گیاه بومادران

خواص عرق بومادران و طرز تهیه و مصرف آن برای گرفتن بهترین نتیجه+ فیلم

در سرتاسر اینترنت مطالبی راجب عرق بومادران و نحوه و میزان مصرف آن می خوانید که عمدتا فقط نظر شخصی نویسندگان هستند. در این مطلب ما به کمک معتبرترین مجلات پزشکی دنیا، حاصل جدیدترین تحقیقات درباره خواص عرق بومادران و نحوه و میزان مصرف آن را به شما معرفی می کنیم.

معرفی گیاه

عرق بومادران علاوه بر فوایدی که برای سلامتی دارد، جهت درمان آلرژی و تسکین استرس هم استفاده میشود. این گیاه بدلیل بوی فوق العاده شیرین آن و رنگ سبز مایل به زردش شناخته میشود. رنگ بینظیر آن در کمتر عرقیجات گیاهی دیده میشود. این گیاه داستان زیبایی پشت نام خود دارد. نام علمی بومادران chillea millefolium است. اولین کلمه ی آن Achillea است بدلیل اینکه Achilles جنگجوی بزرگ یونان، از این گیاه در طول جنگ برای درمان زخمهای جنگی سربازان استفاده میکرد. عرق بومادران برای درمان زخم ها بسیار مفید است.

حتما بخوانید: جدیدترین خواص کاسنی و عرق آن، نحوه مصرف صحیح و عوارض احتمالی کدامند؟

منشا

عرق بومادران از تقطیر بخارات گلها و گاهی اوقات دیگر قسمتهای این گیاه حاصل میشود. بومادران گلهای زیبایی دارد که از چندین رنگ مانند صورتی و سفید تشکیل شده است. از بومادران علاوه بر درمان زخم ها، برای بسیاری از اهداف دارویی دیگر استفاده میشود. بومادران در اروپا برای عطروطعم دادن به نوشیدنی ها استفاده میشده است. بومادران موجب تسکین درد، التهاب و کاهش بیخوابی میشود. تولید عرق بومادران استانداردهای ثابتی ندارد. از گونه های مختلف بومادران برای تولید عرق این گیاه استفاده میشود.

word image 256

بومادران را میتوان با موارد زیر ترکیب کرد:

عرق بومادران را میتوان با عرق والرین برای کاهش استرس ترکیب کرد. همچنین در قسمت فواید عرق بومادران برای سلامتی، به ترکیبات مفید دیگر نیز اشاره شده است.

خواص

 1. مرطوب کننده: عرق بومادران یکی از بهترین مرطوب کننده های طبیعی است. این موجب بهتر شدن پوست میشود.
 2. آنتی اکسیدان: بومادران ظرفیت آنتی اکسیدانی قوی دارد.
 3. بهبود جای زخم: بومادران در بهبود جراحات به بدن کمک میکند.
 4. ضدالتهاب: این یک عرق گیاهی قوی برای کاهش التهاب است.
 5. ضداحتقان: بومادران موجب تسکین احتقان در قفسه ی سینه میشود.
 6. ضدعفونی کننده: بومادران از عفونت زخم ها جلوگیری میکند.
 7. عرق آوری: بومادران موجب ترویج عرق کردن میشود.
 8. پایین آورنده ی فشارخون: عرق بومادران فشارخون را تا حدودی پایین می آورد.
 9. توقف خونریزی: جریان خونریزی را متوقف میکند.
 10. خلط آور (Expectorant): بومادران موجب خروج خلط میشود.
 11. ضدروماتیسم: عرق بومادران در ترکیبات برای کاهش درد آرتروز در مفاصل بکار میرود.
 12. ضدمیکروبی: بومادران بسیاری از گونه های پاتوژن، باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها را از بین میبرد.
 13. آرامش بخش: بومادران موجب کم شدن احساس اضطراب میشود.
 14. تب بر: پایین آورنده ی تب است.
 15. قاعدگی: بومادران موجب تسکین گرفتگی های قاعدگی و دیگر مسائل مربوط به آن میشود.

رنگ و عطر

عرق بومادران یک رنگ آبی پررنگ دارد و بنظر تیره میرسد اما پس از رقیق شدن، رنگ آبی خود را نشان میدهد. این رنگ آبی بخاطر ترکیب کامازولین (chamazulene) موجود در آن است. عطرآن ترکیبی از بوهای مختلف است.

word image 257

فواید عرق بومادران برای سلامتی

1-توقف خونریزی

عرق بومادران را میتوان برای جلوگیری از خونریزی جراحات استفاده نمود. بااینحال استفاده ی مستقیم هرنوع عرق گیاهی میتواند خطرناک باشد. میتوان عرق بومادران را در آب رقیق کرد و سپس برای شست و شوی زخم از آن استفاده نمود. این را میتوان حتی پس از توقف خونریزی هم مورد استفاده قرار داد. عرق بومادران موجب بهبود زخم ها و همچنین بهبودی بریدگی ها، خراش ها و جراحات میتواند استفاده شود اما نه برای جراحات عمیق با خونریزی زیاد.

