خانه > سایر مقالات > آلرژی بادام زمینی چگونه شکل میگیرد؟ نتیجه ی عجیب تحقیقات جدید!
آلرژی 1

آلرژی بادام زمینی چگونه شکل میگیرد؟ نتیجه ی عجیب تحقیقات جدید!

آلرژی به بادام زمینی چیزی فراتر از نخوردن کره ی بادام زمینی است. افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند ، هنگام قرار گرفتن در معرض آن ، حتی به مقدار بسیار کم در مواد غذایی ، می توانند شوک آنافیلاکسی تهدید کننده زندگی تجربه کنند. از آنجا که بادام زمینی در غذاهای زیادی وجود دارد و طرفداران بخصوص خود را دارد ، آلرژِی به آن میتواند نگران کننده باشد.

پزشکان قبلاً تصور می کردند که جلوگیری از قرار گرفتن کودک در معرض بادام زمینی می تواند خطر آلرژی بادام زمینی را کاهش دهد. اما این توصیه ممکن است منجر به آلرژی بیشتر بادام زمینی شود. یک مطالعه جدید بالینی توسط پژوهشگران موسسه ی ملی بهداشت (NIH) نشان داد که مصرف بادام زمینی در سنین کودکی ، ممکن است آلرژی به آن را از بین ببرد.

مطالعات اولیه درباره آلرژی بادام زمینی (LEAP)

در یک مطالعه به طور تصادفی 640 نوزاد در معرض خطر ابتلا به آلرژی بادام زمینی به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه تا پنج سالگی از مصرف بادام زمینی خودداری کردند ، در حالی که گروه دیگر بطور مداوم بادام زمینی مصرف کردند. در گروهی که از بادام زمینی اجتناب کرده بودند ، 13.7٪ آلرژی ایجاد شد درحالیکه تنها 1.9٪ افرادی که بادام زمینی مصرف می کردند ، به آلرژی مبتلا شدند.

نتایج این مطالعه با تحقیقات دیگر هم سازگار است. سیستم ایمنی بدن به اشتباه بادام زمینی و سایر آلرژن ها را بعنوان ماده ی مضر تلقی میکند و علائم مختلفی را ایجاد می کند. افرادی که در اوایل و بصورت مکرر در معرض آلرژنهای بالقوه قرار دارند ، کمتر در معرض چنین واکنشی قرار میگیرند. در نتیجه مطالعه LEAP و تحقیقات دیگر ، پزشکان اکنون بر اساس فاکتورهای خطر آلرژی ، سه پروتکل متفاوت برای کودکان توصیه می کنند.

نوزادان در معرض خطر

نوزادانی که به تغییرات رژیم غذایی مادر یا مصرف شیرسویا واکنش نشان دادند ، در معرض خطر زیاد و اگزمای شدید و حساسیت غذایی هستند. این نوزادان باید قبل از مصرف بادام زمینی از نظر حساسیت تست شوند. پس از شروع به مصرف مواد غذایی جامد ، والدین باید محصولات بادام زمینی را در اسرع وقت – معمولاً حدود 4-6 ماهگی – به کودک بدهند.

در نوزادان پرخطر ، مطمئن ترین کار ، دادن بادام زمینی در مطب پزشک است ، جایی که پزشک می تواند کودک را زیر نظر بگیرد و در صورت وجود علائم آنافیلاکسی ، فوراً وارد عمل شود.

نوزادان با خطر متوسط

نوزادان مبتلا به اگزما خفیف تا متوسط ​​، در معرض خطر متوسط ​​ آلرژی بادام زمینی هستند. آنها می توانند برای اولین بار بادام زمینی را در خانه امتحان کنند ، اما تنها پس از ارزیابی توسط پزشک. والدینی که نگران واکنشهای آلرژی هستند باید برای اولین بار در مطب پزشک اقدام به دادن محصولات بادام زمینی کنند.

نوزادان کم خطر

نوزادان کم خطر به آلرژی اگزما و بادام زمینی مبتلا نیستند. والدین می توانند بعد از معرفی سایر غذاهای جامد ، بادام زمینی هم به کودک بدهند. از آنجا که شواهد نشان می دهد مصرف زودهنگام بادام زمینی ممکن است خطر آلرژی بادام زمینی را کاهش دهد ، انجام اینکار عاقلانه خواهد بود و والدین باید مصرف بادام زمینی را در کنار دیگر موادغذایی در نظر بگیرند.

اجرای دستورالعمل ها

نوزادان نباید بادام زمینی کامل مصرف کنند چون قادر به خوردن آن نیستند. درعوض ، پزشکان توصیه میکنند زمانیکه کودک آماده ی خوردن غذاهای جامد است از محصولات بادام زمینی مانند کره بادام زمینی در مقادیر بسیار کم استفاده شود. بسته به رژیم غذایی فعلی کودک ، سعی کنید مقدار کمی کره بادام زمینی را با شیر مادر یا مواد دیگر مخلوط کنید. هرگز کره بادام زمینی یا محصولات بادام زمینی را در بطری قرار ندهید و به کودک اجازه ندهید که آنها را از طریق نی بخورد زیرا این خطر خفگی بدنبال دارد.

آکادمی اطفال آمریکا هنوز هم توصیه می کند که نوزادان تا شش ماه به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه کنند و هیچ ماده جامد دیگری دریافت نکنند. پس از آن والدین باید ضمن تغذیه تدریجی مواد جامد ، به شیردهی ادامه دهند. والدین کودکانی که در معرض خطر آلرژی بادام زمینی هستند ، باید در مورد زمان معرفی بادام زمینی به رژیم غذایی ، با پزشک مشورت کنند.

اگر نگران خطر آلرژی بادام زمینی هستید ، زودتر با پزشک کودکتان صحبت کنید. سایر استراتژی های اضافی ممکن است این خطر را کاهش دهد. اگر فرزند شما علائم آلرژی بادام زمینی را نشان داد ، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید ، به خصوص اگر او بعد از مصرف بادام زمینی دچار آنافیلاکسی شود. با این وجود ، با مدیریت دقیق ، کودکان مبتلا به آلرژی بادام زمینی می توانند در امان باشند. برخی از آلرژی های بادام زمینی حتی ممکن است قابل درمان باشند ، به خصوص اگر زود تشخیص داده شوند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست