عرق چهل گیاه

همه خواص و عوارض عرق چهل گیاه که قبل از مصرف باید بدانید

طی سال های اخیر عوارض ناشی از داروهای شیمیایی سبب روآوردن مجدد مردم به داروهای گیاهی و طبیعی شده است. هرچند استفاده از این داروها نیاز به زمان زیادی دارد تا نتیجه خود را نشان دهند اما درمان آن ها پایدارتر است. عرق چهل گیاه یکی از معروف ترین عرقیجاتی است که با ترکیبات مفید دارویی موثر برای سیستم گوارشی است. در این مقاله ابتدا به معرفی ترکیبات آن و سپس به خواص و عوارض آن خواهیم پرداخت.

ترکیبات عرق چهل گیاه

باوجود نام چهل گیاه در واقع این عرق از چندگیاه اصلی بیشتر تشکیل نشده است. عرق‌های چهل گیاهی که در عطاری‎های مختلف ساخته می‌شوند ممکن است در موارد جزئی تفاوت‎هایی داشته باشند. اما چند گیاه اصلی در ترکیب همه آن‌ها وجود دارد که در ادامه می‌توانید لیست این گیاهان و خواص آن‌ها را مشاهده کنید. دراین قسمت علاوه بر معرفی ترکیبات چهل گیاه طبیعت و خواص هر گیاه معرفی شده است:

1-نعناع(طبیعت گرم و خشک) این گیاه دارای خواص آرامش‌بخشی، پاک‌کنندگی و سم‌زدایی، جلوگیری از التهاب در معده و ضد نفخ دارد.

2- آویشن(طبیعت گرم و خشک) از خواص آویشن تقویت بدن و معده، ضد نفخ، ضد صرع، دم‌کرده آن برای درمان سرفه، تنگی نفس، ذات الریه، سیاه سرفه و بیماری‌های کلیه و مثانه؛ تسکین درد مفاصل، نقرس، سیاتیک را میتوان برشمرد.

3- زیره سیاه(طبیعت گرم و خشک) زیره سیاه دارای خواص ضد نفخ، تقویت عمومی بدن، ضد تشنج، درمان ضعف اعصاب، قاعدگی، درد و سنگ مثانه، تنگی نفس، آسم و سوزش ادرار است.

4- بهارنارنج(طبیعت گرم و خشک) از خواص بهارنارنج میتوان خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی، نشاط آوری، تقویت اعصاب، رفع غم و افسردگی، تسکین ناراحتی‌های سینه و تپش قلب، مقوی معده و ضد تشنج، تنظیم فشار خون، تقویت معده و اشتها آور برشمرد.

5- شیرین بیان(طبیعت گرم و خشک) شیرین بیان خاصیت درمان التهاب و زخم معده و اثنی عشر، مقوی معده، خلط آور و ملین خفیف دارد.

6- پونه(طبیعت گرم و خشک) از خواص پونه میتوان درمان سرماخوردگی، زکام، سردردها، مشکلات گوارشی، کم کردن تب خفیف، تسکین گلودرد، بهبود نفخ شکم، حالت تهوع درد‌های قاعدگی و بی خوابی نام برد.

7- زنیان(طبیعت گرم و خشک) زنیان دارای خواص موثر در درمان بیماری‌های معده و کبد، مقوی معده و بادشکن، ضد اسپاسم و ضد درد، دافع سموم بدن، ضد تهوع و استفراغ، برطرف کننده ناراحتی‌های گلو، سرفه و روماتیسم، ضد کرم و میکروب‌کش و قابض است.

8- شوید(طبیعت گرم و خشک) از خواص درمانی شوید میتوان درمان دل درد، نفخ، قولنج، شیرافزا، درمان مشکلات خواب و بی‌خوابی، تنظیم قاعدگی، کاهش سطح تری‌گلیسیرید و چربی خون را نام برد.

9- شاهسپرم(طبیعت گرم) خواص شاهسپرم مقوى معده، بادشکن، ضدعفونى کننده دهان و دستگاه گوارش، مدر و ضد تشنج است.

10- هل(طبیعت گرم و خشک) هل دارای خواص مقوی دستگاه گوارشی، تحریک اشتها، نفخ شکن، جلوگیری از تشکیل خلط در گلو، افزایش انرژی و نشاط، رفع سردرد، درمان سینوزیت و سرماخوردگی، درمان عفونت‌های دستگاه ادراری، حفظ سلامت کبد بوی بد دهان، سم‌زدایی از بدن و درمان شب ادراری کودکان است.

11- رازیانه(طبیعت گرم) رازیانه دارای خواص مدر قوی، دفع سنگ کلیه، بادشکن، اشتهاآور، مقوی معده، آرام‌بخش، رفع سرفه، آسم، درد پهلو و قولنج است.

12- کلپوره(طبیعت گرم و خشک) کلپوره دارای خواص کاهش قند خون، کاهش درد و ضعف اعصاب، رفع سوء‌هاضمه، درمان اختلالات دستگاه گوارش و دل‌درد، رفع بیماری‌های دستگاه تناسلی و ادراری، التیام زخم‌های مزمن، تسکین درد‌های قاعدگی، ضد روماتیسم، درمان تعرق زیاد در هنگام شب و تقویت لثه است.

۱۳- بادرنجبویه(طبیعت گرم و خشک) ازخواص این گیاه میتوان تقویت مغز، قلب، معده، کبد و حواس پنجگانه، درمان تپش قلب و درد دندان، قولنج و تنگی نفس، تقویت حافظه نام برد.

14- گل گاوزبان(طبیعت گرم و‌تر) گل گاوزبان دارای خواص نشاط آوری، مقوی عمومی، درمان خفقان و تنگی نفس، سرفه، خشونت سینه، آرام‌بخش، درمان تب‌های دانه‌ای (تب همراه با دانه پوستی)، بیماری‌های کلیه و دفع سنگ مثانه، یرقان، منیژیت ویروسی، جنون، بیماری مالیخولیا نام برد.

15- اسطوخودوس(طبیعت گرم و خشک) ازخواص اسطوخودوس میتوان معالجه امراض عصبی، سردرد، ضربه مغزی، رعشه، فلجی، غش، امراض طحال، درد مفاصل، نقرس بیماری‌های کلیه، کبد، معقد، نفخ روده، بهبود آرامش اعصاب و سرفه و آسم برشمرد.

16- زنجبیل(طبیعت گرم و خشک) خواص زنجبیل شامل نیرو دهنده، مقوی و مدر، هضم کننده غذا، ملین، محرک جنسی، تقویت اعصاب، رفع فلجی، کاهش درد بیماری بواسیر و دررفتگی‌ها است.

17- بابونه(طبیعت گرم و خشک) از خواص بابونه رفع سوء‌هاضمه، تقویت معده، ضد نفخ و بادشکن، رفع اسهال عصبی، جلوگیری از زخم معده، درمان مسمومیت‌های غذایی، درمان ورم کبد و طحال، تقویت حافظه، تقویت اعصاب و مغز، آرام‌بخش، ضد میگرن خواب‌آور، درمان سرگیجه درمان تشنج‌های عصبی و صرع را میتوان نام برد.

18- کاسنی(طبیعت سرد و‌تر) خواص کاسنی شامل رافع تب، درد چشم، بیماری‌های کبدی، بیماری‌های کلیه و دستگاه ادراری، بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های پوست، تورم چشم، ورم مفاصل و ورم طحال و درمان مسمومیت‌ها است.

طبیعت عرق چهل گیاه

طبیعت این نوشیدنی گرم و خشک است بنابراین به افراد با مزاج سرد مصرف این عرق توصیه میشود.

حتما بخوانید: خواص عرق بومادران و طرز تهیه و مصرف آن برای گرفتن بهترین نتیجه+ فیلم

مکانیسم اثر عرق چهل گیاه

متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند عرق چهل گیاه بر سیستم عصبی تاثیر مثبتی دارد. در وهله اول این عرق بر سیستم گوارش اثر میگذارد اما به دنبال عمل هضم و حل شدن در خون افراد می تواند در هر قسمتی از بدن تاثیرات مفیدی را داشته باشد.

از تقویت قلب و عروق و باز کردن هر گونه گرفتگی در بدن گرفته تا رفع ناراحتی های عصبی و همچنین رفع هر گونه بیمارهای مربوط به دستگاه گوارش، اگر چه اغلب افراد تنها عرق چهل گیاه را به منظور تقویت و یا رفع ناراحتی های معده و روده استفاده می نمایند اما باید گفت با مصرف این عرق گیاهی بیشتر سیستم اعصاب و روان بدن تقویت می شود.

خواص درمانی عرق چهل گیاه

1-لاغری

عرق چهل گیاه درصورتی موجب لاغری میشود که اضافه وزن براثر تری و رطوبت بیش از حد بدن باشد که با توجه به طبیعت گرم و خشک این عرق با کاهش رطوبت بدن موجب کاهش وزن میشود اما تاثیر چندانی بر سایز افراد نخواهد داشت.

البته این نکته را نیز نمی‎توان نادیده گرفت که یکی از مهم‌ترین خواص عرق چهل گیاه، کمک به دستگاه گوارش برای هضم غذا و همچنین کاهش نفخ است، می‎تواند در کم شدن قطر دور شکم افرادی که مشکل نفخ دارند مؤثر باشد. بهترین روشهای کاهش وزن و لاغری در اینجا توضیح داده شده اند!

2- درمان اختلالات دستگاه گوارش

از مهم‌ترین خواص عرق چهل گیاه، رفع مشکلات دستگاه گوارشی از جمله دل‌پیچه، دل‌درد، نفخ معده و ناراحتی‌های روده است. در صورتی که پس از صرف غذا احساس سنگینی و درد در معده احساس شود، می‌توان از این عرق گیاهی برای کمک به هضم غذا استفاده کرد.

همچنین به خاطر وجود گیاهان بادشکن در ترکیبات این عرق، در صورت بروز نفخ در دستگاه گوارش می‎توان از آن استفاده کرد. همچنین درصورت احساس تهوع و استفراغ میتوان از این عرق استفاده کرد. یک ترکیب عالی برای تقویت دستگاه گوارش در اینجا!

3-تسکین درد‌های قاعدگی

ترکیبات گیاهی موجود در عرق چهل گیاه، از طریق کمک به سیستم عصبی و ایجاد آرامش و همچنین شل کردن گرفتگی‌های عضلانی و اسپاسم‌های شکمی، به کاهش درد‌های دوران قاعدگی بانوان کمک می‎کند. بهترین روش کاهش دردهای پریود در اینجا!

4-بهبود دهنده عملکرد قلب و عروق

گیاهان استفاده شده در عرق چهل گیاه موجب افزایش گردش خون شده و برای از بین بردن گرفتگی‌های رگ‌های قلب مفید است. همچنین به کاهش تپش قلب افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند، کمک می‎کند. بهترین داروهای گیاهی برای تقویت رگهای بدن و تقویت قلب در اینجا!

برای خرید عرق چهل گیاه اینجا کلیک کنید 

نحوه استفاده برای کودکان

درصورتی که نوزاد زیر شش ماه دچار دل درد، نفخ و کولیک شد، مادر می‌تواند از دارو‌های گیاهی مانند عرق چهل گیاه استفاده کند تا هم نفخ دستگاه گوارش خود او گرفته شود و هم در اثر وارد شدن درصد کمی از عصاره‎ گیاهان به شیر او، دستگاه گوارش کودک نیز آرام شود. همچنین برای کودکانی که بالای شش ماه دارند، می‌توان در صورت بروز علایم مشکلات گوارشی، دو یا سه قاشق چای‌خوری از این عرق را به کودک خوراند.

حتما بخوانید: خواص عرق بهارنارنج و بهترین نحوه ی مصرف آن برای گرفتن نتیجه ی مناسب+ فیلم

نحوه استفاده برای بزرگسالان

 • عرق چهل گیاه مناسب مصرف برای افرادی سرد مزاج می باشد. همچنین می توان از این عرق به همراه دیگر نوشیدنی های خنک استفاده نمود و بهتر است که این عرق را بعد از هر غذا نصف استکان بنوشید.
 • استفاده از این عرق برای مشکلات گوارشی محدودیت سنی نداشته هنگام نیاز می‎توان بعد از صرف غذا به میزان نیم فنجان و بدون نیاز به گرم کردن از این عرق استفاده کرد.
 • اگر سعی بر استفاده از این عرق برای کاهش دردهای قاعدگی دارید به این نکته توجه کنید که طبیعت این نوشیدنی گرم است و ممکن است موجب افزایش خونریزی شود بنابراین زمانی مجاز به استفاده از این عرق هستید که خونریزی کم است.

منع مصرف عرق چهل گیاه

 • طبع این عرق گرم است و زنان باردار به هیچ عنوان نباید از این عرق استفاده کنند.(تاثیرمنفی برجنین و سقط آن)
 • درصورت ابتلا به رفلاکس معده و گشادی دریچه معده بهتر است از عرق چهل گیاه استفاده نشود.
 • درصورت حساسیت به عرقیجات گرم و خشک و ابتلا به واکنش های آلرژیک از این عرق استفاده نکنید.

عوارض عرق چهل گیاه

در کنار همه‎ فوایدی که هر گیاه یا دارویی می‌تواند داشته باشد، این عرق گیاهی نیز درصورت استفاده‎ اشتباه می‌تواند برای برخی افراد مشکلاتی را ایجاد کند. استفاده بسیار از اغلب عرقیات می‌تواند موجب ضعف و حتی کوری شود و این امر نیز به دلیل وجود جزء الکلی برخی گیاهان است که به علت ساقه‌های چوبی بوده و این مسئله در حین فرآیند تقطیر ایجاد می‌شود و یکی از علل سرعت نفوذ عرقیات را نیز می‌توان وجود الکل در آن دانست.

حتما بخوانید: سرگیجه نشانه چیست؟ علل، درمان سریع خانگی، قرصهای مفید و نکات دیگر

نکاتی درباره همه عرقیجات گیاهی

 • هنگام خرید هر نوع عرقیات گیاهی, به تاریخ مصرف و شماره بهداشت آنها دقت داشته باشید.
 • بهتر است عرقیجات در ظروف شیشه ای نگه داری شوند.
 • بعد از هربار استفاده درب شیشه را محکم ببندید تا هوا به داخل آن نفوذ نکند. همچنین اطمینان حاصل کنید که کپک زدگی یا ماده خارجی در شیشه عرقیات نباشد و از پلمپ بودن درب آن و عدم نفوذ هوا اطمینان حاصل کنید.
 • هنگام تهیه عرقیجات گیاهی دقت کنید که دو فاز تشکیل نشده باشد. یعنی فاز آب و عرق جدا نباشد بلکه به طور کامل با هم یکی شده باشد. همچنین آب استفاده شده در عرقیات باید به میزان کمی باشد تا عرق گیاهی با کیفیت باشد.
 • عرقیات زمانی می توانند بیشترین اثر را داشته باشند که بطور کامل در آب پراکنده شده و یا به اصطلاح دو آتشه گردند.

ویدیوی کوتاه خواص عرق چهل گیاه

 


اپ چرب زبان

با اپلیکیشن چرب زبان، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


link
چهل گیاهعرقیجات گیاهی

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up