پریودی زنان

چه کنیم زودتر پریود شویم؟ ( بایدها و نبایدهای ثابت شده علمی)

دلایل زیادی وجود دارند که می توانند باعث شوند سیکل قاعدگی شما سریع تر رخ بدهد. اگر از پریودهای نامنظم رنج می برید احتمالا به این فکر افتاده اید که باید دست به کار شوید و کاری کنید که با تحریک دوره قاعدگی تان مشکلتان حل شود و از این ناراحتی و استرس رها شوید.

نکات ضروری

یکی از نگرانی هایی که تاخیر در پریود با خودش می آورد فکر باردار شدن است؛ بنابراین خیلی ها دلشان می خواهد زودتر پریود شوند تا این نگرانی برطرف بشود. از طرف دیگر ممکن است بخواهید برای تعطیلات به سفر بروید و پریود شدن نابهنگام و بد موقع برنامه ریزی تان را خراب کند یا اینکه فکر کنید باردار شده اید.

سیکل قاعدگی همه خانم ها توسط هورمون های خاصی تنظیم می شود. این هورمون ها تعیین می کنند که شما چه زمانی پریود شوید. اینکه بخواهید کاری کنید این چرخه زوتر به وقوع بپیوندد کار سختی است. در واقع استرس داشتن و نگران بودن درباره تاخیر زمان پریود و تلاش برای به جلو انداختن آن، خودش می تواند شروع قاعدگی را حتی بیشتر هم به تعویق بیندازد؛ بنابراین اگر دنبال راهی هستید که پریودتان را جلو بیندازید باید بگوییم که این کار تقریبا غیر ممکن است.

حتما بخوانید: علل پریودهای نامنظم در خانم ها، درمان های موثر و نکات مهم دیگر

عوامل ایجاد چرخه قاعدگی

سیکل قاعدگی از طریق یک تعادل هورمونی پیچیده تنظیم می شود. دوره قاعدگی شما از زمانی شروع می شود که هیچ تخمکی در بدنتان بارور نشده باشد و در نتیجه بارداری اتفاق نیفتاده باشد. اگر هیچ تخمک بارور شده ای در رحم لانه گزینه نکند، پوشش داخلی رحم فرو می ریزد و خونریزی دوره پریود شما شروع می شود.

در طول دوره قاعدگی، نوسانات هورمونی باعث بروز تغییرات سینه، دل درد و علائم دیگر شروع پریود می شوند. به گفته دکتر سارا مارشال متخصص زنان و زایمان، عوامل مختلفی روی هورمون های شما و در نتیجه روی زمان پریود شدنتان تاثیر می گذارند. به عنوان مثال استرس، اضافه وزن، ورزش شدید و یا کاهش وزن زیاد همگی می توانند روی زمان دوره بعدی پریودتان اثر بگذارند.

حتما بخوانید: 10 تا از جدیدترین و بهترین روشهای کاهش درد پریود که باید بدانید

چه کار کنیم که زودتر پریود شویم؟ عوامل موثر و ناموثر کدامند؟

1-قرص های پیشگیری از بارداری

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری یکی از روش های کنترل پریود و شروع آن در زمان دلخواه است. با اینکه این قرص ها جزو راه حل های طبیعی نیستند؛ اما تنها راه کنترل دقیق میزان هورمون استروژن و پروژسترون مصرف همین قرصهای پیشگیری از بارداری است.

طبق گفته پزشکان، قرص های ضد بارداری خوراکی باعث می شوند چرخه قاعدگی شما هر 28 روز یک بار رخ بدهد و به این نحو تنظیم شود. علاوه بر این مصرف این قرص ها روی زمان پریود شدن شما هم اثر می گذارند؛ مثلا ادامه مصرف قرص ها باعث به تعویق افتادن زمان پریودتان می شود. بنابراین می توانید با مصرف این قرص ها پریودتان را در روزهای مهم به تاخیر بیندازید یا اگر از کمبود آهن رنج می برید خونریزی تان را در دوره های پریود کاهش بدهید.

2-ویتامین C

برخی ها ادعا می کنند که مصرف ویتامین C می تواند روی میزان هورمون های بدن تاثیر بگذارد و به همین دلیل می توان از آن برای شروع زودتر سیکل قاعدگی استفاده کرد.

