خانه > خواص گیاهان دارویی > گیاه شنبلیله: خواص، مضرات و طریقه مصرف اصولی آن (تحقیقات جدید)
شنبلیله

گیاه شنبلیله: خواص، مضرات و طریقه مصرف اصولی آن (تحقیقات جدید)

مزایای سلامتی شنبلیله شامل حمایت از مادران شیرده، افزایش تستوسترون، کمک به مدیریت دیابت، کمک به مدیریت سوزش معده، کمک به حفظ عملکرد مغز، جلوگیری از افزایش وزن، بهبود سلامت پوست، نشان دادن نوید در درمان سرطان، بهبود سلامت کلیه و بازنشانی آسیب کلیه، و بهبود درد قاعدگی و گرفتگی است.

شنبلیله چیست؟

وقتی صحبت از شنبلیله می شود، دو دسته کاملا متفاوت وجود دارد – افرادی که در تمام عمر خود با آن بزرگ شده اند و افرادی که در زندگی هرگز درباره آن نشنیده اند. با این وجود، بدون در نظر گرفتن اینکه کجا هستید، ضروری است که با گیاه شنبلیله و آنچه که می تواند برای شما انجام دهد، آشنا شوید.
شنبلیله یک گیاه یکساله متعلق به خانواده fabaceae است که در مناطق مختلف آسیا و خاورمیانه یافت می شود. با این حال، منشأ دقیق آن، نقطه ای برای بحث و گفت و گو است، اگر چه منشأ آن به احتمال زیاد در مناطق عراق است. شواهدی از شنبلیله خشک در تابوت پادشاه مصر یافت شده ‌است که نشان ‌دهنده استفاده آن از هزاران سال پیش است.

حتما بخوانید: جدیدترین خواص تخم شنبلیله، بهترین زمان و نحوه مصرف آن طبق تحقیقات روز

امروزه شنبلیله به طور عمده به عنوان یک ادویه و یا گیاه استفاده می ‌شود، با این حال فواید سلامتی آن بیش تر از استفاده گاه به گاه از آن است.

اطلاعات تغذیه ای شنبلیله (در هر 100 گرم)

 • کالری – 320
 • کربوهیدرات کل – 58 گرم
 • فیبر غذایی – 25 گرم 98 درصد
 • چربی کل – 6.4 گرم
 • پروتئین – 23 گرم 46 درصد
 • تیامین – 0.3 میلی گرم 21 درصد
 • ریبوفلاوین – 0.4 میلی گرم 22 درصد
 • نیاسین – 1.6 میلی گرم 8 درصد
 • ویتامین B6 – 0.6 میلی گرم 30 درصد
 • فولات – 57 میکروگرم 14 درصد
 • کلسیم – 176 میلی گرم 18 درصد
 • آهن – 33 میلی گرم 186 درصد
 • منیزیم – 191 میلی گرم 48 درصد
 • فسفر – 296 میلی گرم 30 درصد
 • پتاسیم – 770 میلی گرم 22 درصد
 • روی – 2.5 میلی گرم 17 درصد
 • مس – 1.1 میلی گرم 57 درصد
 • منگنز – 1.2 میلی گرم 61 درصد
 • سلنیوم – 6.3 میکروگرم 9 درصد

11 مزیت شگفت انگیز گیاه شنبلیله

1- برای مادران شیرده مفید است

در حالی که بسیاری از گیاهان و ادویه جات مخصوصا در هنگام شیردهی باید محتاطانه مورد استفاده قرار گیرند، منتها استفاده از شنبلیله توصیه می شود زیرا به علت وجود یک ترکیب به نام دیوسگنین، قادر به تحریک تولید شیر است. این امر، همراه با مقداری زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی، مواد مغذی برای نوزاد و مادر فراهم می کند.

2- توانایی افزایش تستوسترون

امروزه یکی از رایج ترین شیوه های استفاده از شنبلیله، گنجاندن آن در تعدادی از مکمل های بدن سازی است که احتمالا تستوسترون را افزایش می دهد. مطالعاتی برای تأیید این ادعاها انجام شده است و تا کنون شایستگی داشته اند. مقایسه ای بین مردان در سنی که دانشگاه می رفتند و در حال پرورش اندام بودند، با استفاده و عدم استفاده از مکمل های شنبلیله انجام شد. نتایج به دست آمده نشان داد افرادی که از این مکمل استفاده کردند سطح هورمون های بالاتری داشته و در از دست دادن چربی بدن پیشرفت داشتند.

3- برای افراد دیابتی مفید است

تحقیقات همواره در تلاش برای یافتن یا توسعه ابزارهای مدیریتی برتر از جمله استفاده از محصولات طبیعی است. شنبلیله در زمره موارد با آینده ‌ای درخشان قرار دارد که به نظر می ‌رسد برای هر دو دیابت نوع 1 و 2 مفید باشد. شنبلیله حتی در افراد غیر دیابتی سودمند است، و قند خون را به طور متوسط ​​حدود 10 درصد کاهش می دهد. اثرات آن نیز می ‌تواند به خاطر محتوای فیبر بالا در دانه شنبلیله باشد، اما بیش تر احتمال دارد که با افزایش حساسیت به انسولین هم خوانی داشته باشد. بهترین روشهای درمان دیابت در اینجا!

4- توانایی مدیریت سوزش معده

زمانی که مردم به تسکین سوزش معده فکر می‌کنند، افکار آن ‌ها معمولا معطوف به استفاده از ترکیبات حاوی کلسیم می شود. در حالی که شنبلیله ممکن است بدون افزایش رفلکس در اسیدیته معده واقعا بهتر باشد. به همین دلیل گفته می ‌شود که شنبلیله قادر به کاهش ترشح اسید می ‌باشد. این توانایی ها به علاوه توانایی خنثی کردن اسید باعث می شود که مردم برای اولین انتخاب خود، از شنبلیله استفاده ‌کنند.

5- کمک به حفظ عملکرد مغز

مطالعات تایید کرده اند که استفاده مکرر از شنبلیله می تواند منجر به کاهش توسعه بیماری های نورودژنراتیو مانند آلزایمر و پارکینسون از طریق مکانیسم‌ های چندگانه ‌شود. در میان آن ‌ها مهار یک آنزیم به نام استیل کولین استراز وجود دارد که امکان افزایش عملکرد مغز را با کاهش تولید پروتئین ‌های ایجاد کننده پلاک در مغز، فراهم می‌کند. در نتیجه، التهاب مغزی همراه با اختلالات احتمالی روانی و اختلال شناختی به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

6- توانایی جلوگیری از افزایش وزن

شنبلیله ممکن است به دلیل تاثیرات آن بر انسولین و قند خون، به کاهش وزن کمک کند. انسولین یک مانع بزرگ است و بسیاری از مردم نمی دانند که بهبود قند خون به طور حتم با کاهش وزن بیش تر معادل است. بهترین روشهای کاهش وزن در اینجا نیز توضیح داده شده اند!

7- توانایی بهبود سلامت پوست

در حالی که بسیاری از فرآورده‌ های طبیعی ادعا دارند که می توانند سلامت پوست را بهبود بخشند، شنبلیله یک گام فراتر از آنچه که در بسیاری از دیگر محصولات استاندارد تلقی می‌ شود، برمی دارد. شنبلیله یکی از انواع فیبرهای بسیار نادر است که تحت عنوان موسیلاژ شناخته می ‌شود. این فیبر چسپ مانند، نوعی ژل است که در حضور آب تشکیل نوعی خمیر می دهد. در حالی که برای سلامت روده مناسب است، برای سلامت پوست هم مفید می باشد.

