شیر شتر

مقایسه خواص شیر شتر و شیر گاو+ یک دستور مصرف خوشمزه

آیا می دانستید که شیر شتر جزء سالم ترین شیرهای حیوانی است؟ تحقیقات جدیدی که انجام شده است ، نشان می دهد که این شیر خواص متعددی دارد. در این مطلب با سایت سالم زیبا همراه ما باشید تا از خواص بی نظیر شیر شتر آگاه شوید و همچنین خواص آن را با خواص شیر گاو مقایسه نمایید.

چون همه ی ما بیشتر از شیر و محصولات لبنی گاو و بز استفاده کرده ایم ، خوردن شیر شتر برایمان عجیب است. جالب است بدانید در بسیاری از کشورها خوردن شیر شتر غیر عادی است و اصولا رواج ندارد. شیر شتر بیشتر توسط عشایر مصرف می شود. همانطور که می دانید شتر می تواند با آذوقه ی کمی زنده بماند و به دلیل خواص شگفت انگیز آن ، در بیشتر خانواده های عرب یافت می شود.

یک لیوان شیر، میزان کالری، چربی، کربوهیدرات و مواد مغذی دیگر

شیر شتر حاوی پروتئین ، ویتامین B1 ، پتاسیم و کلسیم است.

این شیر با داشتن خواص مغذی شبیه آغوز ، منبع خوبی از پروتئین ، اسیدهای چرب ضروری ، ویتامین B1 ، پتاسیم ، فسفر و کلسیم است. اما این مزایا به اینجا ختم نمیشود. شیر شتر سفید ، شفاف و شیرین است و با شیرهای لبنیاتی معمولی چند تفاوت دارد – از هضم شدن آن گرفته تا بهبود اوتیسم ، دیابت و سیستم ایمنی بدن.

7 مزیت شیر شتر برای سلامتی

word image 90

در اینجا به کشف اسرار شگفت انگیز شیر شتر پی ببرید.

1-شیر شتر از ابتلا به دیابت جلوگیری می کند.

به طور سنتی ، شیر شتر در خاورمیانه برای درمان ، پیشگیری و کنترل دیابت مورد استفاده قرار گرفته است. اکنون تحقیقات بیشتری برای پی بردن به خواص شیر شتر در حال انجام است. شیر شتر میزان انسولین را در بیماران کاهش می دهد و در عین حال تحمل گلوکز را بهبود می بخشد.

اگرچه دانشمندان هنوز از ساز و کار تأثیرات شیر شتر بر قند خون بخوبی آشکار نیستند اما تصور می شود علت های مختلفی وجود داشته باشد. از جمله ی این علت ها خواص ذاتی ویژه انسولین موجود در شیر شتر است که باعث می شود “جذب انسولین از گردش خون آسانتر از منابع دیگر شود.” انسولین شتر در وزیکول های نانو لیپید (یعنی چربی) محصور می شود ، که باعث می شود سفر آنها از طریق معده به گردش خون آسانتر شود. شیر شتر با بهبود تحمل گلوکز به کنترل دیابت کمک می کند.

شیر سویا –مضرات، فواید، طرز مصرف برای لاغری، بدنسازی و نکات دیگر

در حالی که مطالعات حاکی از این است که شیر شتر واقعاً دارای خاصیت کنترل کننده دیابت است ، تحقیقات تئوری نیز از این ادعا حمایت می کند. شیوع دیابت در جمعیت هایی که شیر شتر می نوشند بسیار کمتر از مناطق دیگر است. همچنین رژیم غذایی اعراب در چند نسل اخیر تغییر چشمگیری داشته اندکه یکی از آنها کاهش مصرف شیر شتر بوده است. جالب اینجاست که این کاهش مصرف منجر به افزایش شدید شیوع دیابت شده است.

2-شیر شتر ایمنی بدن را تقویت می کند.

مانند شیر مادر، شیر شتر هم حاوی مقادیر زیادی آنزیم های ضد عفونی لیزوزیم و لاکتوپراکسیداز و همچنین ایمونوگلوبولین تحریک کننده سیستم ایمنی است. این عوامل توسط چندین ماده ضد التهابی ، ضد باکتری و ضد ویروسی تکمیل می شوند. یک مطالعه حتی نشان می دهد که شیر شتر موش ها را در برابر سالمونلا محافظت می کند.

خواص تخم شترمرغ، مقایسه با تخم مرغ، نحوه پخت و همه نکات مهم دیگر

3- شیر شتر ممکن است علائم اوتیسم را تسکین دهد.

تحقیقات در مورد تأثیر شیر شتر بر اوتیسم بسیار امیدوار کننده است. به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2005 در ژورنال بین المللی Human Development منتشر شد. نتایج نشان داد هنگامی که چندین فرد 21 ساله مبتلا به اوتیسم به مدت دو هفته شیر شتر مصرف کردند ، آرام تر بودند و رفتار خود تخریبی کمتری از خود نشان دادند. در همین حال ، علائم این بیماری در دختر 4 ساله ای که 40 روز شیر شتر مصرف می کرد ، کاملاً از بین رفت. علاوه بر این ، یک پسر 15 ساله نیز پس از نوشیدن فقط 30 روز شیر شتر ، بهبودی علایم را تجربه کرد.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که این تأثیرات ممکن است ناشی از تأثیر شیر شتر بر استرس اکسیداتیو باشد (تصور می شود که استرس اکسیداتیو یک عامل ایجاد کننده اوتیسم است). گلوتاتیون یکی از مهمترین و فراوان ترین آنتی اکسیدان های بدن است. مشخص شده است که این آنتی اکسیدان ؛ به تسکین علایم اوتیسم کمک میکند و ناهنجاری های رفتاری را کاهش می دهد.

به نظر می رسد که شیر شتر باعث افزایش چشمگیر سطوح این آنتی اکسیدان و همچنین مقادیر بالای منیزیم و روی می شود. علاوه بر این میتواند استرس اکسیداتیو را نیز کاهش دهند.

4- شیر شتر آلرژی را کاهش می دهد.

شیر شتر فاقد پروتئین کازئین A1 و لاکتوگلوبولین موجود در شیر گاو است که اغلب باعث واکنشهای آلرژیک می شود. بنابراین ، شیر شتر برای افراد مبتلا به آلرژی لبنی یک گزینه جایگزین است.

همچنین تصور می شود که شیر شتر به دلیل خاصیت تقویت کننده ی سیستم ایمنی بدن ، برای افرادی که از آلرژی غذایی رنج می برند ، یک درمان مؤثر باشد. به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2005 در ژورنال انجمن پزشکی اسرائیل منتشر شد که نشان داد کودکانی که به حساسیت شدید مبتلا بودند و به سایر درمانها پاسخ ندادند ، پس از نوشیدن شیر شتر ، بهبودی چشمگیری پیدا کردند. در حقیقت ، محققان ادعا كردند كه این روش مؤثرتر از درمانهای پزشکی است.

5- شیر شتر از بیماری کبد چرب جلوگیری می کند و باعث افزایش کلسترول HDL (یعنی کلسترول خوب) می شود.

شیر شتر برای جلوگیری از بیماری کبد چرب و افزایش سطح کلسترول HDL مفید می باشد. یک مطالعه منتشر شده در طب مکمل و جایگزین BMC نتایج جالبی را ارائه داد. موش هایی که از رژیم غذایی پرچرب و کلسترول (که باعث بیماری کبد چرب می شود) تغذیه شده بودند ، شیر شتر را به رژیم های غذایی خود اضافه کردند. در حقیقت ، شیر شتر ” کلسترول HDL را افزایش داد و همچنین ویژگیهای بیوشیمیایی و سلولی بیماری (کبد چرب)” در این موشها بهبود پیدا کرد.

6- شیر شتر منبع خوب ویتامین B1 و کلسیم است.

مانند سایر ویتامین های گروه B ، ویتامین B1 (تیامین) نقش مهمی در تولید انرژی از کربوهیدرات ها دارد و شیر شتر منبع خوبی از آن است. همچنین نشان داده شده است که این ویتامین تمامیت ساختاری سلولهای مغز را حفظ کرده و از آسیب عصبی جلوگیری می کند.

شیر شتر همچنین نسبت به شیر گاو ، حاوی غلظت بیشتری از کلسیم است و هانطور که می دانید این ماده معدنی ، منبع عالی تقویت کننده استخوان و عصب است.

7- شیر شتر جایگزین سالمی برای شیر گاو است.

خوردن شیر شتر اصولا رایج نیست و افراد کمی از خواص آن مطلع هستند. اما باید بدانید که شیر شتر میتواند جایگزین عالی برای شیر گاو باشد چون شیر گاو می تواند باعث حساسیت و التهاب شود ، در حالی که شیر شتر شرایط ایمنی را بهبود می بخشد.

بسیاری از مردم در زمینه ی مصرف محصولات لبنی دیگر بسیار محتاط هستند زیرا شیر لبنی تجاری می تواند عوارض جانبی بسیار کمی داشته باشد (از جمله افزایش خطر شکستگی استخوان، التهاب ، سرطان و حتی بیماری اسکلروز).

اما به یاد داشته باشید که شیر شتر بسیار متفاوت از شیر گاو است. مهمتر از همه ، شیر شتر فاقد پروتئین A1 کازئین و لاکتوگلوبولین است که عامل بیشتر آلرژی ها در انسان هستند. همچنین ، شیر گاو می تواند اختلالات خود ایمنی را تشدید کند ، اما گزارش شده است که شیر شتر برای بهبود شرایط خود ایمنی بسیار مفید است.

مزه شیر شتر

افرادیکه شیر شتر خوردند ، بیان کردند كه طعم آن بسیار شبیه شیر بز و گاومیش است. این شیر طعم شیرین مطلوبی دارد که به همین دلیل افراد زیادی به خوردن آن علاقه نشان می دهند.

از کجا می توان شیر شتر تهیه کرد؟

بعضی از مغازه های لبنیاتی شیر شتر می فروشند. شیر شتر غالباً به صورت خام فروخته می شود. در آمریکا سایر شرکت هایی که شیر شتر می فروشند توسط FDA یا USDA بازرسی نشده اند و این باعث ایجاد خطراتی در مورد ایمنی و پاکیزگی آن می شود.

در حالی که ممکن است اضافه کردن شیر شتر به رژیم غذایی عجیب بنظر برسد اما به یاد داشته باشید که نوشیدن آن عملی است و اجداد ما هزاران سال از این شیر استفاده کرده اند. نوشیدن شیر شتر در رژیم غذایی پالئو یا غار نشینی نیز پیشنهاد می شود.

حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه می توانیم از شیر شتر استفاده کنیم؟ در ادامه دستورالعمل تهیه ی شیر شتر با لاته زردچوبه(لاته در اصل به معنی شیر است و لاته زردچوبه یعنی شیر زردچوبه) را برایتان آورده ایم.

خواص گوشت شترمرغ، مضرات، موارد منع مصرف و نکات بسیار مهم

دستورالعمل تهیه ی شیر شتر با زردچوبه

آیا به دنبال یک روش جدید سالم برای اضافه کردن شیر شتر به رژیم غذایی خود هستید؟ صبح خود را با شیر شتر مفید بهمراه زردچوبه ضد التهاب آغاز کنید.

 • زمان کل: 7 دقیقه
 • زمان پخت: 5 دقیقه
 • زمان آماده سازی: 2 دقیقه
 • شیر شتر زردچوبه

مواد مورد نیاز:

 • 1.5 فنجان شیر شتر خام
 • کمی روغن نارگیل
 • کمی عسل خالص(حدود 1 قاشق)
 • 1 قاشق چایخوری زردچوبه
 • نصف قاشق چایخوری دارچین

طرز تهیه:

 • شیر شتر و روغن نارگیل را در یک قابلمه کوچک بجوشانید. بگذارید مخلوط به یک بخار آهسته برسد و کمی قل بخورد ، اما جوش نیاید.
 • عسل و زردچوبه را داخل شیر بریزید.
 • مخلوط را داخل لیوان بریزید و دارچین را روی آن بپاشید. برای یک لاته سرد نیز می توان آن را بر با یخ سرو کرد.

نکته: اگر از طرفداران قهوه هستید ، میتوانید کمی قهوه ی ارگانیک نیز روی لاته زردچوبه ی خود بریزید! اگر دوس دارید لاته ی یخ زده بخورید ، شیر شتر را پس از جوشاندن و سرد شدن در فریزر بگذارید تا یخ بزند و سپس بصورت مکعبهای یخی از آن استفاده کنید.

ویدیوی کوتاه خواص جالب شیر شتر

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
شترمرغشیر

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up