خانه » دمنوش ها » چای سفید چیست؟ چطور تهیه کنیم و کی و چه مقدار از آن مصرف کنیم؟
چای سفید

چای سفید چیست؟ چطور تهیه کنیم و کی و چه مقدار از آن مصرف کنیم؟

چای سفید به عنوان یکی از ظریف ترین گونه های چای، شناخته شده است زیرا فرآوری انجام شده روی آن بسیار کم است. چای سفید قبل از اینکه برگ های چای به طور کامل باز شود برداشت میشود، زمانیکه جوانه های جوان هنوز با پرزهای سفید رنگی پوشانده شده اند، از این رو به نام ” چای سفید ” شناخته میشود.

این جوانه ها و برگ ها از تازه ترین رشد در گیاه چای بدست می آیند و سپس به سرعت و با دقت خشک می شوند، به طوری که به برگ اجازه اکسیداسیون مانند زمانی که برگ برای تولید چای سبز یا سیاه استفاده میشود، داده نمیشود. این فرآوری حداقلی و اکسیداسیون کم باعث می شود این نوع، گونه ای از ظریف ترین و تازه ترین چای های موجود باشد.

اکسیداسیون یعنی چه و با چای چکار میکند؟

مهم است بدانید که همه چای های سفید، سبز، ائولونگ، سیاه و حتی پهره از گیاه کاملیا، بوته همیشه سبز بومی چینی و هند گرفته میشود. صدها ارقام و ترکیب ها در طول زمان از گیاه کاملیا تکامل یافته اند و هر کدام از آنها در مناطق گوناگون جهان رشد می کنند؛ اما در نهایت تنوع گیاه چای و نحوه، فرآوری برگها است که نوع نهایی چای را مشخص می کند که در استکان چای شما این چرخه به پایان می رسد.

یکی از بزرگترین تفاوت هایی که در چگونگی فرآوری چای های مختلف صورت می گیرد، اکسیداسیون است، یعنی چه زمانی برگ چای پس از برداشت مجاز است که در معرض اکسیژن قرار داشته باشد. برگ های چای طولانی در معرض اکسیژن قرار می گیرند، برگ های تیره تر و پروفیل طعم عمیق تر توسعه می یابد. در طول پردازش، استادان چای از روش های مختلفی برای ایجاد و کنترل اکسیداسیون استفاده می کنند، از جمله این روشها چرخاندن، شکل دادن یا خرد کردن برگ ها به منظور سرعت بخشیدن به اکسیداسیون و بخار دادن، یا سرخ کردن برگ ها میباشد.

حتما بخوانید: 12 تا از بدترین مضرات چای سیاه که احتمالا نمیدانستید 

چای سفید ایده آل نه چرخ شده و نه حرارت دیده است، بنابراین حداقل اکسیداسیون را دارد. به جای اینکه به یک گرمای صنعتی داده شود، برگ ها در یک محیط کاملا کنترل شده پلاسیده و سپس خشک میشوند این امر سبب میشود که چای دارای ظرافت بیشتر و طعم تازه تری شبیه چای تازه برداشت شده از مزرعه باشد.

زمانی که برگ های چای سیاه برداشت می شوند، قبل از حرارت دادن و خشک شدن، به طور کامل اکسیده می شوند، ایجاد رنگ قهوه ای پررنگ مایل به رنگ سیاه و طعم و مزه شدید چای سیاه بخاطر همین مسیله میباشد. برگ های چای سبز پس از برداشت فورا در فر یا توسط بخار حرارت داده می شوند و خشک می شوند تا از بروز بیش از حد اکسیداسیون و قهوه ای شدن برگ های سبز جلوگیری شود و عطر و طعم تازه خود را حفظ کند.

در فرآوری چای سفید تا حد زیادی از اکسیداسیون پیشگیری شده است. به محض این که جوانه ها برداشته شوند، آنها در یک محیط کنترل شده در معرض خورشید یا فضای بسته خشک میشوند، بعضی جوانه ها ممکن است بخار داده شوند یا در معرض حرارت کم قرار بگیرند تا سریعا آنها را خشک کنند تا اکسیداسیون را متوقف کنند. اگر چه اکسیداسیون های کوچکی در جوانه هامجاز است با این وجود چون به طور طبیعی خشک شدن صورت میگیرد، چای سفید دارای مشخصات طعم بسیار نرمی و ظریف نسبت به چای سبز یا چای سیاه است.

اصالت چای سفید

در دوران سلسله امپراتوری اولیه چین (بین 600 تا 1300 میلادی) زمانی که فرهنگ نوشیدن چای در سراسر کشور شکوفا شده بود یک درخواست چای از طرف امپراتور ایجاد شد. در حقیقت این درخواست از شهروندان بود که سالانه به امپراطور آن زمان مالیات و خراج سالانه به شکل چای های نادر و خاص پرداخت کننداین خراج چای به طور معمول از جوانترین، تازه ترین و ظریفترین جوانه ها و از بهترین گیاهان چای ساخته می شد.

باغ چای امپراتور برای پرورش این چای های نادر و خاص، گاهی اوقات به صورت مخفی توسعه داده می شد. شاعران به این چای های خاص اشاره می کنند “سفید مانند ابرها، سبز مانند یک رویا، خالص مانند برف و به عنوان یک ارکیده.

این هدایای امپراتوری به عنوان اولین شکل چای سفید شناخته می شوند. در طول حکومت امپراتوری سلسله هویزانگ (960 – 1297)، جوانه های چای جوان در بهار، از برگ های بیرونی آن چیده و با بخار آب، با دقت در معرض هوا خشک و پس از آن پودر سفید نقره ای می شد. این پودر سفید را به آب گرم مخلوط می کردند تا تبدیل به بهترین چای برای امپراطور گردد.

انواع چای سفید

چای سفید که امروز میشناسیم، از اولین گیاهان چای سفید دای بای و دا هان که در استان فوجیان چین در دهه 1700 کشف شد، تولید می شود. برگ چای سفید این گیاهان چای برای تولید جوانه های بزرگ و زیبا ساخته شده است.

از آنجایی که این چایهایی از جوانه های جوان و ظریف ساخته شده اند و ذخیره سازی و حمل و نقل آنها دشوار است لذا چای سفید به ندرت در خارج از مناطق چای در استان فوجیان پیدا میشد. از این رو روش ها و فرآیند بهبود یافته تولید چای سفید، از استان فوجیان به مناطق دیگر جهان مشتاق برای این چای نادر و نفیس گسترش یافته است.

امروزه بسیاری از کشورها بغیر از چین برای تولید انواع دیگر چای سفید از سایر انواع گیاهان چای استفاده می کنند. برخی از محبوب ترین انواع چای سفید عبارتند از:

 • بای هئو یین ژن (سوزن نقره ای) یک سوزن نقره ای واقعی از استان فوجیان چین می آید و از انواع اصلی چای سفید چینی تولید می شود. این چای ساخته شده از جوانه های بزرگ است که با پرز های سفید و ریز پوشانده شده اند از این رو چای نقره ای رنگ را برای آن نامگذاری می کنند.
 • بیا مودا (پونه سفید)این انواع جدیدتر از چای سفید است و در چین و دیگر کشورهای جهان در حال رشد است. این نوع چای می تواند از یک گیاه چای سفید بومی یا از انواع دیگر گیاه چای استخراج شود. معمولا شامل برخی از جوانه های مخلوط با برگ های تازه چای که تازه باز شده اند یا نیمه باز هستند میباشد.
 • میمون چین، این نوع چای به نظر میرسد در ابتدا شامل جوانه هایی بود که میمونهای آموزش دیده شده بودایی از مرتفع ترین گیاهان چای وحشی در مناطق کوهستانی چین می چیدند. “میمون چین ” یک اصطلاح است که امروزه برای چای بسیار با کیفیت چینی ساخته شده از جوانه ها و برگ های جوان گیاه چای. بکار میرود.

دارجلینگ چای سفید، این نوع از گیاه چای اصلی چای سفید تولید نشده است، از گیاهان چای بومی دارجلینگ هندوستان تولید شده است. روش پردازش شبیه به چای سفید فوجیان است، اما مشخصات طعم و مزه آن بسیار متفاوت است.

طعم چای سفید

مانند امپراتورها و اشراف چینی درزمان های باستان، چای سفید هنوز هم به خاطر عطر و طعم های ظریف، نادر و زیبا از طرف حامیان آن مورد احترام است. بیشتر چای های سفید هنوز روش تولید آنها دستکاری نشده است و با دست وبا ظرافت واقعی تولید و فرآوری میشوند این هنر دست و پاگیر بسیار ارزشمند است.

برخی از عناوین رایج برای توصیف عطر و طعم کلی چای سفید عبارتند از گل، علف، عسل، میوه، خربزه، هلو، زردآلو، وانیل، شکلات، مرکبات، گوشتی، خفیف، ظریف، ظریف و شیرین.