2-درمان خانگی واریس

عرق بومادران یک درمان خوب برای رگهای واریسی است. عرق بومادران را با یک روغن پایه مانند روغن زیتون مخلوط کنید. 5 قطره عرق بومادران را به حدود 5 میلی لیتر روغن پایه اضافه نمایید. این ترکیب را در منطقه ی آسیب دیده با زخم های واریسی ماساژ دهید. این موجب بهبودی ظاهر رگها و تقویت پوست میشود.

3-هموروئید

چند قطره عرق بومادران را در یک کمپرس گیاهی یا پماد بریزید، ترجیحا از گیاهان ضدالتهابی مانند هماور طبی و دم اسبی ساخته شده باشد. این پماد هموروئید داخلی و خارجی را تسکین میدهد. هموروئید را به این طریق درمان کنید!

4-تسکین درد آرتروز

عرق بومادران برای تسکین درد مفاصل مفید است. 5 تا 8 قطره عرق بومادران را در 2 قاشق غذاخوری روغن پایه مانند کرچک مخلوط نمایید. این ترکیب روغن را گرم کنید و روزی 2 بار مفاصل دردناک را با آن ماساژ دهید. این به آرامی شروع به کاهش التهاب میکند و در عرض چند هفته کاهش قابل توجهی در درد آرتروز بوجود می آید. میتوانید آن را با عرقیجات دیگری که بشدت ضدالتهاب و ضد درد هستند مانند عرق کوپابا، عرق نعنا، عرق کندر و عرق شوید ترکیب کنید.

5-احتقان قفسه سینه

عرق بومادران بعنوان ترکیبی برای تسکین احقان قفسه ی سینه استفاده میشود. از بومادران برای کاهش احتقان در قفسه ی سینه و خارج کردن خلط از آن استفاده میشود. به آسانی میتوانید 5 قطره از هر عرق گیاهی شامل اکالیپتوس، آویشن، بومادران و نعنا را با روغن پایه ی زیتون مخلوط کنید. این ترکیب را روی قفسه ی سینه، گلو و پشت ماساژ دهید. رایحه ی آن گرفتگی بینی را هم کاهش میدهد. عرق اکالیپتوس سینوزیت را کاهش میدهد. این روغن برای سرماخوردگی های معمول، آنفولانزا، سرفه و دیگر بیماری های تنفسی مانند پنومونی و برونشیت مفید است. این بعنوان یک ترکیب ضدالتهاب قوی برای پلوریت (التهاب و تحریک پردهٔ جَنب) مفید است.

6-اضطراب و خواب

عرق بومادران موجب آرامش حمله ی اضطرابی میشود. ترکیب آن با دیگر عرقیجات کاهش دهنده ی اضطراب، این توانایی را تقویت میکند. عرقیجات اسطوخدوس، بومادران، گل همیشه بهار و بابونه ی آلمانی را اضافه نمایید. 10 قطره از هرکدام به وان گرم حمام اضافه کنید. بگذارید تا جاییکه دوست دارید آب گرم شود و سپس عرق های گیاهی گفته شده را اضافه کنید. حرارت کمی بیشتر آب موجب آزاد شدن عطر بیشتر این عرقیجات گیاهی میشود. وقتی آب ولرم شد در آن حمام کنید. این موجب تسکین اضطراب و همچنین کاهش بیخوابی میشود. این یک روش عالی برای پایین آوردن استرس و بهبود کیفیت خواب با استفاده از عرقیجات گیاهی است.

7-تسکین دندان درد

عرق بومادران یک ضد درد خوب است. این وقتی روی دندان قرار میگیرد مانند یک سرکننده ی ملایم عمل میکند؛ بنابراین برای تسکین دندان درد مورد استفاده قرار میگیرد. 3 تا 4 قطره عرق بومادران را روی یک پنبه بریزید. این توپ پنبه ای را درست در پایین دندان و در محل درد قرار دهید. این مانند یک سرکننده عمل میکند و بنابراین موجب تسکین درد میشود؛ و همچنین مانند میخک برای درمان دندان درد بسیار محبوب است.

8-مشکلات گوارشی

عرق بومادران تسکین قابل توجهی برای ناراحتی معده است. این موجب تسکین سوء هاضمه، آروغ زدن و نفخ شکم میشود. برای بهره مندی از این فواید، عرق بومادران را برروی شکم ماساژ میدهند. 8 تا 10 قطره روغن بومادران را با 10 میلی لیتر روغن پایه مانند روغن زیتون مخلوط کنید. این ترکیب را به آرامی گرم کنید و روی کل شکم ماساژ دهید. این بعنوان یک داروی ضد نفخ عمل میکند و به خروج گاز روده کمک میکند. در نهایت درد، نفخ و اختلالات شکمی ناشی از گاز معده را از بین میبرد.

