سنبل الطیب

طبع گیاه سنبل الطیب چیست؟ چه تاثیری بر فشار خون دارد؟

ریشه سنبل الطیب، دارای مزایای باور نکردنی شامل بهبود خواب، کاهش اضطراب، بهبود استرس، کنترل بیش فعالی، کاهش علائم یائسگی، بهبود ضربان قلب، درمان سندرم پای بیقرار، موثر در درمان سرطان، بهبود OCD، جلوگیری از سرگیجه و مفید در درمان اعتیاد به مواد مخدر و الکل است. بهترین روش مصرف آن، ترکیب با گل گاوزبان و مصرف به صورت چای یا دمنوش است. فقط باید 2 تا 3 گرم از ریشه های سنبل الطیب خشک و 4-5 گرم گل گاو زبان را در یک فنجان آب گرم خیس کنید و روزانه دو فنجان در صبح و عصر مصرف کنید. بیش از چهار هفته از آن مصرف نکنید! بدون گل گاو زبان هم می توانید این گیاه را مصرف کنید.

کاربرد در طب سنتی

سنبل رومی طبیعتی گرم و خشک دارد. گشاینده سده دماغی و معده و کبد، مقوی دماغ و دهانه معده و کبد سرد و گرم کننده آنها، خشک کننده رطوبات و ضولات دماغی و زبان و قفسه سینه و معده، مانع ریزش مواد به معده و امعاء و دا ع گزیدن آنها، ش ننده سناریزه، مدر ادرار و حیض است. جهت خوشبویی دهان، سرفه رطوبی، تنای نفس، درد سینه و خفقان، تحلیل نفخ و بادها مفید است. استعمال آن بر بدن قطع کننده عرق و باعث خوشبویی بدن می گردد.

سنبل الطیب چیست؟

اگر تا به حال اضطراب و یا الگوی خواب پراکنده داشته اید، پس حتما بسیاری از داروهای تجویزی و همچنین داروهای OTC را امتحان کرده اید. هیچ شکی نیست که داروهای آلوپاتیک می توانند برای سلامتی شگفتی هایی ایجاد کنند، اما در کنار بسیاری از اثرات مفید، برخی عوارض جانبی هم دارند. ساده ترین روش بدون استرس برای درمان هر گونه بیماری در ابتدا استفاده از داروهای هومئوپاتیک است.

سنبل الطیب گیاهی دوساله، با ارتفاع 1.5 متر و گل های صورتی، سفید و بنفش است که دارای مزایای سلامتی فراوان است. نام این گیاه به معنای سالم بودن است.

مردم از ریشه های سنبل الطیب برای درمان تعداد زیادی از بیماری های استفاده می کردند. به عنوان مثال از آن برای بیماری هایی مانند صرع، اختلال خواب، اضطراب، سردرد، آسم، میگرن، درد مفاصل، یائسگی و درمان گرگرفتگی استفاده می کردند.

word image 249

حتی قبل از آن در قرن هجدهم برای آرامش اعصاب استفاده می شد. ایرانی ها و چینی ها همچنین گزارش کرده اند که طب سنتی از آن برای ضدعفونی زخم ها استفاده کرده است.

1- بهبود خواب

ناتوانی در خوابیدن معمولا به عنوان بی خوابی شناخته می شود. در این وضعیت احساس می کنید که در جهنم هستید و اصلا نمی توانید بخوابید. این حالت عمیقا بر عملکرد یک فرد تأثیر می گذارد و در نهایت باعث اختلال در زندگی حرفه ای و شخصی اش می شود. مصرف تنها 300 تا 600 میلی گرم از ریشه سنبل الطیب قبل از رفتن به رختخواب کمک زیادی می کند و الگوی خواب را در مسیر صحیح قرار می دهد. آن را به عنوان چای مصرف کنید، بنابراین فقط باید 2 تا 3 گرم از ریشه های سنبل الطیب خشک را در یک فنجان آب گرم خیس کنید. بیش از چهار هفته از آن مصرف نکنید!

از آنجا که ریشه سنبل الطیب حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان ها، ایزووالریک و والریک اسید است، ثابت شده است که می توانید بی خوابی خود را با کمک چای ساخته شده از ریشه آن درمان کنید. بهترین روشهای درمان بیخوابی در اینجا نیز توضیح داده شدند!

2- کاهش اضطراب

اضطراب می تواند منجر به استرس شود که به نوبه خود می تواند منجر به حملات هراس و بسیاری از عوارض روحی دیگر شود. اضطراب همچنین می تواند منجر به محرومیت از خواب و بی قراری شود. اساسا به همین دلیل است که افراد به آرامبخش های قوی و شل کننده های عضلانی مانند Xanax و غیره تکیه می کنند. با این حال، برای رهایی از عوارض طولانی مدت قرص های خواب آور و آرامبخش ها، چرا یک جایگزین گیاهی انتخاب نمی کنید. ریشه سنبل الطیب به آرام کردن اعصاب و استراحت و آرامش ​​کمک می کند.
ترکیبات روان گردان موجود در ریشه سنبل ‌الطیب باعث کمک به رفع تشویش و نگرانی می شوند. ببینید اضطراب و استرس چه بلایی سر بدنتان می آورد!

3- بهبود استرس

استرس فرد را تمام شب بیدار نگه می دارد، بنابراین به وضعیت و موارد زیادی فکر می کند که به نوبه خود منجر به حالت بدبینانه و تضعیف ایمنی می‌ شود. همچنین شروع به خوردن مقدار زیادی مواد غذایی ناخواسته می کند که به عنوان یک واکنش مستقیم به استرس شناخته می شود. برای ریشه کن کردن استرس و اثرات مخرب آن، از ریشه های سنبل الطیب استفاده کنید.

استرس نه تنها توسط گیاهان دارویی بهبود می یابد، بلکه پزشکان و دانشمندان نیز این را اثبات کرده اند که سنبل الطیب به خاطر اثرات آرامبخش خود، از میزان استرس می کاهد. بهترین روشهای درمان استرس در اینجا نیز توضیح داده شدند!

word image 250

4- مفید برای کنترل بیش فعالی و ADHD

اختلال بیش فعالی کمبود توجه که معمولا به عنوان ADHD شناخته می شود، در کودکان شایع است. برای درمان کودکان مبتلا به ADHD، بسیاری از پزشکان داروهای قوی را تجویز می کنند که در بلند مدت می توانند پیامدهای ناتوان کننده ای داشته باشند؛ بنابراین، هنگامی که نوبت به کودکان می رسد، ابتدا باید به ایمنی آن ها توجه کنیم؛ بنابراین به لطف این شگفتی طبیعت، می توانید با استفاده از ریشه سنبل الطیب به کودک مبتلا به ADHD کمک کنید. بهترین نکته در مورد سنبل الطیب این است که ذهن و بدن را آرام می کند که به طور خودکار تمرکز و توجه کودک را افزایش می دهد.
این گیاه دارای توانایی تحریک یک ماده شیمیایی خاص در مغز انسان است که تحت عنوان GABA شناخته می شود. بهترین روشهای درمان بیش فعالی در اینجا نیز توضیح داده شدند!

5- کاهش علائم یائسگی

یائسگی در زنان بالای 40 ساله معمول است. با این حال، اگر از یائسگی زودرس رنج می برید، قبل از این که علائم بدتر شود، باید آن را درمان کنید. به عنوان یک درمان گیاهی، متخصصان پزشکی از ریشه های سنبل الطیب استفاده می کنند تا نشانه های مراحل اولیه یائسگی را کاهش دهند. روغن های فرار موجود در ریشه های این گیاه باعث کاهش علائم یائسگی می شوند که برای زنان مبتلا به گرگرفتگی مفید است. بهترین روشهای مدیریت یائسگی در اینجا نیز توضیح داده شدند!

6- بهبود ضربان قلب

اگر فشار خون بالا یا فشار خون پایین دارید، ریشه ی سنبل الطیب باعث افزایش انعطاف پذیری رگ های خونی، گسترش آن ها و از همه مهم تر باعث بهبود جریان خون و تقویت ماهیچه قلب می شود. ریشه های سنبل الطیب به دلیل ماهیت آرامبخش خود، به بهبود ضربان قلب کمک می کنند. بهترین روشهای تقویت قلب در اینجا نیز توضیح داده شدند!

7- درمان برای سندرم پای بیقرار

ریشه های سنبل الطیب برای سندرم پای بیقرار فوق العاده مفید بوده و این نوع سندرم را کاهش می دهند. بسیاری از افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار تجربه خود را با تایید اینکه ریشه های سنبل الطیب می توانند RLS را درمان کنند، به اشتراک گذاشته اند. باید گفت که دانشمندان هنوز هم نمی دانند که کدام ترکیب ریشه سنبل الطیب به درمان RLS کمک می کند. بهترین روشهای درمان بیخوابی در اینجا نیز توضیح داده شدند!

8- موثر برای درمان سرطان

مشاهده شده که درمان سرطان میزان خستگی را افزایش می دهد. با گذشت زمان از روند درمان سرطان، بیماران می توانند از ریشه های سنبل الطیب استفاده کنند تا خستگی را به دلیل ماهیت آرامبخش آن کاهش دهند. بهترین روشهای درمان و پیشگیری از انواع سرطان در اینجا نیز توضیح داده شدند!

9- بهبود OCD

اختلال وسواسی اجباری که معمولا به عنوان OCD شناخته می شود یک بیماری روحی است که محدود به سن نیست. این اتفاق زمانی می افتد که یک فرد درگیر هرگونه فعالیت های وسواسی می شود. در اینجا سنبل الطیب به فرد کمک می کند تا با نادیده گرفتن افکار ناخواسته، اجبار و وسواس ‌های رفتاری عمل کند. تنها دو یا سه هفته استفاده از ریشه های سنبل الطیب با طبیعت مونوترپن، به بهبود OCD کمک می کند. بهترین روشهای درمان ocd در اینجا نیز توضیح داده شدند!

10- جلوگیری از سرگیجه

سرگیجه شایع ترین بیماری در حال حاضر است. علت آن ناشی از میگرن، مصرف زیاد داروها و اغلبا به علت مصرف الکل است. ریشه های سنبل الطیب، اگر به عنوان مکمل مصرف شوند، سرگیجه را درمان می کنند. پس از درمان سرگیجه، ریشه های سنبل الطیب ممکن است به بهبود حافظه کمک کنند. بهترین روشهای درمان سرگیجه در اینجا نیز توضیح داده شدند!

11- کمک به معتادان مواد مخدر

اگر کسی در معرض اعتیاد به مواد مخدر یا الکل قرار بگیرد، آن شخص می تواند با کمک مکمل های ساخته شده از ریشه های سنبل الطیب درمان شود. با این حال، تنها تکیه بر ریشه های این گیاه تنها جوابگو نیست؛ معتاد باید برای مشاوره از پزشک کمک بگیرد. بهترین روشهای ترک مواد مخدر در اینجا نیز توضیح داده شدند!

12- برای کاهش فشار خون

با توجه به این که سنبل الطیب اثرات آرامبخش بر روی بدن و ذهن دارد، جای تعجب است که بدانید به کاهش فشار خون نیز کمک کند. کاهش فشار خون می تواند تاثیر مثبتی بر قلب داشته باشد. با توجه به تحقیقات، همان خواص مشابهی که سنبل الطیب را برای خواب و آرامش موثر می کند، به بدن کمک می کند تا فشار خون سالم را تنظیم و حفظ کند.

13- برای گرفتگی های قاعدگی

با توجه به توانایی های طبیعی و آرامبخش، ریشه سنبل الطیب انتخاب خوبی برای از بین بردن گرفتگی و درد در هنگام قاعدگی در زنان است؛ بنابراین می توانید از سنبل الطیب برای کاهش شدت درد و گرفتگی ها که یک مسئله بسیار رایج برای بسیاری از زنان در طول دوره ماهانه است، استفاده کنید.

سنبل الطیب به علت اثرات ضد اسپاسم و طبیعی خود، می تواند به آرام کردن ماهیچه ها و سرکوب کردن گرفتگی ها کمک کند. همچنین به کاهش عوارض جانبی در سایر قسمت های بدن که می توانند منجر به انقباضات بسیار شدید رحم و ایجاد درد در بسیاری از زنان در طی قاعدگی شوند، کمک می کند. یک تحقیق در ایران نشان داد که ریشه سنبل الطیب در مقایسه با گروهی که دارونما مصرف می کردند، تاثیر معنی داری روی گرفتگی های قاعدگی دارد.

عوارض جانبی ریشه های سنبل الطیب

اگر چه تمام عوارض جانبی شناخته شده نیست، منتها استفاده از سنبل الطیب برای بزرگسالان سالم در دوزهای توصیه شده برای مدت کوتاه (4 تا 8 هفته) ایمن است.  والپوتریات یک جزء از سنبل الطیب است (ممکن است در ترکیبات تجاری وجود نداشته باشد) که برای سلول ها سمی است، اما سرطان زا نیست. عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • خارش
 • حالت تهوع
 • ناراحتی معده
 • خشکی دهان
 • مشکلات فکر کردن
 • رویاهای عجیب و غریب
 • تپش قلب
 • احساس هیجان و یا اضطراب، به خصوص در دوزهای بالا
 • سمیت کبدی (هپاتوتوکسیسیتی) با مصرف طولانی مدت در دوزهای بالا
 • اعتیاد گاهی اوقات با اثرات کناره گیری از قطع ناگهانی گزارش می شود

ویدیوی خواص دارویی سنبل الطیب

 

دانلود ویدیو 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
درمان فشار خونسنبل الطیب

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up