آپاندیس

روش تشخیص آپاندیس از روی 14 نوع آزمایش (و تشخیص خانگی)

انسداد یا گرفتگی در آپاندیس منجر به ایجاد حالتی به نام آپاندیسیت می شود که شامل التهاب و عفونت آپاندیس است. این گرفتگی به دلیل تجمع مخاط، انگل و یا مدفوع رخ می دهد. آپاندیسیت نیازمند درمان فوری است زیرا آپاندیس ملتهب می تواند باعث ایجاد پارگی شده و منجر به ایجاد یک وضعیت جدی می گردد که به عنوان پریتونیت شناخته می شود. آزمایش آپاندیسیت چگونه انجام می شود؟

دلیل انجام آزمایش آپاندیسیت

 • علائم ناشی از آپاندیسیت کاملا مشابه سایر شرایط پزشکی مانند مشکلات کیسه صفرا، مثانه یا عفونت مجاری ادراری ، بیماری کرون، گاستریت ، عفونت روده و مشکلات تخمدان است.
 • تمام علائم آپاندیسیت تقریبا در نیمی از بیماران مشاهده نمی شود و همین دلیل است که بیش تر تشخیص آن را دشوار می کند.
 • در بعضی از افراد، آپاندیس به جای این که در قسمت سمت راست تحتانی شکم وجود داشته باشد، ممکن است در لگن یا پشت روده بزرگ یا در اطراف روده کوچک و یا در نزدیکی قسمت تحتانی سمت راست کبد قرار داشته باشد، این تغییر در محل آپاندیس ممکن است پزشک را در تشخیص علت اصلی درد آپاندیس دچار اشتباه کند.

حتما بخوانید: آپاندیس کدام سمت است؟ علائم درد آن و عمل آپاندیس چگونه است؟

به طور کلی، این آزمایشات آپاندیس برای بررسی آپاندیسیت انجام می شود:

 • معاینه فیزیکی شکم
 • آزمایش ادرار
 • معاینه راست روده
 • آزمایش کامل خون
 • سی تی اسکن یا سونوگرافی و یا MRI

تست تشخیصی آپاندیسیت

آزمایش های زیر برای تشخیص آپاندیسیت انجام می شود:

1-بررسی تاریخچه پزشکی

یک پزشک متخصص ممکن است درباره علائم خاصی که شما آن ها را تجربه می کنید و یا در مورد سابقه خانوادگیتان سوال کند. این ارزیابی به پزشک کمک می کند که احتمال بروز سایر بیماری ها را رد کند. در طول بررسی تاریخچه پزشکی ، پزشک به این عوامل توجه می کند:

 • چه موقع شکم درد شما شروع شده است.
 • محل دقیق و شدت درد آپاندیس.
 • چه زمانی علائم دیگر را مشاهده کردید.
 • مشکلات پزشکی یا بیماری قبلی و یا هر روش جراحی را که قبلا تجربه کرده اید.
 • آیا شما در حال استفاده از داروهای خاصی هستید یا الکل یا نوعی داروی غیر قانونی مصرف می کنید.

2-معاینه جسمی

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید، او ابتدا در مورد علائم شما سوال می کند. معاینه فیزیکی شکم یک آزمایش مهم در تشخیص آپاندیسیت است. این معاینه شامل اعمال فشار بر روی آپاندیس است تا به دنبال درد شدید و التهاب در سمت راست پایین شکم بگردد. پزشک هم چنین به دنبال حساسیت در این منطقه است. اگر آپاندیس سوراخ شود، معده شما ممکن است سخت و متورم گردد.

حتما بخوانید: 9 غذای عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

اگر هر یک از علائم زیر را وقتی پزشک به شکم شما فشار می آورد تجربه کردید، ممکن است نشان دهنده وجود آپاندیسیت باشد. با این وجود، برای تایید این كه بیماری دیگری نیست، پزشك ممكن است آزمایشات آزمایشگاهی بیش تری را انجام دهد ، كه بعدا مورد بحث قرار خواهند گرفت:

 • علائم راوسینگ (Rovsing): علائم راوسینگ شامل درد شدید در یک چهارم پایینی سمت راست به دلیل افزایش فشار در ناحیه شکم است. این یک آزمایش بالینی رایج برای آپاندیسیت است.
 • علائم پسوآس (Psoas): این علامت شامل گستردگی مفصل ران است که ممکن است که باعث ایجاد درد در ناحیه شکاف ایلیاک شود. چنین دردی نشانه وجود رتروسیکال (آپاندیس موجود در پشت گردن رحم) یا ضایعه لگنی است که در نهایت منجر به ایجاد التهاب رتروپریتونئال خواهد شد.
 • علائم انسداد: تست انسداد نشان دهنده تحریک عضله داخلی انسداد کننده است. این عمل هنگامی انجام می شود که پزشک مشکوک به بروز آپاندیسیت حاد باشد.
 • محافظت: محافظت از شکم فرآیندی از تنش ماهیچه های دیواره شکم است تا از اندام های ملتهب محافظت کند. این کار در واقع به دیواره شکم فشار وارد می کند. محافظت یک آزمایش مهم برای معاینه فیزیکی شکم های دردناک به دلیل التهاب سطح داخلی در هنگام آپاندیسیت است.

3-آزمایش آپاندیس برگشتی

این آزمایش یک علامت بالینی است که در طی معاینه فیزیکی شکم رخ می دهد و نشان دهنده پریتونیت Peritonitis است. اطلاعات بیشتر

4-آزمایش دیجیتال رکتال

این معاینه توسط پزشک انجام می شود تا به دنبال یافتن آپاندیسیت حاد باشد. اطلاعات بیشتر راجب این آزمایش

حتما بخوانید: واضح ترین علائم آپاندیس کدامند؟ همه چیز درباره این عضو بلا استفاده

5-آزمایش لگن

معاینه لگن در رد و یا احتمال وجود مشکل در دستگاه تناسلی یا عفونت لگن کمک می کند. این بررسی نشانگر وجود آپاندیسیت حاد است.

معاینه فیزیکی شکم بیش تر برای تشخیص آپاندیسیت در بیمار کافی است. با این حال پزشک برای معالجه بیش تر توصیه می کند که شخص بیمار فورا به بیمارستان مراجعه نماید.

اگر علائم مشخص نبود، پزشک آزمایش های دیگری را برای تایید وجود آپاندیسیت انجام داده و سایر احتمالات را رد می کند.

6-آزمایش های آزمایشگاهی برای تشخیص آپاندیسیت

آزمایشات درجه دو آپاندیسیت شامل آزمایش های آزمایشگاهی خاصی است که در تایید وجود آپاندیس متورم در بیمار کمک می کند.

حتما بخوانید: فواید شگفت انگیز قاصدک برای سلامتی و روش های مصرف

7-آزمایش خون برای آپاندیسیت

پزشک برای شناسایی وجود هرگونه عفونت باکتریایی در بدن، شمارش کامل سلول های خون (CBC) را انجام می دهد. عفونت یکی از مهم ترین دلایل بروز آپاندیسیت است. آزمایش خون هم چنین نشان دهنده کمبود آب بدن یا عدم تعادل مایعات و الکترولیت ها است.

8-تست ادرار برای آپاندیسیت

این آزمایش برای بررسی وجود سنگ کلیه یا عفونت مجاری ادراری انجام می شود و شامل جمع آوری ادرار در یک ظرف کوچک است که سپس در کلینیک توسط یک پزشک آزمایش می شود یا برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می گردد.

9-تست بارداری

یک نمونه خون یا ادرار برای انجام آزمایش بارداری باید جمع آوری شود. یک حاملگی خارج رحمی باعث درد در سمت راست پایین ناحیه شکم می شود، به همین دلیل نیاز به انجام آزمایش بارداری برای خانم های بیمار وجود دارد.

حتما بخوانید: رنگ و بافت مدفوع تان چه هشداری راجب سلامتی می دهد؟

10-آزمایش تصویر برداری از آپاندیسیت

آزمایش های تصویر برداری برای تایید تشخیص آپاندیسیت یا فهمیدن دقیق علت درد شدید در ناحیه شکم انجام می شود. موارد زیر برخی از آزمایش های تصویر برداری هستند که معمولا برای تشخیص آپاندیسیت توصیه می شوند.

سونوگرافی

سونوگرافی شکمی شامل استفاده از وسیله ای به نام مبدل است. این مبدل با تولید امواج صوتی باعث ایجاد تصویری از اندام هدف می شود. البته قبل از تماس مبدل با شکم ، یک ژل روی ناحیه مورد نظر شکم شما اعمال می شود. این آزمایش در بیمارستان یا مرکز سرپایی انجام می شود. برای این آزمایش بیهوشی لازم نیست.

یک رادیولوژیست به دنبال علائم زیر که نشان دهنده وجود آپاندیس متورم است؛ می باشد:

 • انسداد در لومن آپاندیس شخص بیمار
 • ترکیدن آپاندیس
 • التهاب آپاندیس

پزشک این آزمایش های آپاندیسیت را در نوزادان، کودکان، بزرگسالان، جوانان و زنان باردار انجام می دهد.

تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI)

MRI با استفاده از دستگاه های تخصصی برای تولید تصاویر از اندام های داخلی و بافت های نرم بدن به کمک امواج رادیویی و آهن ربا انجام می شود. این روش در مراکز سرپایی یا بیمارستان انجام می شود. بیش تر افراد برای انجام آزمایش نیازی به بیهوشی ندارند، اما برای افرادی که ترس از فضای بسته دارند ممکن است از مواد کنتراست داخل وریدی استفاده کنند.

بیمار مجبور است روی یک میز دراز بکشد که در دستگاه تونل شکلی قرار دارد. ممکن است دستگاه در یک انتها باز یا بسته باشد.

حتما بخوانید: 10 خطر پنهان در منزل برای سلامتی افراد خانواده که باید بدانید!

آزمایش MRI به شما در نشان دادن علائم زیر کمک می کند:

 • انسداد در لومن آپاندیس شخص بیمار
 • ترکیدن آپاندیس
 • التهاب

این یک روش ایمن و مطمئن برای تشخیص آپاندیسیت در مقایسه با سی تی اسکن است.

مقطع نگاری رایانه ای (CT scan)

سی تی اسکن شامل استفاده از پرتوهای X و فناوری رایانه ای برای ایجاد تصاویر اعضای بدن است. از شما خواسته می شود روی یک میز که از طریق یک دستگاه تونل مانند حرکت می کند، دراز بکشید. به بیمارانی که از فضای بسته ترس دارند، مواد کنتراست داخل وریدی داده خواهد شد. این کار باعث می شود بیمار برای مدت کوتاهی بیهوش شود.

قبل از انجام آزمایش، بیماران بیهوش نمی شوند، اما قبل از انجام اسکن، یک آرام بخش به کودکان داده می شود.

حتما بخوانید: 20 رازی که زبان تان راجب سلامتی تان می گوید!

اگر شما دارای آپاندیسیت باشید، آزمایش سی تی اسکن علائم التهاب را این گونه نشان می دهد:

 • یک آپاندیس بزرگ یا ترکیده
 • آپاندیس آبسه کرده
 • انسداد در لومن آپاندیس

سی تی اسکن برای زنان باردار انجام نمی شود زیرا می تواند برای جنین در حال رشد مضر باشد.

اشعه ایکس قفسه سینه

تصویر برداری با اشعه X از قفسه سینه به ما کمک می کند تا از رد یا وجود پنومونی لوب تحتانی راست آگاه شویم. زیرا این ضایعه می تواند علائمی مشابه آپاندیسیت را نشان دهد.

حتما بخوانید: علائم ناراحتی قلبی که از حالت بدن میتوان فهمید + انواع مشکل قلبی

پس از تشخیص آپاندیسیت چه گام هایی برداشته خواهد شد؟

اگر آزمایش های آپاندیسیت حاکی از وجود آپاندیس متورم باشد، پزشک شما ممکن است قبل از ترکیدن آپاندیس، فورا برداشتن آپاندیس را توصیه کند. آپاندیس از طریق عمل جراحی برداشته می شود.

در بعضی موارد، پزشک مصرف آنتی بیوتیک را توصیه می کند که به کاهش عفونت کمک می کند. پس از گذشت چند روز از درمان با آنتی بیوتیک، پزشک ممکن است برای برداشتن زائده آلوده، عمل جراحی انجام دهد. آنتی بیوتیک ها هم چنین به جلوگیری از بروز عفونت بعد از جراحی آپاندیس کمک می کنند. این روش به عنوان آپاندکتومی (Appendectomy) شناخته می شود.

word image 32

بسته به شدت شرایط شما، آپاندیس توسط یک روش آپاندکتومی باز یا آپاندکتومی لاپاروسکوپی برداشته می شود. اگر پزشک تشخیص دهد که آپاندیس پاره شده است، سریعا بیمار را برای معالجه به بیمارستان می فرستد.

اگر پزشک در مورد تشخیص خود مطمئن نباشد ، ممکن است 24 ساعت صبر کند تا ببیند علائم ممکن است بهبود یابد یا همان طور بماند و یا بدتر شود.

چگونه می توان آپاندیسیت را در خانه آزمایش کرد؟

خود آزمایی آپاندیسیت شامل شناسایی علائم خاص آن، مانند درد در سمت راست تحتانی، حالت تهوع، استفراغ، تب و از بین رفتن اشتها است.

شما هم چنین می توانید معاینه فیزیکی از شکم خود را انجام دهید و به دنبال علائمی از قبیل راوسینگ، پسوآس، گرفتگی یا انسداد و کشیدگی آپاندیس باشید.

حتما بخوانید: چند علامتی که نشان می دهد سرطان در بدن شما شروع شده است

اگر هنوز در مورد علائم یا نشانه های بالینی آپاندیسیت نامطمئن هستید، باید فورا با پزشک تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
آپاندیسآزمایش

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up