به نظر می رسد ادعاهای مربوط به تاثیر گذاری ویتامین C روی شروع پریود به خاطر تحقیقات انجام شده روی دوز بالای ویتامین C و افزایش تولید استروژن و پروژسترون است. به عنوان مثال دانشگاه مریلند گزارش می دهد که مصرف ویتامین C همزمان با مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی می تواند میزان ترشح استروژن در بدن را افزایش دهد. اطلاعات کامل راجب غذاهای سرشار از ویتامین C در اینجا

3-دارچین

برخی تحقیقات حاکی از این هستند که مصرف دارچین می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی کمک کند و مانع از به تاخیر افتادن آن شود. بر اساس یافته های ژورنال علمی سم شناسی و فارماکولوژی محیط زیست، دارچین هم خاصیت استروژنی دارد و هم خاصیت ضد باکتریایی. تحقیقات منتشر شده در مجله آمریکایی زنان و زایمان نیز نشان می دهد مصرف مکمل های دارچین در افزایش چرخه های منظم قاعدگی موثر است.

4-جعفری

این احتمال وجود دارد که مصرف سبزی جعفری بتواند مانع از به تاخیر افتادن پریود شود. براساس تحقیقات وب سایت Drugs.com، جعفری منبع غنی و مهمی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است. گزارشات نشان می دهند که مقادیر زیاد جعفری خاصیت قاعدگی آوری دارد و می تواند به تحریک سیکل قاعدگی کمک کند. با این حال هنوز هیچ نوع کارآزمایی بالینی درباره مقدار مصرف لازم برای داشتن هرگونه اثر درمانی انجام نگرفته است.

5-میوه درخت عرعر

یکی دیگر از گیاهانی که ممکن است باعث تحریک چرخه قاعدگی شود میوه درخت عرعر یا اسانس درخت عرعر است. از آنجایی که میوه درخت عرعر باعث سقط جنین می شود، در صورت بارداری از مصرف آن باید خودداری شود.

حتما بخوانید: معرفی 7 گیاه قاعده آور قوی که فوق العاده موثر هستند (کاملا طبیعی)

6-کوهوش سیاه

در حال حاضر از کوهوش سیاه بیشتر برای درمان علائم یائسگی مثل گرگرفتگی و تعریق شبانه و همینطور خشکی واژن استفاده می شود و دلیل آن هم این است که به نظر می رسد ریشه گیاه کوهوش سیاه اثراث مشابهی با هورمون زنانه استروژن دارد. این گیاه در عطاری ها یافت می شود.

7-پدهای گرمایشی

خیلی ها عقیده دارند که استفاده از پد یا کیسه آب گرم روی لگن و شکم باعث شروع زودتر سیکل قاعدگی می شود؛ اما هنوز تحقیق علمی معتبری که از این نظریه حمایت کند وجود ندارد. البته قرار دادن پدهای گرمایشی روی لگن ضرری برایتان ندارد و آسیبی به شما نمی رساند. این کار حتی می تواند دردها و ناراحتی های شروع پریود را هم کاهش بدهد.

دکتر مایکل زینگر متخصص غدد درون ریز و ناباروری می گوید که پدهای گرمایشی درد و گرفتگی دوران قاعدگی را کاهش می دهند. گرمای ناشی از این پدها باعث شل شدن عضلات رحم می شود و از این طریق از گرفتگی لگن جلوگیری می کند.

حتما بخوانید: 4 تا از بهترین و جدیدترین راههای جلوگیری از بارداری (بهترین زمان)

علاوه بر قرار دادن پدهای گرمازا روی لگن، جریان خون را در رحم افزایش می دهد. ولی با همه اینها هیچ مدرکی وجود ندارد که پدهای گرمایشی یا حمام آب گرم بتواند زمان پریود شدن شما را جلوتر بیندازد.

8-زردچوبه

تحقیقات انجام شده روی ماده اصلی زردچوبه یعنی کورکومین نشان داده اند که این ماده دارای برخی اثرات استروژنی است. با این وجود قبل از اینکه از زردچوبه به عنوان عاملی برای جلو آوردن زمان پریودتان استفاده کنید باید با واقعیت های مربوط به آن آشنا شوید.

طبق گزارشات مجله سرطان سینه، اثر استروژنی کورکومین خفیف است. این موضوع به معنی اینست که مصرف زردچوبه اثری روی تسریع زمان پریود شما ندارد. تحقیقات نشان می دهند که قرنهاست از زردچوبه به عنوان یک داروی سنتی برای تنظیم سیکل قاعدگی استفاده می شود؛ اما هیچ مطالعه و تحقیق علمی وجود ندارد که نشان بدهد مصرف زردچوبه دوره قاعدگی شما را جلو می اندازد.

برای تنظیم سیکل قاعدگی تان با استرس مقابله کنید

یکی از راه های طبیعی برای کمک به جلوتر افتادن سیکل قاعدگی کاهش استرس است. البته این راه حل فقط زمانی تاثیر دارد که استرس و اضطراب زمان پریود شما را به تعویق انداخته باشد یا باعث شده باشد چند ماه پریود نشوید.

تحقیقات نشان می دهند که استرس و فشارهای روحی و روانی باعث بی نظمی در قاعدگی می شوند. محققان دریافته اند که دوره های نامنظم پریود، تاخیر در پریود شدن و یا حتی عدم پریود شدن همگی ناشی از استرس بیش از حد هستند.

حتما بخوانید: 14 نکته بسیار مهم درباره روش درمان عفونت رحم که باید بدانید

اگر فکر می کنید استرس و اضطراب باعث نامنظم شدن پریودتان شده است می توانید از داروهای طبیعی ضد استرس را امتحان امتحان کنید. به عنوان مثال خیلی از روغن های گیاهی خاصیت ضد اضطراب دارند.

هشدار درباره تلاش برای جلو انداختن زمان پریود

هیچ مدرک علمی قوی و معتبری وجود ندارد که نشان بدهد استفاده از داروهای طبیعی یا گیاهان دارویی می تواند باعث جلو افتادن دوره بعدی پریود شما شود. علاوه بر این حتما باید این نکته را هم به خاطر داشته باشید که مصرف برخی گیاهان دارویی باعث سقط جنین می شود. به عنوان مثال جعفری، درخت عرعر و کوهوش سیاه اثر سقط جنینی دارند و در صورتی که در مقادیر زیاد مصرف شوند باعث مرگ جنین می شوند.

دلایل پریود نامنظم

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

یکی از دلایلی که باعث نامنظمی و به تعویق افتادن پریود می شود سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. به گفته دکتر ریچارد لوسییدی عضو گروه زنان و زایمان دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا، این سندروم نوعی اختلال هورمونی است که در آن هورمون های مردانه در بدن خانم ها بیش از حد تولید می شوند. این مساله باعث می شود فولیکول های زیادی در تخمدان ها رشد کنند و ناهنجاری های قاعدگی ایجاد شود. روشهای درمان در اینجا

نوسانات هورمونی

گاهی اوقات نوسانات هورمونی باعث به تاخیر افتادن زمان پریود می شوند. همان طور که قبلا هم گفتیم، زمان پریود شما به عوامل هورمونی مختلف بدنتان بستگی دارد. به گفته دکتر جانسون، عدم تعادل میزان استروژن و پروژسترون در بدن باعث به تاخیر افتادن سیکل قاعدگی می شود. علاوه بر این استرس هم می تواند باعث بر هم خوردن تعادل هورمون های شما شود و به این ترتیب زمان پریودتان را به تعویق بیندازد. روش تنظیم هورمون های زنانه با چند روش ساده در اینجا

مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید نیز یکی دیگر از دلایل نامنظمی پریود است. طبق اعلام مجله انجمن پزشکی کانادا، اکثر مواقع بی نظمی های قاعدگی به خاطر اختلال عملکرد تیروئید اتفاق می افتند. معمولا پزشکان قبل از تعیین روش درمانی مناسب برای درمان بی نظمی و اختلالات قاعدگی از شما می خواهند که آزمایش خون بدهید تا میزان هورمون تیروئیدتان ارزیابی شود.

داشتن پریودهای دیررس فقط یکی از علائم بیماری تیروئید است. از جمله علائم دیگر مشکلات عملکرد تیروئید می توان به تغییرات غیر طبیعی وزن، ریزش مو، تغییرات خلقی و تپش قلب اشاره کرد. برخی از راه های طبیعی برای مراقبت از سلامت تیروئید شامل دریافت کافی ویتامین ها و مواد معدنی، قطع مصرف غذاهای فرآوری شده و مصرف پروبیوتیک است.

ورزش بیش از حد

تمرینات بدنی شدید هم می تواند باعث نامنظم شدن دوره های پریود شود. دکتر ویلیام بلد در این خصوص اظهار می کند که افزایش میزان ورزش باعث به تاخیر افتادن سیکل قاعدگی می شود و این مساله بین ورزشکاران استقامتی رایج است.

با این حال تحقیقات منتشر شده در مجله انگلیسی General Practice نشان می دهد که ورزش کردن با شدت متوسط در کاهش علائم اختلالات قاعدگی مفید است. از طرف دیگر مشخص شده است که ورزش منظم می تواند به کاهش درد و گرفتگی زمان پریود و بهبود کیفیت زندگی خانم ها در این دوران کمک کند.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
پریودیزنان

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up