موسیلاژ یک عامل مرطوب کننده عالی است، زیرا آب را در ساختار ماتریسی خود نگه می ‌دارد و هیدراسیون کافی را فراهم می ‌کند. علاوه بر این استفاده از خمیر دانه شنبلیله باعث کاهش مقدار رنگدانه موجود در پوست می ‌شود که شاخص خوبی است چون نشان می ‌دهد که میزان آسیب اشعه uv کاهش یافته است. رنگدانه بیش تری که در پوست وجود دارد، نشان می دهد که میزان نورuv بیش تری توسط پوست دریافت شده، بنابراین خطر پیری زودرس را فراهم می‌کند.

8- درمان سرطان

سرطان یک موضوع بسیار حساس است که باید به آن رسیدگی شود، زیرا از موارد بسیار بالقوه است و هنوز هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. بدون توجه به اینکه بسیاری از فرآورده ‌های طبیعی برای درمان این بیماری ذکر شده ‌اند، شنبلیله یکی از این گیاهان امید بخش است. ترکیباتی به نام ساپونین که در شنبلیله وجود دارد، تکثیر سلول ‌های سرطانی را متوقف کرده و چرخه مرگ سلولی (آپوپتوز) را فراهم می کند. شنبلیله توان کاهش بروز انواع سرطان ‌ها از جمله سرطان سینه، کولون و پروستات را نیز نشان می‌ دهد.

به نظر می ‌رسد که تاثیر آن بر مرگ برنامه ‌ریزی ‌شده سلولی هنگامی که از گیاه همراه اشعه استفاده می ‌شود، افزایش می یابد.

9- رقیق کردن خون

شنبلیله در واقع مانع از تجمع پلاکت ‌ها در کنار هم می ‌شود که مکانیسمی شبیه به یکی از رایج ‌ترین رقیق کننده های خون با نام آسپرین دارد. این امر به نوبه خود احتمال مسدود شدن رگ ‌های خونی کوچک، یا حتی رگ ‌های خونی بزرگ ‌تر که برای مغز یا قلب مهم هستند را، کاهش می ‌دهد. زمانی که تامین خون به بخش خاصی محدود شود و موجب خفگی و مرگ بافت ‌های آسیب ‌دیده گردد، سکته مغزی یا قلبی به وقوع می پیوندد.

10- سلامت کلیه

آسیب کلیه معمولا نشانه شومی است زیرا اغلب نشانه وجود نقص چندگانه دستگاه زیستی است که با تجمع مواد زائد همراه است. اغلب آسیب کلیوی ناشی از مصرف داروهایی است که ممکن است موجب تجمع نمک ‌های اضافی در دستگاه فیلتراسیون کلیه‌ ها شود. کلسیم به شکل سنگ های کلسیم اگزالات، رایج‌ ترین ماده باقیمانده ایجاد کننده نارسایی کلیه می ‌شود، اما اکسید کلسیم استاندارد اینگونه عمل نمی کند. نمک ‌های آلومینیوم به شکستن این سنگ ‌های رسوبی کمک می ‌کنند و می ‌توانند سلامت کلیه را کمی بهبود بخشند، اما پس از آن عوارض جانبی خود را ایجاد می ‌کنند. بهترین روشهای سم زدایی کلیه ها در اینجا!

11- توانایی کاهش درد قاعدگی و گرفتگی ها

زمانی از ماه که قاعدگی رخ می ‌دهد، به خاطر نوسانات مکرر خلق و خو و درد و انقباضات رحمی ناشی از بیرون راندن بافت مرده، کابوسی برای بسیاری از زنان است. درحالیکه برخی از داروهای بدون نسخه به این امر کمک می‌کنند، منتها در مقابل خونریزی را افزایش می‌دهند و یک تجربه ناخوشایند ایجاد می کنند. طبق بررسی انجام شده روی زنان در سن دانشگاه، مشخص شد که شنبلیله قادر به تسکین درد و گرفتگی ها بدون ایجاد اثرات نامطلوب است. بهترین روشهای کاهش درد پریود و گرگرفتگی در اینجا!

کلیپ زیر را حتما ببینید!

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست