درد شکم

11 علت رایج درد شکم و روش درمان آن

گاهی اوقات فهمیدن علت درد شکم میتواند بسیار دشوار باشد، حتی توسط پزشک. از 10 علت زیر استفاده کنید تا دلیل شکم درد خود را بیابید. این مطلب نتیجه جدیدترین تحقیقات پزشکی دنیا در این زمینه است.

1-رفلاکس اسید معده

چیست؟ اسید از داخل معده به سمت گلو میرود (رفلاکس میکند). این مشکل برای 20 درصد افراد بالغ حداقل یکبار در هفته اتفاق میافتد.

علائم آن. دکتر دیوید پاورا (سرپرست اسبق شورای سوزش طبیعی معده) میگوید درد یا احساس سوزش در ناحیه قفسه سینه مخصوصا در هنگام خوردن غذا یا خوابیدن بر روی شکم از علائم این بیماری است.

درمان آن. درصورتی که سالی دو تا سه بار این احساس سوزش به شما دست میدهد از دارو های ضد اسید معده استفاده کنید؛ اما اگر چند بار در هفته این اتفاق افتاد ممکن است مبتلا به بیناری رفلاکس معده (GERD) شده باشید در اینصورت به دکتر مراجعه کرده تا داروی کاهش اسید معده به شما بدهد.

حتما بخوانید: 4 علت اصلی رفلاکس معده و بهترین و جدیدترین روش درمان خانگی

2- آماس (ورم) آپاندیس

چیست؟ تورم آپاندیس (یک کیسه ی باریک انگشتی شکل که به روده متصل است). معمولا 10 درصد افراد به این بیماری دچار میشوند.

علائم آن. یک درد سخت و طاقت فرسا در ناحیه سوراخ ناف که کم کم به سمت راست قسمت تحتانی شکم میرود؛ و به مرور زمان و همچنین در هنگام پیاده روی بدتر میشود.

درمان آن. سریع به اورژانس مراجعه کرده و با عمل جراحی آنرا بردارید چراکه در صورت ترکیدن آپاندیس عفونت و باکتری های آزاد شده اعضای داخلی را تحت تاثیر قرار میدهند که بسیار خطرناک است.

حتما بخوانید: واضح ترین علائم آپاندیس کدامند؟ همه چیز درباره این عضو بلا استفاده

3- سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

word image 356

چیست؟ عبارت است از عملکرد نادرست اعصابی که روده را کنترل میکنند. معمولا 20 درصد از افراد بالغ مبتلا به این سندرم هستند.

علائم آن. حالت تهوع، نفغ، اسهال یا یبوست و درد در قسمت تحتانی شکم. دکتر لورن گرسون (استادیار بخش علوم پرشکی دانشگاه استنفورد) دراین باره میگوید این علائم در هنگام کار کردن روده کاهش میابند.

درمان آن. به پزشک مراجعه کنید، احتمالا داروی ضد انقباض و تشنج تجویز میکند تا عملکرد روده به حالت عادی خود بازگردد. روش درمان در اینجا

4- سنگ کیسه صفرا

چیست؟ تکه هایی که ممکن است در اندازه نخود فرنگی تا توپ گلف درون کیسه صفرا (کیسه ای که به کبد و روده کوچک متصل است) قرار داشته باشند. این سنگ ها از کلسترول سفت شده و صفرا (مایعی برای هضم غذا) تشکیل شده اند و ممکن است دراثر یک برنامه غذایی چرب ویا تخلیه نشدن کامل کیسه صفرا به وجود آیند. این بیماری معمولا در بین زنان شایع تر است و اغلب 20 درصد زنان به آن مبتلا هستند.

علائم آن. دردشدید در قسمت فوقانی، وسط شکم که کم کم به سمت راست، زیر قفسه سینه میرود و بعد از خورن غذا نیز بدتر میشود.

درمان آن. اگر درد بعد از گذشت چند ساعت از بین نرفت و یا نشانه هایی از تب یا حالت تهوع مشاهده شد به دکتر مراجعه کرده تا با سی تی اسکن یا رادیولوژی وجود یا عدم وجود سنگ کیسه صفرا را تایید کند. احتمال دارد مجبود باشید تا با جراحی کیسه صفرا را بردارید.

حتما بخوانید: صفرا یا کیسه صفرا چیست؟ چه علائمی دارد و آیا خطرناک است؟

5- زخم معده

چیست؟ یک زخم در جداره داخلی معده. 10 درصد از مردم جهان میتوانند این زخم را در هر نقطه از معده خود داشته باشند.

علائم آن. دل دردی که به صورت مداوم قطع و وصل شود و هچنین در هنگام گرسنگی بدتر شود.

درمان آن. دکتر پاورا میگویید اگر داروهای غیر استروییدی مانند آسپریس یا ایبوپروفن ها را مصرف میکنید سریعا مصرف آنها را متوقف کنید چراکه اینگونه دارو ها به جداره داخلی معده آسیب میرسانند. برای درمان زخم معده به دکتر مراجعه کنید احتمالا برای از بین بردن باکتری هایی که زخم معده را به وجود آورده اند به آنتی بیوتیک یا عمل جراحی نیاز دارید. روش درمان در اینجا

حتما بخوانید: 15 تا از بدترین و بهترین غذاها برای سلامت معده (تحقیقات جدید)

6- مشکل حل لاکتوز

چیست؟ ناراحتی که برخی از افراد بعد از مصرف لبنیات احساس میکنند بدلیل اینکه بدن آنها فاقد آنزیم لازم برای هضم لاکتوز (قند موجود در شیر و لبنیات) است.

علائم آن. حالت تهوع، دل درد، نفغ، بادمعده و یا اسهال تا 30 دقیقه الی 2 ساعت بعد از خوردن غذاهای دارای لاکتوز.

درمان آن. مصرف کمتر شیر و یا مصرف آن با دیگر غذا ها که عمل هضم را آسان تر کند. همچنین میتوانید انواع دیگری از لبنیات را امتحان کنید. از پنیر های سفت مانند پنیر چدار یا پنیر سوییسی که لاکتوز کمتری دارند استفاده کنید. نکته قابل توجه: دقت داشته باشید از آنجاییکه لبنیات حاوی مقدار زیادی کلسیوم هستند. مطمئن شوید که از طریقی دیگر این ماده حیاتی را در برنامه غذایی خود قرار دهید. روش درمان در اینجا

7- بیماری کرون

word image 357

چیست؟ یک نوع بیماری از گروه بیماری های التهاب روده است که معمولا بر قسمت انتهایی روده کوچک و ابتدای روده بزرگ تاثیر میگذارد.

علائم آن. دل درد دائمی، اسهال، کاهش وزن و گاهی اوقات تب همراه با مدفوعات خونی.

درمان آن. معمولا در اشخاص زیر 30 سال اتفاق می افتد و اگرچه راه درمانی وجود دارد اما قطعی نیست. راه درمان بیماری کرون مصرف دارو های ضد التهاب و استرویید ها برای چند سال پی یا پی و یا تمام طول عمر است. روش درمان در اینجا

8- کولیت

چیست؟ یک نوع شایع از بیماری های التهابات روده است که تنها روده بزرگ و مخرج را در بر میگیرد اغلب افراد 30 سال به بالا به این بیماری دچار میشوند.

علائم آن. درد یا گرفتگی عضلات ناحیه شکم، اسهال خونی، نیاز مداوم به دفع مدفوع، کاهش وزن، حالت تهوع همراه با استفراغ

درمان آن. اگر شرایط وخیم نبود از داروی های بدون نسخه پزشک استفده کنید و درصورت وخیم شدن شرایط از دارو های ضد التهاب یا استروییدی استفاده کنید. روش درمان در اینجا

9- بیماری سلیاک

word image 358

چیست؟ این یک نوع بیماری گوارشی است که در اثر حساسیت به گلوتن (پروتئین موجود در گندم و جو) به وجود می اید. این بیماری معمولا با IBS اشتباه گرفته میشود. سیالک امروز یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی است.

علائم آن. گرفتگی عضلات، نفغ و اسهال و مهمترین علائم آن عبارتند از کم خونی، پوکی استخوان و ناباروری است.

درمان آن. راه درمان بیماری سلیاک استفاده ار بزنامه غذایی بدون گلوتن است که خوشبختانه امروزه مواد بدون گلوتن وجود دارند. روش درمان در اینجا

حتما بخوانید: علت اصلی درد سمت چپ شکم (زنان و مردان) چیست؟ (پروفسور لیجرستی)

10- بیماری تیرویید

چیست؟ کم کاری و یا پرکاری هرمون های غده تیرویید است؛ که پرکاری آنها متابولیسم را تا حد زیادی افزایش و کم کاری آنها آنرا کاهش می دهد.

علائم آن. نشانه یک تیرویید پرکار اسهال و یک تیرویید کم کار یبوست است. علائم دیگر میتوانند نشانه پرکاری و یا کم کاری تیرویید باشند از قبیل افزایش یا کاهش وزن، افزایش ضربان قلب یا کاهش انرژی، اضطراب یا افسردگی، ریزش مو و …

درمان آن. دکتر معمولا داروهای هورمونی را تجویز میکند تا تیرویید به عملکرد عادی خود بازگردد. اگرچه در برخی موارد حاد عمل جراحی مورد نیاز است. روش درمان تیروئید پرکار در اینجا و روش درمان تیروئید کم کار در اینجا

11- فایل صوتی زیر را حتما گوش کنید


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
بیماری های معدهدرد شکمروده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up