کاهش درد پریود

10 روش طبیعی کاهش درد عادت ماهانه

folderزنان و کودکان
comments1 دیدگاه

درد پریودی میتواند دردناک باشد، اما راههای زیادی برای درمان آن وجود دارد. طبق گزارش کنگره زنان و متخصصان زنان و زایمان، بیش از نیمی از زنان هر ماه درگیر دردهای پریود هستند. برای از بین بردن این دردها 10 راه ایمن و موثر وجود دارد. اگر این درد برایتان غیرقابل تحمل است و با وجود استفاده از این راهکارها بهبودی حاصل نمیشود، به پزشک مراجعه کنید.

1-بهبود رژیم غذایی برای کاهش درد پریودی

تحقیقات نشان داده است که استفاده ی کمتر چربی و بیشتر از سبزیجات در رژیم غذایی ممکن است باعث کاهش درد ماهیانه شود. Aldo Palmieri، یک متخصص پوست در UCLA Health و استاد بهداشت زنان و زایمان در دانشکده پزشکی David Geffen در لس آنجلس میگوید که یک رژیم غذایی با چربی کم سطح کلی التهاب بدن را کاهش میدهد.

Dr. Palmieri میگوید رژیم غذایی گیاهی با چربی کمتر فقط به سلامت کلی بدنتان کمک نمیکند بلکه میتواند برای کاهش دردهای ماهیانه هم موثر باشد. انجمن قلب آمریکا-AHA- توصیه میکند که برای شروع، چربی های اشباع موجود در غذاهای حیوانی را کاهش دهید و بجای آن از غذاهای سالم تر مانند چربی های غیراشباع موجود در روغن زیتون استفاده کنید. همچنین اگر از لبنیات استفاده میکنید، انواع بدون چربی یا باچربی کم را انتخاب کنید. AHA پیشنهاد میکند، 25-35 درصد کالری های روزانه تان را از چربی های سالم در ماهی ها، آجیل و روغن های گیاهی دریافت کنید.

2-استفاده از مسکن ها

به گفته ی Palmieri استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن میتواند برای کاهش دردهای پریود کمک کننده باشد. ابتدا با پزشکتان مشورت کنید تا ببینید که آیا NSAID انتخاب مناسبی برای شما هست یا نه بخصوص اگر سابقه ی خونریزی یا مشکلات کلیوی دارید. هنگام مصرف به دز دارو توجه کنید تا مطمئن شوید که به میزان زیاد مصرف نکره باشید.

3-بعضی از گونه های چای گیاهی میتوانند کمک کننده باشند

Sonya Angelone متخصص تغذیه در منطقه خلیج سانفرانسیسکو می گوید بعضی از چای ها ممکن است به کاهش درد ناشی از قاعدگی کمک کنند. کارشناسان میگویند تحقیقات درمورد چای گیاهی برای کاهش درد قاعدگی کم است، اما چایی ها بصورت سنتی استفاده میشدند و میتوانند کمک کننده باشند. به دلیل اینکه بعضی از گیاهان دارویی بعنوان استروژن عمل میکنند، قبل از استفاده از آنها با پزشک مشورت کنید بخصوص برای افرادی که سابقه ی سرطان مرتبط با هورمون ها یا افرادی که استفاده از داروهای رقیق کننده ی خون میکنند.

به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور یک نمونه از چای گیاهی که میتوان برای دردهای پریود استفاده کرد تنتور هفت کول يا بداغ است. 2 قاشق چایخوری از این گیاه را در یک فنجان آب برای 15 دقیقه بجوشانید و 3 بار در روز بنوشید. قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنید.

4-استفاده از روغن ماهی و ویتامین B1 برای تسکین طبیعی

طبق تحقیقات منتشر شده در سپتامبر 2014 در مجله ی جهانی Health Science، استفاده از مکمل های روغن ماهی و ویتامین B1 یا ترکیبی از این دو برای کاهش درد پریودی کمک کننده است. تحقیقی برای 240 نوجوان با درد قاعدگی انجام شد، به آنها روغن ماهی و ویتامین B1، ویتامین B1 به تنهایی و روغن ماهی به تنهایی و یا یک دارونما داده شد. این نوجوانان روزانه 100 میلی گرم B1 و 500 میلی گرم برروز مکمل روغن ماهی دریافت میکردند.

وقتی نوجوانان درد خود را گزارش میکردند، آنهایی که روغن ماهی، ویتامین B1 یا هر دوی آنها را دریافت میکردند نسبت به گروهی که از دارونما استفاده میکردند درد کمتری داشتند و همچنین درد آنها مدت زمان کمتری طول میکشید.

5-طب سوزنی میتواند سیستم عصبی را آرام کند

Jeannie Bianchi متخصص طب سوزنی مجاز در سانفرانسیسکو می گوید: طب سوزن میتواند به کم شدن دل درد کمک کند. او میگوید ما سیستم عصبی را ریلکس میکنیم که سبب خونرسانی قویتر به اندام های داخلی میشود. طب سوزنی همچنین تاثیر ضدالتهابی هم دارد.

