روغن سیاه دانه

15 نکته بسیار مهم راجب روغن سیاه دانه و نحوه استفاده

انسانها هزاران سال است که از روغن سیاه دانه بمنظور فواید درمانی آن استفاده میکنند. مطالعات نشان داده اند که این روغن میتواند مزایای بهداشتی و سلامتی بسیاری مانند کمک به کاهش وزن، بهبود بیماری های پوستی و حتی درمان سرطان و دیابت داشته باشد. در این مطلب به نقل از دو مجله معتبر پزشکی medical news و health نتایج تحقیقات جدید در این زمینه را که از نظر علمی ثابت شده اند در اختیارتان قرار می دهیم.

لینک های بسیار مفید

روغن سیاه دانه چیست؟

این گیاه با گلهای بنفش کم رنگ، آبی یا سفید در اروپای شرقی، آسیای غربی و خاورمیانه میروید. از سیاه دانه هزاران سال است که بعنوان یک درمان طبیعی استفاده میشود. از این دانه ها میتوان برای طعم دادن به کاری، ترشی و نان مانند زیره یا پونه کوهی استفاده کرد. روغن سیاه دانه حاوی تیموکینون است که ترکیبی آنتی اکسیدان و ضدالتهاب است و حتی ممکن است خاصیت کاهش دهنده ی تومور داشته باشد. مردم میتوانند روغن سیاه دانه را به شکل کپسول یا برای فواید آن برای پوست، بصورت موضعی روی پوست قرار دهند. همچنین میتوان روغن سیاه دانه را به روغن ماساژ، شامپوها، محصولات مراقبت از پوست خانگی و عطرها اضافه کرد. روغن سیاه دانه با کیفیت بالا را هم میتوان برای پخت و پز در غذاها و در نوشیدنی ها استفاده نمود.

از دست ندهید: 12 تا از بدترین مضرات چای سیاه که احتمالا نمیدانستید (حتما بخوانید)

فواید روغن سیاه دانه

دانشمندانی با تخصص های مختلف، برروی فواید احتمالی روغن سیاه دانه تحقیق کرده اند. بااین حال، توجه به این نکته مهم است که بسیاری از مطالعات امروزه از سلولها و حیوانات بعنوان مدل استفاده میکنند و تحقیقات محدودی در زمینه ی تاثیر روغن سیاه دانه برروی انسان دردسترس است.

1-کاهش وزن

تحقیقات نشان داده است که مکملهای روغن سیاه دانه میتواند موجب پایین آمدن BMI (شاخص توده ی بدنی) افراد شود. شرکت کنندگان این تحقیق، تاثیرات جانبی شدیدی در مورد مصرف این مکملها گزارش نکردند. مطالعه ی سیستماتیکی که در سال 2013 در مجله ی Diabetes & Metabolic Disorders منتشر شد، نشان داد که روغن سیاه دانه میتواند برای مقابله با چاقی موثر باشد. روش مصرف آن برای لاغری در اینجا توضیح داده شد!

2- پوست

 • اگزما: بر طبق مطالعه ی کوچکی که در سال 2013 منتشر شد، روغن سیاه دانه میتواند شدت اگزما را کاهش دهد.
 • آکنه: تحقیقات نشان دادند که اثرات ضدمیکروبی و ضدالتهابی روغن سیاه دانه میتواند موجب بهبود آکنه شود. در یک مطالعه، 58 درصد از شرکت کنندگان به این درمان بخوبی پاسخ دادند، درحالیکه در 35 درصد از بقیه ی شرکت کنندگان نتایج نسبی وجود داشت.
 • پسوریازیس: در مطالعه ی انجام شده در سال 2012 برروی موش ها، نشان داده شد که روغن سیاه دانه میتواند خاصیت antipsoriatic (مقابله با پسوریازیس) داشته باشد.

همچنین ممکن است روغن سیاه دانه موجب آبرسانی مو، نرم کردن پوست و عمل بعنوان مرطوب کننده باشد، اگرچه شواهد علمی کمی در مورد تایید این فواید وجود دارد.

word image 171

3- ضد سرطان

تحقیقات اخیر نشان دادند که تيموكينون موجود درروغن سیاه دانه میتواند بر خزان یاخته‌ای یا آپوپتوز (گونه ای از مرگ سلولی طی فرایند مرگ برنامه‌ریزی‌شدهٔ سلول است که در جانداران پرسلولی به وقوع می‌پیوندد)، چندین نوع سرطان تاثیرگذار باشد. این تاثیر برروی سلولهای سرطانی مغز، خون و سینه است. با این حال بیشتر تحقیقات تاثیر روغن سیاه دانه بر روی سرطان، از سلولها بجای انسانهای زنده استفاده میکنند، پس محققان هنوز نمیدانند که چطور این روغن ممکن است موجب درمان انسانهای مبتلا به سرطان شود.

4- بهبود عملکرد کبد و کلیه

برطبق مطالعه ی انجام شده در سال 2013 برروی موش ها، روغن سیاه دانه ممکن است موجب کاهش عوارض بیماری کبد و کلیه و بهبود آنها شود. محققان نمیدانند که آیا این تاثیرات برروی انسانها نیز رخ میدهد یا خیر. کلیه خود را با این چند ماده غذایی تقویت کنید!

5- مفید برای درمان دیابت

برطبق مقاله ای در مجله ی Endocrinology & Metabolism، روغن سیاه دانه خواص ضد دیابت دارد و سطح قندخون را بهبود میبخشد. این مطالعه هم برروی حیوانات انجام شد، پس تحقیقات بیشتری برای تایید اثربخشی آن برروی انسانها نیاز است. اگر دیابت دارید این مطلب را بخوانید!

6- درمان ناباروری

یک مطالعه ی انجام شده برروی مردانی که اسپرم غیرطبیعی و ناباروی داشتند نشان داد که روغن سیاه دانه میتواند حرکت اسپرم را بهبود بخشد و مقدار اسپرم ها و حجم آنها را افزایش دهد. برای بهبود کیفیت اسپرم در مردان و در زنان کلیک کنید!

7- رماتیسم مفصلی

برطبق مطالعه ی کوچکی که در سال 2016 در Immunological Investigations منتشر شد، نشان داد که روغن سیاه دانه ممکن است به درمان رماتیسم مفصلی کمک کند. در این مطالعه به 43 زن مبتلا به رماتیسم مفصلی متوسط تا خفیف، هرروز کپسولهای روغن سیاه دانه یا دارونما به مدت 1 ماه داده شد.

نتایج مطالعه نشان داد که درمان با روغن سیاه دانه موجب کاهش علایم رماتیسم مفصلی، تعداد مفاصل متورم شده و سطح علایم التهابی در خون میشود.

8- رینیت آلرژیک

(رینیت آلرژیک التهاب مخاط بینی است که در اثر واکنش ازدیاد حساسیتی ایجاد می‌شود). روغن سیاه دانه نشانه هایی از درمان آلرژی نشان داده است. در مطالعه ای که در سال 2011 در مجله ی آمریکایی Otolaryngology منتشر شد، نشان داده شد که روغن سیاه دانه پس از دو هفته موجب کاهش گرفتگی بینی، خارش، آبریزش بینی و عطسه شد.

9- آسم

تحقیقات اولیه نشان میدهد که روغن سیاه دانه ممکن است برای افراد مبتلا به آسم مفید باشد. برای مثال مطالعه ای که در سال 2018 در تحقیقات فیتوتراپی منتشر شد نشان داد که افراد مبتلا به آسمی که کپسولهای روغن سیاه دانه را مصرف کردند، بهبود قابل توجهی در کنترل آسم نسبت به افرادیکه دارونما مصرف کرده بودند داشتند. اگر آسم دارید این مطلب به شما کمک می کند!

word image 172

همانطورکه گفته شد روغن سیاه دانه در آشپزی هم استفاده میشود و گفته میشود که خواص زیادی برای سلامتی دارد. یک عنصرکلیدی روغن سیاه دانه تیموکینون است، ترکیبی که خاصیت آنتی اکسیدان دارد.

استفاده از روغن سیاه دانه

گفته میشود که روغن سیاه دانه یک درمان برای بیماری هایی مانند آلرژی، آسم، دیابت، سردرد، فشارخون بالا، اختلالات گوارشی و رماتیسم مفصلی است.

علاوه برآن گفته میشود که روغن سیاه دانه موجب تقویت سیتم ایمنی بدن، کاهش التهاب و مبارزه با عفونت میشود. از این روغن بصورت موضعی برای برخی شرایط پوست و مو مانند آکنه، موی خشک، پسوریازیس، رشد مو و پوست خشک استفاده میشود.

این دانه ها که کمی هم تلخ هستند، بعنوان طعم دهنده با ادویه در غذاهای خاورمیانه و هند استفاده میشوند و گاهی اوقات برروی نان لواش، نان و شیرینی پاشیده میشود.

عوارض جانبی احتمالی

 1. در مورد ایمنی مصرف زیادتر روغن سیاه دانه (بیشتر از آنچه در غذا استفاده میشود) در طولانی مدت، اطلاعات کمی در دست است.
 2. برطبق یک گزارش، ترکیب melanthin موجود در سیاه دانه، در مقادیر زیاد سمی است.
 3. روغن سیاه دانه ممکن است موجب کم شدن سرعت لخته شدن خون و افزایش خطرخونریزی شود. افرادیکه اختلال خونریزی دارند یا داروهایی مصرف میکنند که بر لخته شدن خون اثر میگذارد، نباید روغن سیاه دانه را مصرف کنند.
 4. نگرانی هایی دراین مورد وجود دارد که مصرف بیش ازحد روغن سیاه دانه، ممکن است به کبد و کلیه صدمه بزند.
 5. ممکن است روغن سیاه دانه با برخی داروهای رایج مانند بلوک کننده ی بتا و وارفارین تداخل داشته باشد. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی برنامه ریزی شده، مصرف روغن سیاه دانه را متوقف کنید.
 6. زنان باردار و شیرده و همچنین آنهاییکه قصد بارداری دارند، نباید از روغن سیاه دانه استفاده کنند.

حتما بخوانید: آیا پودر سیاه دانه سمی است؟ نتایج جدیدترین تحقیقات را بخوانید

ویدیوی خواص سیاه دانه و نحوه استفاده از آن

باز هم هرگونه سوال، نظر یا تجربه ای در زمینه روغن سیاه دانه و استفاده از آن دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


linkسیاه دانه

مطالب مشابه

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • فرانک کاشف بهرامی
  20 سپتامبر 2019 6:19 ب.ظ

  باسلام در خصوص سیاه دانه سوال دارم اگر تلخی سیاه دانه برایم مشکلی نداشته باشه می توانم بدون جوشاندن بخورم و اینکه به همان شکلی که از عطاری می خرم می توانم مصرف کنم یا اینکه باید با هاون بکوبم ؟ متشکرم

  پاسخ
 • برای درمان اختلال نعوظ تا چند روز باید از دمنوش سیاه دانه استفاده کرد.
  با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up