9-تسکین تب

عرق بومادران برروی بدن قرار داده میشود تا تب را کاهش دهد. این یک گیاه عرق آور است که موجب بهبود عرق کردن و در نتیجه خنک شدن بدن میشود. حمام کردن با رایحه ی عرق بومادران موجب تعریق و پایین آمدن تب میشود. درصورت دیده شدن علایم کم آبی بدن و بیحالی، از نوشیدنی های حاوی الکترولیت استفاده کنید.

10-عرق بومادران برای پوست

عرق بومادران برای پوستهای چرب استفاده میشود. این یک مرطوب کننده است و موجب خارج شدن روغن ضافی از پوست میشود. بومادران منافذ بزرگ پوست را میبندد پس آنها نمیتوانند مقدار زیادی چربی که از غددچربی ترشح میشود را خارج کنند. به این ترتیب بومادران برای آکنه هم مفید است. عرق بومادران را میتوان برروی پوست تمیز قرار داد، اما مهم است که قبل از انجام اینکارابتدا در قسمت کوچکی از پوست آن را امتحان کنید تا ببینید که آیا موجب واکنش نامطلوب (آلرژی) میشود یا خیر.

11-عرق بومادران برای مو

عرق بومادران را میتوان برای ترویج رشد مو، در محصولات مراقبت از مو بکار برد. این همچنین برای درمان موهای چرب و مشکلات پوست سر بکار میرود. 3 تا 4 قطره عرق بومادران را در شامپویی که همیشه استفاده میکنید بریزید و آن را روی پوست سر بگذارید. یا بجای آن میتوانید 15 قطره عرق بومادران را به حدود 2 لیوان آب اضافه کنید و با آن موهایتان را بشورید. پس از شسته شدن، موها را باز هم با آب تنها بشورید تا عرق بومادران از موها شسته شود. این روش میتواند به رشد سریعتر موها هم کمک کند.

12-قاعدگی نامنظم

عرق بومادران مشکلات ناشی از قاعدگی را رفع میکند. 15 تا 20 قطره عرق بومادران را به وان حمام اضافه کنید. بمدت 15 دقیقه در آب گرم بمانید. اینکار موجب ترویج قاعدگی منظم میشود و همچنین به از بین رفتن عفونتهای مجاری ادراری کمک میکند.

13-آروماتراپی

عرق بومادران دائما برای درمانهای آروماتراپی مورد استفاده قرار میگیرد. عطر آن اثرات زیادی دارد که میتواند به این صورت استفاده شود: 4 تا 5 قطره از عرق بومادران را به دستگاه بخور اضافه کنید. اجازه دهید تا بوی آن در تمام اتاق پخش شود. حدود 10 دقیقه در اتاق بمانید.

موارد استفاده

روغن بومادران در بسیاری از لوازم آرایشی بکار میرود. این در محصولات مراقبت از مو استفاده میشود. همچنین از این روغن در پمادها برای تسکین دردهای مفصلی آرتروز استفاده میشود. از دیگر استفاده های آن کاربرد در عطرها میباشد.

عوارض جانبی، مقدار مجاز برای مصرف و مسمومیت

بطورکلی قرار دادن عرق بومادران برروی پوست بزرگسالان بیخطر است اما بااینجال غلظت زیاد این ماده میتواند به پوست برخی افراد صدمه بزند؛ بنابراین توصیه میشود که قبل از استفاده از عرق بومادران، ابتدا آن را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید. عرق بومادران نباید خورده شود. به دلیل تاثیری که روی قاعدگی میگذارد؛ نباید توسط زنان باردار استفاده شود. قرار گرفتن در معرض بوی عرق بومادران در طولانی مدت موجب سردرد میشود. افرادی که به گیاهان خانواده ی کاسنیان حساسیت دارند، ممکن است در تماس یا تنفس بومادران، واکنشهای آلرژیک را تجربه کنند. این روغن نباید قبل و بعد از عمل جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

حتما بخوانید: خواص عرق بهارنارنج و بهترین نحوه ی مصرف آن برای گرفتن نتیجه ی مناسب

یکی دیگر از موارد مهمی که باید بدانید این است که روغن بومادران با یک جرقه ی کوچک قابل اشتعال است، پس باید در نگهداری از آن احتیاط کنید. هیچ تداخلات داوریی شناخته شده ای درمورد اختلالات دارویی عرق بومادران با داروها وجود ندارد.

ویدیوی زیر را تماشا کنید

لینک دانلود


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بومادرانعرقیجات گیاهی

مطالب مشابه

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up