در ژانویه ی 2011 کارشناسان به بررسی 6 مطالعه پرداختند که در مورد تاثیر طب سوزنی بر دردهای پریودی بود. آنها طب سوزنی را در 673 زن با شرایط بدون درمان یا درمانهای متداول-مانند داروهای ضدالتهاب- مقایسه کردند. آنها دریافتند که طب سوزنی و طب فشاری میتواند درد را کاهش دهد، اما ارزیابی های بیشتری مورد نیاز است. اطلاعات جالبی راجب طب سوزنی در این مطلب وجود دارد!

6-ماساژ با انواع روغن ها برای تسکین درد

براساس مطالعه ای که در می 2012 در مجله زنان و زایمان منتشر شد، نشان داد که ماساژ با انواع روغن ها و اسانس های معطر-مانند روغن اسطوخدوس، مریم گلی و مرزنجوش- میتواند باعث بهبود درد قاعدگی شود.

محققان مطالعه ای را روی 48 زن که دارای دردهای قاعدگی و علایم دیگر بودند انجام دادند و آنها با روغن های ضروری یا عطرهای مصنوعی ماساژ داده شدند، زن ها از ترکیبی از 3 روغن اسطوخدوس، مریم گلی و مرزنگوش با نسبت 2 -1- 1 استفاده کردند.

زن ها در هر دو گروه درد کمتری گزارش کردند اما گروه روغن های ضروری عملکرد بهتری داشت. براساس گزارش زنان، محققان دریافتند که طول درد برای کسانی که با این روغن ها ماساژ داده شدند از 2.4 روز به 1.8 روز کاهش یافت. فقط اطمینان حاصل کنید که از روغن های ضروری بصورت ایمن استفاده کنید. انجمن ملی آروماتراپی پیشنهاد میکند که این روغن ها را بصورت کرم یا لوسیون یا انواع دیگر استفاده کنید تا از تحریک پوست یا دیگر مشکلات جلوگیری شود.

7-استفاده از کیسه آب گرم

Palmieri میگوید که استفاده از کیسه آب گرم میتواند کمک کننده باشد. مطالعه ی کوچکی در سال 2001 منتشر شد نشان داد که استفاده از کیسه آب گرم برای دردهای قاعدگی به اندازه ی ایبوپروفن میتواند موثر باشد. همچنین مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد نشان داد که گرما بطور چشمگیری در کاهش این درد موثر است.

8-تقویت اندورفین با ورزش کردن

اندورفین علاوه بر کاهش درد میتواند خلق و خوی شما را نیز بهبود بخشد. Palmieri میگوید داشتن ارگاسم هم اندورفین را ترشح میکند. شاید آخرین چیزی که در مواقع درد پریودی به آن فکر میکنید، ورزش باشد، اما ورزش میتواند اندورفین را تقویت کند و درد را از شما دور کند.

مطالعه ای که در سال 2015 در مجله ی Family Reproductive Health برروی 105 دانش آموز منتشر شد نشان داد که ورزش های هوازی و کششی میتواند به تسکین درد کمک کند.

9-استفاده از منیزیم در رژیم غذایی

DeJarra Sims، استادیار پزشکی طب اطفال در دانشگاه کالج دانشگاه باستیر در سن دیگو و نویسنده Your Healthiest Life می گوید رژیم غذایی منیزیم دار، به نظر میرسد برای کاهش درد قاعدگی کمک کننده باشد. بررسی دیگری در سال 2001 نشان داد که استفاده از منیزیم به کاهش درد کمک میکند.

منیزیم در بسیاری از غذاها وجود دارد همچنین بصورت مکمل نیز در دسترس است. منیزیم در کنار همه ی وظایف حیاتی که دارد، به تنظیم عملکرد سیستم عصبی و عضلانی کمک میکند. محققانی که شواهدی برای منیزیم ارزیابی کردند، منیزیم را یک درمان امیدوار کننده برای دل درد قاعدگی میدانند؛ اما آنها نمیتوانند دوز خاصی را پیشنهاد کنند چون دوزهای متفاوتی را مطالعه کرده اند. رژیم غذایی توصیه شده منیزیم برای زنان باردار روزانه 320 میلیگرم است. 30 گرم بادام خشک یا یک نصفه فنجان اسفناج آب پز، 80 میلیگرم منیزیم دارد. خواص منیزیم را به طور کامل در اینجا توضیح داده ایم!

10-قرص های ضدبارداری

براساس Cochrane review در بررسی 10 مطالعه که در اکتبر 2009 منتشر شد، نشان داده شد که قرص های ضدبارداری میتوانند به کاهش دل درد کمک کنند. کارشناسان هیچ تفاوتی بین دوزپایین یا متوسط داروهای ضدبارداری برای کاهش دل درد پیدا نکردند؛ اما داروهای ضدبارداری خوراکی علاوه بر خطر لخته شدن خون عوارض جانبی مانند لکه بینی، حساسیت پستان، حالت تهوع و کاهش میل جنسی هم دارند.

7 تاثیر استرس بر پریود خانم ها +روش حل مشکل

مطالب مشابه

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست