش به عنوان یه محرک ترشح تستوسترون استفاده بشه

  پاسخ
  • دوست عزیز بهتره که از تست بوستر ها استفاده کنی که به شکل طبیعی سطح تستسترون رو براتون افزایش بده تا اینکه بخوای از دارویی استفاده کنی که بیشتر جنبه درمانی داره

   پاسخ
   • احسنت ، من تریبولوس استفاده کردم

    پاسخ
   • تست بوستر هچ تاثیر در عملکرد تستسترون نداره تبلیغات دروغ و بی پایه اساسی بیش نیست

    پاسخ
   • اصلا پیشنهاد نمیکنم من بعد دوره مصرف یه استروئید ضعیف تست بوستر استفاده کردم همراه با گینز و کراتین و گلوتامین ولی اصلااااا تاثیری نداشت و هرچی زحمت کشیدم بعد پایان دوره استروئید ریزش کرد و از اولم بدتر شدم

    پاسخ
  • سلام. میخواستم بدونم ورزشکاری که یازده هفته انانتات و دیانابول رو مصرف کرده چقدر بعد از قطع دوره کلومیفن بخوره و اینکه کلومیفن به تنهایی کافیه یا لازمه داروی دیگری همراه با کلومیفن مصرف کنه؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید ببخشید من تازه 18 سالم شده من یه دوره دیانابول مصرف کردم و بعدش مربی بدنسازی بعد تموم شدن دیانابول این دارو رو نوشته میخواستم بدونم ضرر نداره

    پاسخ
   • سلام بهترین زمان مصرفش کیه؟درحین دوره استروییدی تداخلی با استرویید نداره(اکساندرلدن یا تست)
    ممنون

    پاسخ
   • سلام خسته نباشید یه لطفی در حق بنده بکنید من یه ده تا پرپیونات دارم میزنم روزی دوبار
    و قرص خوراکی وین میخورم تاموکسیفن بهتره بخورم چون مربیم گفته یک شب در میان حین دوره بخور بنظر شما درسته؟

    پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید من دو دوره تستسرون مصرف کردم که بعدش جلوگیری نکردم الان سطح تستسرون بدنم اومده پایین و رفتم زیر نظر دکتر که ایشون ۸تا امپول های سیجی فقط نوشتن که اصلا تاثیری نذاشتن رو بنده تو ازمایشمم فقط سطح تستم پایینه اگه کلومید استفاده کنم تا ۶هفته خوب میشم

  پاسخ
  • با عرض سلام خدمت دوست عزیز.
   مصرف کلومیفن باعث ترشح هورمون “گنادوتروپین” یا همون (HCG) میشه. ولی چون اثر کلومیفن زمانبر است، تو این مدت HCG تزریق میشه.
   خود داروی HCG به مدت دو روز باعث افزایش تستسرون میشه، و برای تسریع تشرح طیبعی این هورمون احتیاجه که حتما کلومیفن مصرف بشه .

   پاسخ
 • سلام من ژنیکوماستی دارم برای درمانش کلومیفن یا تاموکسیفن بهتره

  پاسخ
 • ببخشيد منظور از ( پیش‌گیرنده‎‌های معطر ) چى هست ؟

  پاسخ
 • وقن بخیر جناب دکتر. بنده قرص دیانابول و امپول سوستانن رو تازه شروع کردم بعد از یک هفته بدنم قرمز و دچار خارش پوستی شده ایا علت مصرف همین موارد هست و در ادامه برای بهبود اگر نخوام مصرف را قطع کنم چه کاری باید انجام بدم

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر من توسترون وناندرلون مصرف کردم الانم از لکومفین استفده کردم کفتم ببینم اون عظله سازی که کردم از بین نمیره که

  پاسخ
 • فقط گفتم ببینم این دارو به درد میخوره برای پاک سازی یا نه چه جوری مصرف کنم ممنون

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید، دکتر من روزی ۵ گرم به مدت ۶ هفته اکساندرلون مصرف کردم میخواستم ببینم باید کلومید رو با چه دوزی و چند روز مصرف کنم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up