حتما بخوانید: خواص چای سبز با دارچین و بهترین روش ترکیب آنها (حتما بخوانید)

کافئین موجود در چای سفید

به طور کلی کافئین چای سفید کمتر از چای سبز یا سیاه است. گیاه سفید چای سفید فوجیان که بومی چین است، کافئین کمتری از سایر گیاهان چای دارد؛ اما سایر انواع گیاهان چای در سراسر جهان که برای تولید چای سفید کشت می شوند ممکن است کافین بیشتری داشته باشند. حتی بعضی از مطالعات نشان می دهد که برخی از چای های سفید با توجه به منطقه کشت و نحوه فرآوری ممکن است کافئین بیشتری از چای سبز یا سیاه داشته باشد.

در نهایت، محتوای کافئین در هر نوعی از نوشیدنی که در یک کارخانه تولید می شود، بسته به بسیاری از عوامل، از جمله محل کشت، نحوه فرآوری و نحوه دم کردن آن برای نوشیدن، متفاوت است. اگر میزان مصرف کافئین برای شما مهم است، همیشه باید از فروشنده چای بخواهید که چای با میزان کافین مورد نظر بشما بدهد.

خرید و نگهداری چای سفید

در حالی که نوشیدن چای واقعا “مضر ” نخواهد بود ولی می تواند بی ثمر باشد. برای اطمینان از اینکه تازه ترین چای را خرید می کنید می توانید آنرا بچشید، مطمئن شوید که آن را از یک شرکت معتبر که می تواند اطلاعات مربوط به نحوه و زمان برداشت و بسته بندی را بشما میدهد خریدار می کنید.

چای سفید نیاز به روش های نگهداری مشابه چای سبز دارد، چای های کم اکسیده را میتوان بمدت یکسال بصورت تازه تحت شرایطی نگهداری کرد. برخی از راهنمایی های نگهداری شامل موارد زیر است

 • همیشه چای را در جای خنک و تاریک نگهداری گنید.
 • چای خود را دور از گرما، نور، اکسیژن و رطوبت نگه دارید و هرگز چای را در یخچال قرار ندهید.
 • اگر چای در یک ظرف مات و نفوذ ناپذیر نگهداری شود، چای طول عمر بیشتری خواهد داشت.
 • چای را در آشپزخانه نزدیک موادی مانند قهوه و ادویه هایی که می تواند عطر و طعم خود را در چای نفوذ دهند، نگذارید.

دم کردن چای سفید

همیشه از فروشنده نحوه دم کردن چای خرید شده را بپرسد، چای های سفید مختلف می توانند دمای دم کردن متفاوت داشته باشند؛ اما در اینجا چند راهنمایی معمولی برای چای سفید ارایه خواهد شد.

باید در ذهن داشته باشید:

 • برخی از انواع چای سفید را می توان کمی طولانی تر و در دماهای بالاتر از چای سبز دم کرد. به طور کلی، زمان دم کردن این جایی حدود 190 درجه فارنهایت (87 درجه سانتی گراد) به مدت 3 تا 5 دقیقه است؛ اما انواع ظریف تر هستندکه باید مانند چای سبز دم شوند و برای 2 تا 3 دقیقه در دمای آب 70 تا 80 درجه سانتیگراد قرار بگیرند.
 • طعم دهندگی و اثر گذاری چای سفید کمی بیشتر از چای سبز یا چای سیاه است و در زمان کوته تر خود را در آب مینمایاند. اگر نمی خواهید چای خود را بیش از حد انتظار پررنگ و یا تلخ و آزاردهنده بنوشید در زمان توصیه شده دم کنید.
 • اگر کتری برقی با کنترل دما ندارید، به یاد داشته باشید دمای زیر جوش خوردن یعنی داغی مناسب چای سفید است.
 • اگر چای سفید دستور العمل خاص برای دم کردن ندارد، اما با استفاده از حدود 2 گرم برگ چای در هر فنجان آب مناسب است.
 • هنگامیکه چای را دم می کنید، از آب تازه و سرد و بدون سختی و املاح استفاده کنید، آب بهار بهترین است.
 • هنگام دم کردن درب ظرف را بگذارید تا تمام گرما را در ظرف بماند.
 • بیشتر چای های سفید با کیفیت بالا را می توان چندین بار میتوان آب داد.
 • چای سفید بسیار ظریف است، طوری که از عطر و طعم واقعی چای لذت می برید، این چای نیاز به افزودنی مانند شیر و شکر ندارد.

حتمابخوانید:جدیدترین خواص و مضرات چای سفید برای لاغری، پوست و بدن و نحوه و زمان مصرف

هر سوال، نظر یا تجربه ای راجب چای سفید، نحوه استفاده از آن و … دارید در بخش نظرات با ما و کارشناسانمان در میان بگذارید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست